LED Far Hakkında

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Eyvallah hocam. Hiç bir kullanıcıya denk gelemediğim için memnunum ya da değilim gibi bir kullanıcı tecrübesi alamamıştım. Memnunsanız, xtreme vision'dan sonra bu modeli deneyebilirim. Zaten racing vision da üst versiyon bir ürün. Benim şuan kullandığımdan daha kötü olmaz. Çok teşekkürler.
daha kötü değildir ama parlaklık arttıkça ömrün de kısalacağını göze almak lazım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,189
45,761
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ama standartlardan buna geçince, özellikle şehirler arası yolda ilaç gibi gelmişti
Tabii.. Xtreme vision'da özellikle yolun sağ ve sol tarafında kalan alanların, yani refüj kısımlarının da aydınlanıyor oluşu beni ayrı rahatlatmıştı. Yani farın V şeklinde aydınlatması oldukça genişti ve kenarlar da aydınlanıyordu. Sanırım Racing vision'da da durum böyle ?

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Tabii.. Xtreme vision'da özellikle yolun sağ ve sol tarafında kalan alanların, yani refüj kısımlarının da aydınlanıyor oluşu beni ayrı rahatlatmıştı. Yani farın V şeklinde aydınlatması oldukça genişti ve kenarlar da aydınlanıyordu. Sanırım Racing vision'da da durum böyle ?
sağ taraf ne kadar değişti pek farkında değilim fakat sol tarafta aydınlık bölge daha fazla. Bunu özellikle mi yapıyorlar yoksa ampül daha parlak olduğu için otomatik olarak öyle mi oluyor onu bilmiyorum ama

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,189
45,761
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
sağ taraf ne kadar değişti pek farkında değilim fakat sol tarafta aydınlık bölge daha fazla. Bunu özellikle mi yapıyorlar yoksa ampül daha parlak olduğu için otomatik olarak öyle mi oluyor onu bilmiyorum ama
Yok özellikle yapılıyor. Özellikle yüksek süratlerde zifiri karanlık yollarda yolun sağ ve sol tarafı, yani refüjlerin olduğu dış taraflar standart halojen ampullerde hep karanlıktır. Bu da yüksek süratlerde yolun iki yanında olan biteni göremeyeceğiniz anlamına gelir. Yola bir şey fırlayacak olsa, hayvan falan olsa göremezsiniz. Bu yüksek performans ampullerinde daha uzun mesafe aydınlatması ile birlikte V şeklinin, yani yolun sağ ve sol kısımlarındaki aydınlığın daha fazla olması amaçlanır ki yola ani bir şey fırlaması ihtimaline karşı kenarları da iyice görebilin diye. Özellikle viraj dönerken de virajın iç kısmı hep karanlık kalır. Bu V şekli ne kadar geniş açılı olursa virajın iç kısmı o kadar aydınlık olur ve güvenli sürüş yapılır.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
sağdan ve soldan direksiyonlu araçların farları bile tamamen farklıdır. Far taslarının iç yapısı da ona göre dizayn edilir. Soldan direksiyonda sol far hep bi tık aşağıda olur ki tek gidiş geliş yollarda karşıdaki aracın gözünü almasın, sağ taraf da Cenk hocamın dediği gibi yol kenarını daha detaylı görmek için dizayn edilir.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Aldığım ledleri taktım çok memnun kaldım. Bire bir halojenle aynı ışık deseni var(merceksiz farda bile), ciddi anlamda parlak (9000 lümen) olmasına rağmen ışığı doğru dağıttığı için asla göz almıyor düşünenlere tavsiye ederim.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Hayirli olsun bi konusu falan var mi? Urun ne kadar zamanda geldi
Konu açma gereği duymadım çok kolay bir işlem olduğu için. Yaklaşık olarak 2 hafta içinde geldi. Ledin çipine dikkat etmek gerekiyor, bilindik bir üreticiden olmalı ve halojen ampulün içindeki tele mümkün olduğunca yakın bir dizilimi olmalı. COB denilen ledlerde bu imkansız çünkü kocaman bir yüzey bir sürü ledle kaplı. Benim aldığımda ise iki yüzeyde 3er led var. Bazı araçların farları için adaptör de satın almak gerekebiliyor. Lambanın oturacağı yere ve ürüne bakıp karar vermek lazım, benim aldığım satıcı beni ürünü satın aldığım anda uyarmıştı dikkat edin diye ama almama gerek kalmadı. Montaj yaptıktan sonra ampul yere paralel gibi olmalı yani ledler yukarı ve aşağıya ışık gönderecek şekilde konumlandırılmalı. En sonunda da far ayarı gerekebilir. En önemlisi de ülkemizdeki çakallara para kaptırmak yerine malum Çinli siteden takipli kargo ile almak. Daha kötü ürünü çok daha pahalıya satıyorlar, 2-3 gün yerine en kötü 1 ayda gelsin ama paranız cebinizde kalsın.

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Konu açma gereği duymadım çok kolay bir işlem olduğu için. Yaklaşık olarak 2 hafta içinde geldi. Ledin çipine dikkat etmek gerekiyor, bilindik bir üreticiden olmalı ve halojen ampulün içindeki tele mümkün olduğunca yakın bir dizilimi olmalı. COB denilen ledlerde bu imkansız çünkü kocaman bir yüzey bir sürü ledle kaplı. Benim aldığımda ise iki yüzeyde 3er led var. Bazı araçların farları için adaptör de satın almak gerekebiliyor. Lambanın oturacağı yere ve ürüne bakıp karar vermek lazım, benim aldığım satıcı beni ürünü satın aldığım anda uyarmıştı dikkat edin diye ama almama gerek kalmadı. Montaj yaptıktan sonra ampul yere paralel gibi olmalı yani ledler yukarı ve aşağıya ışık gönderecek şekilde konumlandırılmalı. En sonunda da far ayarı gerekebilir. En önemlisi de ülkemizdeki çakallara para kaptırmak yerine malum Çinli siteden takipli kargo ile almak. Daha kötü ürünü çok daha pahalıya satıyorlar, 2-3 gün yerine en kötü 1 ayda gelsin ama paranız cebinizde kalsın.
Aldığınız ürünü paylaşabilir misiniz

tpexxx

Düz Yol Gazcısı
3 Ocak 2018
8
2
145
aldığınız ürünü ve aracın farlarını duvara yansıtarak paylaşır mısınız? Halojen far yerine led kullanınca çok da başarılı olunmayacağı kanısındayım.Racing visionu da merak ediyorum. Xtreme vision kullanıyorum memnunum ama patlayınca racing deneyeceğim.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Aldığınız ürünü paylaşabilir misiniz
aldığınız ürünü ve aracın farlarını duvara yansıtarak paylaşır mısınız? Halojen far yerine led kullanınca çok da başarılı olunmayacağı kanısındayım.Racing visionu da merak ediyorum. Xtreme vision kullanıyorum memnunum ama patlayınca racing deneyeceğim.
http://s.aliexpress.com/yuyYjQbE
Kullanan bir sürü insan fotoğraf yüklemiş hem mercek hem de reflektör için neredeyse hepsine baktım almadan önce.

audilove

Senkromeççi
10 Tem 2018
1
0
85
Xenon farların muayeneden geçmemesinin tek sebebi noktasal aydınlatma sağlamasıdır. Noktasal aydınlatmanın ise 3 tane çözümü var.
1. Far yıkama sistemi: kirlenen far camları noktasal aydınlatma sağlayan xenonların görüş açısını çok düşürür.
2. Otomatik yön ayarlama: viraj gibi kısımlarda tek noktayı aydınlattığı için yol görüşü azalıyor.
3.Mercek: Noktasal aydınlatmayı genişletiyor.

Led farlar ise noktasal olarak aydınlatma sağlamıyor. Bu yüzden muayenelerden sorunsuz geçiyor. .
Ben H4 LDS led far kullanıyorum. 6000 kelvin renk çok güzel tavsiye ederim.

Hurricane

Takipçi
25 Ocak 2019
4
2
20
Hocam merhaba bende led araştırıyorum da bir tane fatihte atölye semih diye bir yer var kısalara blade led h1 uzunlara blade led h7 takacaktım.Bu dediğim blade ledler COB led olarak geçiyormuş.Ledler hakkında çok da bilgim yok açıkcası.COB ledler iyi midir kötü müdür anlatır mısın? birde cosmo led varmış o da csb çipli dedi.CSB çipli ne oluyor hangisi daha iyi olur kullanış açısından.

Son düzenleme:

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Hocam merhaba bende led araştırıyorum da bir tane fatihte atölye semih diye bir yer var kısalara blade led h1 uzunlara blade led h7 takacaktım.Bu dediğim blade ledler COB led olarak geçiyormuş.Ledler hakkında çok da bilgim yok açıkcası.COB ledler iyi midir kötü müdür anlatır mısın? birde cosmo led varmış o da csb çipli dedi.CSB çipli ne oluyor hangisi daha iyi olur kullanış açısından.
Merhaba, tam doğru açıklaması değil ama CSP'yi COB'un daha ufaltılıp yoğunlaştırılmış hali olarak düşünebilirsiniz, yani birim alan başına daha yüksek parlaklık.

Tavsiyem Çin kaynaklı malum site üzerinden, led çiplerin dizilimi halojen ampulün flaman dizilimiyle neredeyse bire bir olan far ampullerinden almanız(dazzle free olarak yazıyorlar genelde ama yine de çiplerin dizilimini kontrol etmek lazım).

Ülkemizde düzgün olanları pek yok varsa da hakkının 5-6 katı para isteniyor.

Hurricane

Takipçi
25 Ocak 2019
4
2
20
Merhaba, tam doğru açıklaması değil ama CSP'yi COB'un daha ufaltılıp yoğunlaştırılmış hali olarak düşünebilirsiniz, yani birim alan başına daha yüksek parlaklık.

Tavsiyem Çin kaynaklı malum site üzerinden, led çiplerin dizilimi halojen ampulün flaman dizilimiyle neredeyse bire bir olan far ampullerinden almanız(dazzle free olarak yazıyorlar genelde ama yine de çiplerin dizilimini kontrol etmek lazım).

Ülkemizde düzgün olanları pek yok varsa da hakkının 5-6 katı para isteniyor.
Çok sağol hocam verdiğin bilgiler için bu işler biraz sıkıntılı işler arabamın farı mercekli uzun farı şimşek etkili yapmak istiyorum hem kısa hem de uzunu değiştirmek fikrindeyim. Ama hep aklımı kurcalayan sorular var araştırdıkça millet sıkıntılarını anlattıkça daha korkulu oldu.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Çok sağol hocam verdiğin bilgiler için bu işler biraz sıkıntılı işler arabamın farı mercekli uzun farı şimşek etkili yapmak istiyorum hem kısa hem de uzunu değiştirmek fikrindeyim. Ama hep aklımı kurcalayan sorular var araştırdıkça millet sıkıntılarını anlattıkça daha korkulu oldu.
Rica ederim, mercekli detayını atlamışım yalnız. Mercekli fara, ampul yuvasına oturduktan sonra istediğiniz ledi koyabilirsiniz sonuçta o mercek görüntüyü toplayıp düzenliyor. Kısaya cob uzuna da yukarıda tavsiye ettiğim tarzda led takabilirsiniz.

Benim arabadaki 21 yıllık farlardan memnun değilim diye söktüm içini açtım ve temizleyip mercek taktım tam istediğim gibi oldu diyebilirim.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Rica ederim, mercekli detayını atlamışım yalnız. Mercekli fara, ampul yuvasına oturduktan sonra istediğiniz ledi koyabilirsiniz sonuçta o mercek görüntüyü toplayıp düzenliyor. Kısaya cob uzuna da yukarıda tavsiye ettiğim tarzda led takabilirsiniz.

Benim arabadaki 21 yıllık farlardan memnun değilim diye söktüm içini açtım ve temizleyip mercek taktım tam istediğim gibi oldu diyebilirim.
Müsait bir zamanda resimleri alabilir miyiz aydınlatma performansını merak ediyorum bende mercek farlı aracıma kısalar için Çin'den sipariş verdim beklemedeyim geldiğinde buradan eskisi yenisi kiyaslamasini yaparım

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım