Motoru Temizleyeceğim Bir Sıkıntı Olur mu ? Nelere Dikkat Etmeliyim ?

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Merhabalar. Clio 4 kullanıcısıyım. Bir fısfıs kutusunun içine suyu doldurup dalin koydum. Bu sıvıyı bir bezin üstüne sıkıp iyice beze yedirip motorun görünen üst kısımlarını temizlemeyi düşünüyorum. Burdaki maksat fısfısla direk sıkmamak ve istenmeyecek noktalara sıvının temas etmemesi. Dikkatli bi şekilde böyle temizledikten sonra nemli bir bezle de sildiğim kısımları tekrardan silmeyi düşünüyorum. Çok kirli yüzeyleri ise sildikten sonra ufak bir boya fırçası var onunla hafif hafif fırçalayıp silmeyi düşünüyorum. Direk sıvı temas etmektense bezle üstündeki tozu toprağı almak daha mantıklı geliyor. Bu şekilde herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Merhabalar. Clio 4 kullanıcısıyım. Bir fısfıs kutusunun içine suyu doldurup dalin koydum. Bu sıvıyı bir bezin üstüne sıkıp iyice beze yedirip motorun görünen üst kısımlarını temizlemeyi düşünüyorum. Burdaki maksat fısfısla direk sıkmamak ve istenmeyecek noktalara sıvının temas etmemesi. Dikkatli bi şekilde böyle temizledikten sonra nemli bir bezle de sildiğim kısımları tekrardan silmeyi düşünüyorum. Çok kirli yüzeyleri ise sildikten sonra ufak bir boya fırçası var onunla hafif hafif fırçalayıp silmeyi düşünüyorum. Direk sıvı temas etmektense bezle üstündeki tozu toprağı almak daha mantıklı geliyor. Bu şekilde herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?
Sıvıyı direkt sıkmadığınız sürece, beze iyice yedirip bezle temizlediğiniz sürece sorun yaşamazsınız (bence).

Ancak dalin bile olsa, sonuçta kimyasal içerdiği için zamanla sıktığınız yüzeylerde borularda, kablolarda aşınma yaratır mı, bilemiyorum.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Sıvıyı direkt sıkmadığınız sürece, beze iyice yedirip bezle temizlediğiniz sürece sorun yaşamazsınız (bence).

Ancak dalin bile olsa, sonuçta kimyasal içerdiği için zamanla sıktığınız yüzeylerde borularda, kablolarda aşınma yaratır mı, bilemiyorum.

Anladım ben en iyisi sadece motorun üstünü kapatan plastik bir parça var. Onu temizliyim ve motor kaputunun içiyle hemen motorun önünde bulunan plastik parçayı temizliyim. Bu motor yağı tavsiyesinin yazdığı yerleri ve son olarak sileceğin alt kısımında bulunan plastik kısımları.(Genel olarak yaprakların toplandığı bölgeleri) Buralarda sorun yaşamam sanırsam? Hiç kablolara hortumlara filan ellemeyeceğim.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Anladım ben en iyisi sadece motorun üstünü kapatan plastik bir parça var. Onu temizliyim ve motor kaputunun içiyle hemen motorun önünde bulunan plastik parçayı temizliyim. Bu motor yağı tavsiyesinin yazdığı yerleri ve son olarak sileceğin alt kısımında bulunan plastik kısımları.(Genel olarak yaprakların toplandığı bölgeleri) Buralarda sorun yaşamam sanırsam? Hiç kablolara hortumlara filan ellemeyeceğim.
Sorun olmaz aynen.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Motor temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Würth Motor temizleyiciden sıkıntıyaşayan olmadı, yine akü ve ecu taraflarına çok sıkmazsınız
Bu ürünü kullandım, memnun kaldım.
O masrafa girmek istemiyorsanız basit camsil gibi ıslandı mı köpürmeyecek alternatif temizlik ürünleri denemenizi öneririm.

Parlaklık için de en ucuz Autokit gibi markaların bile plastik cilası diye sattığı ürünler var. Plastik yerleri onlarla silerek pırıl pırıl yapabilirsiniz. Silikon spreylerin de parlatıcı özelliği olduğu söyleniyor ama motor temizleyici spreyle aynı maliyet, değmez. Alternatif ürün badem yağı; başka bir alternatif saç kremi :) Hatta şimdi düşündüm de; vazelin bile deneyebilirsiniz ama sonucu hakkında bir garanti veremem =)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
würthe alternatif ucuz ürün olarak da ben şu linktekini kullandım memnun kaldım, plastikleri temizleyip parlatmada yağ lekelerini çıkarmada falan yetmediği yer olmadı. Ben kendi arabamda ateşlemeden uzak tuttum sadece

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Beyin varsa poşetle bağlayın nolur nolmaz, motor temizlik malzemesi kullanın ayrıca hem susuz temizlemiş olursunuz garanti olur

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Motor temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Würth Motor temizleyiciden sıkıntıyaşayan olmadı, yine akü ve ecu taraflarına çok sıkmazsınız
Bu ürünü kullandım, memnun kaldım.
O masrafa girmek istemiyorsanız basit camsil gibi ıslandı mı köpürmeyecek alternatif temizlik ürünleri denemenizi öneririm.

Parlaklık için de en ucuz Autokit gibi markaların bile plastik cilası diye sattığı ürünler var. Plastik yerleri onlarla silerek pırıl pırıl yapabilirsiniz. Silikon spreylerin de parlatıcı özelliği olduğu söyleniyor ama motor temizleyici spreyle aynı maliyet, değmez. Alternatif ürün badem yağı; başka bir alternatif saç kremi :) Hatta şimdi düşündüm de; vazelin bile deneyebilirsiniz ama sonucu hakkında bir garanti veremem =)
würthe alternatif ucuz ürün olarak da ben şu linktekini kullandım memnun kaldım, plastikleri temizleyip parlatmada yağ lekelerini çıkarmada falan yetmediği yer olmadı. Ben kendi arabamda ateşlemeden uzak tuttum sadece

Beyin varsa poşetle bağlayın nolur nolmaz, motor temizlik malzemesi kullanın ayrıca hem susuz temizlemiş olursunuz garanti olur

Tüm mesajlar ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Son durmu şöyle paylaşmak istiyorum. Motor yazsının olduğu bloğu, beyin kapağının üstünü, far çevresini, hava filtesinin üstündeki plastiği ve akünün üstünde koruma kapağı olan plastiği dalinli su ile temizledim. Öncelikle bezer sıktım. Bez iyice bununla nemlendi kabasını aldım. Sonrasında ufak bi boya fırçası vardı bende. Buna dalinli suyu sıktım ve sadece plastiklerin üstnü hafif köpürterek sildim. Bunları yaparken diğer kabloların üstünü v.s her yeri örtüyle maskeledim. Bunların dışındaki hortumlara kablolara ve diğer metal yüzeylere hiç bulaşmadım. Sadece plastik olan kısımları bu şekilde temizledim hiç bir yere bu sıvıyı damlatmadan. Bazı hortumlara ufak tefek bez değdi nemli olarak ama o kadardan da bir şeycik olmaz :)

GoKHaN35

Gökhan Ulu
Asfalt Kurutucu
11 Ağu 2017
3
11
545
İzmir
Marka
Opel
All purpose cleaner ürünlerinden alıp detay fırçasıyla birlikte güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Plastik kısımlar içinde Koch chemie motorplast sıkıp silebilirsiniz. Parlaklık ve koruma katar.

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
Hocam istersen hiç uğraşma al bir tane bu üründen kullan. Kafan rahat olur en azından...

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
ben motoru temizlerken birçok noktasını söküyorum.. sizin böyle bir imkanınız yoksa akü kutuplarını çıkartıp bobin abs beyni ve sigorta kutusu gibi hayati parçaları poşetle sarıp diş fırçası sertliğinde bir fırça veya kullanılmış bulaşık süngerini kullanabilirsiniz. Balata spreyi ve cif de birçok noktada imdadınıza yetişebilir.. iz bırakan ürünlerdir bunlar bu yüzden iyice duruladıktan sonra silikon sprey ile yeni gibi yapabilirsiniz..

işin püf noktası hassas yerlere pek bulaşmamak, soket vs su kaçağı önlenemez yerleri kurutmak, mümkünse yağsız elektronik spreyle tam kurudukdan sonra soketleri temizlemek.. bu işlem sizi birçok sensör hatasından kurtarabilir..

bu konuda ben Würth ün temizleyici adı altında sattığı spreyi tavsiye etmem.. kullandım.. bin pişman oldum.. çünkü yoğun bir sprey akıp gitmiyor.. inanılmaz parlatıyor ancak bütün toz ve pislik maskeleniyor.. uzun vadede karamelize bir kıvama dönüşüyor.. yani motorun heryerine pekmez dökmüşsünüzde tam temizlenmemiş gibi düşünün.. çıkartmak için ciflemek gerekiyor.. ellemiyim öyle kalsın deseniz sıcaktan kavrulduğu için motor içi görüntü hafifden kahverengine dönüyor herşey.. soket içlerine giriyor, doluyor, donuyor.. sıcak su ile çıkarmaya çalışırsanız yapışkan ve erişmiş çikolata gibi heryere bulaşıyor.. kabus gibi bişey..

birde würth motor cilası vardır ki buda başa bela bir ürün.. mükemmel bir parlaklık veriyor ancak uzun vadede sıcaktan kavrulup pul pul dökülüyor, rengi koyulaşıp kahverengine dönüyor.. belki kullanan arkadaşlar motor kapakları siyah olduğu için bunu hemen fark edemeyebilirler, ancak açık renk bölümlerde tam bir facia..

bu yüzden motor temizlendikten sonra silikon sprey dışında hiçbir ürün tavsiye etmem ben şahsen.. ben çiçek sulamak için aldığım pompalı basınç kabını kullanırım hep.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Şöyle bir şey var:
Ben bu şekilde temizledim, fakat sabun yerine köpük oluşturmadığı için a101deki silikonlu temizleyiciyi kullandım. İyice sıkıp kirleri bezle sildim, sonra suyu spreyle sıkarak kimyasaldan arındırma ve kalan ufak kirleri silme işlemini yaptım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım