Opsiyon olmaması gerekenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Hız sabitleyici
Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
Otomatik kararan dikiz aynası
Navigasyon bunlar olsun isterdim.

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Ön-arka park sensörü (özellikle arka)
Hız sabitleyicisi (en azından limitör)
Elektrikli ısıtmalı ve otomatik kararan yan dikiz aynaları
Gelişmiş gösterge paneli (göstergelerin ortasındaki renkli ekran)

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,076
3,075
4,070
26
Hava yastığı. Artık her arabada, her donanım da en az 6 tane olmalı. Sene oldu 2016,hala bazı arabalarda iki hava yastığı var.

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Doğrudan ya da dolaylı olarak güvenlikle alakalı hiçbir şey opsiyonel olmamalı. Mesela:

- Yorgunluk tespit sistemi.
- Kör nokta uyarı sistemi.
- Şerit değiştirme ikazı ve yardımcısı.
- Otomatik yanan uzun farlar.
- Kararan aynalar.
- Perde hava yastıkları.
- Çarpışma uyarısı ve fren yardımcısı.

Bunların hepsi zamanla standart özellikler olacak ama umarım o günleri görürüz.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Ya kesinlikle bixenon ve ledler standart olarak sunulmalı. Halojen far bir arabayı çok çirkin gösteriyor. Bu bende takıntı haline geldi. Bixenonsuz araba benim gözümde araba değildir.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
park sensörleri
hız sabitleyicisi
ön kol dayama
lastik basınç uyarıcısı
yol bilgisayarı

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
iki yada 4 kapı standart olmalı bence isteyen istediğini seçebilir
arka park sensörü
elektirikli ısıtmalı yan aynalar
hız sabitleyici
ön kol dayama

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
384
923
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Ne segment ne donanım olursa olsun küçük de olsa bir alaşım jant standart olmalı artık, opsiyon istiyolarsa büyüğüne para alsınlar. Bu arada olmuşken park sensörü de hayat kurtarır bir donanım onu da unutmamak lazım :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,247
45,846
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Herkes esp, abs, airbag gibi güvenlik önlemlerinin standart olması gerektiğini düşünüyor ki ben de düşünüyorum. Fakat ne hikmetse kimseden duyamadığım yahut destek bulamadığım şey, bi xenon yahut led gibi aydınlatmaların standartlaştırılması gerektiği. Gece yolculuklarında, cümlenin başında saydığım güvenlik sistemlerinin hepsinden önce şart olan bir şey var ki yolu iyi görebilmek. Yolu iyi görebilen bir insanın anormal şartlar olmadığı yahut kurallara uygun gittiği sürece bu sistemlere ihtiyacı bile kalmayacaktır. İhtiyacı olduğunda ise yolu iyi görebilmesinin avantajıyla daha erken tepkiler verip, sistemlerin biraz daha yararlı çalışmasına sağlayabilir. O sebeple kesinlikle kaliteli aydınlatma sistemleri standartlaştırılmalı diyorum.

Son düzenleme:

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Herkes esp, abs, airbag gibi güvenlik önlemlerinin standart olması gerektiğini düşünüyor ki ben de düşünüyorum. Fakat ne hikmetse kimseden duyamadığım yahut destek bulamadığım şey, bi xenon yahut led gibi aydınlatmaların standartlaştırılması gerektiği. Gece yolculuklarında, cümlenin başında saydığım güvenlik sistemlerinin hepsinden önce şart olan bir şey var ki yolu iyi görebilmek. Yolu iyi görebilen bir insanın anormal şartlar olmadığı yahut kurallara uygun gittiği sürece bu sistemlere ihtiyacı bile kalmayacaktır. İhtiyacı olduğunda ise yolu iyi görebilmesinin avantajıyla daha erken tepkiler verip, sistemlerin biraz daha yararlı çalışmasına sağlayabilir. O sebeple kesinlikle kaliteli aydınlatma sistemleri standartlaştırılmalı diyorum.
Bu far grupları güvenlikten ziyade "lüks" olarak görülüyor. Türkiye'de benzinli araç kullanmak gibi bir şey.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,247
45,846
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu far grupları güvenlikten ziyade "lüks" olarak görülüyor. Türkiye'de benzinli araç kullanmak gibi bir şey.
Oysa yolu daha iyi ve güvenli bir mesafede görebilmenin adı lüks olmamalı. Bu mantıkla bakıldığında çok saçma oluyor. Güvenli sürüşün hatta bütün sürüş karakterlerinin en temeli önce maksimum görüşü sağlamaktır. Sağlıklı görüş sağlanmadığı taktirde kaza riski fazlasıyla artıyor. Üstelik herkesin gözleri maalesef iyi seviyede değil. Bunların da düşünülüp aydınlatma sistemlerinin standart olması gerekiyor artık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım