KAPALI Latitude Hk.?,13 Senelik Renault Geçmişinden Sonra İhtimaller,Dizel Kullanıcısına TSİ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
-Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. Uzun yıllardır bu forumda ve otomobil camiasında gezindim durdum. Ne kadar okuyup bilgilensem bile konu kişisel otomobil seçimine gelince kafamda ki soru işaretlerini silmek kolay olmuyor. Bu yüzden sizlere danışıp topluca fikir almak istedim. Konu biraz uzun olacak ancak yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
-13 senedir ilk sahibi gibi kullanmış olduğumuz 2004 model 1.5 dCi clio'muzu satıp model yükseltmeye karar verdik. (Araç bu; https://www.sahibinden.com/ilan/vas...tum-gecmisi-belli-clio-fidji-522415544/detay/ şuanda satılık durumda.) Çok şükür 13 senelik kullanımımız boyunca araç bize ciddi bir sorun yaşatmadı. 9 senelikken aküsü bitmesi haricinde yolda kalmadık. Direksiyon pompası değişimi dışında rutin bakımlarını 10 bin kilometrede bir takip ederek sorunsuz bir şekilde kullandık. Aracın az yakışından çok memnunuz. Ordu-İstanbul arası+İstanbul Şehiriçi olacak şekilde 1 depo ile 1050 km yol gittik. Yılda ortalama 12 bin kilometre yapan bir aileyiz. Haftasonlarında köye gidip geliyoruz. Yollarımız düzgün denebilir. Tecrübe ettiğimiz sorunsuzluk ve ekonomik oluşu nedeniyle yeni bir dizel Renault'a sıcak bakıyoruz.
-Düşündüğümüz bütçe 65.000 tl civarında. Bu fiyatlara 2014-2015 megane 3 1.5 dCi, 2011-2012 latitude 1.5 dCi, 2012 508 1.6 hdi, 2014 astra 1.3,1.6 cdti, 2013 focus 1.6 tdci, golf,leon 1.2 tsi gibi araçlar bulunabiliyor. B sınıfından(sw veya sedan) ihtimaller olsada o fiyatlara çıkılmışken b sınıfı almak çokta gönlümden geçmiyor. Clio'dan sonra biraz daha konforlu bir araç olsun istiyorum. 60.000 kilometreyi geçmeyen araçlara bakıyoruz.
-Örnek olarak gösterebileceğim ilanlar bunlar;
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...sahibinden-tertemiz-latitude-517331745/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...touch-plus-hata-yok-35.binde-525088839/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...plusservis-bkm-plus33.000-km-510466357/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-ilk-sahibinden-22000de-leon-519902191/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...fiat-egea-1.3-multijet-sifir-525387731/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sifir-orjinal-boya-hata-yoook-518594892/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...cus-1.6-tdci-trend-x-95beygir-525374250/detay
-Latitude hakkında pek fikrim yok. Kullanan,bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok iyi olur. Çünkü C segmentlerinin yanında aklımı çelen bir seçenek.
-Tsi motorun yakıt tüketimi konusunda kafamda soru işaretleri mevcut.
-Bütçe dahilinde otomatik viteste tercih edebiliriz.
Önerebileceğiniz ilanları ve bu seçim konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Iyi aksamlar herkese
Yilda 12 bin km yapacaginizi soyluyorsunuz yanlisim yoksa ve koye gidiyorsunuz yani sakin uzun yol kullaniminiz da olacak epey.
Golf 1.2 tsi 2015 model kullaniyorum 0 km olarak almistim suan arac 100 bin km oldu su zamana kadar hic bir sikinti olmadi Araca yukledigim zaman hala ilk zamanki gibi hizlamaktadir.Yag eksiltmesinin nedenide bnce bu araclarin castrol edge motor yagindan dolayi kaynaklamaktadir. Adaanada yasiyorum sehir ici uzun donem olcumlerinde maksimum 7 litreler tuketiyor.Bu motor trafikte degil yuksek devirde UZUN SURE kullanildiginda fazla yakmaktadir. Babamda corolla dizel var kisin adana cok soguk olmamasina ragmen 7 8 km lik mesafelerde corolla golften daha fazla tuketiyor. Bizzat denedim. Bence mevcut yapacaginiz km goz onune alinirsaa daha eski dizel arac alacaginiiza golf u oneririm.
Köy diye bahsettim ancak 23 kilometrelik bir yol :D Bayağı yakınız yani. Ancak görüşleriniz için teşekkür ederim. En temizini hangisinde bulursak seçeneklerdeki araçları değerlendireceğiz. Ama öncelikle kendi aracımızın satılmasını bekliyoruz. Her arayan 25.000 tl teklif ediyor. 1 kişi 26.000 demişti ancak vermemiştik. Bakalım ne olacak.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Megane 3 sınıfının en basit aracıdır. Özellikle iç mekan anlamında megane 3 ten inip latitude e binerseniz bir daha dönüp megane a bakmazsınız. Ama şuda var ülke gerçeklerinde d segment renoların gideri zayıf. Alıp uzun yıllar binmekse amaç ben latitude derim.
Abi latitude değer kaybı ve gerektiğinde zor satılması nedeniyle gözümüzü biraz korkutuyor. Bilemiyorum belki cezbedecek temizlikte bir tane bulursak ancak öyle alırız gibime geliyor.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Ön yargı da denebilir ancak Citroen'e karşı düzeltemediğim bir soğukluğum var. Avensis uygun fiyatlı bir seçenek bulabilirsek olabilir.
Bende de o önyargı var fakat C5 o yılların modellerine göre istisnai derecede iyi ve dolu. Kronik bir sorunu da aklıma gelmiyor bilenler varsa daha iyi anlatacaktır

antisemi

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
41
29
595
Yıllık 12k km için yeni dizellerin kahrı çekilmez. (DPF, bakım filan). Düşük hacimli benzinli motor ile -bu mazot fiyatlarıyla- 1.6 dizeller ile mtv farkından dolayı yakıt açısından arayı kapatabilir. Hesabınızı buna göre yapın. 12 bin km çok bir şey değil. Lpg düşünürseniz japonları tercih edebilirsiniz. Yoksa tsi iş görür.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
5 yıldır 1.2tsi golf var bizde. Yakıtı genel olarak şöyle özetleyeyim. Uzun yolda çok sakin 4.5-5 , normal 5-6 , gazlamalı 6+ basmana bağlı :D şehir içinde sakin sürüş ve açık yollar 6.5-7. Sakin-normal sürüş+yoğun trafik 7.5 litre. Normal-sportif+yoğun trafik 8+ yakar. Tabi fatsadan yukarı çamaşa çıkarken bu değerler ne alemde olur kestiremiyorum :D

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
5 yıldır 1.2tsi golf var bizde. Yakıtı genel olarak şöyle özetleyeyim. Uzun yolda çok sakin 4.5-5 , normal 5-6 , gazlamalı 6+ basmana bağlı :D şehir içinde sakin sürüş ve açık yollar 6.5-7. Sakin-normal sürüş+yoğun trafik 7.5 litre. Normal-sportif+yoğun trafik 8+ yakar. Tabi fatsadan yukarı çamaşa çıkarken bu değerler ne alemde olur kestiremiyorum :D
ooo hemşeri diyorsun :D Bizim köy yason burnu tarafında. Yani giderken 20 km kadar virajlı Perşembe sahil yolu, 2.5 kilometre de sahilden yukarı köy yolumuz var.

Maliyet hesabı yapacak olursak kendi kullanımımıza gittiğimiz yerlere göre tahmin yaparsak 3 senede 36.000 km desek yakıt ve mtv fiyatlarının sabit kalacağını varsayarak;

2014 1.2 tsi 7 yaksa güncel fiyatlarla 40 kuruş 3 senede 14.400 tl + 1470 tl mtv = 15.870 tl
2015 1.5 dci megane 5.5 litre yaksa 28 kuruş 3 senede 10.080 tl + 3557 tl mtv = 13.637 tl
2013 1.6 tdci focus 6.5 litre yaksa 33 kuruş 3 senede 11.880 tl + 2988 tl mtv = 14.868 tl
2013 1.6 cdti astra 6.5 yaksa o da 33 kuruş 3 senede 11.880tl + 2988 tl mtv = 14.868 tl

Bakım masraflarında ne kadar fark eder yorum yapamadım. Ortalama çıkan yakıt ve mtv ye göre tsi 3 senede 1.000 tl fark demek.

Bakımlarla ilgili yorum yapabilecekleri bekliyorum. Şu az detaylı basit maliyet hesabı bile gerdi :D @İstanbulluu Ali abiye saygılar :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,035
7
51,370
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
ooo hemşeri diyorsun :D Bizim köy yason burnu tarafında. Yani giderken 20 km kadar virajlı Perşembe sahil yolu, 2.5 kilometre de sahilden yukarı köy yolumuz var.

Maliyet hesabı yapacak olursak kendi kullanımımıza gittiğimiz yerlere göre tahmin yaparsak 3 senede 36.000 km desek yakıt ve mtv fiyatlarının sabit kalacağını varsayarak;

2014 1.2 tsi 7 yaksa güncel fiyatlarla 40 kuruş 3 senede 14.400 tl + 1470 tl mtv = 15.870 tl
2015 1.5 dci megane 5.5 litre yaksa 28 kuruş 3 senede 10.080 tl + 3557 tl mtv = 13.637 tl
2013 1.6 tdci focus 6.5 litre yaksa 33 kuruş 3 senede 11.880 tl + 2988 tl mtv = 14.868 tl
2013 1.6 cdti astra 6.5 yaksa o da 33 kuruş 3 senede 11.880tl + 2988 tl mtv = 14.868 tl

Bakım masraflarında ne kadar fark eder yorum yapamadım. Ortalama çıkan yakıt ve mtv ye göre tsi 3 senede 1.000 tl fark demek.

Bakımlarla ilgili yorum yapabilecekleri bekliyorum. Şu az detaylı basit maliyet hesabı bile gerdi :D @İstanbulluu Ali abiye saygılar :D
Bakım masraflarında VW önde derdim ama Ford ve Opel, VW'e yetişmek için yarışıyorlar. Aralarında sadece Megane avantaj yaratabilir. Bir tık ucuz olur diye tahmin ediyorum.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Bakım masraflarında VW önde derdim ama Ford ve Opel, VW'e yetişmek için yarışıyorlar. Aralarında sadece Megane avantaj yaratabilir. Bir tık ucuz olur diye tahmin ediyorum.
Ford Tr'nin paracılık konusunda müşteri düşmanı olduğundan eminim de Opel'e yorum yapamayacağım.

Şimdi bakınca 1.2 tsi alıp 5 sene falan kullanılır mı diye düşünmüyor değilim.
Yok arkadaş yok bizim gibilere araba seçme işi kolay olur diye düşünürler ama herkesten zor tercih yapıyoruz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,235
45,838
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dizel focus alırsanız 1000 liranın altında yetkili servis bakımı bulamazsınız. Normal şartlarda 1000-1250 lira arasında değişiyor da Ford club kart v.s cart curt indirimiyle 1000 liraya çıkıyorsunuz bakımlardan. Tabii balata, disk v.s gibi ekstra bir şey çıkmadığı sürece.

Geçenlerde vw yetkili servisini aradım dizel golf için 60 bin km bakım fiyatı sormaya, illa plaka istiyorlar. Dedim plaka yok, ilk defa yetkili serviste bakım yaptırılacak kaç liraya gelir dedim 1000 lira dediler. Dışarıda yaptırırsanız dizel - benzinli bakım maliyeti farkı daha az olabilir belki.

Son düzenleme:

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Dizel focus alırsanız 1000 liranın altında yetkili servis bakımı bulamazsınız. Normal şartlarda 1000-1250 lira arasında değişiyor da Ford club kart v.s cart curt indirimiyle 1000 liraya çıkıyorsunuz bakımlardan. Tabii balata, disk v.s gibi ekstra bir şey çıkmadığı sürece.

Geçenlerde vw yetkili servisini aradım dizel golf için 60 bin km bakım fiyatı sormaya, illa plaka istiyorlar. Dedim plaka yok, ilk defa yetkili serviste bakım yaptırılacak kaç liraya gelir dedim 1000 lira dediler. Dışarıda yaptırırsanız dizel - benzinli bakım maliyetini çok düşünmenize gerek olmayacaktır diye düşünüyorum. Aradaki fark yetkili servislerde olduğu kadar fazla olmayabilir.

Alınan aracın muhtemelen garantisi bitmiş olacağı için bakımları serviste yaptırmayabiliriz. Şuan ki aracımızın bakımını yıllardır sanayideki ustamız yapar. Çok şükür bir sıkıntı yaşamadık.

Kafalar çok karışık :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,035
7
51,370
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ford Tr'nin paracılık konusunda müşteri düşmanı olduğundan eminim de Opel'e yorum yapamayacağım.

Şimdi bakınca 1.2 tsi alıp 5 sene falan kullanılır mı diye düşünmüyor değilim.
Yok arkadaş yok bizim gibilere araba seçme işi kolay olur diye düşünürler ama herkesten zor tercih yapıyoruz.
Şöyle söyleyeyim: 2 yıl önce benim 2001 benzinli corsa için periyodik bakım fiyatı 2015 Corsa ile aynıydı, 500 küsür lira istemişlerdi. O zaman bizim 2010 Fiesta'ya da aynı fiyata bakım yapılıyordu, sürekli müşteri; eski araç vb indirimlerle daha ucuza da geliyordu. Opel'de aldıkları parayı geçtim, arabanın da canına okuyup öyle verme huyları var. Çok ağır itham gibi duruyor ama en az 3-4 farklı serviste yaşayıp bir o kadarında da duyduktan sonra yeterince iddialı olabiliyorum. :)

VW'in TSI motorlarında şöyle bir bakım sıkıntısı var: 30 bin km'de bir değişen bujileri standart bujilere göre bayağı pahalı. Ne kadar tutuyordu şu anda hatırlamıyorum ama insanın içini acıtıyor.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Şöyle söyleyeyim: 2 yıl önce benim 2001 benzinli corsa için periyodik bakım fiyatı 2015 Corsa ile aynıydı, 500 küsür lira istemişlerdi. O zaman bizim 2010 Fiesta'ya da aynı fiyata bakım yapılıyordu, sürekli müşteri; eski araç vb indirimlerle daha ucuza da geliyordu. Opel'de aldıkları parayı geçtim, arabanın da canına okuyup öyle verme huyları var. Çok ağır itham gibi duruyor ama en az 3-4 farklı serviste yaşayıp bir o kadarında da duyduktan sonra yeterince iddialı olabiliyorum. :)

VW'in TSI motorlarında şöyle bir bakım sıkıntısı var: 30 bin km'de bir değişen bujileri standart bujilere göre bayağı pahalı. Ne kadar tutuyordu şu anda hatırlamıyorum ama insanın içini acıtıyor.

Baktımda 700-800 tl tutuyor demişler. 3 senelik maliyete eklenen bir 700-800 tl

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,235
45,838
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Alınan aracın muhtemelen garantisi bitmiş olacağı için bakımları serviste yaptırmayabiliriz. Şuan ki aracımızın bakımını yıllardır sanayideki ustamız yapar. Çok şükür bir sıkıntı yaşamadık.

Kafalar çok karışık :D
Km arttıkça dizel motorların ağır bakımları pahalı tutar. Fakat dediğiniz gibi dışarıda bakım yaptırdığınızda her şey ustanıza ve onunla olan samimiyetinize bağlı. Dışarıda yapılan bakımlarda fiyatlar ne derece farklılık gösteriyor bilmediğim için dizel - benzin arasındaki farkı hesaplayamıyorum. Ama yetkili servislerde dizel - benzin fark etmez öpüyorlar :)

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen

Aynen ben de orduluyum :D yason burnu tarafı da çok güzeldi baya hoşuma gitmişti. Hatırladığım kadarıyla çok yaktıracak bi rota değil bahsettiğin.
@Cenk ve @bt abilerim bakım mevzusundan bahsetmiş ama ben de biraz değineyim. Yanlış hatırlamıyorsam 60k-4yaş bakımında ön fren balataları ve bujiler değişmişti ekstra olarak ve 4 yaş üstüne vw servisinde indirim var bi de zubizu mevzusuyla 900-1100 gibi bi fiyata gelmişti yanılmıyorsam. Ama dizellerde de durum çok farklı değil 1.6tdi caddy var normal bakımı 700 gibi bi şey olabilir. Sormak lazım diğer markaları da. Maliyet hesabında 7 litre güzel bi değer karma tüketimine 7 diyebiliriz sene boyunca ama tabiki dizeller yakıtta daha ucuza gelecektir pek lamı cimi yok :D

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,498
1
4,825
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
senede 12 bin yapacaksın ortalama. Ama bu 12bin km nin belki 5binini 15-20 günlük bir periyotta köyde tatilde yapacaksın onuda düşün. O dönemde zaten gezme tozma da olacağından harcamalarında belki tavan yapacak. Aracın dizel değilse bir darbe de oradan yiyeceksin. Euro 4 motorlu dizel seçeneklere bakmanı öneririm. Misal Laguna 3 1,5 105 lik. Donanım vs anlamında gırtlak doludur özellikle navigasyon ve cam tavan ikilisini bir arada bulunduran nadir modellere bak. Feci keyifli bir arabadır. Kısa sürelide olsa sahibi olmuştum. Sattığıma pişman olduğum 3-4 araçtan biridir kendileri.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Sizce Talisman kalıcı olacak mı?

Bu segmentte Renault dogru bir tercih degil. Bence stratejileri de kotu. Segmentte dikis tutmayinca direk modeli olduruyorlar. Safrane vardi sonra Laguna geldi ondan sonra Latitude ardindan da Talisman. Alip kullanmak icin ideal otomobiller olabilirler ancak ikinci elde kullanicisina cok kaybettiriyorlar. Bir model aliyorsun 5 yil sonra uretimi duruyor saka gibi

akinayk

Elit Apaçi
9 Eki 2016
50
46
970
Latitude alalı 5 yılı geçti. 2. el aldım. 2012 model 28binkm idi, 85bin oldu. executive cam tavan hariç full olanı. Şu ana kadar yılda 1 kez bakıma gitmekteyim. Başka da servise uğramadım. Bu araç çıktığında forumlardaki genel kanı neredeyse E sınıfı sayılır denmekteyken burada C filan diyenler olmuş. Ne alaka anlamadım. Bu arada safrane dan sonra Laguna çıkmadı ikisi de aynı zamanlarda vardı. Latitude için safran devamı denmekte. Talisman da Lagunanın devamı gibi. Çünkü bazı konfor özelliklerini talismanda kaldırmışlar. (3 bölgeli klima gibi.) Aldığım zaman Laguna 2001 2.0 RXT ve 2012 comfortline passatla uzun süreli karşılaştırma imkanım oldu. 2. el zaten düşük alırsanız zaten satarken de az zarar edersiniz diye düşünüyorum. Büyüklüğü sorun olmaz. ancak 2 araç arası park yeri B sınıfı kadar ise sığmaz. Almadan önce kafamdaki sorulardan biri irilikti, ikincisi de 1.5 motor sorun olur mu idi. Genelde çok canlı atak gitmekte. Bir tek 2 viteste rampada 1000 devir altına düşürmemek gerekmekte. "Gereksiz Geniş" denmiş. Latitude den sonra A6, 5, E modellerinin alt modeli bir araca girince daracık gelmekte. Neyse sorularınız olursa cevaplarım.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım