Otomatik Park Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Arkadaşlar bu otomatik park asistanı nasıl kullanılıyor tam olarak çözemedim. Bazen alanı bulup park ediyor bazen etmiyor . Bir şeyi gözden mi kaçırıyorum . Bulduğum yere park yapamadım henüz. Trafiği sıkıştırmamak için kendim park ediyorum ama bu özelliği de tecrübe etmek istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Valla bana sorarsan çok kullanışlı değil ama uzun süre kullananlar çok kullanışlı olduğunu iddia ediyor. Çok yavaş gidip park noktasına olabildiğince yakın gitmen gerekiyor ki noktayı iyice tarayabilsin.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Park edeceğin yere gelmeden tuşa basıp otomatik park asistanını aktifleştiriyorsun,tuşa ilk basmayla paralel park yeri arar bir daha basarsan dikey park için yer arar.Hiç sinyal vermezsen sağa park etmek için yer arar,sola park edecek sol sinyal vermen gerekiyor.Eğer sola park etmekten vazgeçersen sağa sinyal verdiğinde yeniden sağa park etmek için yer arar.Çok aşırı yavaş gitmeye de gerek yok buluyor çoğu zaman.Asıl önemli olan arasına park edeceğin iki aracın hizasının düzgün olması.Diğer önemli mesele ise kaldırımın çok alçak veya yüksek olması,her an dikkatli olmakta da fayda var,kaldırım yüksek olunca çarpabiliyor alçak olursa da kaldırıma çıkmaya çalışabilir araba.Neyse sistemi çalıştırdın sinyalini sağa verdin diyelim,sistem park yerini bulunca "park yeri bulundu ileri sürün diyor",işte burda arabayı ve sistemi tanımak önemli hemen park yeri buldun diye durursan araba sana diyecek ki "ileri sür",ileri sür ki geri geri gelip parka edebilsin araç.Fazla gitmemek de lazım o zaman da zaman kaybı alıyor yani anlayacağın bir aç kere park edince çok hızlanıyorsun ve pratik hale geliyor sistem diğer türlü "bu ne ya bunla mı uğraşacam 2 saat" dersin.Yönergeler var "vitesi geri at,ileri sür,park işlemi tamamlandı vs." Çoğu arabada sistem sadece direksiyonu hareket ettirir gazı ve freni en ayarlarsın.Diğer çok çok önemli bir hususta şu:bu sisteme alışınca çok hızlı yapıyorsun hareketleri yani durmayı,vitesi geriye atmayı vs.Böyle olunca bazen araba park edemeyebiliyor arabaya sistem suç atıyoruz,ben öyle yapıyordum ama sonradan anladım ki sistem park etmek için direksiyonu kırarken gaza erken basıp arabayı erken hareket ettiriyorum,böyle olunca da araba doğru açıyı tutturamıyor ve park edemiyor.Bu dediğimi yapmazsan eğer araç park yeri buluyorsa kesin park edecektir.Bulduğu park yeri zaten uzun ve rahat park edilecek bir yerse çokta beklemeye gerek kalmıyor sistemin direksiyonu iyice döndürmesine ama dar bir yere kılı kılına park edeceksen direksiyonun dönmesini o hareketi bitirmesini beklemek lazım yani ayık olacaksın.Bir keresinde benim araç defalarca ileri geri yaptı milimetrik park etti bir yere,araca dedim ki "olum boşver gidek başka yere park edelim bu ne ısrar öldürdün bizi" o da "yok abi ben kafaya koydum buraya girecem sen dediklerimi yap yeter".Sonuç dediğini yaptı park edebildi.Bu da aracımla tatlı bir münakaşamızdır.
Anlatamadığım bir yer varsa açıklayabilirim.

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Ben paralel parkta sıkça kullanıyorum, yeterince alıştıktan sonra hızlı ve düzgün şekilde park etmeye başlıyorsunuz. Bazen arka lastiği kaldırıma değdirmeye çalışıyor ama aslında ön ve arkadaki araç kaldırıma çok yakın park etmişse oluyor bu durum. Yani park yardımcısının başarısı diğer park halindeki araçlara doğrudan bağlı, bu konuda yapılabilecek pek bir şey yok. Böyle bir durumla karşılaştığımda aracı durdurup ileri - geri yaparak parkı kendim tamamlıyorum ama yine de işin yarısından fazlasını park yardımcısı halletmiş oluyor, 2 tane küçük hamle yapmak kalıyor bana. Ama dediğim gibi, genelde düzgünce tamamlıyor park olayını. Aşırı yavaş ya da diğer araçlara çok yakın geçmenize de gerek yok, gereğinden fazla hızlanırsanız sistem yavaşlamanız için sizi uyarır. Trafiğin sıkışık olmadığı geniş sokaklarda pratik yapın, kısa sürede alışırsınız.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Çok yaklaşmadan Park asist e basınca ekranda dikey, sağa park, sola park seçenekleri çıkıyor. bunlardan birini seçtikten sonra bir kupa bardak alıyorsunuz içine USB ısıtıcıda ısıtılmış olan suyu koyarken aracınızı R ye alıyorsunuz ve frenden hafif çekerken ayağınızı 2 si 1 arada olan nescafenizi açıp kupaya boşaltıyorsunuz sonra ayağınızı frene hafifçe basıyor ve vitesi D ye alıyorsunuz bu esnada frene hafif tekrar basıp kupadaki içeceğinizi karıştırıp yudumlar almaya başlayabilirsiniz.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Ford Focus’ta guzel calisiyor bu ozellik. Bazen park edip bazen etmemesi de tamamen calisma prensibiyle alakali. Bildigim kadariyla on ve arkadaki aracla her birine 60cm mesafe olacak sekilde park ediyor. Park sensoru bu mesafeyi gormediyse park etmemistir
Yol bos degilse bizim sabirsiz milletimiz icin biraz sikintili.. Malum agir calisan bir ozellik

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
İki araba park yerini ben bulduktan sonra sistemi çalıştırsam olmuyor mu ? Tam olarak nerede durmam gerekiyor. Az önce denedim yine olmadı , gidip biraz daha uğraşacam .

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
İnternet videolar vardır bir incele istersen.Park yerini bulduysa zaten sistemi çalıştırmışsındır yoksa nasıl bulacak.Nerde duracağını göstergede söyler zaten.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,203
45,792
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ford Focus’ta guzel calisiyor bu ozellik. Bazen park edip bazen etmemesi de tamamen calisma prensibiyle alakali. Bildigim kadariyla on ve arkadaki aracla her birine 60cm mesafe olacak sekilde park ediyor. Park sensoru bu mesafeyi gormediyse park etmemistir
Yol bos degilse bizim sabirsiz milletimiz icin biraz sikintili.. Malum agir calisan bir ozellik
Bazen araçların arasında çok az boşluk kalacak kadar dar bir yere girebildiği bile oluyor. Ama öyle olduğu zaman benim içim hiç rahat etmiyor çıkıp başka park yeri arıyorum. Malum, millet çıkarken vurup duruyor.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Aynen bende öyle yapıyorum çok mantıklı.Bazı araçların önüne arkasına da park etmemeye çalışırım mesela genelde kadınların kullandığı araçlar (Micra,Getz) ya da park sensörü olmayan arabalar.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,203
45,792
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aynen bende öyle yapıyorum çok mantıklı.Bazı araçların önüne arkasına da park etmemeye çalışırım mesela genelde kadınların kullandığı araçlar (Micra,Getz) ya da park sensörü olmayan arabalar.
Bakıyorum, şirket ya da kiralık araçsa risk alıp yakınına park etmemeye çalışıyorum. Sensörü olmayan, uyduruk park etmiş, çok eski model ( şahin, kartal v.b ) araçların da yakınına park etmemeye çalışıyorum. Park ettiğim yerlerde yola bakan kısma muhakkak aracın arka kısmını getiririm. Vuracaklarsa arkaya vursunlar ön taraf daha pahalı :D

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
İki araba park yerini ben bulduktan sonra sistemi çalıştırsam olmuyor mu ? Tam olarak nerede durmam gerekiyor. Az önce denedim yine olmadı , gidip biraz daha uğraşacam .
Aracı park etmeye karar verdiğiniz anda sistemi çalıştırmalısınız ya da (en kötü ihtimalle) iki araç arasına park edilecekse sizin aracınızın ön kısmı, önüne park edeceğiniz aracın yan ayna hizasını geçmeden önce park asistanını çalıştırmalısınız. Böylelikle park halindeki aracın önündeki boşluk eksiksiz şekilde taranıp park etme kararı daha yüksek hassasiyetle verilecektir. Sistemi geç çalıştırırsanız (örneğin önüne park edeceğiniz araçla yan yana iken) park boşluğunun tamamını tarayamayıp yeterli boşluk olduğunu fark etmeyebilir. Bu durumda park işlemine başlanmaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım