mazda 3 LPG?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan KeremDK
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KeremDK

Profesör
204
beyler mazda 3 skyactiv'e LPG takılır mı uyumlu olur mu, olursa kötü olur mu düşünceleriniz neler?
yeni havalimanı açılmasıyla beraber, anadolu yakasından gidip geleceğim için lpg düşünmeye başladım o yüzden soruyorum:)

Bana kalırsa otomobili ve tüketimi belirttiğiniz şartlarda denemeden lpg işine girmeyin. Skyactive zaten az yakan bir motor. Önce deneyin, tatmin olmazsanız sonra düşünürsünüz.

beyler mazda 3 skyactiv'e LPG takılır mı uyumlu olur mu, olursa kötü olur mu düşünceleriniz neler?
yeni havalimanı açılmasıyla beraber, anadolu yakasından gidip geleceğim için lpg düşünmeye başladım o yüzden soruyorum:)
Skyactiv motorda lpg işinin ciddi sıkıntı olduğunu duymuştum. Teyit ettiğim bir bilgi değil. Ama kendi mantığımdan şunu söyleyebilirim: Bu motor zaten yüksek sıkıştırma oranıyla atmosferik motordan üst sınırlarda verim almayı başarıyor. Yakıt değişimiyle bu dengesi bozulursa tahminimce dikiş tutmaz.
O değil de, bu motora lpg düşünmeniz de büyük haksızlık :) Yaz mevsiminde otm. şanzımanına rağmen klima açıkken benim 1.2 atmosferik motorlu arabamla aynı yakıt tüketim değerlerini yakalıyor. Bundan ekonomiği B sınıfı dizeller olur.

Skyactiv motorda lpg işinin ciddi sıkıntı olduğunu duymuştum. Teyit ettiğim bir bilgi değil. Ama kendi mantığımdan şunu söyleyebilirim: Bu motor zaten yüksek sıkıştırma oranıyla atmosferik motordan üst sınırlarda verim almayı başarıyor. Yakıt değişimiyle bu dengesi bozulursa tahminimce dikiş tutmaz.
O değil de, bu motora lpg düşünmeniz de büyük haksızlık :) Yaz mevsiminde otm. şanzımanına rağmen klima açıkken benim 1.2 atmosferik motorlu arabamla aynı yakıt tüketim değerlerini yakalıyor. Bundan ekonomiği B sınıfı dizeller olur.
orası öyle hocam ama şimdi işe git gel 180km yol ayda 8-9 defa işe gidip geleceğimi düşünürsek lpgyi düşünmeye başlıyorum iyice ama bilemiyorum

orası öyle hocam ama şimdi işe git gel 180km yol ayda 8-9 defa işe gidip geleceğimi düşünürsek lpgyi düşünmeye başlıyorum iyice ama bilemiyorum
Bizde de aynı Mazda 3 skyactiv otm. var. Araba haftada en az 1 kez Kocaeli-İstanbul yapıyor. Hafta içi İst.da en az 2-3 gün Kartal-H.paşa veya Avrasya Tünelinden Kartal-Fatih yapıyor. Tüm bu söylediğim rotaları gidiş-dönüş olarak düşünün. =) Haftasonunda Kocaeli'ye dönmüş oluyor yani. Bunun dışında bayram seyran arada bir Ankara gibi uzun yol da yapıyor. Ekonomik olduğu için tercih sebebi. Araba en başta ekonomik olduğu için tercih sebebi :)
Ekonomi için küçük bir tavsiyem olacak. Power(veya +Sense) donanımsa aracınızda 18" jant vardır. Eğer 16" jant alıp tüketim notu A veya B olan ekonomik lastiklerle kullanırsanız yakıt tüketiminiz ortalama 1 - 1,5 lt/100km civarı düşebilir. Bizdeki aracın yazlıklar 18" jantlarda, Nokian kış lastikleri için 16" jant takım alındı (18" kış lastiğinden daha ucuza geldi :D). Kışın dediğim seviyede tüketimi düşüyor.

Olur mu olmaz mı bilmiyorum ama, bu işe kesin girişecekseniz, çok iyi bir usta ile çalışmanız şart.

Candan mühendislik veya istanbul da yeni ofis açan profesyonel lpg afr ayarı ekibine muhakkak başvurun, en azından fikir alın.

Bizde de aynı Mazda 3 skyactiv otm. var. Araba haftada en az 1 kez Kocaeli-İstanbul yapıyor. Hafta içi İst.da en az 2-3 gün Kartal-H.paşa veya Avrasya Tünelinden Kartal-Fatih yapıyor. Tüm bu söylediğim rotaları gidiş-dönüş olarak düşünün. =) Haftasonunda Kocaeli'ye dönmüş oluyor yani. Bunun dışında bayram seyran arada bir Ankara gibi uzun yol da yapıyor. Ekonomik olduğu için tercih sebebi. Araba en başta ekonomik olduğu için tercih sebebi :)
Ekonomi için küçük bir tavsiyem olacak. Power(veya +Sense) donanımsa aracınızda 18" jant vardır. Eğer 16" jant alıp tüketim notu A veya B olan ekonomik lastiklerle kullanırsanız yakıt tüketiminiz ortalama 1 - 1,5 lt/100km civarı düşebilir. Bizdeki aracın yazlıklar 18" jantlarda, Nokian kış lastikleri için 16" jant takım alındı (18" kış lastiğinden daha ucuza geldi :D). Kışın dediğim seviyede tüketimi düşüyor.
16ylada güzel durmuyor ki meret:D

Sizin aracınız Mazda değil :) düşünmesi bile felaket..
benzine yetişemiyorsanız Dizel alın, dizel istemiyorum diyorsanız fabrika çıkışlı LPG alın.
Honda fabrika çıkışlı benzinli motorlarda magnezyum subap kullanır, LPG li modellerde subap takımları değişir. arabayı aldım hopp LPGciye gidem taktıram az yakam çok kaçam diye bir şey yok, tekrar söylüyorum Mazda almayın

Sizin aracınız Mazda değil :) düşünmesi bile felaket..
benzine yetişemiyorsanız Dizel alın, dizel istemiyorum diyorsanız fabrika çıkışlı LPG alın.
Honda fabrika çıkışlı benzinli motorlarda magnezyum subap kullanır, LPG li modellerde subap takımları değişir. arabayı aldım hopp LPGciye gidem taktıram az yakam çok kaçam diye bir şey yok, tekrar söylüyorum Mazda almayın

Benim arabanın son dişli oranı bile farklı. :)

Şimdi kaliteli bir lpg dönüşümü yaptırmaya kalktığınızda epey yüksek paralar isteniyor. Kafadan bir kaç bin lira yakıt parasını zaten peşinen vermiş olacaksınız. Çıkması muhtemel sıkıntılar için de bir para gideceğini düşünebiliriz. Buna ek olarak ileride aracınızı satarken mazda müşterisi skyactive + lpg kombinasyonuna ne derece olumlu bakacak, aracınızın değeri ne derecede değişecek onu da hesap etmek gerek. Bununla beraber yanlışım yoksa mazda'nın bakımları 10 bin km'de bir. Lpg dönüşümü yaptığınız zaman tedbiren de olsa 1-2 bin km erken bakıma girmeniz gerecek. Yapacağınız km'nin çokluğu düşünüldüğünde erken bakımlar yüzünden maliyetiniz biraz daha artabilir. Ayrıca ayda 8-9 defalık yapılacak 180 km'lik yolun ne kadarı sıkışık trafikte geçer, ne kadar akan trafikte geçer ? Ortalama hızınızın nispeten yüksek olacağı bir 180 km yaparsanız aracın tüketimini şehir içi değil de şehir dışı ortalama tüketim gibi düşünmek pek mantıksız sayılmaz. O noktada da tüketim değeri daha düşük olacaktır.

Son düzenleme:
Bence bir taksi çıkması almalısın gerçekten şaka bi yana mazdaya o kadar km yaptırdığına yada üzdüğüne değmez

Bence arabasını kullansın ama hypermiling denesin. En düzgün rotayı teyit edip ordan sürersen ve bu yolun akıcılığına kendini alıştırırsan ekonomi gelir.
Ben işe gidip geldiğim yolu başta 8 liraya maalederken şimdi 5 liraya maal ediyorum.

Bence seri üretimdeki en yakışıklı araba gizemi kandırırsamda 1 tane alırım ama mesrla ikinci el alırken yüksek km almam lpgli almam 15 bin bilenucuza olsa almam bunu da düşünmek lazım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...