Marmaristeki tur midibüsü kazası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
images

Sizin görüşleriniz nelerdir sürücü kusuru mu yol kusuru mu veyahut araç kusuru mu? Seviyeli bir biçimde tartışma ümidiyle.
Uzun yola çıkacak kişilere de tavsiyeler verelim. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Kaynak:
http://www.ntv.com.tr/turkiye/son-d...i-olu-ve-yaralilar-var,WpNBAfmpkU-8mIhYGzJorA

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Allah rahmet eylesin... Yolu tam olarak hatırlayamadım ama 8 9 sene önce gittiğim marmaris yolu virajları çoğunluk olarak tehlikeli virajlardı. Net yorum yapmak için Kaza raporlarına bakmak lazım...

Çok üzücü...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ölenlerin yakınlarının başı sağolsun. Çok tadımı kaçırdı bu haber.

Yol tehlikeli yol eyvallah, ama gidilemeyecek kadar olduğunu düşünmüyorum. Büyük ölçüde sürücü hatası görüyorum, bir ihtimal de sürücü ihmalinden ötürü aracın kusuru olduğunu tahmin ediyorum.

Yoldan geçmiş olmam lazım ama hiç hatırlamıyorum. Muhtemelen küçük yaşta yolcuydum. Yola yatay çizgilere ek olarak yanıp sönen ışıklarla şakası yok cinsinden viraj uyarısı yapılması gerekir yolda. Buna ek olarak virajlarda bir otobüsü bile tutacak kadar sağlam, yüksek olan cinsinden bariyer çalışması yapılması gerekir.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Allah rahmet eylesin hepsine, ailelerine de sabır versin. :/
Demin otobüsten inmiş biri olarak genel için şunları söylemek istiyorum. Özellikle de halk otobüslerinde. Araçlar genel olarak bakımsız havalandırmaları doğru düzgün çalışmıyor insanlar istif halinde gidiyor. Sıcağın getirdiği bunalım dikkatsizlik her türlü şeye davetiye çıkarıyor ki kısacık yolda kaç tane kaza atlattık saymadım. Toplu taşıma araçlarında da sıkı takip-kontrol olması şart.

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Ölen vatandaşlarımıza Allah(c.c) tan rahmet ,yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.bildigim kadarıyla kaza nedeni netleşmedi.kazalarin çoğunda sürücü hatası olması sebebiyle öyle zannediyorum ancak ağır vasıta olması ve virajlı ,rampa yol olmasi fren patlama olasılığını da güçlendiriyor.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Valla Muğla Köyceğiz'de teyzem oturuyor. Geçen yaz muğla'ya lastik değiştirmeye gittik, tekrar Köyceğiz'e dönerken lastik sıfır olduğu için üstündeki mum kokusu orayı inene kadar sardı etrafı ki motor freni kullanarak yavaş inerim oradan, pekte sevdiğim söylenemez orayı.

Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara da acil şifalar.

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Büyük ihtimal; şöför, fren pedalını haddinden fazla kullandı. Sonunda da frenler boşaldı ve keskin viraja hızlı girmek zorunda kaldı. Bu gibi rampa inişli ve çok keskin virajlı yollarda hele ki büyük araç şöförlerinin fren pedalını çok az kullanması gerekir. En düşük viteste motor freniyle inilmeli, ara ara frene basılmalı, araçta retarder varsa, kullanılmalıdır.

Eski yıllarda bizimde başımıza gelmişti, arkadaşlarla toplanıp bir minibüs kiraladık ve buna benzer virajı bol ve rampa inişi bir yolda arkadaşım minibüsü kullanıyordu. Biraz acemi olduğu için aracı aşağı doğru boş viteste salıyor her viraja geldiğinde orta sert frenle dönüp gidiyordu. 30 dk sonra arkada oturan arkadaşlardan bi koku var kenara çek uyarısı geldi. Aracı kenara çektik, tüm fren balataları ve disklerden duman çıktığını gördük. Freni aşırı kullanmaktan, balatalar hamurumsu kıvama dönecekmiş ki kokuyu farkedip kenara çekmemiz belki bi kazayı önledi...

Eskilerin lafı vardır, 'En usta şöför en az fren kullanandır' diye. İşte tam bu yollarda geçerli bir laf..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Allah rahmet eylesin olenlere de sabirlar versin insaallah.

Tahminimce viraja hizli girdi ve alamayip disari dogru yuvarlandi. Antalya'ya giderken 3 seritli toros daglarindaki yoldan inerken S seklinde yolda da kotu bir kaza oldu. Yol yokus cikanindir kuralini dinlememisler ki iki arac kafa kafaya carpismis. Dikkatli olmak gerek, Allah herkesin yar ve yardimcisi olsun insaallah

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Büyük ihtimal; şöför, fren pedalını haddinden fazla kullandı. Sonunda da frenler boşaldı ve keskin viraja hızlı girmek zorunda kaldı. Bu gibi rampa inişli ve çok keskin virajlı yollarda hele ki büyük araç şöförlerinin fren pedalını çok az kullanması gerekir. En düşük viteste motor freniyle inilmeli, ara ara frene basılmalı, araçta retarder varsa, kullanılmalıdır.

Eski yıllarda bizimde başımıza gelmişti, arkadaşlarla toplanıp bir minibüs kiraladık ve buna benzer virajı bol ve rampa inişi bir yolda arkadaşım minibüsü kullanıyordu. Biraz acemi olduğu için aracı aşağı doğru boş viteste salıyor her viraja geldiğinde orta sert frenle dönüp gidiyordu. 30 dk sonra arkada oturan arkadaşlardan bi koku var kenara çek uyarısı geldi. Aracı kenara çektik, tüm fren balataları ve disklerden duman çıktığını gördük. Freni aşırı kullanmaktan, balatalar hamurumsu kıvama dönecekmiş ki kokuyu farkedip kenara çekmemiz belki bi kazayı önledi...

Eskilerin lafı vardır, 'En usta şöför en az fren kullanandır' diye. İşte tam bu yollarda geçerli bir laf..

MAalesef bu ihtimalin olma olasılığı yüksek....

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kaza videosunu izledim ve sofor intihar etmek istemis. O yolda o hizla o viraja girmek intihar etmeyi istemekten baska bir sey degil. Yazik etmis hem kendine hem yolculara. Bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kaza videosunu izledim ve sofor intihar etmek istemis. O yolda o hizla o viraja girmek intihar etmeyi istemekten baska bir sey degil. Yazik etmis hem kendine hem yolculara. Bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.
Cenk hocam az önce ben de izledim. Sanki freni boşalmış gibi. Öyle gidişin başka bir izahı yok. Yol boyu o kadar hızlı gitse kesin yolcular uyarır, dinlemese isyan çıkarırlar. O yüzden araçtaki bir hatadan kaynaklı gibi geldi bana.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Cenk hocam az önce ben de izledim. Sanki freni boşalmış gibi. Öyle gidişin başka bir izahı yok. Yol boyu o kadar hızlı gitse kesin yolcular uyarır, dinlemese isyan çıkarırlar. O yüzden araçtaki bir hatadan kaynaklı gibi geldi bana.
Ben de oyle dusundum ama bu araclarda 3 seviyeli retarder var. Kitliyor motoru birak hizlanmayi yavaslatiyor bile. Hadi fren bosaldi retarder de devrede degil gibi hizlanmaya devam ediyor bu arac. Cok ilginc gercekten.

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben de oyle dusundum ama bu araclarda 3 seviyeli retarder var. Kitliyor motoru birak hizlanmayi yavaslatiyor bile. Hadi fren bosaldi retarder de devrede degil gibi hizlanmaya devam ediyor bu arac. Cok ilginc gercekten.

Bende önce teknik arıza sandım ama, retarder varda kullanmıyor ise, bu iş boyutu değişir. Sürücü hatası olma yolunda .

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
kazada yaralı kurtulanlardan biri şoförün biz bittik vs dediğini duymuş. Bazı kişiler de önden bakınca sadece sol lastiğin fren izi gözüküyor diğeri kilitlenmiş gibi bir şeyler dedi de inanmadım. İddialar bunlar karar :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım