Kapıda Yatan Araba Kaç günde bir çalıştırılmalı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Arabayı kapıda beklettiğimizi düşünelim ve malesef aracın bir garajı olmadığını, kaldırım üstü durduğunu düşünün. Araba havanın her türlü iklim şartına mağruz kalıyor. Böyle bir durumda arabayı kaç günde bir çalıştırmak gerekir.

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
Haftada bir en geç 2 haftada bir motor sıcaklığı ideal değerine gelene kadar sürüp tekrar parkedilmeli ben öyle yapıyorum.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben Bu ay Servisi kullanacam. Eşimde yürümek istediğini belirtti. Ayağıma güzel scouter bot aldım. Haftanın 3 günü araba ile işe giderdim ama, artık canıma tak etti trafik. Beni sarmıyor trafikte araba sürmek. hazır havalarda sıcakken araba kullanmaayarak hypermiling yapıyorum. Tabanvay mod on oldu. Araba 3 gündür yatıyor. Yarın annemi evine bırakacağım. Onun dışında Pazar annemi geri alacağım. Bu ay bu şekilde kullancam. Yani haftada 2 defa 72 km yol yapacak. Hafta içi 5 gün yatacak. Bu şekilde umarım sorun olmaz.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Ben Bu ay Servisi kullanacam. Eşimde yürümek istediğini belirtti. Ayağıma güzel scouter bot aldım. Haftanın 3 günü araba ile işe giderdim ama, artık canıma tak etti trafik. Beni sarmıyor trafikte araba sürmek. hazır havalarda sıcakken araba kullanmaayarak hypermiling yapıyorum. Tabanvay mod on oldu. Araba 3 gündür yatıyor. Yarın annemi evine bırakacağım. Onun dışında Pazar annemi geri alacağım. Bu ay bu şekilde kullancam. Yani haftada 2 defa 72 km yol yapacak. Hafta içi 5 gün yatacak. Bu şekilde umarım sorun olmaz.
Ali dayı bu vergiler seni bile arabadan soğuttuysa sonun başlangıcıdır artık...

hi-men

Profesör
8 Eyl 2016
180
290
1,335
Aydın
Marka
Fiat
Araba mayısa kadar tamamen yatacağından dolayı hafta da 1 olduğu yerde çalıştırıyorum

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Millet ileri geri yapıyor sadece garajda yatan araca ama bence mahalle arasında bir kaç tur atılmalı her hafta. Hareket etmesi de önemli diye biliyorum.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Arabayı 1 hafta kullanmasam, gün başına 11 tl kar ederim. Ayrıca günde 40 km tasarruf ederim.. Onu gectim burdan Bolu Gölcük tabiat parkına 434 km yol var. 1 ya işe servisle gitsem, Gölcük tabiat parkına gidecek yakıtın parasını cebime koyarım..

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Arabayı 1 hafta kullanmasam, gün başına 11 tl kar ederim. Ayrıca günde 40 km tasarruf ederim.. Onu gectim burdan Bolu Gölcük tabiat parkına 434 km yol var. 1 ya işe servisle gitsem, Gölcük tabiat parkına gidecek yakıtın parasını cebime koyarım..
Ben olsam arabayı alırım hiç kullanmam km yaptırmam yakıt yaktırmam ölünce nereye ne kadar uzağa gideceğimiz belli değil ne de olsa kendimle götürürüm arabayı yılların acısını cehennemde lastik yakarak çıkartırım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben olsam arabayı alırım hiç kullanmam km yaptırmam yakıt yaktırmam ölünce nereye ne kadar uzağa gideceğimiz belli değil ne de olsa kendimle götürürüm arabayı yılların acısını cehennemde lastik yakarak çıkartırım.

Sen tabi bilmiyon.. bizim tek masrafımız araba değil. Kira ver, kredi öde, fatura yatır. Ben 6 ay önceden arabanın kasko ve Sigorta masraflarını biriktirmeye başlıyorum..

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Ali bir şey soracağım. Sizin şirket yol ücreti desteği sağlıyor mu ? Yoksa cebinden mi veriyorsun?

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Sen ücreti kullansan yakıtına yetmiyor mu ? Km hesabı yaptığında ne kadar eksik kalıyor?

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai

Git gel 50 km olan rota hesabımda minimum yaktırabileceğim km' de 25 kuruş (5 litrenin altına tekabül ediyor, ki imkansız). Bu hesapla 12,5 hadi 13 lira de.
Öğrenci kartımla git gel 3,20 lira günlük. Aylık 20 günden araba 260, toplu ulaşım 64 lira yapar. Her türlü, araba ulaşım aracı olarak zarar. Hiçbir hesapta kurtarmıyor. Paşa çocuğu değilseniz toplu ulaşım şart.

Abi bu hesaplarla kafa yeniyor mu ? Ben daha ehliyeti almadan başladım da yapmaya. :D

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
İş olarak düşündüğünde yanına bir veya birden fazla kişi ile işe gitmek mantıklı oluyor arabayla.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Git gel 50 km olan rota hesabımda minimum yaktırabileceğim km' de 25 kuruş (5 litrenin altına tekabül ediyor, ki imkansız). Bu hesapla 12,5 hadi 13 lira de.
Öğrenci kartımla git gel 3,20 lira günlük. Aylık 20 günden araba 260, toplu ulaşım 64 lira yapar. Her türlü, araba ulaşım aracı olarak zarar. Hiçbir hesapta kurtarmıyor. Paşa çocuğu değilseniz toplu ulaşım şart.

Abi bu hesaplarla kafa yeniyor mu ? Ben daha ehliyeti almadan başladım da yapmaya. :D

Benim araba, işe günlüğü 11 tlden gidiyor. Haftada 5 iş günü çalışıyorum. Haftada 55 tl.
Ayda 210 tl. Bunun arabada yarattığı yıpranma, km doldurmasıda var. Lastik eskidi, servis kmsi geldi derken o 210 tlde kalmaz.
Ayda 1040 km yapıyorsun, bunu 12 ay ile çarp, 12000 km yol.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aracın mekanik aksamı haricinde uzun süre olduğu yerde bekleyen ve kullanılmayan otomobillerde lastiklerin de yapısı bozulur. Yeterince hareket ettirilmeyen otomobillerde, lastiğin yere değen kısmı daha fazla ve uzun süre baskı altında kalacağı için o bölgeye denk gelen lastik içindeki teller şekil değiştirmeye, yamulmaya başlar. Bu durum araçta balans problemleri, yol tutuş ve fren zaafı olarak görülebilir. Ayrıca lastikte kılcal çatlakların oluşması süreci de daha erken başlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım