seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Öncelikle herkesin gelecek ramazan bayramını kutlarım.

İnternet sitesinden 15 haziran seansına kayıt oluşturdum. İlk pist tecrübem olacak tavsiyeleriniz var mı. Birde yanına mutlaka al dediğiniz araç gereçler nedir?
Benim aklıma takılan abi ben kayıt oluşturdum ücretini ödedim ama kayıt olurken belli bir seans saati seçmedim veya şu saate burada ol gibisinden mail veya kayıt oluştururken bildirim falan gelmedi. Bir tane mail geldi onda da "sizi aramız da görmekten mutluluk duyarız" diyor. İşleyiş hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Birde kimler 15 haziranda piste 16 haziranda çıkmayı istiyordum ama 16 haziran dolmuş beyler.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Öncelikle lastik basınçlarının ayarlanması gerekiyor kendi aracınız nedir, lastik ebatları nasıldır bilmediğimden yorum yapamayacağım ama ilk olarak onun ayarlanması gerekiyor.

İkincil fakat bence en önemlisi aracınızın kondisyonundan emin olunuz, yani frenler, soğutma sistemi, lastiklerin kondisyonu gibi aracın can damarı sistemleri sanki çok zorlu bir uzun yola gidiyormuşçasına mükemmel hale getirmeniz gerekiyor.

Eğer aracınızın frenlerinden, lastiklerinden, soğutma sisteminden ve diğer sistemlerinden emin değilseniz, aracı sıkmak için uğraşmayınız, iki tur ciddi süre kasıp bir tur soğuma iki tur ciddi bir tur soğutma turu yapabilirsiniz.Bu değişken aracınıza ve piste göre değişir, düşük hacim atmosferiklerde İstanbulpark gibi F1 pistlerinde araç yüksek sürat ve yüksek devirlerde uzun süre gitmek zorunda kalır.Bundan dolayı da hararet vb gibi sıkıntılar için aracın soğuması gerekir.Bir de üstüne üstlük araç eski modelse soğuma ve aktif turlar arası çok kısa tutulmalıdır.

Daha önceden piste çıkmış birileri varsa çizgilerinin talimatını almak adına araca yan koltuğunuza alabilirsiniz ya da netten bol bol videolara bakıp-oyun oynayıp- çizgileri zihninizde simüle edebilirsiniz.

Kesinlikle saçma sapan riskler almadan aracınıza ve kendinize en az zarar verecek şekilde tur atınız ki tadınız damağınızda kalsın bir sonraki sefere daha hevesli geliniz.

Kazasız belasız sürüşlere... :)

Şehir dışından gelip girecekseniz aracınıza ekstra özen göstermeniz gerekir. :S Geri dönebilecek durumda olması için.

Not: Daha evvelden bir pist tecrübem maalesef yok, daha detaylı yardımcı olamayacağım, genellikle başka kaynakların tavsiyelerini yazdım.

Forumda bol bol pist tecrübesi yaşayan arkadaşlar var onlara sorabilirsiniz.

@stan @Ozgur Gunes , @motorsinann ve daha aklıma gelmeyen niceleri.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Tüm teknik detaylar dışında söyleyebileceğim tek şey pistte kimsenin gazına gelmeyin en iyisi olmak için değil zevk almak için gidiyosunuz bunu unutmayın

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,533
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Ver açıyı öldürme :D , clio cup videolarını izleyebilirsiniz ve pistte çekilen videoları emin olun yardımcı olur

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat
piste çıkarken ön ve arkayı 5 psi düşürüyorum
çok fazla kasmayın, tadını çıkarmaya çalışın, pisti öğrenin ilk seferinizde.
seansın belli olduğu mail de tarih yaklaşınca gelir.

Son düzenleme:

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Cevaplarınız için teşekkürler. Aracım 2010 model 1.6 tdci Ford Focus bakımlarını geçtiğimiz ay yaptırdım. Kondisyonu yaşı ve km göre iyi durumda ben piste tamamen zevk için gidiyorum. Viraj kasmakta denebilir.

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Araca hiç bir şey yapmasan bile fren hidroliğine (dot 4 bile olsa) muhakkak yenileyip girmeni tavsiye ederim.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Araca hiç bir şey yapmasan bile fren hidroliğine (dot 4 bile olsa) muhakkak yenileyip girmeni tavsiye ederim.

Hocam fren disk balata değişiminde dot 4 olarak yenilemiştim. 2000 km oldu ama bayramdan sonraki hafta içi piste çıkmadan yenileyeyim. Dot 4 fren hidroliğini 5.1 en son çıkan bildiğim kadarı ile onu kullanabilir miyim?

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Hocam fren disk balata değişiminde dot 4 olarak yenilemiştim. 2000 km oldu ama bayramdan sonraki hafta içi piste çıkmadan yenileyeyim. Dot 4 fren hidroliğini 5.1 en son çıkan bildiğim kadarı ile onu kullanabilir miyim?
Dot 5.1 de olabilir. Ama dot değerinden ziyade, kaynama değerlerine bakın. Örneğin motul'un dot 5.1inin kaynama değerleri oldukça iyidir.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Az once 15ine kayit yaptim ben de, sayisini unuttum artik kacinciya girdigimin, orda her konuda yardimci olurum. Arkadaslar yazmis lastik basincini parktan onceki son Shellde durur dusurursun, stok arabaya baska da yapacak bisi dusunmuyorum. Ancak frenler cok onemli. En son gittigimde pistten sonra diskleri degisirim diyordum, diskler trafikte incelmelerine ragmen halen duzgun performans verseler de parkin asfaltinda ilk yuksek hizli frende sallanti yapti. Tur atamadan geze geze bitirip ciktim. Yolda yine normal calistilar. Demek istedigim diskler iyi diye degismediysen orda sasirtabilir.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Az once 15ine kayit yaptim ben de, sayisini unuttum artik kacinciya girdigimin, orda her konuda yardimci olurum. Arkadaslar yazmis lastik basincini parktan onceki son Shellde durur dusurursun, stok arabaya baska da yapacak bisi dusunmuyorum. Ancak frenler cok onemli. En son gittigimde pistten sonra diskleri degisirim diyordum, diskler trafikte incelmelerine ragmen halen duzgun performans verseler de parkin asfaltinda ilk yuksek hizli frende sallanti yapti. Tur atamadan geze geze bitirip ciktim. Yolda yine normal calistilar. Demek istedigim diskler iyi diye degismediysen orda sasirtabilir.
Cevabınız için teşekkürler. 15 inde görüşmek üzere diyelim.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen

Hocam yarın ilk pist tecrübesi olacağı için ufaktan bir heycan sardı. Seansımın belli olduğu bilgilendirme maili henüz gelmedi size geldi mi? Fatura vs geldi. İstanbul avrupa yakası başakşehir den geleceğim orada nasıl bulacağız birbirimizi piste telefonlaşır mıyız?

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
@seydv bana da B seansi dendi 11.30da burda olun diyorlar, benim piste cikmam 1.30u bulur size de 9da dediyse 11 civari cikacaksiniz. Brief vs var oncesinde.Ben de o taraflardayim o kadar erken gidecek olursam haber veririm size.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Öncelikler arkadaşlar piste çıkmadan önce aracınızı kesinlikle hazırlayınız. Fren ve lastikler en önemlisi şahsen ben diskin fren hidroliğine kadar değiştirmeme rağmen @stan tavsiyesine uyup piste çıkmadan önce hidroliği yeniden değiştirdim ve işe cidden yaradı. Balata diskler lastiğim yeni olduğu için bir işlem yapmadım. Ama benim tavsiyem piste gitmeden evin önünde lastiklerinizi iyi bir biçimde kontrol etmeniz olacaktır. Çünkü ben piste çıkmadan hemen önceki shell hem yakıt alayım hem lastikleri kontrol etmek için durduğumda sağ ön lastiğime çivi batmış çok hafif hava kaçırıyordu. Oradan geri dönüp lastikçi arayıp yaptırmak zorunda kaldım. Bu tarz aksiliklerin olmaması için lütfen tedbiri elden bırakmayalım.

Pistin kapıdan girdikten sonra her konuda yetkililer yardımcı oluyor. Kaydınızı falan oluşturuyorsunuz. Ardından kurallar falan ufak bir eğitim denebilir. Daha sonra araçların kontrolleri sağlandı. Piste çıktık pistin asfaltı normal yoldan cidden çok farklı çok iyi tutuyor.(Lastikler önemli bu yüzden) İnanın çok zevkli piste girmeyi düşünen varsa düşünmesin girsin normal yoldan çok farklı onun haricinde kendi aracım 2010 focus sedan 90 hp aracımın şase dengesi yol tutuşu beklentimin 1 tık üzerindeydi ama gövde salınımı beklentimin baya altında kaldı. Performansı ise zaten bir şey beklemiyordum beklediğim gibiydi. Aracımı değiştirme arayış içindeydim. Artık araç bakarken ayda 1 defada piste kullanma için bakıyorum arayış içindeyim yakında günlük aynı zamanda pist için araç tavsiye konusu açarsam şaşırmayın. Baya uzatmışım arkadaşlar aracınız ne olursa olsun piste çıkma gibi bir niyetiniz varsa çıkın.(kesinlikle bakımlarınızı özellikle fren ve lastik kontrol edin öyle çıkın.)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,533
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Araç kontrollerinde neye bakılıyor acaba , birde yanımızda birisiyle girmek istesek ek ücret yada bir işlem var mı ? yada girebiliyor muyuz ? :D

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
bir ucret vs yok 18+ olmasi yeterli. kontrol ettikleri ise dis derinligi balin olup olmamasi, iceri girer kemerlerin tutup tutmamasi ve motorda va olmamasigereken bir durum. kisacasi bu kontrollerden cakmaniz trafige cikmasi uygun bir aracla imkansiz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım