Konu dışı:Bir Mühendis için 2. Yabancı dil

Bir Makine Mühendisinin Kariyerinin Gelişimi Açısından En Yararlı İkinci Yabancı Dil Hangisidir?

• Kullanılan toplam oy
    54
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cenkay900

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
58
635
Arkadaşlar makine müh son sınıftayım İngilizceyi iyi derecede biliyorum.2. Yabancı dil için hangisine yürümeliyim.Görüşlerinizi merak ediyorum.Teşekkürler

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,261
45,892
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Çin ve Japonya'nın sahip olduğu ileri düzey teknoloji ve her geçen gün bunları geliştiriyor olmaları Dünya piyasasında bu iki devletin dillerini bilen insanları bir adım daha öne geçiriyor. Bu iki dili bilen insan sayısı ülkemizde henüz çok kısıtlı olduğu için bu devletlerin firmalarıyla iş yapan uluslararası şirketlerimiz bu tarz elemanları havada kapıyorlar diyebilirim. Üniversitede arkadaşımın arkadaşı, çince bildiği için sadece özel bir şirketin Çin ile arasındaki belge ve yazışmaların çevirisinden elde ettiği gelir ve aldığı iş teklifleri ciddi ölçüde fazlaydı.

Tüm bunların yanında Almanya tek başına Avrupa'nın sanayi yükünü çekiyor diyebilirim. Ülkede, gayri safi yurt içi hasıla'nın içinde sanayi %23 gibi büyük bir paya sahip. Bildiğim kadarıyla da bu paya Japonya ve Güney Kore'den başkası yaklaşamıyor. Çince, Japonca ve Almanca arasında hangi dili öğreneceğiniz biraz da size kalmış fakat ben sizin yerinizde olsam Almanca ve Çince arasında bir tercih yapardım. Hatta bana kalırsa her ikisini birden zamanla öğrenmek daha iyi bile olabilir.

Son düzenleme:

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
İkinci dile bence gerek yok, ingilizceni geliştirebildiğin kadar geliştirmeye bak. Almanlar felan hepsi ingilizce biliyor zaten.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Almanca öneririm. Onun dışında bir de Japonca. Diğer dillerin çok işe yarayacağını düşünmüyorum. Çeviri vs. yapmak için Çince mantıklı ama mühendisin çok işine yaramaz.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Almanca nın ingilizceyle aynı dil ailesinden olması işini kolaylaştıracaktır ancak zaten dünya ingilizce konuşurken avrupayla asyayı harmanlamanı öneririm şahsım adına. Ben asya dillerinden birini öneririm

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
İkinci dile bence gerek yok, ingilizceni geliştirebildiğin kadar geliştirmeye bak. Almanlar felan hepsi ingilizce biliyor zaten.

Hocam böyle bir durum yok ne yazık ki. Almanlar kendi işleyişini İngilizce üstünden değil Almanca üstünden hallediyor. Dolayısıyla onlarla bir iş yapmak, ya da ne bileyim orada çalışmaya başlamak adına Almanca biliyor olmak bir değil birkaç adım öteye taşıyor mühendisi.

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
Hocam böyle bir durum yok ne yazık ki. Almanlar kendi işleyişini İngilizce üstünden değil Almanca üstünden hallediyor. Dolayısıyla onlarla bir iş yapmak, ya da ne bileyim orada çalışmaya başlamak adına Almanca biliyor olmak bir değil birkaç adım öteye taşıyor mühendisi.

Orada bir şirkette çalışacaksan tabiki çok faydalı olur ama çalışmassan kullanılmadığından körelecektir, dil kolay öğrenilmiyor onca emek boşa gider. Bende lisede iki sene almanca öğrendim ama şimdi hatırladıklarım 3-4 cümleyi geçmiyor. Ama ingilizce öyle değil özellikle internetle meşgul biriysen kesinlikle unutmuyor hatta sürekli geliştiriyorsun. Ben 2. dili direk o ülkede yaşamayacak veya çalışmayacaksan unutulacağından gereksiz olarak görüyorum.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Orada bir şirkette çalışacaksan tabiki çok faydalı olur ama çalışmassan kullanılmadığından körelecektir, dil kolay öğrenilmiyor onca emek boşa gider. Bende lisede iki sene almanca öğrendim ama şimdi hatırladıklarım 3-4 cümleyi geçmiyor. Ama ingilizce öyle değil özellikle internetle meşgul biriysen kesinlikle unutmuyor hatta sürekli geliştiriyorsun. Ben 2. dili direk o ülkede yaşamayacak veya çalışmayacaksan unutulacağından gereksiz olarak görüyorum.

Her lisan bir insan derler. Bir dili öğrenmek sadece konuşmak değildir. Dili öğrenirken kültür öğrenirsin, görüşün açılır. Kullanılmayacak olsa bile dil öğrenmenin faydası var, ki zaten kullanılıyor.

Alman şirketler işleyişlerini İngilizce hale getirmiş olsalar da, Almanca bilen insana tabii ki ayrı gözle bakıyorlar. Hemen daha iyi oturması için bir örnek vereyim.
Şirketiniz var ve işleyiş dili İngilizce. Eleman alacaksınız ve iki kişi arasında kaldınız, biri Türkçe biliyor diğeri bilmiyor. Hangisini alırsınız?

Edit: Bu arada, sorunun cevabı direk Almanca. Neden? Yüksek teknoloji mal üretimi.
Japonca'da olur bence, fakat Almanca'yı kullanma şansınız daha fazla. Bir de Almanca ile ingilizce aynı dil ailelerinden oldukları için İngilizce bilen bir insan olarak Almanca öğrenirken 0'dan öğrenen birine göre daha hızlı öğreneceksiniz...

Son düzenleme:

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,027
1,998
2,770
Marka
Subaru
Önce Almanca sonra Çince derim ama ikisini orta orta bilirsen mükemmel olur. Karşılaştığım tüm mekanik datasheet ler almancaydı o konuda muzdaripim ama çince senin için büyük avantaj olur iş imkanları ve gelişen trend bu yönde.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,810
1
4,133
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Mercedes Türk'de Almanca bil , dil yetkinliğin olmasa bile bir yerlere yerleştirirler mesela. Makina mühendisliği gibi bir meslek için de kullanılacak tüm cihazlar,makinalar genelde Alman olacak ve makina dili için bile çok faydalı olacaktır.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Makine mühendisliğini bırak. Çince öğren ve Ticaret şirketlerinde çalış. Sana sadece Çince biliyorsun diye 10 15 bin lira arasında maaş verecekler.
Şaka bi yana Almanca dedikleri gibi iyi olacaktır.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Japonca'nın direkt o ülkenin şirketlerinde çalışma hedefiniz yoksa işe yarayacağını zannetmiyorum.
Makine mühendisliği için en geçerli dil Almanca'dır diye düşünüyorum.
Çinçe bilmek bir çok şirkette aranan kişi yapar, bileni az dillerden. Ama makine mühendisliğiyle alâkalı bir işte işe yarar mı fikrim yok.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Hazır başlık varken ben de mimarlık için sorayım.. aklımda japonca, arapça ve almanca var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım