İngiliz plakalı klasik araç

YigitEfe

Efe
Düz Yol Gazcısı
25 May 2020
35
157
235
24
Ankara
Marka
BMW
Herkese merhaba,
Bir tanıdığım vasıtası ile bir araca denk geldim. 30 yaşından büyük klasik sağdan direksiyonlu İngiliz plakalı bir araç. Sahibi 87 senesinde Türkiye'ye gelmiş, burada ölmüş ve bir şekilde ailesi aracı götürememiş bir ahırda bırakılmış. Araç olduğu gibi evraksız satılıyor hurda belgesi vs yok doğrusu hiçbir belgesi yok. Ben aracı yüksek ihtimal alacağım en kötü bahçede süs olarak dursun. Ama merak ettiğim konu, acaba araca gerekli işlemleri yapıp (direksiyonu sola çevirip gerekli bakımları yaparsam) bir şekilde evrakları alıp trafiğe çıkarabilir miyim?
Not: uğraşmamın sebebi çok nadir bir araç olması. Durumu kesin olmadığından şimdilik tam model veremiyorum ama çok nadir bir klasik BMW olduğunu söyleyebilirim.
Teşekkürler şimdiden herkese

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat
Vasi'leri biraz araştırabilirse belki belge çıkarabilir, emniyete danışmaları lazım. Belge çıktıktan sonra direksiyonu sola çevirip tse ve tüv muayenesinden sonra tescil edebilirsiniz.

BeratNML

Berat
Asfalt Kurutucu
5 Ocak 2021
87
49
720
22
İstanbul
Marka
Renault
Açıkçası direksiyonu sağa çevirme olayı eğer orijinal parçalar yok ise aracın tüm klasikliğini bozar bilginiz olsun.

Eğer evrakların hiç biri yoksa maalesef aracı trafiğe çıkartamazsınız , ve vasilerden birinde evraklar varsa (olmasa da çıkarttırılabilir tam bilgim yok) eğer aracın kendi üzerine devrini talep ederse araç elinizden alınır. Yani aracın kendine mirasını talep ederse. Bu durumu yaşayan bir tanıdığım var, aracı köyünde vefat eden bir tanıdığının ailesinden satın alıyor (1. veya 2. derece yakın değil) , daha sonra vefat eden kişinin oğlu gelip aracın mirasını talep ediyor. Bunun üzerine araç elinden alınıyor. Tabi onun sizin gibi trafiğe çıkartma hayali yoktu köy yerinde binmek için almıştı fakat başına bu olaylar gelince hem elindeki parası gitti hem arabasından oldu.

Bana sorarsanız gerçekten bir klasik değeri varsa evraksız olarak alıp isterseniz restore edip garajınızda saklayabilirsiniz fakat bu her zaman riskli olacaktır. Eğer vasiler sizin yerinizi tespit ederlerse ve aracı almak isterlerse çok ufak bir izinle kapınızı çalabilirler.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Herkese merhaba,
Bir tanıdığım vasıtası ile bir araca denk geldim. 30 yaşından büyük klasik sağdan direksiyonlu İngiliz plakalı bir araç. Sahibi 87 senesinde Türkiye'ye gelmiş, burada ölmüş ve bir şekilde ailesi aracı götürememiş bir ahırda bırakılmış. Araç olduğu gibi evraksız satılıyor hurda belgesi vs yok doğrusu hiçbir belgesi yok. Ben aracı yüksek ihtimal alacağım en kötü bahçede süs olarak dursun. Ama merak ettiğim konu, acaba araca gerekli işlemleri yapıp (direksiyonu sola çevirip gerekli bakımları yaparsam) bir şekilde evrakları alıp trafiğe çıkarabilir miyim?
Not: uğraşmamın sebebi çok nadir bir araç olması. Durumu kesin olmadığından şimdilik tam model veremiyorum ama çok nadir bir klasik BMW olduğunu söyleyebilirim.
Teşekkürler şimdiden herkese

Araç yabancı plakalı olduğu için ÖTV ödenmedikçe trafiğe çıkamaz, 30 yaşını geçkin araçların ÖTV'si ödenebiliyordiye biliyorum için bu işleri yapan klasik araç satan galericilere sormanız gerekebilir. Vasi durumunu da iyi araştırmak gerek.

ÖTV'si ödendikten sonra trafiğe tescil edilmesinde bir mahsuru olmaz lakin trafiğe tescili için de direksiyonu sağdan sola almanız gerekebilir. O da ayrı bir yılan hikayesi olur çünkü 1987 model BMW'yi orijinal parçalarla sağdan sola almak da kolay olmayacaktır.

Bahçede süs olarak dursun durumuna gelince de bilemiyorum, yürümeyecek ''barnfind'' tarzı bir aracı ben ancak köy garajı gibi depo tarzı bir yerde tutardım. Ama gerçekten kelepirse tutardım yani imkanım olsa.

Evin orta yerinde bahçede ise -görülür yerde- bakımsız tekersiz kapısız bir araca herkes razı olmayacaktır. Bana kalsa hava hoş evin salonunda da dursun ama gerçek dünyada işler öyle yürümüyor.

Tahmin edemeden duramadım :D 1987 model klasik BMW olarak aklıma gelen araçlar var E24 6 Serisi olabilir bahsettiğiniz araç aklıma en nadir bu geliyor. :D

E21'i yeni almışsınız sanırım, diğer araçlarınızı görmüştük. Oldschool BMW'leri seven birisi olarak E21'i de merak ediyorum, iyi günlerde kullanın.

Son düzenleme:

YigitEfe

Efe
Düz Yol Gazcısı
25 May 2020
35
157
235
24
Ankara
Marka
BMW
Araç yabancı plakalı olduğu için ÖTV ödenmedikçe trafiğe çıkamaz, 30 yaşını geçkin araçların ÖTV'si ödenebiliyordiye biliyorum için bu işleri yapan klasik araç satan galericilere sormanız gerekebilir. Vasi durumunu da iyi araştırmak gerek.

ÖTV'si ödendikten sonra trafiğe tescil edilmesinde bir mahsuru olmaz lakin trafiğe tescili için de direksiyonu sağdan sola almanız gerekebilir. O da ayrı bir yılan hikayesi olur çünkü 1987 model BMW'yi orijinal parçalarla sağdan sola almak da kolay olmayacaktır.

Bahçede süs olarak dursun durumuna gelince de bilemiyorum, yürümeyecek ''barnfind'' tarzı bir aracı ben ancak köy garajı gibi depo tarzı bir yerde tutardım. Ama gerçekten kelepirse tutardım yani imkanım olsa.

Evin orta yerinde bahçede ise -görülür yerde- bakımsız tekersiz kapısız bir araca herkes razı olmayacaktır. Bana kalsa hava hoş evin salonunda da dursun ama gerçek dünyada işler öyle yürümüyor.

Tahmin edemeden duramadım :D 1987 model klasik BMW olarak aklıma gelen araçlar var E24 6 Serisi olabilir bahsettiğiniz araç aklıma en nadir bu geliyor. :D

E21'i yeni almışsınız sanırım, diğer araçlarınızı görmüştük. Oldschool BMW'leri seven birisi olarak E21'i de merak ediyorum, iyi günlerde kullanın.

Teşekkür ederim ilginize, araç 87 model değil daha eski, Türkiye'ye 87 senesinde gelmiş. E24 yanında baya sık rastlanan bir araba sayılır hatta yanında :)
E21'i artık evden kovulmamak için amcamın aklına girip ona aldırdım. Onun adına aracı toplayacağım. Motor bitik çakal eline düşmüş bir araç aldım sırf kaporta boya işi yeni ve düzgün yapılmış diye. Adamlar E21'e 17inç bbs takıp birde yay kesmişler öyle söyleyeyim size :) İşleri bitene kadar paylaşmaya değmez diyebilirim yani :)
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim tekrardan.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Teşekkür ederim ilginize, araç 87 model değil daha eski, Türkiye'ye 87 senesinde gelmiş. E24 yanında baya sık rastlanan bir araba sayılır hatta yanında :)
E21'i artık evden kovulmamak için amcamın aklına girip ona aldırdım. Onun adına aracı toplayacağım. Motor bitik çakal eline düşmüş bir araç aldım sırf kaporta boya işi yeni ve düzgün yapılmış diye. Adamlar E21'e 17inç bbs takıp birde yay kesmişler öyle söyleyeyim size :) İşleri bitene kadar paylaşmaya değmez diyebilirim yani :)
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim tekrardan.

Hayırlısı olsun diyelim, E21'lerin nesli tükenmek üzere güzel bir seçim olmuş, 323i projesi çok yakışır E21'e. Yine de nereden nereye gelindi diye bir fotoğraf paylaşılabilir sanırım.

Tamam buldum aracı :p zaten 1987'den önce E24'den başka 60'lardan sonra arada bir BMW 2002 veya 1602-1802'ler kalıyor :D .

YigitEfe

Efe
Düz Yol Gazcısı
25 May 2020
35
157
235
24
Ankara
Marka
BMW
Hayırlısı olsun diyelim, E21'lerin nesli tükenmek üzere güzel bir seçim olmuş, 323i projesi çok yakışır E21'e. Yine de nereden nereye gelindi diye bir fotoğraf paylaşılabilir sanırım.

Tamam buldum aracı :p zaten 1987'den önce E24'den başka 60'lardan sonra arada bir BMW 2002 veya 1602-1802'ler kalıyor :D .
Söylemek doğru olur mu bilemedim kesinlik yok ama tahminlere kayıtsız kalamadım :) E9 kasa buldum mavi renkte hangi modeli bilmiyorum görünce anlayacağım kısmetse. Araç İzmir'de küçük bir ilçede hatta. Umarım kısmet olur

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Umarım alırsınız. İleride yaşanabilecek olası problemler için acemice de olsa bir satış sözleşmesi yapmanız sizi bir nebze olsa koruyabilir diye düşünüyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım