AÇIK İlk defa araba alacağım bütçem belli profesyonel arkadaşlardan yardım bekliyorum

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok
Merhabalar foruma yeni üye oldum 25 yaşındayım inşallah yakın zamanda ehliyet alacağım. Belli bir miktar kredi çekeceğim ve toplamda 300k-400k arası bir araba almak istiyorum fakat piyasada çok çeşit araba var Toyota ve Hyundai Accent modellerine baktım fakat hep 2000-2005 model sorunlu eski araçlar vardı motor, km vb. Sıkıntılı araçlardı sizin tavsiye edebileceğiniz modeller var mıdır ? Benim için yılına göre en sağlam araç olmalı açıkçası biliyorum piyasada pek bu fiyatlarda düzgün araç yok ama tecrübeli arkadaşlardan yine de tavsiye almak istiyorum.

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok
ABS ve klima olmasına dikkat edin, boş paketlerde bu iki önemli özellik olmayabiliyor
Hocam o değilde 400 bin altı punto ve Megane araç bulamadım düzgünü yok :D sürekli bir değişen tramer geliyor önüme Allah aşkına normal bir araç bulmak bu kadar zor mu lokal boya ve maksimum 150 bin km araç istiyorum değişen vb araçlar güven vermiyor hasar kaydı yok yazıyor ama parça değişmil nasıl oluyor onu da anlamış değilim sigorta kaydı olmadığı için mi böyle

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
281
630
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
Hocam o değilde 400 bin altı punto ve Megane araç bulamadım düzgünü yok :D sürekli bir değişen tramer geliyor önüme Allah aşkına normal bir araç bulmak bu kadar zor mu lokal boya ve maksimum 150 bin km araç istiyorum değişen vb araçlar güven vermiyor hasar kaydı yok yazıyor ama parça değişmil nasıl oluyor onu da anlamış değilim sigorta kaydı olmadığı için mi böyle
Sigortaya kayıt açtırılmadıysa hasar kaydı gözükmüyor,
örnek: binanın otoparkına girerken çamurluğu vurdu, göçük ve çizik oluştu, adam kendi cebinden sanayiye gidip yaptırıyor, sigortada kayıt gözükmüyor

Bide o fiyat bandında 150k km altı araç bulmak zor biraz (çıkarsa Palio, Ford Ka gibi araçlar çıkar), 200k km civarı olup temiz olan otomobiller de var, B sınıfı otomobillerden daha temizleri bulma ihtimaliniz var, 400'ün üstüne çıkmadığınız sürece C sınıfında adam akıllı otomobil yok

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok
Kullanıcısına dikkat edin, varsın kilometresi biraz yüksek olsun model yılı 1-2 sene düşük olsun ama bakımları aksatılmış bir araba olmasın. O tarz araçları çok özenli kullanmıyorlar. Dikkatli olun pişman olmayın 🙂
Hocam tavsiye link varsa bakabilirim ben baktım bulamıyorum 400 bin altı temiz araç yok denecek kadar az 150 bin km yüksek araç istemiyorum ben ve değişen tramer olmasın lokal boya olabilir ya tabi ama ne bileyim tramer maksimum. 2 3 bin ufak çarpmalara da kabulüm ama şüpheye düşürecek araba istemiyorum zaten biraz takıntılı biriyim dert sahibi olmayalım sonra

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok
Sigortaya kayıt açtırılmadıysa hasar kaydı gözükmüyor,
örnek: binanın otoparkına girerken çamurluğu vurdu, göçük ve çizik oluştu, adam kendi cebinden sanayiye gidip yaptırıyor, sigortada kayıt gözükmüyor

Bide o fiyat bandında 150k km altı araç bulmak zor biraz (çıkarsa Palio, Ford Ka gibi araçlar çıkar), 200k km civarı olup temiz olan otomobiller de var, B sınıfı otomobillerden daha temizleri bulma ihtimaliniz var, 400'ün üstüne çıkmadığınız sürece C sınıfında adam akıllı otomobil yok
Kerem bey haklısınız yani beklemek mi lazım acaba biraz daha mı para biriktirsem örnek link varsa paylaşabilirsiniz bana palio dan ford ka vb

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,289
1
9,443
4,970
kocaeli
Hocam şu araç bir süredir favorilerimde. Piyasanın durgun olmasından kaynaklı epey indirim yaptı, daha da düşebilir.
Tavandaki şerit led hoş değil ama geri kalan kısımları hoşunuza giderse bir bakabilirsiniz.
6 ileri olması avantaj

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok
Hocam şu araç bir süredir favorilerimde. Piyasanın durgun olmasından kaynaklı epey indirim yaptı, daha da düşebilir.
Tavandaki şerit led hoş değil ama geri kalan kısımları hoşunuza giderse bir bakabilirsiniz.
6 ileri olması avantaj
Hocam araç temiz duruyordç fakat bilmiyorum şu km olayına da takıyorum ben 260 bin km yapmış daha ne kadar gider ki sizce bu araç 200 bin km olsa normal derdim ama yaşına göre km fazla geldi

Son düzenleme:

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
223
350
1,085
29
ankara
Marka
Ford

1.25 motorlu bu kasa fiestalara da bakabilirsiniz. İlanı tamamen örnek olsun diye atıyorum... kimseye bu ilanı alın demek gibi bir sorumluluğa girmek istemem... Ne alırsanız alın iyi bir yerde ekspertiz yaptırmayı unutmayın. Şimdiden hayırlısı olsun hakkınızda.

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
305
445
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Hocam araç temiz duruyordç fakat bilmiyorum şu km olayına da takıyorum ben 260 bin km yapmış daha ne kadar gider ki sizce bu araç 200 bin km olsa normal derdim ama yaşına göre km fazla geldi
2 sene sonra 20 yaşında bu otomobil, bakımlı şekilde 500 bin kullanılan araba eşşek gibi binilen 100 bin km'deki arabadan makbuldur. Bu yaşta Mercedes'ler 400-500 bin kmlerde geziyor, fakat çoğuna bakılıyor. Km'ye takılmayın, bunlar toplumun saçma kuralları, kimseye de yorum yaptırtmayın aracınızla ilgili, uygun gördüm aldım diyin geçin. Yukarıda belirttim, aracın kullanıcısına bakın, kaç senedir sahibi onu bi sorun, kaç kilometre aralıkla hangi bakımlar, hangi ürünlerle yapılıyor ve nerede yapılıyor bunları sorun. Kilometredir yapılır yani çok da dert değil. Siz de araç alınca hangi tarihte nerede hangi ürünlerle bakım yaptırdığınızı not edin fotoğraflayın, satarken referans olur. Alan adam da kilometresi yüksek ama bakımlı bir araba aldığını bilerek alır sorun olmaz.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,289
1
9,443
4,970
kocaeli
Evet, 260.000 az bir km değil fakat senede 14-15 bin km de fazla bir km değil.
Bundan daha düşükleri ya kıyıda köşede kalmış temiz örneklerdir ki, fiyat olarak da ortalamanın üzerinde olurlar. Ya da km’si düşürülmüştür.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,607
18,394
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Sizin baktığınız kriterlerde 2015 2016 araç bile zor buluruz, değişen olmayacak, yılda maksimum 10 bin km yapmış olacak, çok fazla boyası olmayacak, tramer 3 bin tl yi geçmeyecek ( şu an 1 parça boyayı bile sanayide 7 8 bin tl ye yaptırıyorsunuz ) vs vs derken umarım içinize sinen bir araç bulabilirsiniz bol şans :)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Sizin baktığınız kriterlerde 2015 2016 araç bile zor buluruz, değişen olmayacak, yılda maksimum 10 bin km yapmış olacak, çok fazla boyası olmayacak, tramer 3 bin tl yi geçmeyecek ( şu an 1 parça boyayı bile sanayide 7 8 bin tl ye yaptırıyorsunuz ) vs vs derken umarım içinize sinen bir araç bulabilirsiniz bol şans :)
Katılıyorum, beklentiler çok yüksek 1.3 multijet fazlasıyla dayanıklıdır 200-250 bine kadar gayet alınabilir kondisyonu da dahil ederek. Değişensiz fakat 4-5 parçaya kadar boyalı 200 bin civarlarında punto alırdım ben olsam. Bahsettiğiniz yıllardaki araba boyasız olursa kesin biçimde güneş yanığı olacak zaten.

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok
Düşünceleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar... Bakmaya devam ediyorum attığınız ilanlardaki arabalar yılına göre iyi durumda gerçekten favorilere ekledim hayırlısı olsun

mete25

Panpa
4 Mar 2019
526
1,283
2,520
Ankara
Marka
BMW

Ben de benim bir önceki aracım olan ve sonrasında satılmasına kıyamayıp aile içinde kalan xsarayı 1.6 16v motorla önerebilirim. Alırken dikkat edeceğiniz belli başlı bir iki kronik problemi dışında masraf çıkartmaz. Motoru birçok peugeot ve citroende ortak kullanıldığından parça sıkıntısı yaşamazsınız. Performansı hayli tatmin eder. Konforu güzeldir. Piyasada pek tutulmayan bir araç olduğu için alırken pazarlık yapma şansınız olur.

Bizim ailedeki aracın konusuna da buradan bakabilirsiniz.

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Hocam en son Accent 2004 modellerine baktım içime sindi diyordum ama motor sesi yüzünden çoğu kişi satmak istiyor 3 silindir motorlu olduğu için... Sizin bahsettiğiniz hangi kategoriye denk geliyor
3 silindirli benzinli modeller sorun yok, ama dizellerinden uzak durun, verimsiz sorunlu bir motor. Bu fiyat aralığında biraz elden geçmesi gereken bir ERA bulabilirsiniz ya da 1.3 veya 1.6 admire bulabilirsiniz. Admire'lar da ERA kadar tutuluyor, ben 4 seneyi geçkin ERA kullanıyorum ciddi bir sorun yaşamadım, tahamüllü, kolay parça kırmayan, kullanımı kolay araçlar.

falcon70

Ali
Senkromeççi
24 Şub 2024
23
3
70
25
Las Vegas
Marka
Yok

Ben de benim bir önceki aracım olan ve sonrasında satılmasına kıyamayıp aile içinde kalan xsarayı 1.6 16v motorla önerebilirim. Alırken dikkat edeceğiniz belli başlı bir iki kronik problemi dışında masraf çıkartmaz. Motoru birçok peugeot ve citroende ortak kullanıldığından parça sıkıntısı yaşamazsınız. Performansı hayli tatmin eder. Konforu güzeldir. Piyasada pek tutulmayan bir araç olduğu için alırken pazarlık yapma şansınız olur.

Bizim ailedeki aracın konusuna da buradan bakabilirsiniz.
Çok temiz bir araca benziyor gerçekten müsait bir zamanda detaylı inceleyeceğim teşekkür ederim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

1.25 motorlu bu kasa fiestalara da bakabilirsiniz. İlanı tamamen örnek olsun diye atıyorum... kimseye bu ilanı alın demek gibi bir sorumluluğa girmek istemem... Ne alırsanız alın iyi bir yerde ekspertiz yaptırmayı unutmayın. Şimdiden hayırlısı olsun hakkınızda.
Fiesta çok güzeldir, tam sürüş makinesi diyeceğimiz yapıda araçtır. Yalnız çok büyük bir kusuru var: Çürüme. Ford'un bu jenerasyondaki tüm modellerinde çok ciddi kaporta & şasi çürüme sorunları var. Çürüme dediğimiz şey de kanser gibidir, kurtulması çok çok zordur. O yüzden öneremedim.

Yukarıda Palio önermemin sebeplerinden biri de o zamanlar yenilik olan galvanizli gövde ve uzun süreli (Tofaş kalitesinde ancak 8 yıl) paslanmazlık garantisi verilen bir model olması. Ford, Focus Mk1 ile uzun süreli paslanmazlık garantisi vermeye başlamıştı, Opel de Astra G kasada başladı, Corsa C ile devam ettirdi. Yani Fiesta bakılacaksa bundan sonraki kasadan başlansa daha doğru olur.
Pek akla gelen bir konu değildir ama paslanmaya dayanıklılık bu kadar eski araçlarda temel kriterlerden biri olmalı çünkü güvenlik olarak da aracın metal yorgunluğunu başka bir noktaya taşıyan etkenlerden oluyor. Kulelerde vs.lerde görünmeyen taraflardaki paslar can pazarına sebep olabilir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım