LPG'li Otomobillerde Hangi Motor Yağı Tercih Edilmeli? Sahte Yağlar?

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
767
1,627
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Öncelikle aracım 1990 model Tofaş Serçe. 1.3 karbüratörlü düz motora sahip. Bu konu cevabını bulursa 20W-50 yağ kullanan ve LPG kullanan tüm otomobiller için faydalı olacak.
20W-50 yağların kullanım ömrü güncel yağlara göre biraz daha limitli. Aracın kataloğuna göre uzun yol ağırlıklı kullanılırsa en geç 7500 kilometrede bir, şehir için ağırlıklı kullanılırsa en geç 4000-5000 bin kilometrede bir değiştirilmesi öneriliyor. Benim aracım uzun süre yattığı için sanayi süreci sonrası ilk bakımı çok geciktirmek istemiyorum. Şuanda yağ değişiminden sonra 3500 civarı bir kilometredeyiz.

Sanayide sorulduğunda 20W-50 yağlar arasında çok büyük fark olmadığı söyleniyor ancak araç ne olursa olsun isimsiz ürünleri kullanmaya gönlüm el vermiyor. Satılan ürünlere baktığımızda ise hemen hemen her markanın 20W-50 olarak normal ve LPG'ye özel olmak üzere 2 çeşit yağ satıldığını görüyoruz. LPG'ye özel denilen yağlar, açıklamalarında belirtilen faydayı sağlar mı? Hangi yağı tercih etmeliyiz?

Castrol

Petrol Ofisi

Elf

Shell

Diye liste uzayıp gidiyor arkadaşlar :D Birde tabi yağların güvenilirliği önemli. Malum sahte yağ olayları çok oluyor. Genel olarak tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Öncelikle söylemek isterim mi o castrol yağı kesinlikle önermem :D bizim favoritlerde kullananlar yağda ciddi bir köpürme sorunu yaşıyor yağa su karışmış gibi bi görüntüsü oluyor ben sanmıyorum o yağ düzgün bir yağlama yapsın.

Ben 20w50 den 15w40 a geçirdim kendi aracımı ama hemen hemen aynı oldukları için söyleyebiliyorum, ben po maxima kullandım bi sorun yaşamadım sonrasında bu forumdaki önerilerle lubex primus'a geçtim hararet konusunda bile faydalı olduğunu hissettim. Alternatif olarak elf yağlara da bakılabilir. Benim önerim sırasıyla;
Lubex Primus
Po maxima
Shell
Elf(araştırmak kaydıyla)

şeklinde olur. Bir de eğer yılda 2 kere yağ değişecek kadar kullanılıyorsa soğuk mevsime geçerken 20w50 yerine 15w40 kullanılabilir. Ben yıl boyu 15w40 kullanıyorum yaz dönemi yarım litre kadar eksiltiyo.

Son olarak istasyon yağlarını kendi istasyonlarından en yeni tarihli olarak ve sahte olmadan bulursunuz. Lubex düşünülecek olursa online olarak tek yer satıyor primus serisini

Son düzenleme:

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
767
1,627
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Öncelikle söylemek isterim mi o castrol yağı kesinlikle önermem :D bizim favoritlerde kullananlar yağda ciddi bir köpürme sorunu yaşıyor yağa su karışmış gibi bi görüntüsü oluyor ben sanmıyorum o yağ düzgün bir yağlama yapsın.

Ben 20w50 den 15w40 a geçirdim kendi aracımı ama hemen hemen aynı oldukları için söyleyebiliyorum, ben po maxima kullandım bi sorun yaşamadım sonrasında bu forumdaki önerilerle lubex primus'a geçtim hararet konusunda bile faydalı olduğunu hissettim. Alternatif olarak elf yağlara da bakılabilir. Benim önerim sırasıyla;
Lubex Primus
Po maxima
Shell
Elf(araştırmak kaydıyla)

Fikir aldığım iyi oldu öyleyse. Çünkü ben öncelik olarak Castrol düşünüyorum. Sonrasında ise fabrikasyon olarak önerilen Elf geliyor. Peki sizce bu sorun Castrol kaynaklı mıdır yoksa LPG'ye özel yağın katkılarından kaynaklı mıdır?

Bir de eğer yılda 2 kere yağ değişecek kadar kullanılıyorsa soğuk mevsime geçerken 20w50 yerine 15w40 kullanılabilir. Ben yıl boyu 15w40 kullanıyorum yaz dönemi yarım litre kadar eksiltiyo.

Katalogda da o şekilde yazıyor aslında en mantıklısı kışın 15-40 yazın 20-50 kullanmak ama şimdilik ne kadar km yapacağımı kestiremiyorum :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Fikir aldığım iyi oldu öyleyse. Çünkü ben öncelik olarak Castrol düşünüyorum. Sonrasında ise fabrikasyon olarak önerilen Elf geliyor. Peki sizce bu sorun Castrol kaynaklı mıdır yoksa LPG'ye özel yağın katkılarından kaynaklı mıdır?

Katalogda da o şekilde yazıyor aslında en mantıklısı kışın 15-40 yazın 20-50 kullanmak ama şimdilik ne kadar km yapacağımı kestiremiyorum :D
Lpg olayını bilmiyorum hiç üzerinde lpg yazan yağ kullanmadım, ama castrolde tek tip gtx var benim bildiğim ve castrolün adını öne çıkaran yağ kalitesiyle uzaktan yakından alakası yok. Magnatec e falan çıkmadıkça castrol pek iyi değil zaten benim bildiğim kadarıyla. İstasyon markalarını tercih ederim ben genelde eğer lubex güven vermiyorsa size de onları öneririm.
Kalınlık olarak da kış bitmeye yaklaştı zaten isterseniz 20w50 yle değiştirip önümüzdeki yıl yazdan sonra km gelirse kışa doğru inceltirsiniz.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,127
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
"Lpg'liye özel" olaylarından ziyade kritik parametre viskozite. Bu açıdan bakıldığında Lubex ve Shell mantıklı görünüyor. Diğer yağlar ise soğukta çok kalın. Ben oyumu shellden yana kullanıyorum.

15-40 da olur. Eksiltme varsa 20-50 olabilir, 500-600 km'de bir litre falan eksiltmediği sürece bence ince yağ iyidir. Bizim memlekette yağ yakan motorun eksiltmesi kesilsin diye kalın yağ koyarlar. Aşınma ve yağ eksiltme daha da artar. Bırakın ince yağ girebildiği her deliğe girsin, birazı da yansın.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ben attığın castrol 20w50 yi Uno'da kullandım, ben seçmedim gerçi mecburiyetten kullandım ama fena değildi bence, 2000 km de renginde değişme falan olmadı. Şu an mecburen değişeceğim yağı ancak dükkanda ne varsa onu kullanırım yüksek ihtimal ama sonrasında 15w40 a geçerim diye düşünüyorum.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Petrol Ofisi
Opet
Lubex
Genelde bunlar kullanılıyor sanıyorum ki ben sanayide en çok PO gördüm ama karbüratörcüde Lubex görmüştüm Adananın en iyi karbüratör tamircilerinden birisi sordum hiç şikayet almadım falan dedi :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım