bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar Merhaba.
Geç de olsa benim için kıymetli arabam Süleyman'ı tanıtmak isterim.

2013'te 87500km'de İstanbul'da bir emlakçıdan aldım. Alacağına mahsuben Antalya'dan bir gençten almış. Araba hakkında çok bilgisi yoktu. Sadece arkadan bir kazasını biliyordu, bagaj kapağı değişmiş. Tramerde çıkan en baba hasarı da oydu zaten 3000TL küsür. Onun dışında torpido gözünde de önden ağır hasar vermeyecek bir çarpma onarımının faturasını da ben buldum sonradan. Aldığı gencin ablası bu arabada şöförlük öğrenmiş, o yüzden iri ufaklı bir çok kazayı otomatikman kabullenmiş oldum. Km'si düşük, motoru temiz ve fiyatı uygun olduğu için araba içime sindi ve satın aldım.

Yalnız büyük bir sorunu vardı. Araba 4,5 yıl Antalya güneşinin altında yatmış. Tavanı komple güneş yanığı ve yürüyeninde pek çok parça değişmeliydi. Bunu bilerek satın aldım ve ilk 20-30 km'sinde zaten yetkili servise bıraktım hiçbir masraftan kaçınmayacağım, bana sıfır araba gibi pırıl pırıl teslim edin diyerek. Faturasındaki bazı kalemleri sizinle paylaşmak isterim:
- radyatör ve radyatör soğutma suyu kabı
- fren diskleri ve semerleri
- iç mekandaki aşınmış deri vites kolu ve el freni körükleri
- hava filtresi gövdesi (burada yetkili servis eksik vida takmış, sonradan fark ettiğim için itiraz edemedim)
- aks mili keçesi ve aks körüğü
- merkezi egzos borusu ve susturucusu, son susturucu
- akü
- V kayışı
- bujiler
- sol çamurluk sinyali ve arka sis lambası (sis lambasının ampulünü takmadıklarını da sonra fark ettim)
- yağ müşürü
- amortisör üst takozları
- viraj demir askı rotları
- ön salıncaklar
- standart bakımda değişen yağ ve filtresi, benzin filtresi, hava filtresi
- tamponlar perişandı, toparlayabildikleri kadar toparladılar. (ama tampon demirinde çok ince bir işlem lazım sanırım, uğraşmamışlar)
Tüm bunlar 3800TL tutmuştu
Orjinal jant kapağının tanesine 80TL den fazla bir fiyat söylemişlerdi, direk sanayiden alın dediler =).(nitekim 4'lü seti 25 liraya aldım)

Servisten alıp Kocaeli'ye ilk yolculuğuma çıkışımın fotoğrafı:
upload_2016-10-26_11-10-57.png

Arabayla beraber lastikler de yatmıştı ve kum gibi dağılıyordu. O yüzden eve bile gitmeden 4 lastik aldım. Jantlardan biri yamuktu ve düzeltilemiyordu. Çıkma jant bulamadım ve bir ara bakarım diyerek bıraktım.

Aldığımda üstünde Xenon farlar vardı ve yoldan başka her yeri aydınlatıyordu. Daha kötüsü de, montaj sırasında sol farın ampul yuvasını perişan etmişlerdi.
upload_2016-10-26_11-14-36.png

Daha sonra tek farı ve far ayar motorunu değiştirdim. Osram Nightbreaker'ları alıp taktırdım ve lanet ettiğim xenon kitini işçilik olarak bıraktım.

Sağ dikiz aynam aldığımdan beri ayar tutmuyordu. Aynası kırılmış ve üzerine ek bir ayna yapıştırılmıştı. Bu yüzden ağırlık yapıyor ve kapının her kapanışında düşüyordu. Mahallede park halinde de bir kaç kez vurulduktan sonra sonunda değiştirdim.

Araba 90.000'e gelmeden bir akşam kaputta küçük bir ses farklılığı hissettim ve ertesi gün serviste triger kayışının eskidiği bilgisini verdiler. Acele olmamakla birlikte değişim tavsiyesi üzerine onu değiştirdik. Ayrıca yağ keçesi de sızdırıyormuş, o da değişti.

İşyerimdeki bir arkadaşın C3'ü ile birlikte en küçük arabası olduğundan ve plakası bile kargoyla ofise geldiği için arabamı herkes biliyordu =)
upload_2016-10-26_11-18-29.png

Herkes arabama isim koymamı istiyordu. İyi bir Beşiktaş'lıyımdır O aralar Süleyman Seba vefat etti ve çok üzüldüm. Hemen ardından da uzun süre isimsiz kalan arabama Süleyman ismini verdim. Üsküdar meydanından bir fotoğrafı:
upload_2016-10-26_11-21-20.png

Arabama 1 yıl boyunca orjinal 13" jantlarından bulamadığım için sadeliğini çok bozmayacak alaşım jantlar aldım.
upload_2016-10-26_11-27-14.png

Jantlardan sonra Corsa C 'lerin kronik sorunu olan direksiyon kutusu sorunumu da 500 liraya tamir ettirerek hallettim. Ha, İstanbul yollarında 1 yıl sonra yine nüksetti. Ama ciddi boyutta olmadığı için şu anda dokunmuyorum.

Karda kışta arabamı hemen her gün çalıştırmayı ihmal etmem.
upload_2016-10-26_11-29-11.png
upload_2016-10-26_11-30-45.png

O da bunun karşılığında karda kışta her hava koşulunda yolda kalmadan ilerledi. Yeri geldi Kartepe'nin yarı yoluna kadar çıkardı.
upload_2016-10-26_11-32-23.png

Maalesef geçen yıl küçük bir kaza yaptım ve sıfır kusurlu olduğum kazada Süleyman aşağıdaki gibi küçük bir yara aldı. Bu hasarın bahanesiyle 2 yıldır hafiften Yıldız Tilbe'nin çenesini andıran hasarlı tamponu da değiştirmiş olduk ve yüzü imzamdaki görüntüsüne kavuştu.
upload_2016-10-26_11-34-38.png

Maalesef İstanbul'da oturduğum muhit çok kötüydü ve gençler arabama park halinde resimdekine benzer çok fazla zarar verdiler. Hatta bir gece çıktığımda arabamın ön camında dikiz aynasının orada kocaman bir ayakkabı izi bile gördüm. Resmen arabanın tepesine kadar tırmanılan bir mahalleydi :(
upload_2016-10-26_11-37-20.png

Arabanın kaportasında muhtelif sıkıntılar mevcut. Tavanda komple güneş yanığı var. 3 yıldır hiçbir ani frenimde arkamda benimkinden kötü freni olan bir araç olmadığından arka tamponu değiştirtemedim, hala kenarlardan açık =). Bir de yaptığım kazadan sonra arabanın ön tarafında küçük çürümeler başladı. Benden önce yapılan kazanın işlem gören yerlerinde küçük çatlaklar var. Bir de bu yaz dolu mağduru oldu ve arka stop lambası bile çatladı. Kaportada dolu göçükleri mevcut. Bütçe nedeniyle kaporta işlerini biraz bekletiyorum.
Geçen hafta aldığımdan beri hasarlı olan (ve yetkili servisin bakımlarda atladığı) pandizot menteşemi artık kendi imkanlarımızla onaramayacağımız hale geldiği için değiştirdim. Bir de yeğenimin arada kırdığı havalandırma menfezlerinden birini değiştirdim. Arabayı aldığımdan beri 4. silecek takımımı bu hafta taktım.
Şu sıralar aldığımdan beri var olan ama hiçbir ustanın tecrübe edemediği için tamir edemeyeceğini söylediği bir immobilizer sorunu ile uğraşıyorum. Son 1 aydır herkesin tecrübe edebileceği bir hale geldi. Bazı bağlantı yerlerini bularak geçici çözümler üretmeye çalışıyorum ama ilk fırsatta onu da yaptıracağım.

3 yıl içerisinde arabamın sürüşü ve karakteri hakkında her şeyi öğrendim diyebilirim. Tabiri caizse "ciğerini biliyorum". 15 yıllık bir arabanın ömrünü dolduran parçaları dışında beklenmedik masrafı pek çıkmadı. En kötü halinde bile bugüne kadar yolda bırakmadı. Bırakana kadar da elden çıkarmayı düşünmüyorum. Umarım burada araç sahibi olmayan arkadaşlar da böyle bağ kurabileceği, yolda bırakmayan arabalara sahip olurlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu arada tüketimden hiç bahsetmemişim. Şu anda arabam 125.000 km'yi geçti. Dün depoyu doldurarak yaptığım hesaba göre son depomda ortalama 6.4 lt/100km yakmışım. Ama bunun çoğu max. 3km'lik yollar gidildi ve bu yollarda çok sayıda 25kg'lık fayans yapıştırıcısı torbaları gibi binek arabaların yabancı olduğu yükler taşındı. 4-5 kez de park halinde yattığı için 10'ar dk. durduğu yerde çalıştırdım. Bunları düşününce şükrettim. Bir önceki depoyla 5,9 lt/100km yakmıştım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Araban twinportmu yoksa normal olanımı
Twinport ise bu arabanın güç tork bandı.
405A2G.jpg

2001 Corsa ilk çıkanlardan. Motor kodu Z12XE. 75 hp (5600rpm) / 110Nm (4000rpm) İlk kez görüyorum bu grafiği ama kafadan çiz desen yakın bir şey çizerdim :) Araba üst devirlerde çok eğlenceli oluyor ve bu sayede 5. viteste bile devir kesiciyi görebiliyor.

Makyajla Z12XEP Twinport 80 hp motorlar geldi. Ondan da kullanmıştım. Motor karakterleri tamamen aynı. Twinport sadece o +5 hp ile biraz daha iyi çekiyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Allah kaza bela vermesin abi:)Kartepe'ye o karda çıktıysa helal olsun:D
Sonraki yıl daha fazla karda zincirsiz daha yukarıya da çıktı zirveye yakın. 2çeker arabaların eriştiği son nokta orasıydı. Sonrası 4x4 işiydi. Benim daha fazlası kasacak deyip durduğum yerde bir mondeo kalıp geri salmıştı. Başka yaklaşabilen tek araba 100metre aşağıda kalan Broadway'di :) .

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Öncelikle kazasız belasız binmen dileğiyle :) emeğin çok arabanın üstünde belli oluyor anlattıklarından. Ön camda ayak izi görmek baya can sıkıcı olsa gerek. Tekrardan kazasız belasız :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle kazasız belasız binmen dileğiyle :) emeğin çok arabanın üstünde belli oluyor anlattıklarından. Ön camda ayak izi görmek baya can sıkıcı olsa gerek. Tekrardan kazasız belasız :)
Çok teşekkürler. :) Hiç sorma, o ayak izini hala unutamıyorum. Sileceklerimi de kırdıkları için değiştirdim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Orjinalinde 155/80 R13 olan lastiklerini zorunluluktan 175/70 R13 ile değiştirmiştim. Artık piyasada o ebat fazla bulunmuyor. Bir sonraki lastiklerimde bulabilirsem tekrar orjinal ebata dönmeyi düşünüyorum. Çünkü ardı ardına dar ve eğimli yerlerde yapılan park manevralarında direksiyon motorunun yorulduğunu hissediyorum. Yol tutuş biraz kötüler ama tüketim iyileşir.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,572
18,323
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Orjinalinde 155/80 R13 olan lastiklerini zorunluluktan 175/70 R13 ile değiştirmiştim. Artık piyasada o ebat fazla bulunmuyor. Bir sonraki lastiklerimde bulabilirsem tekrar orjinal ebata dönmeyi düşünüyorum. Çünkü ardı ardına dar ve eğimli yerlerde yapılan park manevralarında direksiyon motorunun yorulduğunu hissediyorum. Yol tutuş biraz kötüler ama tüketim iyileşir.
80 yanak ne abi:)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
2004 yılında 0 aldığımız corsayı 2010 yılından beri kendi aracım olarak kullanıyordum bu haftasonuna kadar. 6 yıl boyunca bana istanbulda yoldaşlık etti istanbuldaki aile ferdim en yakınım gibiydi 6 yıl içinde iki defa f arızası verdi ama bunlar küçük problemlerdi beni hiç yolda bırakmadı artık kardeşime hizmet edecek. 4 gündür corsa c gördükçe hüzünleniyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım