o bir BrodBey

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
Öncelikle herkese merhaba.Bende kendi aracımı tanıtmak istedim.belki farklı detay öğrenmek isteyen olur ya da ucuz yollu bir araç isteyenlere klavuz olur diyerek yazmak istedim.
bu araç yani brodbeyim 95'den beri ailemizde.ilk babamda sonrasında ise benimle beraber devam etmekte.hem ilk arabam olması hem aileden bir birey gibi kabul görmesi hemde manevi değerinin yüksek olmasından dolayı satmak niyetinde hiç değilim.kısmetse ömür boyu kalması taraftarıyım.
Aracım 295bine sorunsuz geldiğim 95 model bir broadway ama kendisi başlıktada belirttiğim gibi tam bir BrodBey.çünkü bir arabadan öte kendisine has bir kişiliği var :) buzamana kadar önceden kullanmış olanlar hak verecektir ne yolda bırakır nede yapamıyacağı atraksiyon yoktur.çeviklik desen var ekonomi desen var arazi kabiliyeti desen oda var :) tam bir orta direk arabasıdır.
brodbey çevik olmasının en önemli sebebi aracın içindeki beygirler aracın ağırlığına hayli yetiyor ve kısa şanzıman oranıylada birleşince kalkışta ne arabalar tokatlanıyor bilseniz.buda benim en sevdiğim özelliklerden biri çünkü ışıklarda kalkış yapınca çoğu araba gururuna yediremeyip bumu geçiyo la beni diyip abandıkça abanıyor :D tabi ben daimi 85-90km hızla gittiğim için 90a ulaşınca sabitliyorum ve yanımdan geçişleri komik oluyor..milletin bukadar kolay tahrik olması işime geliyor yani.ha sorsan devamında iddaam yok.en fazla 100e kadar :D 90ı geçmeme sebebimin ilk önceliği güvenlik sonrasında ise ekonomiklik.çünkü çift boğaz karbiratör olduğu için 3000devirden sonra ikinci boğaza geçiyor.tabi yine yakıt tüketimi oldukça iyi.şehiriçinde sakin kullandığımda 6.9lt şehirdışı 5.6lt'ye indirebildim.karma 7.5-8lt.şuanki benzin zammına göre 32krş ile idare etmeye çalışıyorum(internetten bulduğum kitapçıkta şehiriçi 8.5lt yazıyor)birde yeni teknoloji benzinli arabalarla hala aynı seviyede yakması en büyük tesellim :) brodbeyime kıyamadığım için lpg taktırmadım ve rampalarda da birçok yeni araçları geçmesi(atmosferik olanlar tabiki)ve bu saydığım özelliklerden dolayı,aracın tamamen mekanik olup hissiyatın yüksek olması gibi sebeplerden ötürü gayet iyi.brodway için fabrkia verisi olarak son hız 175 diyor ve fazlada söylemişler.çünkü 120den sonra havalanmaya başlıyorsun ve direksiyonunu nekadar sıkı tutsanda güven vermiyor.buyüzden en ideali 90km.aracın yüksek olması buna en büyük etken ama buda diğer alanda yani arazide işe yarıyor.dişli bir lastikle kar çamur demeden baya bir arazide offroad imkanı sağlıyor.brodbeye ailecek bindiğimde veya arkadaşlarla bindiğimde aman altı sürtcek aman burdan geçemem derdi olmadan gidiyorum.hatta trafik yüzünden kaldırımlardan atlamışlığım bile var buda diğer sevdiğim özelliği :) konfora gelecek olursam pek yok.direksiyonu sert olduğundan keşke hidroliğe çevrilebilse dediğim çok olmuştur.koltukları ise rahat olmasına karşın lastiği kaliteli birşey takınca konfor seviyesi enazından kabul edilecek seviyede oluyor.şuaralar üzerinde hankook lastikler var onlarında ömrü tükendi.birdahakine paraya kıyıp continental almayı planlıyorum yada michelin :) (buarada tabiki ucuz olsun diye güvensiz lastik almam.otopark takipçisi olarak lastiğin önemini biliyorum).bagaj ise kaç litre bilmiyorum ancak 4-5 valizi rahatlıkla alabilecek genişlikte.ben en son arkadaşımın küçük fırını,hoparlörlerini ve süpürgesini sığdırdım(tabi kutulu halde) :D
iç kısmına gelelim birde.kumaş kaplama döşemeleri var.kapı döşemeleri bile kumaş olması ve günümüz araçlarında daha çok plastiğe yer vermeleri eski araçların hala gözümde daha kıymetli olduğunu düşündürüyor.göğüste ve her alandaki plastigi sert ama üretim zamanını gözönüne alınca normal geliyor bana.eşya gözü namına kapı cepleri dışında birşey yok.gögüs paneli fazlasıyla sade.ne ihtiyacınız varsa sadece o :) ana kontroller çok sade ama birde r9ların klimalı olanları var onlarda fazladan bir ayar düğmesi mevcut başka yok :D
yedek parça ve servis olarak hiç mi hiç sıkıntı yaşatmıyor :D parçaları allahtan ucuz.zamanında kırılan sağ stop lambasını değişmek istedim ve taktığımda renk farkı oldu.bende ikisini birden toplam 60liraya hallettim.buarada unutmadan aracın kaportasınada değinmeden geçemiycem.kronik sorun olarak arka çamurluk ağızlarında çürümeler başladı :( hangi r9'a baksam hep aynı noktadan paslanıyor ama kasa olarak allahtan sağlamlar.hatta bana arkadan çarpan bir şahinin radyötörünü patlatmışlığım var kaportasının halini söylemiyorum bile :D
kullandığım onca araca rağmen Brodbeyimin yeri ayrı.mümkün olduğunca orjinal halde tutmaya çalışıyorum.birgün piyangodan para çıkarsa fabrikadan çıktığı ilk günki haline getiririm ama oda olmadığı için bu aşamalar zaman alacak.

konuyu fazla uzatmadan birkaç fotoğrafla süsleyip iyi forumlar dilerim :)

Not:resim boyut olayından dolayı fazla yükleyemedim

20160229_204645-min.jpg 20150416_170848-min.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20160121-WA0002.jpeg
    IMG-20160121-WA0002.jpeg
    722.3 KB · Görüntüleme: 323
  • 20141209_150329-min.jpg
    20141209_150329-min.jpg
    658.6 KB · Görüntüleme: 451
Son düzenleme:

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,448
4,970
İstanbul
Broadway da ki arka süspansiyonlar müthiş,
arka sağ teker bilyasını değiştirdik ve kampanayı yerine oturttum her şey güzel gidiyordu.
teker somunu nu sıkmak için büyük kol ve lokmayı taktım iyice sıktım.. oda ne tek bir çubuk gibi duran arka takım aslında bağımsızmış :) somunu sıkma hareketimde bile süspansiyon çalıştı ve sağ arka teker inip kalkıyordu..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Güzel kondisyonda. Güle güle kullanın. Aman diyeyim lpg taktırmayın. Arkaya lpg tankı konduğunda bile anında duruşu değişiyor, araba hafifçe çöküyor. Şu anki sağlıklı halini bir daha yakalamak mümkün olmaz.

duhan13

Profesör
10 Eyl 2016
190
271
1,335
27
adana
Cok istedim orjinal bi brodwayim olsun ama piyasasi firladi brodwaylerin :( allah kaza bela vermesin dostum masallah.

Son düzenleme:

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
@anl_akl daha görmedi galiba konuyu hasta olur onda da olması lazım bi tane :D lpg olmaması çok şaşırttı kazasız belasız binin inşallah

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Arabanıza hasta oldum zaten eski renault'ların hastasıyım özellikle renault 9 @maximaorhan abi bahsetmiş. Bizde 95 model Spring mevcut. Ve içtenlikle söylüyorum Lpg takmanızı katiyen tavsiye etmem çünkü o zaman yolda bırakmaya başlayabilir ve hep lpg den dolayı küçük arızalar çıkartıyor. Araba nın tek kronik sorunu çürümesi özellikle kapılar,çamurluklar, marşpiyel, bagaj içi daha bir sürü yer var. Bizim ki hor kullanıldığı için artık kendini bırakmaya başlıyor. Araba 320k da ve yarısından çoğu tüpte kullanıldı. Kısaca renault 9 her zaman farklıdır, gerçek araba kullanma zevkini yaşamanın en ekonomik yolu diyebiliriz bununla birlikte araba kullanma konusunda çok geliştirici çünkü herşeyi ağır, karadüzen(severiz).Çok güzel bir araba, Allah kaza bela vermesin,saygılarımı iletirim.

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
Temiz görünüyor. Benzinli kalabilmesi de apayrı bir güzellik.

Amcam 2001 2010 arasinda bu makineyi kullandi. Ben bunla canakkaleye gitmistim..

Resminizin boyutunu şu programla düşürüp yükleyebilirsiniz.
http://www.gfsoft.co.uk/vjc.exe
Güzel kondisyonda. Güle güle kullanın. Aman diyeyim lpg taktırmayın. Arkaya lpg tankı konduğunda bile anında duruşu değişiyor, araba hafifçe çöküyor. Şu anki sağlıklı halini bir daha yakalamak mümkün olmaz.
Cok istedim orjinal bi brodwayim olsun ama piyasasi firladi brodwaylerin :( allah kaza bela vermesin dostum masallah.
Broadway da ki arka süspansiyonlar müthiş,
arka sağ teker bilyasını değiştirdik ve kampanayı yerine oturttum her şey güzel gidiyordu.
teker somunu nu sıkmak için büyük kol ve lokmayı taktım iyice sıktım.. oda ne tek bir çubuk gibi duran arka takım aslında bağımsızmış :) somunu sıkma hareketimde bile süspansiyon çalıştı ve sağ arka teker inip kalkıyordu..
@anl_akl daha görmedi galiba konuyu hasta olur onda da olması lazım bi tane :D lpg olmaması çok şaşırttı kazasız belasız binin inşallah

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim :)

lpg taktırmamamdaki en büyük sebep motorun ölmesi.bir arkadaşımda da brodway vardı ve sıralı sistem olmadığındanmıdır bilmiyorum ama araba geldiğinde 160ı zorlarken 1.5 yıl sonra 105i geçmez oldu.tabi çekişin düşmesi ve yaşattığı sorunlarda cabası.çevremde lpg ile sorun yaşayan okadar insan varki.yok lpg filitresi bakımı yok beyni yok kışın titretmesi yazın sallaması derken uzayıp gidiyor.birde mesela eniştemin lpgli cordobası vardı ve toroslarda giderken birden stop etti.refleksle filan hemen benzinle çalıştırdıda şarampole uçmadı.ölümden döndüren olay tanktaki bir vida gevşemişte gazı kesmişmiş vs.yani demek istediğim ekonomi dışında gerçek anlamda güvenli değil.tabi şimdiki zamlarla,lpgde benzin tüketimine yaklaştı.
tabi brodbeyimin ilk sahibi olmamız ve orjinal olmasıda buna etken :D
21 yaşındaki arabanın enjeksiyonlu arabalarla neredeyse aynı yakmasını sağlamak içinde zamannda çok çaba harcadım 3.jpg 2.jpg
buda son hali :)4.jpg

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
Arabanıza hasta oldum zaten eski renault'ların hastasıyım özellikle renault 9 @maximaorhan abi bahsetmiş. Bizde 95 model Spring mevcut. Ve içtenlikle söylüyorum Lpg takmanızı katiyen tavsiye etmem çünkü o zaman yolda bırakmaya başlayabilir ve hep lpg den dolayı küçük arızalar çıkartıyor. Araba nın tek kronik sorunu çürümesi özellikle kapılar,çamurluklar, marşpiyel, bagaj içi daha bir sürü yer var. Bizim ki hor kullanıldığı için artık kendini bırakmaya başlıyor. Araba 320k da ve yarısından çoğu tüpte kullanıldı. Kısaca renault 9 her zaman farklıdır, gerçek araba kullanma zevkini yaşamanın en ekonomik yolu diyebiliriz bununla birlikte araba kullanma konusunda çok geliştirici çünkü herşeyi ağır, karadüzen(severiz).Çok güzel bir araba, Allah kaza bela vermesin,saygılarımı iletirim.

valla dediklerinin hepsine katılıyorum :) şuan en çok gözüme batan çamurluk ağızlarındaki yerleri ama onlarıda birara hallettircem.
birde zamanında biryerde okumuştum ve hak vermiştim."bu arabalar şöför seçer.iyi sürenle kötü süreni ayırır çünkü frene basınca ne yapacağı,viraja girince nasıl savrulmayacağını bu araba iyi öğretir." diye :D tabi burdan çok iyi şöför olduğumu iddia etmiyorum benimde öğrenceklerim var elbet ama diğer araçlara göre farklı bir keyfi var nedense.başka karakteri olan arabalara dil uzattığım yok tabiki.bir v8 amerikan,oturaklı mercedes veya 4çeker subaruya söylencek söz yok :D biri verse hayır demem :D

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
valla dediklerinin hepsine katılıyorum :) şuan en çok gözüme batan çamurluk ağızlarındaki yerleri ama onlarıda birara hallettircem.
birde zamanında biryerde okumuştum ve hak vermiştim."bu arabalar şöför seçer.iyi sürenle kötü süreni ayırır çünkü frene basınca ne yapacağı,viraja girince nasıl savrulmayacağını bu araba iyi öğretir." diye :D tabi burdan çok iyi şöför olduğumu iddia etmiyorum benimde öğrenceklerim var elbet ama diğer araçlara göre farklı bir keyfi var nedense.başka karakteri olan arabalara dil uzattığım yok tabiki.bir v8 amerikan,oturaklı mercedes veya 4çeker subaruya söylencek söz yok :D biri verse hayır demem :D
Bende hayır demem ancak renault 9 un yerini asla tutmaz bide bu arabayla ne kadar vakit geçirdiğiniz önemli. İçinde büyüdüyseniz artık dert ortağınız, dostunuz olur.

gokhanaydogdu06

Profesör
9 Eyl 2016
120
79
1,035
37
Ankara
Bende gecen sene 1998rni vardi enjeksiyonlu Bayagi donanimliydi ha sis farim falan vardi Bayagi mutluydum

Ekli dosyalar

• IMG_3911.PNG
    IMG_3911.PNG
    484.9 KB · Görüntüleme: 164
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım