Lastik Çıkmazı ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Yarın kısmetse 2015 Golf TDI aracı satın alıyorum. Özellikle lastik konusunda titiz biri olmam, aracıda direk ve devamlı kullanacak olmamdan dolayı üzerindeki lastikleri ya değiştiricem veya kış lastiği alıp rafa kaldırıcam...

Sorum şu, aracım KM si 30bin....üzerinde Dunlop Soprt BlueResponse model lastikler var. Lastikler kötü durumda değil.. daha biraz gider... 30k daki lastikleri atmakta ne kadar doğru bilemiyorum.

Aslında kış/yaz lastiği sök çıkar depola getir götür vs zaman zaman problem oluyor ... ek maliyetleri de oluyor bildiğiniz gibi... Aslında lastikler bitik olsa, direk CrossClimate alıcam ve 4 mevsim, İstanbul şartlarında devam edicem lakin mevcut lastiklere yazık olucak gibi bu durumda...

Acaba bu kışı tamalayıp, önümüzdeki kışıda çıkartıcak 2nci el 2 çift kış lastiği alıp, 2018 baharında Crossclimate veya başka bir 4 mevsim lastiğime geçsem.. yoksa direk düzgün bir kış lastiği alıp, tak çıkarlara devam mı etsem ...bu durumda önümüzdeki bahar (2018) de de yazlık lastik almam gerekecek gibi..

Siz olsanız ne yapardınız ?

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Hocam her an her şey olabileceği için ben şahsen kış lastiği alıp çak tıkar yapmanızı destekliyorum.Sonuçta canınızı taşıyorsunuz.Tabi yine en iyisini siz bilirsiniz.Hayırlı olsun bu arada güle güle kulanın yeni aracınızı.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,607
18,394
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bu kışı atlatıp Dunlop'ları kullanın bence.2017 sonu 2018 kışı yani maliyeti kaldıracaksanız kışlık alın 2018 yazında da yazlık almanız gerekebilir.Bu maliyeti kaldırabilecekseniz çift set yapın derim.Yok yapamam derseniz bence 2017 sonu CrossClimate alın geçin.

Tapatalk kullanılarak Tapatalk aracılığıyla gönderildi

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Açıkçası belki yarın, ama en geç önümüzdeki hafta sonuna kadar mutlaka kış şartlarında kullanılabilecek bir lastik takmam lazım araca. Şöyle bir opsiyonda var, yeni Crossclimate alırım, yaza doğru çıkartıp şu anki lastikleri aşır, bitirir ve son baharın sonuna doğru Crossclimate leri yeniden takarım ... buda geldi aklıma şimdi :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Crossclimate çok pahallı hem yaz hem kış lastiği alırım o paraya ben

Merhaba,

Makul bir kış lastiği bu araç için yaklaşık 200-250tl arası...yine makul bir yaz lastiği yaklaşık 180-250 arası. Yani yaz kış toplamı lastik başına yaklaşık 450tl. Crossclimate ise 320tl civarında..yak kış toplamıyla 3 sezon geçer, Cros climate ile kullanıma başlı olarak 2 yıl geçer en fazla.. maliyetler, sökme saklama takma maliyetleri ile birlikte aşşa yukarı aynı gibi,,, bana Crossclimate çok pahallı gibi gelmiyor... tabi kış lastiklerinde yerli seçimlere, yaz lastiklerinde de çok uygun seçeneklere gidersek (ki ben gitmem!) maliyet avantajı olabilir

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Merhaba,

Makul bir kış lastiği bu araç için yaklaşık 200-250tl arası...yine makul bir yaz lastiği yaklaşık 180-250 arası. Yani yaz kış toplamı lastik başına yaklaşık 450tl. Crossclimate ise 320tl civarında..yak kış toplamıyla 3 sezon geçer, Cros climate ile kullanıma başlı olarak 2 yıl geçer en fazla.. maliyetler, sökme saklama takma maliyetleri ile birlikte aşşa yukarı aynı gibi,,, bana Crossclimate çok pahallı gibi gelmiyor... tabi kış lastiklerinde yerli seçimlere, yaz lastiklerinde de çok uygun seçeneklere gidersek (ki ben gitmem!) maliyet avantajı olabilir
En azından mevsiminde en iyi performansı alırsınız arada çok az fark var

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Merhaba,

Benim lastikçi sökme, takma ve otel parası olarak 70 lira alıyor, yılda iki kereden 140 lira, yani çok da ek maliyetli bir şey değil. Senede iki kere de 1 saatinizi ayırıp lastik değiştireceksiniz. Bence de iki set olarak kullanmak daha mantıklı.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,607
18,394
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Merhaba,

Nokian WRD4 220 küsür tl
Yaz lastiği de 200 tl civarlarında
Çift set yapmak bence daha mantıklı

Tapatalk kullanılarak Tapatalk aracılığıyla gönderildi

5550123

Asfalt Kurutucu
30 Ocak 2017
4
3
545
Arkadaşlar,

Yarın kısmetse 2015 Golf TDI aracı satın alıyorum. Özellikle lastik konusunda titiz biri olmam, aracıda direk ve devamlı kullanacak olmamdan dolayı üzerindeki lastikleri ya değiştiricem veya kış lastiği alıp rafa kaldırıcam...

Sorum şu, aracım KM si 30bin....üzerinde Dunlop Soprt BlueResponse model lastikler var. Lastikler kötü durumda değil.. daha biraz gider... 30k daki lastikleri atmakta ne kadar doğru bilemiyorum.

Aslında kış/yaz lastiği sök çıkar depola getir götür vs zaman zaman problem oluyor ... ek maliyetleri de oluyor bildiğiniz gibi... Aslında lastikler bitik olsa, direk CrossClimate alıcam ve 4 mevsim, İstanbul şartlarında devam edicem lakin mevcut lastiklere yazık olucak gibi bu durumda...

Acaba bu kışı tamalayıp, önümüzdeki kışıda çıkartıcak 2nci el 2 çift kış lastiği alıp, 2018 baharında Crossclimate veya başka bir 4 mevsim lastiğime geçsem.. yoksa direk düzgün bir kış lastiği alıp, tak çıkarlara devam mı etsem ...bu durumda önümüzdeki bahar (2018) de de yazlık lastik almam gerekecek gibi..

Siz olsanız ne yapardınız ?
hocam hayırlı olsun aracınız dsg mi ? donanımı nedir ve özel değilse fiyat söyleye bilir misiniz ? bende de var aynı araçtan bilgi paylaşımı yapabiliriz.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Ben 4 mevsim lastiğin (Cross Climate gibi) yazın tamam ama kışın direk kış lastiği gibi performans göstereceğine pek inanmıyorum nedense.

İki takım çok daha mantıklı.

Kış lastiklerim bu kış 3. sezonunda hala sorunsuzlar.

Yazlık lastiklerim bu yaz 3. sezonuna girecekler onlardan da bir şikayetim yok.

Ciddi anlamda sertleşmeyip, özelliklerini yitirmedikleri müddetçe açıkçası değiştirmem. Hele birde sakin kullanıyorsanız, lastiği ekstra patinaj, ani fren gibi şeylerle iyice deforme etmiyorsanız en az 5 sezon giderler.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Ben 4 mevsim lastiğin (Cross Climate gibi) yazın tamam ama kışın direk kış lastiği gibi performans göstereceğine pek inanmıyorum nedense.

İki takım çok daha mantıklı.

Kış lastiklerim bu kış 3. sezonunda hala sorunsuzlar.

Yazlık lastiklerim bu yaz 3. sezonuna girecekler onlardan da bir şikayetim yok.

Ciddi anlamda sertleşmeyip, özelliklerini yitirmedikleri müddetçe açıkçası değiştirmem. Hele birde sakin kullanıyorsanız, lastiği ekstra patinaj, ani fren gibi şeylerle iyice deforme etmiyorsanız en az 5 sezon giderler.

Aslında bende sizin gib inanmıyorum, yazın muhtemelen ses yapar.. sıcak görünce de kayar diyorum ..
ama neredeyse her testte CrossClimate lar aynen idda edildiği gibi çıkıyor... yani neredeyse ideal bir yaz lastiğinin %90 performansında, yine kış lastiğinin ise %80-90 performansında sonuçlar veriyor ki çok iyi değerler bunlar...

İdeali dediğiniz gibi çift set kullanmak ... şimdi kış lastiği alıp 2 ay sonra çıkarmak ... 2018 ilk baharında da yeni yaz lastiği almak ... tabi araba durursa, bu ayrı bir konu :)

Benim CC ler ile ilgili tek aklımdaki soru işareti eski den yaşadığım Michelin yanaktan yarılma olaylarını, yakın zamanda bir arkadaşımında 17 jant Golf Highline da yaşamış olması ... halen yanakları bizim yollarımıza göre değil gibime geliyor.

eren1977

Taklacı Güvercin
30 Ocak 2017
5
2
295
Ağustos ayında yaz kış lastik değiştirme sıkıntısı yaşamamak için Peugeot 508 aracıma crossclimate aldım. Yaz sıcağında dahi performans ve yol tutuş anlamında herhangi bir sorun yaşamadım. Kışın da birkaç kez karda kullandım ve gayet memnun kalmıştım ki 31 Aralık günü evimin sokağındaki yokuştan inerken aracım durmayıp caddeye kadar kayınca hemen gidip Continental TS850P kış lastiği aldım. CC diş yapısı nedeniyle karda tutunma sağlıyor ancak buzda kış lastiği performansını veremiyor. Bu arada cc'lerin tüm ebatları xl yani güçlendirilmiş yanaklara sahip olduğu için yarılma sorunu yaşamazsınız. Sonuç olarak yaşadığınız yerde kış koşulları ağır geçmiyorsa tavsiye ederim.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
@eren1977 değerli yorumların ve tecrübe paylaşımın için teşekkürler. Açıkçası yokuş aşşa ve zeminde buzluysa bence kış lastiğininde pek şansı yok .. direk kayar araç.. ancak zincir veya civili lastiğin bence biraz şansı var..yoksa buz konusu bizim normal hamurlu lastikleri aşar diye düşünüyorum. Bu arada çok geçmiş olsun... kontrolsüz kaymak çok korkunç bir tecrübe.

Arkadaşlar bu arada bu gün kış lastikleri ile igili test ve bir kaç inceleme okudum.
Benim değer verdiğim markalardan olan Nokian ın A4 modeli için sökme takma dahil lastik başına 250tl fiyat aldım... sizce nasıl bu fiyat... biraz daha araştırmakta fayda var mı? Sanırım HB fiyatıda buna parelel di

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
@eren1977 değerli yorumların ve tecrübe paylaşımın için teşekkürler. Açıkçası yokuş aşşa ve zeminde buzluysa bence kış lastiğininde pek şansı yok .. direk kayar araç.. ancak zincir veya civili lastiğin bence biraz şansı var..yoksa buz konusu bizim normal hamurlu lastikleri aşar diye düşünüyorum. Bu arada çok geçmiş olsun... kontrolsüz kaymak çok korkunç bir tecrübe.

Arkadaşlar bu arada bu gün kış lastikleri ile igili test ve bir kaç inceleme okudum.
Benim değer verdiğim markalardan olan Nokian ın A4 modeli için sökme takma dahil lastik başına 250tl fiyat aldım... sizce nasıl bu fiyat... biraz daha araştırmakta fayda var mı? Sanırım HB fiyatıda buna parelel di
boyutları ne lastiğin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım