Oto Çocuk Koltuğu Tavsiye Rica Ediyorum

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
414
999
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Herkese selam, bu konuda tecrübeli olanlardan ve bilgi sahibi olanlardan destek rica ediyorum. 1500-2000 TL'den 20000 TL'ye kadar modeller var

Üst limit koymak bu konuda ne kadar doğru bilmiyorum ama 6-7bin TL'ye kadar bir çocuk oto koltuğu arıyorum. Araçla fazla kullanım olmuyor. Muhtemelen senede max 1 - 2 defa uzun yol ve şehir içi kısa mesafeler.

Sırasıyla önceliklerim;

1. Güvenlik

2. Çocuk için ergonomi

3. 360° dönmesi

4. Mümkün mertebe sessiz olması.

5. Minimum 18 kg ağırlığa kadar olan versiyonlar. Eğer 36 kg ağırlığa kadar olanlar da güvenli, mantıklı ve kullanmış olup önerecek olan varsa o da olur tabi.

Bu 4. madde ne kadar mantıklı emin değilim ama bazı modellerde önden aracın zeminine destek ayağı var belki koltuğa daha sağlam oturuyordur. Aracımın bagaj kısmından ve cam tavandan trim sesi çok geliyor. Bu da üstüne tuz biber olmasın.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
600
959
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Bebeğiniz kaç kilo?
Oto koltukları aslında boya göredir kilo bir alışkanlık sadece.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
414
999
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Bebeğiniz kaç kilo?
Oto koltukları aslında boya göredir kilo bir alışkanlık sadece.
Hocam henüz doğmadi aslında. Yani şu ilk zamanlarda kullanılacak olan ana kucağı sanırım o temin edildi. Malum ayda bir zam geliyor + yıl başında asgari ücret zammı ile her şeyin fiyatı uçacaktir. Black friday zimbirtisinda alayım diyorum

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,826
2,102
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
360 derece dönme dışında tüm şartları sağlayan bir model olarak kendi kullandığım Heyner Multifix Aero Plus modelini öneririm.Alman markası.4 sene önce almadan detaylı şekilde araştırdım.Oldukça kaliteli,3 derece yatabilme özelliği olan,isofix bağlantılı, kumaşı terletmeyen bir model.Bakmanızı öneririm.Fiyatı 4000 TL civarı.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,137
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Bu aşamaları yeni geçmekte olan biri olarak yazayım. Bebeğin huyunu suyunu bilmeden bebek arabası dahil hiçbirini almazdım şimdiki aklım olsa. bebeğiniz oto koltuğuna oturmayı sevmezse direk boşa çıkıyor koltuk. mecburi diyenler olacaktır, onları 15 aylık yeğenimle 45 dakikalık istanbul-derince yolculuğuna davet ediyorum :)

Ben güvenli diye Besafe izi comfort 3 modelini aldım ama bebek ayına göre biraz iri olduğu için muhtemelen uzun süre kullanamayacağız. bunu tercih etme sebebim yüksek olmasıydı. dışarıyı görebilsin istedim otururken. iyi ki de öyle yapmışım, epey işe yarıyor dışarıyı görmesi. Acele etmeyin bence, bebek bi doğsun duruma göre gerekirse ikinci el alır geçersiniz.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
2 oğlanı büyüten BeSafe izi comfort 3(Kemerli) kullanıcısıyım.
ADAC testinin olması ve tüm listelerde güvenlik olarak üst sıralarda yer alması sebebiyle tercih etmiştim.

Şimdi ki aklım olsa;
1- Yemişim kemerin güvenliğini, isofixli alırdım mutlaka.
2- Bebeğin yine güvenliği düşünülerek yeterince yatış pozisyonu sağlamıyor. Mutlaka biraz daha yatsın isterdim.
3- Yine böyle yüksek bir model tercih ederdim dışarıyı izlemesi şart.

E-bebekte EU standartlarını sağlayan adacsız kaliteli modeller var. Onlara göz at, 11*11 indirimini mutlaka bekle.​

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
414
999
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Bu aşamaları yeni geçmekte olan biri olarak yazayım. Bebeğin huyunu suyunu bilmeden bebek arabası dahil hiçbirini almazdım şimdiki aklım olsa. bebeğiniz oto koltuğuna oturmayı sevmezse direk boşa çıkıyor koltuk. mecburi diyenler olacaktır, onları 15 aylık yeğenimle 45 dakikalık istanbul-derince yolculuğuna davet ediyorum :)

Ben güvenli diye Besafe izi comfort 3 modelini aldım ama bebek ayına göre biraz iri olduğu için muhtemelen uzun süre kullanamayacağız. bunu tercih etme sebebim yüksek olmasıydı. dışarıyı görebilsin istedim otururken. iyi ki de öyle yapmışım, epey işe yarıyor dışarıyı görmesi. Acele etmeyin bence, bebek bi doğsun duruma göre gerekirse ikinci el alır geçersiniz.
Hocam bu, bebeğin oturmamasının olayı ne çok merak ediyorum. yani koltuğu beğenmediği için değil de sanki koltuktan alakasız oturmuyordur sanırım. Hele çözümü ne tam bir muamma. Yani oturmama şansı yok diye düşünüyorum ama siz böyle söyleyince de gözüm çok korktu :) Normalde herhangi bir araçta araç içi dışı güvenlik konusuna çok önem veririm.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,137
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Hocam bu, bebeğin oturmamasının olayı ne çok merak ediyorum. yani koltuğu beğenmediği için değil de sanki koltuktan alakasız oturmuyordur sanırım. Hele çözümü ne tam bir muamma. Yani oturmama şansı yok diye düşünüyorum ama siz böyle söyleyince de gözüm çok korktu :) Normalde herhangi bir araçta araç içi dışı güvenlik konusuna çok önem veririm.
Valla sebebi nedir bilemem, malum dertlerini sadece ağlayarak anlatıyolar :D ama bazı çocuklar oto koltuğuna oturmayı daha bebekten reddediyor. Bu konuda ısrarcı olunması gerektiğine dair sosyal medyada "influencer" diktaları okuyacaksınız. bebeğim çok ağlamasına rağmen almadım, sonunda başardım şu an koltuğundan hiç inmiyor, mükemmel anne/baba olduğum için başardım tarzı şeyler. teoride doğru, ama pratikte karşılığı olmayan birçok şey var sosyal medyada.

Benim kızım ağlayarak morarıp hipotansiyona girip bayılıyordu mesela. Ne kadar ısrar edebilecektim oturmak istemeseydi? :) ben de güvenlik konusuna çok dikkat ederim, ama uyku/beslenme saatlerini iyi ayarlayamadığınız ya da zorunlu bir yolculuk esnasında bebeğin beslenmesi gerekirse yine koltuktan indirmek zorunda kalıyorsunuz. bu yüzden dikkat etmeniz gereken konular (bence) bebeği koltuğa ne kadar zahmetsiz koyup alabildiğiniz, bebeğin karakterine göre onu oyalayabilecek kişilere ya da materyallere ulaşıp ulaşamadığı gibi bebeğinizi tanıdıktan sonra karar verebileceğiniz konular olmalı. ben mesela 360 derece dönmesini güvenlik açısından da doğru bulmamıştım. bebeği asla ön koltuğa koymam, arka koltukta iken de yana dönmesi çok sağlıklı değil. bebekler çok meraklı oldukları için koltuktan sürekli öne doğru eğilme hareketi yapıyorlar, o esnada allah korusun bi kaza olsa boyun hasarı vs. sözkonusu olabilir. bu yüzden aracın içindeki her fert düz bir şekilde oturmalı diye düşünüyorum. dönme olayı biraz pazarlama stratejisi gibi gelmişti bana.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım