Optimum lastik basınçları

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Herkese selam, öncelikle iyi forumlar dilerim. Hep merak ettiğim bir konu var aracın kendisinde yazan lastik basınçları acaba konfor-yol tutuş olarak en iyi basınç mı ? Benim aracımda 35 PSI diyor, sizce kaç basmalıyım optimum denge için ? Fazla bassam konfor azalıcak az bassam yol tutuşu etkileyecek, bu arada uzun yol değil şehir içi için konuşuyorum zaten uzun yol ve ağırlık olduğunda 37 basıyorum.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Arabalarda genelde yük altında ve yüksüzken kaç olmalıdır diye yazıyor. Bir de lastik boyutuna göre de farklılık gösteriyor. Atıyorum jantı, lastiği değiştirdiğinizde farklı olabiliyor. Ya da aldığınız paketteki jant opsiyonuna göre kaç olması gerektiği belirtiliyor. Arabada yazmasa da internette ya da kullanım kılavuzunda kesin vardır. Oradan bakıp doldurabilirsiniz. Arabada yazana göre hava basmak bence en mantıklısı. Ancak benzinliklerde dikkat edin, çoğunun kalibrasyonu bozuk. Bir tane metal basınç ölçer alıp hava basıp kontrol edebilirsiniz.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Arabalarda genelde yük altında ve yüksüzken kaç olmalıdır diye yazıyor. Bir de lastik boyutuna göre de farklılık gösteriyor. Atıyorum jantı, lastiği değiştirdiğinizde farklı olabiliyor. Ya da aldığınız paketteki jant opsiyonuna göre kaç olması gerektiği belirtiliyor. Arabada yazmasa da internette ya da kullanım kılavuzunda kesin vardır. Oradan bakıp doldurabilirsiniz. Arabada yazana göre hava basmak bence en mantıklısı. Ancak benzinliklerde dikkat edin, çoğunun kalibrasyonu bozuk. Bir tane metal basınç ölçer alıp hava basıp kontrol edebilirsiniz.
Evet bende vardı ama kaybettim. Araçta ki lastik ve jantlar kendisinden gelen o yüzden sürücünün kapısının orda ki değerlere bakarak basmıştım.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Evet bende vardı ama kaybettim. Araçta ki lastik ve jantlar kendisinden gelen o yüzden sürücünün kapısının orda ki değerlere bakarak basmıştım.
Kapıda lastik ölçüsüne göre değerler yazmıyor mu? Mesela 16inç paket de var 18 de. İkisinde farklı olmalı lastik boyutuna göre basınçlar.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Kapıda lastik ölçüsüne göre değerler yazmıyor mu? Mesela 16inç paket de var 18 de. İkisinde farklı olmalı lastik boyutuna göre basınçlar.
Yanlış hatırlamıyorsam yazmıyor, ama tekrar bakayim. Farklı değerler var ama araçta kaç kişi oturacağına veya bagajın dolu olup olmamasına göre ayırmışlar. Muhtemelen aracın kendiliğinden gelen janta göre değerler onlar.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Yanlış hatırlamıyorsam yazmıyor, ama tekrar bakayim. Farklı değerler var ama araçta kaç kişi oturacağına veya bagajın dolu olup olmamasına göre ayırmışlar. Muhtemelen aracın kendiliğinden gelen janta göre değerler onlar.

Bence bu durumda en temizi kullanım kılavuzu, sizdeki ölçü ve kaç kişi oturduğuna göre orada yazar. Aşırı fark etmez bu arada en azından güvenlik olarak. Kılavuzda yazanı basarsanız en uygun değerde kullanırsınız. Orada da kapıdaki gibiyse kapıdakini uygularsınız. Bende mesela kapıda tüm lastik ölçülerine göre ve yüke göre büyük bir sticker yapmışlar. Ona göre basıyorum. Sensör azaldı gösterirse hava basıyorum. Uzun yol öncesi de mutlaka kontrol ediyorum.

Böyle bir şey var bu arada: VIN Decoder VW
Buradan şasi numaranızı girip online kılavuz indirebiliyorsunuz. Orada yazar her şey.

Son düzenleme:

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bence bu durumda en temizi kullanım kılavuzu, sizdeki ölçü ve kaç kişi oturduğuna göre orada yazar. Aşırı fark etmez bu arada en azından güvenlik olarak. Kılavuzda yazanı basarsanız en uygun değerde kullanırsınız. Orada da kapıdaki gibiyse kapıdakini uygularsınız. Bende mesela kapıda tüm lastik ölçülerine göre ve yüke göre büyük bir sticker yapmışlar. Ona göre basıyorum. Sensör azaldı gösterirse hava basıyorum. Uzun yol öncesi de mutlaka kontrol ediyorum.

Böyle bir şey var bu arada: VIN Decoder VW
Buradan şasi numaranızı girip online kılavuz indirebiliyorsunuz. Orada yazar her şey.
Teşekkür ederim. hatatat

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
35 basinca yola ciktiktan ozellikle uzun yolda belirli sicaklik degerinden sonra 36 veya 37 basinca cikacak olmalarinida goz onunde bulundurmak lazim.

YasinG34

Asfalt Kurutucu
12 Şub 2017
36
37
595
2018 vw polo 4-5 farklı seçenek var ben önlere 36 arkalara 35 vuruyorum biraz sert oluyor ama yol tutuş bana daha iyi geliyor eğer fazla veya az vurursanız lastik olması gerekenden fazla veya yanlış yıpranabilir

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
35 diyorsa 35 basın.Lastik basınçlarını ayda en az 1 kere kontrol edin,araçtaki büyük yük değişimlerine göre de havaya arttırın.Ben kışın 30 28 ya da 32 30 kullanırken yazın 32 34 , 33 35 ya da 34 36 kullanıyorum,arkaların havalarını yük durumuna göre daha sık değiştiriyorum.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
35 diyorsa 35 basın.Lastik basınçlarını ayda en az 1 kere kontrol edin,araçtaki büyük yük değişimlerine göre de havaya arttırın.Ben kışın 30 28 ya da 32 30 kullanırken yazın 32 34 , 33 35 ya da 34 36 kullanıyorum,arkaların havalarını yük durumuna göre daha sık değiştiriyorum.
Önden çeker araçta ön arka nasıl değişmeli ? Ben sanırım 34-33 basacağım zaten sıcaklıkla yükselicek.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,793
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Lastiklerin basıncı çekiş sistemiyle doğrudan alakalı değil diye biliyorum. Önlere fazla basılmasının sebebi motorun ağırlığı.

Fiat Panda için katalog verisi 2.0-1.8 bar şeklinde. Lastikleri genelde sıcakken kontrol edebildiğim için +0.3 toleransta fazla basıyorum. 2.3-2.1 şeklinde...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Lastiklerin basıncı çekiş sistemiyle doğrudan alakalı değil diye biliyorum. Önlere fazla basılmasının sebebi motorun ağırlığı.

Fiat Panda için katalog verisi 2.0-1.8 bar şeklinde. Lastikleri genelde sıcakken kontrol edebildiğim için +0.3 toleransta fazla basıyorum. 2.3-2.1 şeklinde...
Doğrudur daha mantıklı sizin dediğiniz.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Dijital Kompresör sağolsun ( BİM'den almıştım geçen sene, doğru hava basıyor, ölçümü de doğru; lastikçide deneyimlemiş olduk doğruluğunu.) soğuk lastiğe 35 basıyorum. Zira kapıda yazan değer 195/65/15 için yüksüz 35/35.Kışın ise havaya göre 32 32 veya 31 31 basıyorum. Üretici tolerans aralığından çıkmadıkça sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca kapıda yazan değerde konfor/yol tutuş/yakıt üçlüsü en ideale yakın değerde oluyor izlenimlerime göre, fazla basınca konfor kaybı, az basınca da az da olsa artan yakıt tüketimi olarak geri dönüyor çünkü.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Dijital Kompresör sağolsun ( BİM'den almıştım geçen sene, doğru hava basıyor, ölçümü de doğru; lastikçide deneyimlemiş olduk doğruluğunu.) soğuk lastiğe 35 basıyorum. Zira kapıda yazan değer 195/65/15 için yüksüz 35/35.Kışın ise havaya göre 32 32 veya 31 31 basıyorum. Üretici tolerans aralığından çıkmadıkça sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca kapıda yazan değerde konfor/yol tutuş/yakıt üçlüsü en ideale yakın değerde oluyor izlenimlerime göre, fazla basınca konfor kaybı, az basınca da az da olsa artan yakıt tüketimi olarak geri dönüyor çünkü.
Ya şuan cidden benim doğru ölçen bir lastik hava basınç ölçerine ihtiyacım var, var mı sizin bildiğiniz çok pahalı olmayan ?

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Benim kullandığım ürün şu fakat ben 2019 Kasım'da 90 Lira gibi bir rakama almıştım, fiyatını görünce şaşırmadım değil :/

Michelin'in benzer bir ürünü var fakat o da 250 lira gibi bir rakama bulunuyor. Daha uygun fiyatlı olarak dijital değil de manuel olanlar var, uygun fiyata dijital bir şey alıp yanlış ölçmesindense klasik yöntem daha güvenilir olabilir diye düşünüyorum.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Michelin'in benzer bir ürünü var fakat o da 250 lira gibi bir rakama bulunuyor. Daha uygun fiyatlı olarak dijital değil de manuel olanlar var, uygun fiyata dijital bir şey alıp yanlış ölçmesindense klasik yöntem daha güvenilir olabilir diye düşünüyorum.

Michelin’in ürününü hiç tavsiye etmem hocam. Ben alıp iade etmiştim. Bir lastiği 10dk’da şişiremedi, beklemekten sıkıldım artık. Bence en temizi şu gibi basınç ölçerler:

Ceta Form N23-0831 Lastik Hava Basınç Ölçer (Otomobiller İçin-10-120 Psi)
https://www.hepsiburada.com/ceta-fo...psi-p-HBV0000013IB1?magaza=Kardeşler+Hırdavat

Önemli olan basıncı düzgün ölçmesi. Lastikçiler de çokça kullanıyor çünkü yanılma payı az. Kolay kolay bozulmuyor. Nasılsa bozuk aletle de hava bassanız bunla ölçüp istediğiniz basınca getirebilirsiniz.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Michelin’in ürününü hiç tavsiye etmem hocam. Ben alıp iade etmiştim. Bir lastiği 10dk’da şişiremedi, beklemekten sıkıldım artık. Bence en temizi şu gibi basınç ölçerler:

Ceta Form N23-0831 Lastik Hava Basınç Ölçer (Otomobiller İçin-10-120 Psi)
https://www.hepsiburada.com/ceta-form-n23-0831-lastik-hava-basinc-olcer-otomobiller-icin-10-120-psi-p-HBV0000013IB1?magaza=Kardeşler+Hırdavat

Önemli olan basıncı düzgün ölçmesi. Lastikçiler de çokça kullanıyor çünkü yanılma payı az. Kolay kolay bozulmuyor. Nasılsa bozuk aletle de hava bassanız bunla ölçüp istediğiniz basınca getirebilirsiniz.
Doğrudur, Michelin deneyimlemediğim için yorum yapmam yanlış olur. Ben de mekaniğin her zaman en güvenli liman olduğunu düşünüyorum :) işin içine teknoloji girince kolaylaşsa da illaki sıkıntılar oluyor küçük de olsa.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Benim aracımda önler için 28 arkalar için 26 psi öneriyor ancak ben o lastik ebatını kullanmıyorum. Yaklaşık 2-3 ay çeşit çeşit basınçlar denedim ön 31 arka 29psi beni en çok memnun eden oldu. Önerilen lastik ebatıyla önerilen basıncı kullanmakta fayda var diye düşünüyorum. Lastikleri de genelde eve yakın bildiğim bir yerde soğukken kontrol ediyorum, bir de analog basınç ölçerim var %2-3 gibi bi sapma ile ölçebiliyor sanırım o da 30 civarı basınçlarda yaklaşık 1psi sapma yapıyor. Ben benzinlikte bastıktan sonra basınç ölçeri sadece önler ve arkalar birbirleriyle aynı kalmış mı diye kullanıyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım