Meslek seçimi ve Otomotiv mühendisliği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Safak2000

Asfalt Kurutucu
21 Ocak 2017
12
6
595
23
Sinop
Her ne kadar kendimi kandırdığımı bilsemde Yerli otomobil projesi gibi projeler belki de ülkemiz için elektrikli otomobil sektörünün gelecekte çok önemli olabilecegini düşündürüyor bana ancak tabiki de şu an ki durumuyla değil. Kim bilir otomotiv alanında eğitim görürsem belki bir gün kendi otomobil firmamızda kendi otomobillerimizle ilgilenme fırsatı bulabilirim tabi ki bunu dusunebilmem için şimdiden daha somut adımlar görmeye ihtiyacım, ihtiyacımız var.

Son düzenleme:

OzcanSAHAN

Taklacı Güvercin
11 Ocak 2017
47
37
295
Makine mühendisliği ile sınırlı kalmamak gerekir ! Faurecia'da koltuk tasarımcısı olmak için makine mühendisi olmana gerek yok. Bahsi geçen mühendislik kolunda elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisi, mekatronik vs... Konu oldukça geniştir... Yani otomotiv mühendisinin altında makine, elektronik, bilgisayar vs mühendislikleri yardımcı dalları olacaktır. Benim tavsiyem Endüstri Mühendisliği okumak akabinde Otomobil Mühendisliği masteri yapmak...

Safak2000

Asfalt Kurutucu
21 Ocak 2017
12
6
595
23
Sinop
Makine mühendisliği ile sınırlı kalmamak gerekir ! Faurecia'da koltuk tasarımcısı olmak için makine mühendisi olmana gerek yok. Bahsi geçen mühendislik kolunda elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisi, mekatronik vs... Konu oldukça geniştir... Yani otomotiv mühendisinin altında makine, elektronik, bilgisayar vs mühendislikleri yardımcı dalları olacaktır. Benim tavsiyem Endüstri Mühendisliği okumak akabinde Otomobil Mühendisliği masteri yapmak...

Yorumunuz için teşekkür ederim.
Bu alanda gördüğünüz gibi bir çok farklı görüş bir çok farklı yol önerisi var ama bu yorum benim aklıma daha çok yatan çözümlerden birisi bende bahsettiginiz yolu mantıklı buluyorum.

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
raylı sistemler alanında da araştırma yapmanı öneririm. raylı sistemler mühendisliği de ülkemizde yeni yeni gelişen ve gün geçtikçe iş imkanları artan bir alan. ayrıca raylı sistemler mühendisliği bölümünden mezun olanlara çift diploma veriyorlar. (raylı sistemler mühendisliği-makine mühendisliği)

OzgurGuler

Asfalt Kurutucu
19 Eyl 2016
10
3
595
Bende 17 yaşındayım ve meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi okuyorum ilerde otomotiv mühendisliği düşünüyorum tavsiyelerinize benimde ihtiyacım var yardımcı olursanız bizim gibi geleceğin otopark çılarını sevindirmiş olursunuz :)))

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,451
6,788
4,270
27
Denizli
Marka
Fiat
Bence kafanda net bir fikir yoksa ikisinede olabilir gözüyle bakıyosan bulunduğun yerdeki üniversitelere gitmeni öneririm. O bölümlerin hocalarıyla konuşup laboratuvarlarına bakabilirsen bence hangisinin seni daha çok mutlu edeceğini hangisini seçmen gerektiği konusunda daha net bir şekilde yardımcı olabilir. Bende seçim yapacağım zaman böyle yaptım ve makine mühendisliğini seçtim ve hiç pişman değilim. Önerir misin dersen ilgin varsa kesinlikle öneririm. Sevdikten, ilgi duyduktan sonra derslerin ağırlığını dert etmezsin. Ki mühendisliğin önü oldukça açık. Ama ne yazarsan yaz sadece okula gidip gelmekle kalma. Kendini geliştirmeye çalış. Merak ettiğin, yardımcı olabileceğim her şeyde seve seve olurum. Başarılar diliyorum ;)

Safak2000

Asfalt Kurutucu
21 Ocak 2017
12
6
595
23
Sinop
Bence kafanda net bir fikir yoksa ikisinede olabilir gözüyle bakıyosan bulunduğun yerdeki üniversitelere gitmeni öneririm. O bölümlerin hocalarıyla konuşup laboratuvarlarına bakabilirsen bence hangisinin seni daha çok mutlu edeceğini hangisini seçmen gerektiği konusunda daha net bir şekilde yardımcı olabilir. Bende seçim yapacağım zaman böyle yaptım ve makine mühendisliğini seçtim ve hiç pişman değilim. Önerir misin dersen ilgin varsa kesinlikle öneririm. Sevdikten, ilgi duyduktan sonra derslerin ağırlığını dert etmezsin. Ki mühendisliğin önü oldukça açık. Ama ne yazarsan yaz sadece okula gidip gelmekle kalma. Kendini geliştirmeye çalış. Merak ettiğin, yardımcı olabileceğim her şeyde seve seve olurum. Başarılar diliyorum ;)

İlginden dolayı çok teşekkür ediyorum bu sömestr tatilinde öyle ufak bir gezi yapmayı planlıyorum bende :)

S

Sodalayn

Ziyaretçi
Otomotiv mühendisliği makine mühendisliğinin alt dalı. Yani, otomotiv mühendisliği okuyup kendini sadece otomotivle kısıtlayacağına makine mühendisliği okumanda yarar var. Eğer otomobilleri seviyorsan zaten mekaniği, ısı ve enerjiyi de seviyorsun demektir.

Bu konuda verebileceğim tek tavsiye sana bu yönde olur, çünkü otomotiv mühendisi olarak mutlu olabileceğin bir iş bulmak, en azından Türkiye'de çok zor. Otomotiv sektöründe bile çoğunluk makine mühendisi arayışında zaten.
Birseyin birseyi kapsamasi daha iyi oldugunu gostermez otomotiv okuyorum bir makinaci benim kadar donanimli olabilirmi otomotiv konusunda?

S

Sodalayn

Ziyaretçi
Okuduğun bölümle ilgili iş olanakları avantajları dezavantajları gibi bilgiler verebilir misin ?

şuan o kadar yetkin değilim açıkcası daha 1.nci sınıftayım türkiyede iş olanağı olarak 6-7 tane fabrika var şimdi hepsini sayamayacağım internetten bakabilirsin ,ayrıca yurt dışı olanağıda var bir diş hekimi kadar kazanırmısın bilmiyorum açıkcası ama tabii biraz şans işi hacettepeden çıkıp 20 milyar alanlarda var benim okuduğum okulda son sınıfta iş teklifi alıp amerikayada giden var hem şanslı hemde donanımlı olmak gerekiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

ihsan

Profesör
8 Eyl 2016
116
389
1,885
Alanya/Antalya
Marka
Peugeot
Otomotiv mühendlisliğini Hacettepe Ünv. de okuyacaksan okumalısın yoksa iş imkanın düşük olur. Birde tercihin zevk alacağın meslek üzerine yap, zevk aldığın iş sana sıkıntı vermez.

S

Sodalayn

Ziyaretçi
Otomotiv mühendlisliğini Hacettepe Ünv. de okuyacaksan okumalısın yoksa iş imkanın düşük olur. Birde tercihin zevk alacağın meslek üzerine yap, zevk aldığın iş sana sıkıntı vermez.
şöyle marka adı gibi isim veriyosunuz ya çok merak ediyorum size bunu söyleten nedir?diğer üniversitelerde eğitim verilmiyormu hacettepe haricinde?

Safak2000

Asfalt Kurutucu
21 Ocak 2017
12
6
595
23
Sinop
şöyle marka adı gibi isim veriyosunuz ya çok merak ediyorum size bunu söyleten nedir?diğer üniversitelerde eğitim verilmiyormu hacettepe haricinde?
Sanırım sponsor, erasmus ve laboratuvar koşullarından dolayı arkadaş öyle bir yorum yaptı. Düşününce imkanları bakımından ve akademik olarak basamaklar için iyi ve avantajlı bir başlangıç Hacettepe.

ihsan

Profesör
8 Eyl 2016
116
389
1,885
Alanya/Antalya
Marka
Peugeot
Tabiki diğer üniversitlerde eğitimi veriliyor, sadece Hacettepe'nin diğerlerinden daha önde bi ünv. ve bunun avantajı olucaktır. Hem eğitim hem de iş bulma açısından.

Safak2000

Asfalt Kurutucu
21 Ocak 2017
12
6
595
23
Sinop
Mercedes sponsor olduğu için bir çok konularda avantajları büyük maddi ve eğitim yönünden oldukça destek var İngilizce bölüm yanında Almanca da öğrenebiliyorsun. Aksaray da staj yaparken lojmanları dahil kullanabiliyorsun, bir çok üniversite ile anlaşmaları var erasmus için Almanya Amerika gibi ülkelere rahatlıkla ulaşabiliyorsun. Laboratuvar koşullarının gayet iyi ve hocalarının oldukça iyi olduğunu biliyorum. Bu yönleriyle daha güvenilir geliyor.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bu meslek seçme işi çok zor iş. Ama şu mantık bana göre biraz tehlikeli, "otomobilleri çok seviyorum otomobil mühendisi olmak istiyorum". Bu kadar şartlanmak iyi bir şey değil bana göre. İdealistlik iyidir ama fazlası kör eder aman dikkat.
Bunun yanında otomobille ilgili iş yapmak için ille de otomotiv mühendisi olmaya gerek yok ki. Endüstri mühendisi olursun, makineci olursun, tasarımcı olursun vb..Yakın bir arkadaşım Tr'de metalurji okudu, yüksek için Almanya'ya gitti. Şuan VW Hannover fabrikasında staj yapıyor, o bitince de Mercedes'te işe başlayacak. Önemli olan fırsatları iyi değerlendirmek.
Bir de ülkenin gerçekleri var. Bu ülkede sağlık sektörü asla bitmez, ki diş hekimleri gayet güzel para kazanıyor.

omercanyumusakk

Elit Apaçi
8 Eyl 2016
104
30
995
Kardesim bende senin gibi dusunceler icindeydim gecen sene otomotiv muhendisligini cok arastirdim fakat otomotiv firmalarinin is ilanlarina baktigimda daha cok makine muhendisi aradiklarini gordum bende tercihimi sakarya universitesi makine muhendisligi olarak yaptim simdide iyiki diyorum yine karar senin olacak ama bir otomotiv firmasinda ise girmek calismak istiyorsun makine muhendisligi okumanda daha fazla yarar var

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Birseyin birseyi kapsamasi daha iyi oldugunu gostermez otomotiv okuyorum bir makinaci benim kadar donanimli olabilirmi otomotiv konusunda?
Kendini geliştirdiyse daha iyi bile olabilir. Öğrenilen çok fazla şey var, ve bunları iyi kullanan bir mühendis yeni şeyleri düşünürken bir alana kısıtlı kalmaz. Mühendislik sadece okulda öğrendiğin bilgilerle kısıtlı değildir. Kendini geliştirmeli ve beynin açık bir şekilde düşünmelisin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım