Kore Otomobilleri

kore otomobillerini sever misiniz ? eski modeller mi ? yeni modeller mi ?

• Kullanılan toplam oy
    31

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
-kore otomobillerinin tasarımlarını beğeniyor musunuz ? sizce japon ve diğer rakiplerine göre artıları ve eksilerinin olduğunu düşünüyor musunuz ? (artıları ve eksileri var ise yazabilirsiniz). sizce eski nesil modeller mi yoksa yeni nesil araçlarını ilginizi çekiyor ?

-kore ve japonları karşılaştırınca kore'liler daha cesur, yeni teknolojiler, yeni atılımlar gösterdiklerini düşünüyor musunuz ? yoksa geleneklerine saygı duyup uzun ömürlülük ve kullanışlı hesaplı araçlar mı üretiyorlar.

-ülkemizde çok fazla sevildiğini (ilgi gördüğünü) düşünüyor musunuz?

(eski ve yeni modeller fark etmez sizin bildiğiniz modeller var ise yazabilirsiniz.)
belli başlı otomobilleri paylaşıyorum aklınıza gelen her araç olabilir.

kia
Kia XCeed
Kia XCeed
2018 Kia Ceed Sportswagon

Arka stepnesini kaybeden 9 SUV
i001034286.jpg
KIASorento-270_11.jpg

2009 Kia Sportage
2009 Kia Sportage
large_147501.jpg

hyundai
hyundai-sonata_1037_2.jpg
94803011990111.jpg
Dünden Bugüne Neler Değişti? | Hyundai Accent

photos_hyundai_pony_1980_1_800x600.jpg
1200px-Hyundai_Terracan_front_20071002.jpg
hyundai-galloper-3.jpg

hyundai-coupe.jpg
2020 Makyajlı Hyundai i30
2019 Hyundai Tucson N Line

genesis motors
2017 Genesis G90: İnceleme
2017 Genesis G90: İnceleme
2020 Genesis GV80

2019 Genesis G70: İlk Sürüş
2019 Genesis G70: İlk Sürüş
2020 Genesis GV80

2017 Genesis G80 Sport: İlk Sürüş
2017 Genesis G80 Sport: İlk Sürüş

ssangyong
Yeni 2017 Ssangyong Rexton
Yeni 2017 Ssangyong Rexton
2019 Ssangyong Korando

SsangYong Korando | Fotoğrafları
ssangyongmusso_750_500_70.jpg
ssangyong_chairman_2008_images_1.jpg

Ssangyong Turismo
2013 SsangyongYong Rodius
SsangYong dünyanın ilk elektrikli pick-up'ını üretmek istiyor

NOT: BİR SONRA Kİ KONULAR BİR AKSİLİK OLMAZ İSE BU TARİHLER İLE SİZLERLE
23 nisan perşembe : isveç
26 nisan pazar : italya
29 nisan çarşamba : rus
03 nisan pazar : ingiliz

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
sizce eski nesil modeller mi yoksa yeni nesil araçlarını ilginizi çekiyor ?
Kore araçlarının pek bir geçmişi yok. 80-90lı yıllarda da çoğunlukla Japonlardan mekanik kısmı tedarik edilip üretilen arabalardı.Tek tek model model yazmayayım ama genellersem eski Hyundai modellerinde Mitsubishi markasını, Sssangyong modellerinde Mercedes markasını rahatça görebilirsiniz.

kore ve japonları karşılaştırınca kore'liler daha cesur, yeni teknolojiler, yeni atılımlar gösterdiklerini düşünüyor musunuz ? yoksa geleneklerine saygı duyup uzun ömürlülük ve kullanışlı hesaplı araçlar mı üretiyorlar.
Koreliler daha yenilikçi olmaya çalışıyor gibi duruyor. Hibrit teknolojisinde -vergi avantajı nedeniyle- 1.6 motorla ülkemizde iyi bir atılım yapabilirler diye düşünenler vardı ancak kullandıkları sistem nedeniyle inceleyen kişiler tercih listesine bile almamıştır. Satış verilerinde de 1.8 Toyotaların bayağı bir gerisindeydi, zamanında forumda da konuşmuştuk. Sıfır Hyundai Ioniq'de batarya boşalması da okumuştuk.
Otomobil endüstrisi olarak Japonlara göre gerideler, 1.6crdi vb. motorlarla ülkemizde tutulmaları aynı ayarda oldukları anlamına gelmiyor. Yakıt tüketimi olarak iktisatlı araçlar üretmedikleri de verilerle ortada, servis konusunda hesaplı olabilirler bilgim yok.

ülkemizde çok fazla sevildiğini (ilgi gördüğünü) düşünüyor musunuz?
Hayır. Hyundai biraz da fabrikası olmasından dolayı ilgi görüyor (onda da i10, i20, Accent dışında aman aman bir ilgi var gibi gözükmüyor). Kia, Ssangyong gibi markaların pek ilgi gördüğünü düşünmüyorum, gözlemlemiyorum.

Ek: Önceki kasa i30 denince aklıma maalesef bu video geliyor:

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Zamanında Hyundai S-coupe aracı vardı biraderin, bir süre kullanmıştım, hoş gidişi olan bir araçtı. Onun harici başımızı dertten kurtaramadık, çok sorunlu araçtı;

Şu an babam Hyundai Tuscon benzinli kullanıyor, bence güzel alet. Ama çok yakıyor.
2 eniştem de hyundai accent kullandı ve kullanıyor, özellikle 2.nesil accent sanırım 15 senedir kullanıyorlar, pek sorun çıkarmayan bir araç, ama çok hor kullanılmamasına rağmen çabuk döküldü içerisi.

İşin özeti benim pek ilgimi çekmiyor bu araçlar, bir gün açıp sahibinden'de kore malı bir araç incelemedim desem yeridir.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Korelileri yedek Japonlar olarak görüyorum.Japon otomobilleri konusunda Japonların önceden Avrupalılar'ı taklit ederek yola başlamalarına rağmen onlardan daha da başarılı örnekler verdiğini söylemiştim.

Bence Kore'li üreticilerde şu an bir dönemler Japonların yaptığı gibi yapıyorlar ama bunu yaparken artık pazarda tam anlamıyla yerleşmiş Japon otomobillerini örnek almaya çalışıyorlar halen daha bu geçerli.

Özellikle eski Kore otomobilleri(80-90'larda) çok zayıf örnekler üretiyordu pazardaki yerleri Dacia-Lada-Proton gibi diğer low-cost markalarla birlikte anılıyordu
.Dolayısıyla eski nesil Korelileri hiç mi hiç sevmiyorum, ilgi de duymuyorum. Japonların ucuz taklidi olmaktan başka neredeyse hiçbir esprileri yok.

Fakat şu son 10-15 yıldır Kore'li otomobiller çok büyük atılım yaptılar artık hemen her segmentte iddialı seçenekler üretiyorlar ve kafa karıştırıyorlar ayrıca low-cost marka imajından da sıyrıldıklarını düşünüyorum.

Hatta doğru dürüst spor departmanı açıp İ30N gibi editörlerin ağzının suları aka aka anlattığı bir Hothatch'i Hyundai'nin yapmasını kimse beklemezdi sanırsam.

Ayrıca Koreli üreticilerin yaptığı en en büyük başarılardan birisi de bu son dönemki atılımlarından sonra dünya pazarında çok geniş bir alana yayılabilmeleridir.Ne Japonlar ne de Amerikanlar dünya pazarına bu denli birden hızlıca yayılamadılar. Korelilerin Kuzey Amerika kıtasından tutun da Suudi Arabistan'a, Türkiye'den tutun da Uzakdoğuya kadar bir çok pazara ve kıtaya yayıldığını görüyoruz.

Kolay bir iş değil.İlerleyen yıllarda bu büyümeleri devam edeceğe ve başarılı olacağa benziyorlar.

Otomobillerinin en büyük handikapları motor seçenekleri olarak hep geri ve eski teknolojili araçlar çıkarıyorlar dolayısıyla fazla yakıyor az gidiyor, sağlamlık olarak da Japon'lar ya da Alman'lar kadar da başarılı olamayabiliyorlar.İlerleyen süreçlerde bu gibi sıkıntılarını hallederlerse Japonların yedeği olmaktan çıkacaklarını ve kendilerini daha da iyi ifade edeceklerini düşünüyorum.

Keza bundan 30 yıl önce herhangi bir Kore markasının WRC gibi bir platformda bayrak taşıyıcısı olma ihtimalini kimse vermezdi zannımca.Kore otomobillerine fazla bir sempatim ve ilgim ya da sevgim yok fakat içlerinden bir kaç tane sevdiğim otomobil mevcut(bkz. İ30N, Genesis Coupe).

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Su yeni ceed ve xceed cok hosuma gidiyor. Ama surus dinamikleri gercekten vasat. Eglenceli bir makine beklemiyorum ama en azindan kullaniciya zevk veren bir surus hissi sunmalarini beklerdim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Yeni kore araçları bence kesinlikle ilgi çekiyor.Fiyatlar rekabetçi olmadığından dolayı hakettikleri yerlerde olmadıklarını düşünüyorum,ama olaya Hyundai cephesinden bakarsak kesinlikle her açıdan bir çok markadan daha öndeler.Tasarımsa tasarım,kaliteyse kalite.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Eski Kore arabaları bana çok çirkin geliyor. Yenileri tasarım ve iç mekan olarak güzel ama çok ruhsuz arabalar. Sanki arabayı ortalama yapmaya çalışmışlar. Alman arabaları kaliteli, Japon arabaları sağlam olur. Kore arabaları da bence tam ortasında. Kaliteleri çok iyi olmuyor ama düşük de olmuyor. Nispeten de az sorun çıkartıyorlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Eskileri sadece motor mekanik açısından üzmeyen, satın alma ve yürütme maliyetleri düşük halk otomobilleriydi. Şu anda ise öyle ya da böyle doğru hamlelerle tüm markalara kafa tutabilecek seviyeye geldiler. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok diyorlar, daha önceden keşfedilmiş şeyleri kullanıyorlar. Bu da bazı markaların sempatizanı olan son kullanıcıların gözünde intihal muamelesi görüyor =). Mevcut trendleri takip edip daha önceden keşfedilmiş şeyleri doğru şekilde uyguluyorlar, birkaç küçük inovasyon da kendilerinden katıyorlar, bu yolla ortaya güzel şeyler çıkarıyorlar. Bu arada bu araçlar hala sağlam olmaya devam ediyor.

Endişe duyduğum bir nokta var. Özellikle global piyasaya hakim Alman markalarının yolunda giderek doğru bir pazarlama stratejisi geliştirdiler. Fakat aynı yolda Alman kalitesinin bilinçli olarak geriletilmesi trendine de dahil olurlarsa kendilerine yazık ederler. Çünkü imajlarını daha yeni yeni oturtuyorlar, henüz piyasada o kadar geçmişin ekmeğini yeme lüksleri yok. Özellikle yeni nesil çift kavrama şanzımanlarında, vasatın altındaki hybrid denemelerinde ve bazı iç mekan sorunlarında bu kaygıya sebep oldular.

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Hatta doğru dürüst spor departmanı açıp İ30N gibi editörlerin ağzının suları aka aka anlattığı bir Hothatch'i Hyundai'nin yapmasını kimse beklemezdi sanırsam.[/B]
Yalnız hyundai o konuda çok büyük yatırımlar yaptı. O otomobilin arkasında BMW M geçmişi olan çok sayıda başarılı isim var

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Yalnız hyundai o konuda çok büyük yatırımlar yaptı. O otomobilin arkasında BMW M geçmişi olan çok sayıda başarılı isim var
Evet biliyorum, Nurburgring'te eski BMW bünyesinde uzman olan bir kişi(ismini hatırlayamadım) onun önderliğinde geliştirdiler.Sadece ben bu atılımı onlardan beklemezdim, daha doğrusu son 10 yıl boyunca koreliler cephesinde WRC'de bile ipi göğüslemek için sürekli yarışmalarını kim beklerdi? Çok değiştiler, onu belirtmek istedim.:)

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Evet biliyorum, Nurburgring'te eski BMW bünyesinde uzman olan bir kişi(ismini hatırlayamadım) onun önderliğinde geliştirdiler.Sadece ben bu atılımı onlardan beklemezdim, daha doğrusu son 10 yıl boyunca koreliler cephesinde WRC'de bile ipi göğüslemek için sürekli yarışmalarını kim beklerdi? Çok değiştiler, onu belirtmek istedim.:)
Elbette doğru, son yıllarda özellikle kianın yükselişini takdir ediyorum. Umarım bizim ceratoya da bi güncelleme gelir de xceed ayarına gelir :D

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Genel bi fikir sahibi değilim ama i30'u çok seviyorum ya i30 Turbo, son nesil ve bir önceki nesil dizel i30 kullanmıştım hepsi de acayip araba gelmişti bana tabi yaş o zamanlar daha da küçüktü i30 turbo ehliyeti aldığım gündü hatta 😂
Yeni hatırladım Kona 1.6T da kullanmıştım, çok da etkilemedi ama normal arabanın renklisi gibi gelmişti.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Alman konusunda Ford bulunuyorsa (ayrımı "markaya" göre değil de başka şeylere göre yapacaksak yani) burada da Captiva, Aveo ve şu an aklıma gelmeyen bir çok model daha bulunmalı. Daewoo'dan çıkıp GM bünyesindeki farklı markalarda satılmış araçlar bunlar. Hatta bunlar bir markanın farklı kıtadaki departmanı tarafından değil direkt olarak Koreli markanın çıkardığı araçlar, marka işbirlikleri nedeniyle başka logolarla satıldı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım