İdeal lastik basıncı

umut777

Asfalt Kurutucu
30 Kas 2019
15
2
595
22
İstanbul
Marka
Opel
Merhabalar, yarın uzun yola gideceğim. Cıkmadan lastik basınçlarını olabildiğince ideal ayarlamak istiyorum. İşi bilenler(makina mühendisleri vb.) mutlaka kullanma kılavuzundaki değerleri uygulayın diyorlar. Ve bu değerlerin uzun ar-ge çalışmaları sonucunda elde edildiğini söylüyorlar. Benim Opel Astra k içinse kullanma kılavuzu önler 36 arkalar 39 psi veriyor tam yük için. Bu değerler bana biraz yüksek geldi. Sizce en iyisi bu mudur? Ne tavsiye edersiniz? Yol tutuşunu azıcık azaltır mı acaba?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-08-06-13-51-09.png
    Screenshot_2021-08-06-13-51-09.png
    123.8 KB · Görüntüleme: 0

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,932
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Eco için 39 diyor yani ekonomiye önem veriyorsanız 36 39 basılmasında sakınca yoktur,ancak buna bağlı olarak aracınız daha gergin bir hale bürünecek,konforu düşecek ve fren-tutuş limitleriniz düşecektir.32 en ideal basınçtır.Lastik havası genelde kullanıma göre ayarlanır,örneğin içeride 5 kişi full bagajlı bir ortam varsa arka lastiklere +4 önlere +2 hava fazladan basılabilir yükü tölare edebilsin diye ama genellikle 2 kişi seyahat ediyorsanız 32 gayet uygun ve optimum bir basınç sizin için.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Yüklü yüksüz 32 basıyorum ben yeğenim,

Şakası bir yana kapı içerisinde yazan veya depo kapağında yazan değerleri basmak en ideali. Tabii ki gelişi güzel basmamak lazım. Bir de benzinlik pompalarına olan güvencim azdı şimdi iyice kayboldu. Elimde barometre, xiaomi ve benzinlik pompası kıyaslıyorum bazen 3'ü bile farklı olabiliyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Eğer uzun yolu gerçekten 5 kişi + tıka basa yüklü bagaj şeklinde tam yük senaryosunda yapacaksanız 36/39 hava değerleri kesinlikle çok değil. (Yıllar önce fiesta'nın 14" jantli lastiginde arkaya 40 bastığımı bilirim.) Ama yük daha az olacaksa bu değerleri durumunuza bağlı olarak kendi değerlendirmenizle önden 1-2, arkadan 3-4 psi düşürebilirsiniz. Seyahat sırasında rahatsız hissederseniz de molada lastikler soğumuş vaziyetteyken basınçları istediğiniz şekilde arttirip azaltirsiniz :)

kwolf

Profesör
7 Kas 2016
66
89
1,010
Timbuktu
Marka
Mazda
bende ayni aracin cdti olani var. hafif yukte 240/220 tavsiye ediliyor (dizel motor daha agir oldugu icin). opel/GM muhendislerinin tavsiye ettigi degerlere karsi inatlasilmamasi gerektigini dusunuyorum :) cunku ben denedim ve elime hicibirsey gecmedi; aksine zarari oldu.

tamamen sahsi gorusum: ECO moda da almamanizi tavsiye ederim. arac greyder gibi oluyor :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım