İtalyan Otomobilleri

italyan otomobillerini sever misiniz ? eski modeller mi ? yeni modeller mi ?

• Kullanılan toplam oy
    31

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
-italyan otomobillerinin tasarımlarını beğeniyor musunuz ? sizce avrupalı ve diğer rakiplerine göre artıları ve eksilerinin olduğunu düşünüyor musunuz ? (artıları ve eksileri var ise yazabilirsiniz). sizce eski nesil modeller mi yoksa yeni nesil araçlarını ilginizi çekiyor ?

-italyan otomobilleri fazlasıyla gösterişli ve spor arabalar üretiyorlar sizce en iyi spor araçları italyan'lar mı üretiyor ?

-ülkemizde olan italyanları sever misiniz ? genellikle fiat grubunun araçları fazla tercih ediliyor sizce ekonomiklik ve ulaşılabilirlik olarak mantıklı seçenekler mi ?

(eski ve yeni modeller fark etmez sizin bildiğiniz modeller var ise yazabilirsiniz.)
belli başlı otomobilleri paylaşıyorum aklınıza gelen her araç olabilir.

alfa romeo
alfa-romeo-giulia-my2020.jpg

Alfa Romeo 4C Competizione
Alfa Romeo 4C Competizione

alfa-romeo-33-stradale-supercar-sunday.jpg
Süper Otomobil Pazar'ı: 1967 Alfa Romeo 33 Stradale
Süper Otomobil Pazar'ı: 1967 Alfa Romeo 33 Stradale

alfa-romeo-8c-competizione.jpg

lamborghini
2020-lamborghini-aventador-svj-roadster.jpg

lamborghini-huracan-evo-rwd.jpg
lamborghini-huracan-evo-rwd.jpg

lamborghini-lm002.jpg
Lamborghini LM002 SUV'si
Lamborghini LM002 SUV'si

Lamborghini LM002 SUV'si
Lamborghini LM002 SUV'si

1990-lamborghini-lm002-auction.jpg

2019-lamborghini-urus.jpg

2019 Lamborghini Urus: İlk Sürüş

fiat
2020-fiat-500x-sport.jpg
2020-fiat-500x.jpg
2020-fiat-500x.jpg

Fiat Panda Hybrid (2020)
Fiat Panda Hybrid (2020)
fiat-panda-hybrid.jpg

Fiat 500 Spiaggina '58
fiat-500-spiaggina-58.jpg
Fiat 500 Spiaggina '58

fiat-124-spider.jpg
Fiat 124 Spider
Fiat 124 Spider

lancia
Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon
Lancia Stratos
Lancia Stratos
lancia-stratos.jpg

1974-lancia-stratos-hf-stradale-for-sale.jpg

1974 Lancia Stratos HF Stradale

lancia-037.jpg
Lancia 037
Lancia 037

ferrari
Ferrari SF90 Stradale
Ferrari SF90 Stradale
Ferrari SF90 Stradale

ferrari-roma-il-backstage.jpg

Ferrari Roma
Ferrari Roma

2020 Ferrari 812 GTS
2020 Ferrari 812 GTS
2020 Ferrari 812 GTS

2020 Ferrari 812 GTS
2020-ferrari-812-gts.jpg
2020 Ferrari 812 GTS

2020 Ferrari F8 Spider
2020 Ferrari F8 Spider

2020-ferrari-f8-spider.jpg
2020-ferrari-f8-spider.jpg
2020 Ferrari F8 Spider

martin-brundle-ferrari-f355.jpg

Martin Brundle'ın Ferrari F355'i
Martin Brundle'ın Ferrari F355'i

1995 Ferrari F50
1995 Ferrari F50

1995 Ferrari F50
1995-ferrari-f50.jpg
1995 Ferrari F50

maserati
2018 Maserati Ghibli GranLusso
2018 Maserati Ghibli GranLusso

2018 Maserati GranTurismo: İlk Sürüş
2018-maserati-granturismo-first-drive.jpg
2018 Maserati GranTurismo: İlk Sürüş

2017-maserati-quattroporte.jpg

pagani
Pagani Zonda HP Barchetta

pagani-zonda-fantasma-evo.jpg
Pagani Zonda Fantasma Evo

Pagani Zonda by Mileson
Pagani Zonda by Mileson
Pagani Zonda by Mileson

NOT: BİR SONRA Kİ KONULAR BİR AKSİLİK OLMAZ İSE BU TARİHLER İLE SİZLERLE
29 nisan çarşamba : rus
03 nisan pazar : ingiliz

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Bir italyan sahibi olarak, italyanlar iyidir, guzeldir, zevklidir.

Ama artikitalyan arabalari ulasilabilir olmaktan iyicene uzaklasiyor.

Orta sinifin sahip olabilecegi son italyan giulietta ve mito idi. Mito'nun uretimi gecen sene durduruldu, giu da bu sene bitiyor.

Yeni alfa'larin fiyatlari ortada. Diger araclarin neredeyse hepsi zaten super sport sinifinda.

Fiat disinda alternatif kalmiyor. Bir kac ozel model haric, onlara da italyan pek denemiyor.

Velhasil kelam, italyan guzeldir, hosdur. Ama bize ne!!! Diyecegimiz gunler iyicene yaklasti.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Bir İtalyan sahibi olarak çok memnunum .

Evet , yanlış anlamadınız aracım fotoğrafta gördüğünüz İtalyan aygırı nürbürgring pistinin rekortmeni M3 ve C32 Amglerin korkulu rüyası :
" 2019 ALFA ROMEO GUİLİA VELOCE 'nin yanındaki Fiat Linea :(

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Fiat'ı saymazsak ya sev ya da terk et araçları üretirler, çoğu zaman aklınızın mantık kısmını devre dışı bırakarak alınacak otomobiller yaparlar, otomobillerini bireysel hisler ve duygular üzerinden satar ve pazarlarlar bundandır ki çoğu Petrolheadler için Ferrari, Alfa ve diğer İtalyanlar sevilen markalardır.

İtalyan otomobilleri eskiden otomobil dünyasına hem tasarım hem de teknoloji olarak yön veren bir grup iken tıpkı İngilizler gibi bugün tüm o şatafatlı yarış günlerinden yoksun kalmış bir gruptur.

Avrupa soylularına hitap eden eden bu eski toprak Avrupalı gruplar(İngiliz-İtalyan-Fransız) otomobilleri 2.Dünya savaşı öncesinde dahi çok inovatif teknolojiler ve araçlar üretmişler. Mesela İtalyan anlamında değinecek olursak ilk değişken subap zamanlaması sanılanın aksine Japonlar'a değil Twinspark teknolojisi ile Alfa'ya İtalyanlara aitti, günümüzde ve yıllar boyunca VTEC-VVTİ-MİVEC diye koca koca aracın sağına soluna yapıştırılan Japon etiketler İtalyanlardan feyz alıyor.

Dağıtmadan konuya gelecek olursak, özellikle Alfa Romeo'u sportif hislere dikkat eden bir otomobil yaptıkları için seviyor ve kendime yakın olduklarını görüyorum ancak kimse darılmasın şu an ki ve yakın geçmişe kadar olan Alfa'ları Alfa olarak görmüyorum(Guila ve bir kaç model hariç).Çoğu değiştirilmiş geliştirilmiş süslenmiş Fiat. ''sad but true fact''.

Fiat için özellikle şehir içi küçük otomobillerini(bkz. Fiat Panda) ve üstü açık hafif spor modellerini(bkz. 124 Spider) seviyorum.Alfa benim gözümde en son Spider, GTV ve 75 ile 80'lerin sonunda bitti, yeni Guila ile de canlanıyor. Süper sporlarda Ferrari'yi ise saf yarış hissiyatını yaşatmaya özen gösterdiği için seviyorum özellikle 308GTB, F40 sevdiğim şaheserlerden. Diğer İtalyan egzotik markaları pek sevmiyorum(bkz. Lamborgihini).

Fiat gibi toplayan bir çekirdek olmasaydı batan İtalyan markalar muhtemelen çok daha çabuk kaybolacaklardı.Dolayısıyla Fiat sayesinde İtalyanlar Amerika kıtası ve Avrupa'da ki pazara hakimler, ben ise en çok Alfa'nın kaderini merak ediyorum muhtemelen Alfa artık FCA'ın Premium ayağına oynayan bir marka olma kumarını oynuyor, başarılı olursa kazanacaklar olamazlarsa sonlarını Lancia gibi görüyorum.

Son düzenleme:

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Ruhu olan otomobiller üretirler. Bunu ucuz araç üretme şiarında bulunan Fiat'ın belirli modellerinde de rahatlıkla görebilirsiniz, Alfa Romeo, Ferrari, Lancia, Abarth, Pagani ve eski Lamborghini'lerde de.

İtalya tasarımın merkezidir. Bertone, Pininfarina, Zagato, Italdesign ve günümüze gelememiş daha nice marka... Yalnızca İtalyan değil bugün hayranlıkla baktığımız birçok Alman, Amerikan, Ingiliz ve Japon araçlarının tasarımlarında da imzaları bulunmaktadır.

Motorsporları tarihinden İtalyanları çıkarırsak geriye pek bir şey kalmaz. Ralli, Le Mans vb. dayanıklılık yarışları, Formula 1, Touring Car şampiyonaları... Motorsporlarının her alanında başarı sağlamışlardır.

Giulia TI Super ile spor sedan, Maserati Quattroporte ile performans sedanı, Lamborghini Miura ile supercar, Fiat 600 Multipla ile MPV sınıfını yaratmışlardır. Ayrıca Autobianchi A112 Abarth, Mini Cooper S ile birlikte hot hatch'in ilk örneklerinden olmuştur.

Birçok inavosyon ve ilkleri gerçekleştirmişlerdir. Bugün maalesef tarihe karışan Lancia 1960'lara kadar dönemin en inovatif markalarındandı ve Mercedes-Benz rakibi olarak görülüyordu. İlk monokok şasi ve bağımsız ön süspansiyona sahip otomobil (Lambda), ilk 4 disk frenli otomobil (Flavia), ilk seri üretim 5 ileri vitesli otomobil (Ardea), ilk seri üretim V6 motorlu otomobil (Aurelia) ve ilk twincharger motorlu otomobil (Delta S4) Lancia tarafından üretilmiştir. İlk elektronik enjeksiyon denemesi 1940'da Alfa Romeo 6C ile olmuş, @Mt.Akina'nın bahsettiği gibi ilk değişken subap zamanlaması VVT, Alfa Romeo tarafından kullanılmıştır (1980 Spider). Ayrıca ilk dohc, 16v ve twinspark teknolojili 4 silindir motoru Alfa geliştirmiştir (1914 ALFA 40/60 GP). İlk V10 motor ve ayrıca dizel motorlarda common-rail teknolojisi (156 JTD) yine Alfa'dan çıkmıştır. 1967'de çıkan 33 Stradale modeli 230hp 2.0 V8 Dohc Twin Spark ve enjeksiyonlu motoru ile en yüksek güç hacim oranına sahip atmosferik motor ünvanını yıllarca elinde bulundurdu. Günümüzde ise bu ünvan Ferrari 458 Italia modelinde.

Favori aracı Lancia 037 olan Efsane ralli pilotu Walter Röhrl'ün sevdiğim bir açıklaması var: "İtalyanların felsefesi her şeyi kolayca değiştirebileceğin, tamir edebileceğin bir araç yapmak, Almanların felsefesi sağlam bir araç yapmaktı." Bütün marka ve araçları kapsamamakla beraber yine de benzer felsefeyi seri üretim araçlarda da görmek mümkün.

Bazı noktalarda adı sorunlu olarak çıksa da Fiat çatısı altına girdiği günden bu yanaki modelleriyle Alfa Romeo'nun sorun konusunda Alman rakiplerinden fazlası yoktur. Ayrıca Fiat çatısına girdikten sonra ortak platform, motor kullanımı gibi durumlar söz konusu olsa da 156-147-GT ve 4C-8C gibi şimdiden klasikler arasında gösterilmeye başlanmış araçlar da üretilmiştir. 159 ve Brera tüm cazibesine rağmen GM platformu kullanması, Alfa karakterine zıt bir şekilde son derece ağır olması ve bu ağırlığa yetecek motor seçeneklerine sahip olmamasıyla başarısız bir model olarak kalmıştır. Fiat platformunda yükselen Mito ve Giulietta safkan Alfa olmasa da uygun fiyatlı sürücü otomobili olarak başarılı bir çizgide ilerlemişlerdir. Giulietta'nın geleceği belirsiz olsa da MiTo'ya veda ettik ve bu segmentlerdeki boşluklar maalesef sadece crossoverlar ile doldurulacak gibi görünüyor. Gerçek Alfa ruhunu taşımaya 4C ve Giulia devam edecek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,188
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yalnız Lamborghini'yi artık Almanlar arasında değerlendirirsek... :) Diablo, Countach filan artık yok. :')

Onun dışında italyan keyiflidir, arabasıyla uğraşmayı seven insanın arabasıdır. A'dan B'ye götürsün, beni kendiyle de ustasıyla da muhatap etmesin kafasında olanlar için fazla nazlı kalır. Belirli yönlerden inanılmaz dayanıklıdır, göz boyayan kalite detaylarında ise yarattığı beklentilere göre vasat ve altında kalır.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Demeyim demeyim diyorum ama benim de bir sınırım var, elimden gelen tüm nezaketimi ve hoşgörümü, sessizliğimi, hatta yanlış anlaşılmaları açıklığa kavuşturmak için bireysel olarak kendimi açıklama çabalarıma rağmen bazıları hudutları aşmayı, laf sokmayı, iğnelemeyi yermeyi çok seviyor, devam etsin büyüğümdür ondan bayağı şey öğrendik ama saygı, hoşgörü, anlayış bunlardan değildi.

Üstüne alınan da alınsın laf sokmak kadar rahatı yok nasılsa.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Tişört kot takılan, haftasonu avm ye giden vs vs uzatırsın işte.. Ortalama yaşam standartları ve karakter olarak norm standartlarında olan insanların arabaları değildir. Sürücü otomobilleridir ancak her bir modelinin karakteri farklıdır.Harry potterdaki asa seçimi gibi model seçmek gerekir.

Kanınızla dokunuşunuzla sürüş karakterinizle uyumlu olanı seçerseniz o da sizi seçer başka arabalarda yaşamayacağınız organik bağı yakalarsınız.
Ruhları vardır. Ruhunuzu okşayacağı kadar sizin de onun ruhunu okşamanızı ister. Nazlı değillerdir direk kaprislidirler.Kaprisinin ne olacağı her modelde değişir.
Bir çok İtalyan kullandım en ucuzundan en pahalısına böyleler.
Kitlesel bir güruhun tercih etmesini istemeyeceğim markalara sahiptirler ferrari, maserati, alfa romeo,Lancia gibi

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
İtalyanlar eskiden beri tasarımlarıyla her zaman farklı, yakışıklı arabalar yapmıştır ve diğer önemsedikleri şey ise ağırlıklı olarak sürüş zevkidir.

Hatta asıl özellikleri günlük olarak kullanılabilen, güzel tasarımlı ve sürüş zevki çok iyi olan arabalar üretmesidir. Burada örnek arayanlar çevresinde gördüklerinde imrenek baktıkları Alfa Romeo modellerini hatırlayabilirler, hatta forumdan Rahmi abimizin Mitosunu imrenerek takip etme nedenimiz budur. Arkasındaki bebek koltuğunu söküp pistlere girerek yavaş yavaş geliştirmesi ve gündelik hayatına devam ederek hatta LPG'de biniyor olması da güzel bir örnek.
Çoğu Fiat modeli de keza böyledir aslında, bakıldığında palio gibi bir arabayı yada siena yada bravo (hgt modeline değinmiyorum bile) gibi arabaları veya yakın zamandan punto gibi arabaları veya günümüzde egea gibi arabaların şasilerinin keyifli olduğunu ve yarışlarda da kullanıldığını herkes bilir.

Spor modellere geçersek eğer Ferrari denilen başlı başına bir otomobil kültürü yatıyor.

Keza diğer taraftan hala daha İtalyan kalabilmeyi başarabilen Lamborghini de var. Diablo zamanında Chrysler almış olmasına rağmen kendi geliştirmeleri (inanmayan için kaynak atıyorum dk 9.40 dolaylarından itibaren izleyebilir) ardından Murcielago ürettiklerinde motoruna kadar kendi geliştirmeleri (dk 11) ardından da Aventador'u üretmeleri gibi örneklerle kendilerinin İtalyan olduklarını hala kanıtlayabilen bir markadır.

Aventador'da artık Audi ile birleşmelerini görüyoruz gerçi, motor olarak Audi kullanılmaya başlansa da hala daha İtalyan kimliklerini tasarımı ile koruyabilen bir markadır. Bu birleşmeden ortaya çıkan Gallardo ile r8 ortak yapıları kullanmaktadır. Tüm bunlara rağmen önemli olan o arabanın size nasıl hissettirdiği, İtalyan gibi hissettirmesi ki bu konuda şüphe yok. Audi sonuç olarak kötü bir şasi yada motor üreticisi değil ve Lamborghini de köküne bağlı kalmaya devam eden markalardan.
Yakın zamanda Sesto Elemento gibi efsane bir otomobili ürettikleri gibi günümüzde de hala Huracan gibi kızgın bir boğayı üretmektedirler.
Günümüzde tabi suv akımına kurban giden markalardan biri olarak Urus gibi model çıkarsa da hala özellikle de çizgileri ile köküne bağlı firmalardan biridir.

Öte taraftan Pagani gibi bir marka var ki şapka çıkarılması gereken bir markadır.

Lancia dediğimizde zaten şu an aramızda olmasa da tarihte elde ettikleri başarılar, günümüzde çoğu kişinin fanboyluğunu yaptığı markalar henüz daha kısa pantolonla gezerken Group B gibi deliler koğuşunda kendisini en zirvelere yazdırmış bir markadır.

Alfa Romeo dediğimizde de bir kültür yatmaktadır. Ferrari'nin doğuşunun Alfa Romeo'dan çıkması gibi veya Alfa Romeo'ların motor sporlarında elde ettikleri başarılar gibi.

İtalyan otomobilleri ile ilgili şu son sözü bırakarak özetlemek istiyorum;
Yadsınamaz bir gerçektir ki; efsane motorlar hep italya’da, efsane pilotlar da hep finlandiya’da doğmuştur…

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,025
4,274
4,220
varsova
Marka
Porsche
iclerinde benim icin ferrari'nin ve abarth'in yeri ayridir. abarth 595 competizione ozellikle ford ka kullandigim donemde acaba alsam mi dedigin araclardan biriydi. Ferrari FF ozellikle sahip olmak istedigim ama hatundan izin cikmayan bir aractir. Hatun 'bir ev parasini arabaya veremeyiz' dedigi icin ve lanet olsun ki hakli oldugu icin bisey yapamiyorum. Bosanma nedenisin ferrari

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım