KAPALI LEON VS İ30

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gynk

Taklacı Güvercin
20 Kas 2017
29
22
295
ARKADAŞLAR UZUN VADELİ MİNİMUM 5 YIL KULLANABİLECEĞİM ARAÇ BAKIYORUM BEGENDİĞİM MODELLER AŞAĞIDA BELİRTTİM İKİ ARACIN EKSİLERİ ARTILARI NELERDİR ? YILDA 10 BİN KM ANCA YAPARIM DİZEL ALMAMA GEREK VAR MI BİRDE İ30’ UN BENZİNLİ ARAÇ KADAR YAKTIĞINI DUYDUM (7-8 LİTRE). LEON İÇİNSE BİRAZ DOLU BİR FR BULURSAM ONA YÖNELECEĞİM YOKSA XCELLENCE DONANIMINA YÖNELECEĞİM KAĞIT ÜZERİNDE DONANIM OLARAK DAHA GÜZEL TEK EKSİSİ DIŞ GÖRÜNÜŞ. LEON 1.0 TSİ İSE KAĞIT ÜZERİNDE GÜNLÜK KULLANIMDA HERŞEY GÜZEL GİBİ ASIL SORUN UZUN VADEDE 4 KİŞİ DOLU BAGAJ İLE GİDER Mİ GİTSE BİLE NASIL YAKARAK GİDER KORKUYORUM AÇIKCASI. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. İKİNCİ EL ARAÇ BAKMIYORUM O YÜZDEN O FİYATLARA BMW MERCEDES AL DEMEYİN :) OPEL ASTRA GİDİP İNCELEMEDİM ONU DA EN YAKIN ZAMANDA GİDİP İNCELEYECEĞİM BENZİNLİ PERFORMANSI NASILDIR ?

Hyundai i30 1.6 CRDi ELITE PLUS DCT (DİZEL) 130 BİN TL. (SMART PAKETSİZ FULL)

SEAT LEON FR 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG 115 BİN TL. (+ EKSTRA)

SEAT LEON XCELLENCE 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG 115 BİN TL.

LEON 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Ecomotive 98 BİN TL (+EKSTRA)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Astra 1.4t sunda sekman sorunları olduğu konuşuluyor. Sırf bu yüzden uzak dururdum.
Dizel için km niz az ondan benzinli arabaya önerirdim.
Leon da pek beğendiğim bir araba değil. Ondan onu da önermezdim. Pejo 308 bide bakın.

kubilayevis

Profesör
Yayın Yönetmeni
7 Eyl 2016
378
699
1,895
İstanbul
Valla gitsin ama yakıtı çok önemli değil diyorsanız bu bütçeye kesinlikle 1.6T 200HP Astra OPC Line alın derim. Ama Leon mu yoksa i30 mu derseniz kesinlikle Leon. Hem yakıtı az, ustası ve parçası bol. İkinci eli kuvvetli. 1.2 TSI motorunu 2 gün kullanmıştım, kiralık. Çekiş problemi yok. İ30 tercih eden insanlar genelde dizel aldıkları için benzinlisini elden çıkarmak zor. Yeni i30’da nedense çok yollarda göremiyoruz. Hiç kullanma şansım olmadı, o yüzden yorum yapamayacağım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,090
7
51,497
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ailede Leon 1.2TSI var. i30'un eski kasasını da, yeni kasasını da kullandım. Kendim de Opel kullanıcısıyım. Sunduğunuz seçenekler arasında sorunsuzluk kriterini başa koyarak Opel'i en başta elerim :) Leon ilk çıktığı zaman test sürüşünü hakkını vererek yapmıştım. Daha sonrasında ablamlar alırken de bizzat önerdim. Ama otm. vites arıyorsunuz ve işin içine dsg girerse o seçenekleri de elerim. DSG araç da kullandım, Hyundai'nin dct şanzımanını da kullandım. Kuru kavrama çift kavramalı şanzımanlara standart bineklerde genel olarak karşıyım ama Hyundai'nin şanzımanı DQ200 DSG gibi dayanıksız hissettirmiyor.

Şanzıman dışında motora gelecek olursak 1.2 tsi motor, C sınıfında yıllarca kullanılmış, hala da kullanılmaya devam eden 1.6 atmosferikler gibi gidiyor. 1.0 motor kağıt üstünde daha da iyi gözüküyor. Yani çekişte sorun yaratmaz. Ama uzun ömür konusunda kesinlikle garanti veremem :) Turbo motorlu araç alınacaksa motor hacminin mümkün olduğu kadar büyük olup turbo basıncının minimumda olması tercihim olur. Burada da seçenekleriniz dışında olan Hyundai'nin turbo benzinlisi öne çıkıyor. Zira yaptığınız km düşünülünce dizel araç kesinlikle önermem. Fiyat farkı çok yüksek.

Yürüyen aksama ve altyapıya ne kadar önem veriyorsunuz bilmem ama Leon bu konuda gerçekten çok zayıf. Yeni i30 bana bu konuda çok daha tok ve dayanıklı hissettirdi. Leon'u birazcık zorladığınız zaman kaderine isyan ediyor ve inanılmaz huzursuz oluyor. Bahsettiğim sadece virajlar değil, süspansiyonu zorlayacak bozuk yol koşulları da buna sebep oluyor.

Otomatik vites benzinli araçlar olarak benim size 2 önerim daha olacak. Bakmadıysanız Mazda 3 ve Peugeot 308 modellerine de alıcı gözle bakıp indeleyin, değerlendirmeye alın derim.

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970
Seat leon test sürüşünü yapmıştım 1.4 fr act iç malzeme kalitesi gerçekten kötü diyebilirim sadece sportif görüntüsü malzeme kalitesini görmeni engelliyor en büyük sebebim de dsg şanzımana yanaşma bende şu an dsg kullanıcısıyım ve en yakın zamanda aracımı değiştirmeyi düşünüyorum dur kalk trafik de yaptığı titreme biraz zorlayıp yokuş cıktığında da şanzımanın kafası karışıyor ve vites geçişleri anormal şekilde değişiyor kısa bir süreliğine. Opel Astra benimde hoşuma giden bir araçtı özellikle opsiyon ve fiyat konusunda tam otomatik şanzıman olmasına rağmen pek iyi geçişler sağlamıyor ve performans dan da yiyor birde forumlarda okuduğumuz servis ilgisizliği ve sorunları göz önüne alınca bana göre elenebilir, hyundai i30 2016 eski kasası yakın bir arkadaşım da var çift kavrama olmasına rağmen dsg kadar konforlu değil ama insana bir sağlamlık hissi veriyor içi genişti servis de şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadı, i30 yeni kasasıda görünüş görecelidir ama eski kasaya göre kötü ama opsiyonları ve iç mekanı hoş yakıtını bilmiyorum ama normal değerlerde yakıyorsa eğer düşünülebilecek en iyi araç dır. Birde bende bir C segment araç düşünüyorum alternatif olarak önerebileceğim oturduğum ilde eğer servisi varsa Mazda3 düşünebilirsin tek sorunu 6 aylık bakım ücretleri olur diye düşünüyorum.

gynk

Taklacı Güvercin
20 Kas 2017
29
22
295
nasip olursa eğer bu ilk arabam olacak o yüzden çok fazla süspansiyon trim sesi muhabbetlerinden anlamıyorum Leon u tercih etme sebebim dış görüşünü begenmem ve fiyatına göre donanım olarak güzel şeyler sunması.

gynk

Taklacı Güvercin
20 Kas 2017
29
22
295
Pazar günü İ30 u gidip inceledim araç gayet güzel olmuş tek sıkıntısı ortadaki ekran geldi diğer donanımlar güzel bayide dizel otomatik elit plus paket araçları varmış smart paket ise yok ve ne zaman geleceği hakkında bilgi vermediler İ30 ile ilgili tek aklıma takılan dizel olmasına ragmen fazla olduğu söylenen yakıtı

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Yaptığınız kilometreye göre dizeli verilcek para gereksiz paradır benzinli motorlar artık kullanıma bağlı olsa da çok tasarruflu benzinle mazot fiyatına da bakarsak dizele para bağlamanıza gerek yok. Peugeot 308 benzinli motorlarında çok sorunlar olduğu yazılıyordu hep araştırılması gereken bir konu almayı düşünürseniz. Eğer uzun süre sorunsuz kullanmak istiyorsanız dsg den vazgeçip leonu almanızı tercih ederim.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
2015 İ30 dizel station dct var ailede. Yakıt 8.5 litreydi en son. Araç Antalya Manavgatta kullanılıyor ve ışıklar hariç trafik olmayan bi yer. Aile babası kullanımında bu ortalama yanlış anlaşılmasın. Ben gazladığımda da hiç güzel hissettirmemisti. Dışardan güzel gözüküyor ama direksiyonu falan çirkin. En azından şunu diyebilirim o paralara çıkınca v40 da güzel indirimler var. Kovalamak lazım. Yeni İ30 u bilmiyorum ama eskisi alınmaz net.

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970
Pazar günü İ30 u gidip inceledim araç gayet güzel olmuş tek sıkıntısı ortadaki ekran geldi diğer donanımlar güzel bayide dizel otomatik elit plus paket araçları varmış smart paket ise yok ve ne zaman geleceği hakkında bilgi vermediler İ30 ile ilgili tek aklıma takılan dizel olmasına ragmen fazla olduğu söylenen yakıtı
Şuan piyasada arabalara bakınca eklenen opsiyonlara göre kıyaslanınca dizel+oto bi araba göre i30 fiyat konusunda iyi, tabi yakıt konusunu forumda kullananlar bilgilendirir muhakak, uzun vadede kullanacaksan dsg düşünme tabi araba işi biraz şans ama o şans sende olmazsa arabadan soğutabilir aynı sorundan servise 2 yıl içinde birden fazla gidince

Son düzenleme:

gynk

Taklacı Güvercin
20 Kas 2017
29
22
295
aslında yeni İ30 fiyat ve donanım olarak iyi bir araba ancak yeni kasası bursa gibi bir yerde olmama rağmen çok nadir görüyorum ancak bayiye gidince araba yok gibi dendi araba mı gelmiyor yoksa arabayı alan garajda mı saklıyor bilmiyorum :)

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970
aslında yeni İ30 fiyat ve donanım olarak iyi bir araba ancak yeni kasası bursa gibi bir yerde olmama rağmen çok nadir görüyorum ancak bayiye gidince araba yok gibi dendi araba mı gelmiyor yoksa arabayı alan garajda mı saklıyor bilmiyorum :)
:) Araba yeni cıktı konuştuğum çoğu kişi aslında yeni kasanın görünüşünü beğenmedi belki bu yüzden tercih edilmiyordur, birde yeni kasa çıktığında bazı kişiler 1 sene geçmesini bekler kronik sorunları varsa ortaya çıksın düzeltilip bir sonraki sene alalım diye düşünüyor da olabilirler diye düşünüyorum. .

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
Ailede Leon 1.2TSI var. i30'un eski kasasını da, yeni kasasını da kullandım. Kendim de Opel kullanıcısıyım. Sunduğunuz seçenekler arasında sorunsuzluk kriterini başa koyarak Opel'i en başta elerim :) Leon ilk çıktığı zaman test sürüşünü hakkını vererek yapmıştım. Daha sonrasında ablamlar alırken de bizzat önerdim. Ama otm. vites arıyorsunuz ve işin içine dsg girerse o seçenekleri de elerim. DSG araç da kullandım, Hyundai'nin dct şanzımanını da kullandım. Kuru kavrama çift kavramalı şanzımanlara standart bineklerde genel olarak karşıyım ama Hyundai'nin şanzımanı DQ200 DSG gibi dayanıksız hissettirmiyor.

Şanzıman dışında motora gelecek olursak 1.2 tsi motor, C sınıfında yıllarca kullanılmış, hala da kullanılmaya devam eden 1.6 atmosferikler gibi gidiyor. 1.0 motor kağıt üstünde daha da iyi gözüküyor. Yani çekişte sorun yaratmaz. Ama uzun ömür konusunda kesinlikle garanti veremem :) Turbo motorlu araç alınacaksa motor hacminin mümkün olduğu kadar büyük olup turbo basıncının minimumda olması tercihim olur. Burada da seçenekleriniz dışında olan Hyundai'nin turbo benzinlisi öne çıkıyor. Zira yaptığınız km düşünülünce dizel araç kesinlikle önermem. Fiyat farkı çok yüksek.

Yürüyen aksama ve altyapıya ne kadar önem veriyorsunuz bilmem ama Leon bu konuda gerçekten çok zayıf. Yeni i30 bana bu konuda çok daha tok ve dayanıklı hissettirdi. Leon'u birazcık zorladığınız zaman kaderine isyan ediyor ve inanılmaz huzursuz oluyor. Bahsettiğim sadece virajlar değil, süspansiyonu zorlayacak bozuk yol koşulları da buna sebep oluyor.

Otomatik vites benzinli araçlar olarak benim size 2 önerim daha olacak. Bakmadıysanız Mazda 3 ve Peugeot 308 modellerine de alıcı gözle bakıp indeleyin, değerlendirmeye alın derim.
Bu Opel size ne etti gardaşım :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,090
7
51,497
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu Opel size ne etti gardaşım :)
Hiç sormayın hocam. Neler etti neler. Bir ara bu forumda yaşadıklarımdan yazdıklarımı bir araya toplayıp paylaşmıştım ama, forumda benim attığım mesajlar arasında Opel sorun diye aratmak gerek. :D
Satış sonrası için şunu söyleyebilirim: Kendi arabam için yetkili servisleri zaten eledim, sanayi dostu bir marka olmasına rağmen özel servislerin bile iyisini bulmam çok zor oluyor. Kalkıp Kocaeli'den İstanbul'a gidiyorum.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Yakıt konusunda Hyundai ve Kia, özellikle Alman rakiplerine göre 1-1.5 lt civarı fazla yakıyor dizelde..
bu fark özellikle TSI ile karşılaştırılan benzinli modeller de biraz daha açılıyor diye biliyorum.

Sizin yapacağınız km çok değil, bence 1.0 TSI tercih edilebilir.. hem bu şekilde nerden baksanız 20k civarında para cebinizde kalır... MTV den tasarruf ve biraz daha ucuz olan aracın sağlayacağı bir miktar sigorta gelirleriyle de 10k km boyunca yakacağınız fazladan yakıtın bir bölümünü telafi edersiniz. 0km alacağınızıda düşünürsek DSG de veya motor ömründe sorun yaşama şansınız düşük .. yaşandığında da zaten çözümler var... bu kadar korkmaya gerek yok ..

Tavsiyem Leon yerine Golf bakmanız.. düz vitesli modelleri 90 küsür binlere satılıyor.. bu piyasada mantıklı bir araç ... Leon a kıyasla verilen biraz fazla parayı kesinlikle hak ediyor (eski Leon kullanıcısıyım) ...

Neticede çok gazlamayacaksanız turbo benzinli modellere yönelebilirsiniz... dizel olsun mutlaka denmedikçe bence I30 yanaşmaya gerek yok.

Alternatif olarak 2nci el temiz Mazda 3 (benzinli olabilir) çok gazlamaz ve performans beklentiniz de çok yüksek değilse, neden olmasın ...

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,622
18,414
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Yakıt konusunda Hyundai ve Kia, özellikle Alman rakiplerine göre 1-1.5 lt civarı fazla yakıyor dizelde..
bu fark özellikle TSI ile karşılaştırılan benzinli modeller de biraz daha açılıyor diye biliyorum.

Sizin yapacağınız km çok değil, bence 1.0 TSI tercih edilebilir.. hem bu şekilde nerden baksanız 20k civarında para cebinizde kalır... MTV den tasarruf ve biraz daha ucuz olan aracın sağlayacağı bir miktar sigorta gelirleriyle de 10k km boyunca yakacağınız fazladan yakıtın bir bölümünü telafi edersiniz. 0km alacağınızıda düşünürsek DSG de veya motor ömründe sorun yaşama şansınız düşük .. yaşandığında da zaten çözümler var... bu kadar korkmaya gerek yok ..

Tavsiyem Leon yerine Golf bakmanız.. düz vitesli modelleri 90 küsür binlere satılıyor.. bu piyasada mantıklı bir araç ... Leon a kıyasla verilen biraz fazla parayı kesinlikle hak ediyor (eski Leon kullanıcısıyım) ...

Neticede çok gazlamayacaksanız turbo benzinli modellere yönelebilirsiniz... dizel olsun mutlaka denmedikçe bence I30 yanaşmaya gerek yok.

Alternatif olarak 2nci el temiz Mazda 3 (benzinli olabilir) çok gazlamaz ve performans beklentiniz de çok yüksek değilse, neden olmasın ...
1.0 Tsi Dsg Comfortline Golf'leri 100 e veriyorlar sene sonu sağolsun :) Biz bi ara 92 ye bulup niyetlendik 1.0 tsi dsg comfortline araç için 700 km deydi ama nasip değilmiş :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
1.0 Tsi Dsg Comfortline Golf'leri 100 e veriyorlar sene sonu sağolsun :) Biz bi ara 92 ye bulup niyetlendik 1.0 tsi dsg comfortline araç için 700 km deydi ama nasip değilmiş :)

Bu gün iş arkadaşım manuel ine niyetlendi... açıkçası kur aldı başını gidiyor... bu fiyatlarıda arayabiliriz gibi bir motivasyonu oldu ..
Tek derdi golf 6, 1.6tdi manuel den sonra bunun tüketiminin ne olacağı ... veya ne kadar fazla olacağı ... manuel ile bana çok olmaz gibi geliyor ama bakalım ne yapacak ...

Konuştuğumuz paralara bak ya rabbi :)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,622
18,414
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bu gün iş arkadaşım manuel ine niyetlendi... açıkçası kur aldı başını gidiyor... bu fiyatlarıda arayabiliriz gibi bir motivasyonu oldu ..
Tek derdi golf 6, 1.6tdi manuel den sonra bunun tüketiminin ne olacağı ... veya ne kadar fazla olacağı ... manuel ile bana çok olmaz gibi geliyor ama bakalım ne yapacak ...

Konuştuğumuz paralara bak ya rabbi :)
Golf 6 tdi dan sonra bence çok üzmez gibime geliyor.1.0 Tsi zaten düşük bit tüketime sahip.Dodda manuel olarak temiz çok güzel arabalar var 3-4 bin km lerde bence alınır 83-84 e.
http://www.dod.com.tr/arac-detay/Volkswagen/GOLF/171600534?search=1
http://www.dod.com.tr/arac-detay/Volkswagen/GOLF/170100905?search=1
http://www.dod.com.tr/arac-detay/Volkswagen/GOLF/175500590?search=1
http://www.dod.com.tr/arac-detay/Volkswagen/GOLF/170900315?search=1
http://www.dod.com.tr/arac-detay/Volkswagen/GOLF/171900117?search=1
http://www.dod.com.tr/arac-detay/Volkswagen/GOLF/171600534?search=1
Örnek ilanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım