KAPALI Klimadan Gelen Ağır Koku

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Merhaba arkadaşlar aracımda son 2-3 gündür olan ağır bir koku var.Klimayı açınca temiz hava girişiyle beraber koku gidiyor kapatınca akşamdan sabaha tekrar aynı koku oluyor,aracımın klima filtresi geçen sene 9.ayda değişti sizce neden böyle bir koku oluşuyor ve çözümü nedir

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar aracımda son 2-3 gündür olan ağır bir koku var.Klimayı açınca temiz hava girişiyle beraber koku gidiyor kapatınca akşamdan sabaha tekrar aynı koku oluyor,aracımın klima filtresi geçen sene 9.ayda değişti sizce neden böyle bir koku oluşuyor ve çözümü nedir
Hocam klima çalışma prensibi gereği sistemde su damlatma, nemlenme gibi olaylar görülüyor. Zamanla bu sistemdeki nemler kir ve toz toplayarak içeriye koku vermeye başlıyor. Klima temizleme spreylerini kullanmanızı tavsiye ederim, satın alacağınız temizleme spreyin üzerinde nasıl uygulayacağınız yazmaktadır.
Bir önemli tavsiye daha, aracınızı stop etmeden önce (yani yolda gelirken yolculuğun bitmesine 1-2dk kala)) soğutma-ısıtma sisteminde klimayı kapatıp yaklaşık 1-2 dk kalorifer modunda çalıştırın öyle park edip kapatın

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Hocam klima çalışma prensibi gereği sistemde su damlatma, nemlenme gibi olaylar görülüyor. Zamanla bu sistemdeki nemler kir ve toz toplayarak içeriye koku vermeye başlıyor. Klima temizleme spreylerini kullanmanızı tavsiye ederim, satın alacağınız temizleme spreyin üzerinde nasıl uygulayacağınız yazmaktadır.
Bir önemli tavsiye daha, aracınızı stop etmeden önce (yani yolda gelirken yolculuğun bitmesine 1-2dk kala)) soğutma-ısıtma sisteminde klimayı kapatıp yaklaşık 1-2 dk kalorifer modunda çalıştırın öyle park edip kapatın
Açıkcası klima temizleme spreylerine pek güvenmiyorum aracımı zaten kıştan bu yana kalorifer modunda kullanıyorum sadece arada sırada devir daim olsun diye sıcak konumdayken klimayı açıyorum buna rağmen sizin dediğinize göre koku var

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Açıkcası klima temizleme spreylerine pek güvenmiyorum aracımı zaten kıştan bu yana kalorifer modunda kullanıyorum sadece arada sırada devir daim olsun diye sıcak konumdayken klimayı açıyorum buna rağmen sizin dediğinize göre koku var
Evet hocam sistemin kirlenmesi yüzünden koku oluşuyor her otomobilde böyle. Bunun çözümü klima hava sistemini-boru ve kanalları söküp temizlemek bu da çok zor bir iş olduğu için temizleme spreyi kullanılıyor.
Düşük bir ihtimal de kalorifer fanının hava emiş kısmına bir bakın, belki koku yapacak bir nesne falan düşmüş tıkamış olabilir. Genelde kaputun altında sileceklerin alt tarafında olur bu hava girişleri

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Evet hocam sistemin kirlenmesi yüzünden koku oluşuyor her otomobilde böyle. Bunun çözümü klima hava sistemini-boru ve kanalları söküp temizlemek bu da çok zor bir iş olduğu için temizleme spreyi kullanılıyor.
Düşük bir ihtimal de kalorifer fanının hava emiş kısmına bir bakın, belki koku yapacak bir nesne falan düşmüş tıkamış olabilir. Genelde kaputun altında sileceklerin alt tarafında olur bu hava girişleri
Bu önerinizide değerlendiricem hafta sonu klima filtresini söküp bakmayı düşünüyorum fana ulaşabilirsem onada bakıcam.

zuspat

Profesör
11 Eyl 2016
89
43
1,020
39
Klimayı çok sık kullanıyorsan yılda 2 kez polen fitresi değiştir zira büyük şehirlerde hava kirliliği hat safhada. Sonuçta bir yılı da geçmiş polen fitresi zaten polen fitresinin ömrü bir yıldır.

gidler

Asfalt Kurutucu
16 Kas 2016
7
6
595
Araç kaç yaşında? Klima tahliye borusu tıkanmış olabilir. Eğer öyleyse yazın kalorifer değil de klima modunda kullanmaya başladığında dışarıya akması gereken su akamaz, birikir, bir yerden sonra da torpido gözünün altından aracın içine akar. Kötü koku gelmesi buna işaret olabilir, benim de başıma gelmişti. Eğer tahliye borusu tıkanmışsa, açması çok kolaydır. Ayrıca dışarı akamayıp biriken suyun aracın elektronik aksamına kaçma ve birçok arızaya neden olma durumu da vardır. Yaz gelmeden mutlaka tahliye borusuna baktırmanızı öneririm.

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Klimayı çok sık kullanıyorsan yılda 2 kez polen fitresi değiştir zira büyük şehirlerde hava kirliliği hat safhada. Sonuçta bir yılı da geçmiş polen fitresi zaten polen fitresinin ömrü bir yıldır.
Bir yılı daha henüz doldurmadi 5 ay oldu daha geçen senenin 9.ayında değişti polen filtresine pek ihtimal vermiyorum ama yarın detaylı bir bakıcam

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Araç kaç yaşında? Klima tahliye borusu tıkanmış olabilir. Eğer öyleyse yazın kalorifer değil de klima modunda kullanmaya başladığında dışarıya akması gereken su akamaz, birikir, bir yerden sonra da torpido gözünün altından aracın içine akar. Kötü koku gelmesi buna işaret olabilir, benim de başıma gelmişti. Eğer tahliye borusu tıkanmışsa, açması çok kolaydır. Ayrıca dışarı akamayıp biriken suyun aracın elektronik aksamına kaçma ve birçok arızaya neden olma durumu da vardır. Yaz gelmeden mutlaka tahliye borusuna baktırmanızı öneririm.
Araç 2 yaşında bildiğim kadarıyla kalorifer modunda tahliye çalışmıyor.Kış başından beri kalorifer modunda kullaniyorum arada sırada devir daim olsun diye klima modunu açıyorum.Yarın detaylı bakıcam polen filtresi ve motor bölümüne hatta ulasabilirsem klima fanina bakalım ne olucak sonuç bir yandan da aklıma motora fare yada kedi mi girdi acaba diye aklıma geliyor.

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Sorunu buldum :) kızımın araç koltuğunu zorunlu bir sebepten dolayı araç içinden çıkarıp garaja koymuştum kaldığı sürede yaramaz bir kedi sağolsun keyif yapmış :):) tekrar aracıma koyunca araç koltuğunu haliyle bütün koku aracın içini sardı.Çıkarıp yıkadık sorun çözüldü.Herkeze önerisi için tekrar teşekkürler

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Yalniz o klima temizleme spreyleri arabanin camlarinin a. koyuyo. Abi ne varsa o spreylerin icinde camlarda yag tabakasi olusturuyor, camlar hemen bugulaniyor, hemen lekeleniyor ve isin kotusu 50 defa silmeme ragmen 4-5 aydir kurtulamadim o tabakadan, simdi izopropil alkol alip temizlemeye calisacagim, kimseye onermiyorum. Ablamin ibizasina yetkili serviste klima temizligi yaptirmistik, gercekten adamlar butun sistemleri temizlemis, aleti falan var buyuk ihtimal, onu bulursaniz araciniza uygulatin, oneririm.

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Polen filtresiyle çözülmez yüksek ihtimal. Bu koku klima kanalarrında biriken nemden ve bu nemde yaşayan zararlı bakterilerden gelir. O videoda gözüken aracın ortasına konulup patlatılan klima bombası bi nebze işe yarar ama asıl çözüm klima hava kanallarının tek tek özel spreyle dezenfekte edilmesi lazım. bu iş için würth markasını öneririm. Onun dışında klimanın yoğuşma suyunu attığı gider deliğine bakın eğer tıkalıysa klima yoğuşma suyunu tahliye edemez. Bu da araç içinde biriktikçe koku yapar.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Klima temizleyici spreylerin sağladığı temizlik 2-3 hafta içinde kayboluyor. Siz probleminizi çözmüşsünüz ama başka arkadaşlarda yaşıyor olabilir. Detaylı temizlik işini profesyonel şekilde yapan şirketlerde ozon temizliği yapılıyor. Teknik bir problem olmadığı sürece ozon temizliği problemi çözecektir.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
İç sirkülasyon açık mı yoksa kapalı mı kullanıyorsunuz ? İç sirkülasyon sürekli açık olursa eğer, polen filtresi ömrünü doldurmasa bile nemlenip kötü kokuya sebebiyet verebiliyor

tesla

Profesör
3 Şub 2017
358
453
1,095
bende hiç sorun yokken ilk bakımda klima dezenfekte edelim mi demişti servis. bende yapın dedim. o gün bu gündür toz kokusu geliyo klimadan bir daha iflah olmadı. klimaya tek çözüm nedir, sonaxa falan gidip full klima temizliği mi yaptırmak lazım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım