Periyodik bakım! hangi filtre, hangi yağ?

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Arkadaşlar herkese merhaba.

2016 Model 1.6 CDTI 85.500 KM'deki B16DTH motor kodlu OPEL Insignia aracım için periyodik bakım zamanı gelmek üzere.
Aracıma yetkili serviste değil dışarda özel bir serviste bakımını yaptırmıştım en son.

Son bakımda;
Motor Yağı: Castrol 5W-30 (modelini hatırlamıyorum)
Yağ filtresi: Rixenberg
Yakıt filtresi: Rixenberg
Hava filtresi: Motocar
Polen filtresi: markasız :)
collage.jpg

Memnun kalmadığım bir durum olmadı ama artık kendim karar vermek istiyorum aracımda hangi yağ ve filtre kullanılması gerektiğine.

Araştırmalarım sonucu karar verdiğim ürünler şunlar;

Motor Yağı: Motul sitesinde yağ seçicinin önerdiği yağ olan MOTUL SPECİFİC DEXOS2 5W-30
screenshot-www.motul.com-2021.01.23-02_43_50.png

Yağ filtresi: MANN HU 6019 z veya yetkili servisten GM marka yağ filtresi
screenshot-catalog.mann-filter.com-2021.01.23-02_44_52.png

Yakıt filtresi: MANN PU 9001 x veya yetkili servisten GM marka yakıt filtresi
screenshot-catalog.mann-filter.com-2021.01.23-02_45_34.png

Hava filtresi: MANN C 29 012
screenshot-catalog.mann-filter.com-2021.01.23-02_46_29.png

Polen filtresi: MANN FreciousPlus antialerjik kabin filtresi
mann_UrunGorsel.jpg
(Bu filtre için bir kullanıcı yorumu okudum, söylediği klima üfleme performansında bir azalma olduğu, yani 1. seviyede ki performansını 4. seviyede zor alıyorum diyordu yorumda.)

Sizlerin önerdiği daha iyi bunu al dediği bir ürün varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.
MANN ağırlıklı bir seçim oldu, bu konuda da sıkıntı var çünkü MANN'ın piyasada çok sahtesi var. Ankara özelinde bu parçaların orjinalini alabileceğim bir yer önerebilirseniz de sevinirim :)

Son düzenleme:

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
136
303
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Yağ olarak benim fikrimce Liqui Moly'nin Toptec serisi alternatif olabilir, Motul de iş görecektir bir problem olmaz. Filtre olarak Filtronu alternatif olarak söyleyebilirim tabi orijinal Mann bulunursa daha iyi olacaktır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Mann'ın ürünleri genel olarak çok iyi. Mümkün oldukça hava filtresinde tercihim oluyor.

Yağ filtresi diğerlerinden farklı olarak ne kadar orijinale yakın o kadar iyi gözüyle bakarım. Çünkü yağ basıncı meselesi var, içinde basınç kontrolü için bir şeyler var. Standart dışı parçalar ciddi sıkıntı çıkartabilir. Rixenberg'in kalitesi nasıldır bilmiyorum. Ben şu ana kadar orijinal GM veya Bosch dışında kullanmadım. Mann da kesinlikle güvenilir bir markadır. Ama sahtesi için bir şey diyemem.

Motor yağı olarak Motul kalitesinin aşağısına düşmeyeceğini düşündüğüm Mobil1 ESP 5-30 modelini de düşünebilirsiniz. Bir de direk bayiden tedarik etme şansınız olması da bonus.
İki markayı da farklı model ve viskozitede arka arkaya kullandım. Kullandığım Mobil, kalitesi yüksek olan Mobil1 serisinden değil ekonomik çözüm Super serisindendi, ona rağmen Motul sonrası bana hiçbir olumsuzluk hissettirmedi. Fiyat farkı cebime kâr kaldı =)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Yağ olarak benim fikrimce Liqui Moly'nin Toptec serisi alternatif olabilir, Motul de iş görecektir bir problem olmaz. Filtre olarak Filtronu alternatif olarak söyleyebilirim tabi orijinal Mann bulunursa daha iyi olacaktır.
Mann sitesinde bayilerin isimleri ve adreslerini aldım ama yine de içim rahat değil nedense güvenemiyorum :)
Umarım bir arkadaşımızın buradan bir tanıdığı önereceği bir yer çıkar.

Screenshot_20210123_034024.jpg

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,664
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Filtre olarak ; purflux - ufi - mann -filtron - hengst - bosch önerebileceğim güzel markalar. polen için corteco bulabilirsiniz , alerjiniz yoksa antialerjik takmaya gerek yok evet üfleme derecesini engelleme yapabilir çünkü katmanı çok fazladır , karbonlu alıp devam edebilirsiniz .

Yağ için biz serviste ; Liqui Moly - Motul - GM tercih ediyoruz serileri LQ için 5W30 genelde DX1 - TT4200 - L.H.T. / Motul İçin ; 8100 XC EFE - Spesifik Dex2 / GM 5W30 Dex2

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Mann'ın ürünleri genel olarak çok iyi. Mümkün oldukça hava filtresinde tercihim oluyor.

Yağ filtresi diğerlerinden farklı olarak ne kadar orijinale yakın o kadar iyi gözüyle bakarım. Çünkü yağ basıncı meselesi var, içinde basınç kontrolü için bir şeyler var. Standart dışı parçalar ciddi sıkıntı çıkartabilir. Rixenberg'in kalitesi nasıldır bilmiyorum. Ben şu ana kadar orijinal GM veya Bosch dışında kullanmadım. Mann da kesinlikle güvenilir bir markadır. Ama sahtesi için bir şey diyemem.

Motor yağı olarak Motul kalitesinin aşağısına düşmeyeceğini düşündüğüm Mobil1 ESP 5-30 modelini de düşünebilirsiniz. Bir de direk bayiden tedarik etme şansınız olması da bonus.
İki markayı da farklı model ve viskozitede arka arkaya kullandım. Kullandığım Mobil, kalitesi yüksek olan Mobil1 serisinden değil ekonomik çözüm Super serisindendi, ona rağmen Motul sonrası bana hiçbir olumsuzluk hissettirmedi. Fiyat farkı cebime kâr kaldı =)
Yağ filtresi konusunda bende sizin gibi düşünüyorum o yüzden Mann a alternatif olarak Gm yazdım.
Diğer filtrelerde Mann markasının GM den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Elimde bir veri yok ama servis ürünü her zaman daha iyidir mantığı yanlış bana göre :)
Özellikle polen filtresini merak ediyorum baya detaylı özellikleri var. bahar aylarında alerjiden gözümü açamadığım bile oluyordu. Özellikle araç kullanırken sürekli hapşırmak zorunda kalıyordum. :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,664
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Mann sitesinde bayilerin isimleri ve adreslerini aldım ama yine de içim rahat değil nedense güvenemiyorum :)
Umarım bir arkadaşımızın buradan bir tanıdığı önereceği bir yer çıkar.

Ekli dosyayı görüntüle 33033
YÜKSELOĞLU FİLTRE varsa oraya bakabilirsiniz , Adana da şahsen oradan tedarik alıyorum ben , firmanın yönetimi tanıdıktır bir sorunum olsa yardım bulurum diye tercih ettiğim çok oluyor :D

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Filtre olarak ; purflux - ufi - mann -filtron - hengst - bosch önerebileceğim güzel markalar. polen için corteco bulabilirsiniz , alerjiniz yoksa antialerjik takmaya gerek yok evet üfleme derecesini engelleme yapabilir çünkü katmanı çok fazladır , karbonlu alıp devam edebilirsiniz .

Yağ için biz serviste ; Liqui Moly - Motul - GM tercih ediyoruz serileri LQ için 5W30 genelde DX1 - TT4200 - L.H.T. / Motul İçin ; 8100 XC EFE - Spesifik Dex2 / GM 5W30 Dex2
Teşekkürler ilginiz için.
Polen filtresi için önceki mesajda bu mesajınızı görmeden yazmışım.
Baharda polenler alerjim var ve bazen öyle oluyor ki arabayı durduruyorum gözlerim sulanıyor ve sürekli hapşırmaktan araç süremiyordum, merak ediyorum açıkçası.

Yağ için merak ettiğim bizim araçlar dexos1 mi dexos 2 mi?
Kitapçıkta böyle bir bilgi var.
Screenshot_20210123_035341.jpg

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,664
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Teşekkürler ilginiz için.
Polen filtresi için önceki mesajda bu mesajınızı görmeden yazmışım.
Baharda polenler alerjim var ve bazen öyle oluyor ki arabayı durduruyorum gözlerim sulanıyor ve sürekli hapşırmaktan araç süremiyordum, merak ediyorum açıkçası.

Yağ için merak ettiğim bizim araçlar dexos1 mi dexos 2 mi?
Kitapçıkta böyle bir bilgi var.
Ekli dosyayı görüntüle 33034
Aracınız dizel modeli olduğu için DX2 lazım size :) Fakat biliyorsunuz ki bu üretici onayı yani DX2 aslında dizel ve dpf onayı demek diyebilirim sanırım yanlış olmaz , örneğin bu yağ çok güzel teknik verilere ve uzun kullanım ömrüne sahip fakat Dexos onayı bulunmamakta , ama bu kullanamayacağınız anlamına gelmiyor :)

9507.jpg

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Aracınız dizel modeli olduğu için DX2 lazım size :) Fakat biliyorsunuz ki bu üretici onayı yani DX2 aslında dizel ve dpf onayı demek diyebilirim sanırım yanlış olmaz , örneğin bu yağ çok güzel teknik verilere ve uzun kullanım ömrüne sahip fakat Dexos onayı bulunmamakta , ama bu kullanamayacağınız anlamına gelmiyor :)

Ekli dosyayı görüntüle 33035

Teşekkürler detaylı bilgi için. 🙋‍♂️

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
hocam selamlar.
filtreler konusunda mann, purflux, mahle, hengst, motocar gibi ürünler gayet kalitelidir. Mann bulabiliyorsanız ve bütçenize uygunsa hiç düşünmeden alın derim.
yağ konusunda da ben mobil, castrol ve motul deneyimledim bu zamana kadar araçlarımda ve en memnun kaldığım yağ motul oldu kesinlikle. ancak sizin baktığınız motul'un spesifik serisi yerine motul 8100 serisinden aracnıza uygun bir yağ seçmeniz daha uygun olacaktır çünkü 8100 serisi motul yağlar, motul ürün gamının en üst yağlarıdır (300v hariç).
liqui moly' de sizi memnun edecektir ben deneyimlemediğim için bilmiyorum.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Arkadaşlar herkese merhaba.

2016 Model 1.6 CDTI 85.500 KM'deki B16DTH motor kodlu OPEL Insignia aracım için periyodik bakım zamanı gelmek üzere.
Aracıma yetkili serviste değil dışarda özel bir serviste bakımını yaptırmıştım en son.

Son bakımda;
Motor Yağı: Castrol 5W-30 (modelini hatırlamıyorum)
Yağ filtresi: Rixenberg
Yakıt filtresi: Rixenberg
Hava filtresi: Motocar
Polen filtresi: markasız :)
Ekli dosyayı görüntüle 33027

Memnun kalmadığım bir durum olmadı ama artık kendim karar vermek istiyorum aracımda hangi yağ ve filtre kullanılması gerektiğine.

Araştırmalarım sonucu karar verdiğim ürünler şunlar;

Motor Yağı: Motul sitesinde yağ seçicinin önerdiği yağ olan MOTUL SPECİFİC DEXOS2 5W-30
Ekli dosyayı görüntüle 33028
Yağ filtresi: MANN HU 6019 z veya yetkili servisten GM marka yağ filtresi
Ekli dosyayı görüntüle 33029
Yakıt filtresi: MANN PU 9001 x veya yetkili servisten GM marka yakıt filtresi
Ekli dosyayı görüntüle 33030
Hava filtresi: MANN C 29 012
Ekli dosyayı görüntüle 33031
Polen filtresi: MANN FreciousPlus antialerjik kabin filtresi
Ekli dosyayı görüntüle 33032 (Bu filtre için bir kullanıcı yorumu okudum, söylediği klima üfleme performansında bir azalma olduğu, yani 1. seviyede ki performansını 4. seviyede zor alıyorum diyordu yorumda.)

Sizlerin önerdiği daha iyi bunu al dediği bir ürün varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.
MANN ağırlıklı bir seçim oldu, bu konuda da sıkıntı var çünkü MANN'ın piyasada çok sahtesi var. Ankara özelinde bu parçaların orjinalini alabileceğim bir yer önerebilirseniz de sevinirim :)
ve ekleyeyim yağ olarak tavsiyem 8100 x clean+.
eğer opel ustanız yoksa da 2cr ankara'yı tavsiye ederim. ben 320D aracımı oraya götürüyorum, opel konusunda da çok bilgililer.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
hocam selamlar.
filtreler konusunda mann, purflux, mahle, hengst, motocar gibi ürünler gayet kalitelidir. Mann bulabiliyorsanız ve bütçenize uygunsa hiç düşünmeden alın derim.
yağ konusunda da ben mobil, castrol ve motul deneyimledim bu zamana kadar araçlarımda ve en memnun kaldığım yağ motul oldu kesinlikle. ancak sizin baktığınız motul'un spesifik serisi yerine motul 8100 serisinden aracnıza uygun bir yağ seçmeniz daha uygun olacaktır çünkü 8100 serisi motul yağlar, motul ürün gamının en üst yağlarıdır (300v hariç).
Anlamadığım bir şekilde spesifik yağı motul yağ seçicide araç bilgilerini girince kendisi sadece o yağı önerdi.
Bende Ankarada 2cr de yaptıracakrım bakımı zaten :)
Yağ konusu onlarda en iyisini koyarlar zaten
Gitmeden de ararım orjinal Mann filtreleri bulurlar zaten ama ben her ay bi filtre alır köşeye atarım zamanı gelince bakıma giderim diye planladım.
Toplu masraf yerine aylara bölmüş olurum masrafı :)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
hocam selamlar.

Yağ filtresi için acaba sadece onu servisten GM mi alsam mantıklı olur?

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Anlamadığım bir şekilde spesifik yağı motul yağ seçicide araç bilgilerini girince kendisi sadece o yağı önerdi.
Bende Ankarada 2cr de yaptıracakrım bakımı zaten :)
Yağ konusu onlarda en iyisini koyarlar zaten
Gitmeden de ararım orjinal Mann filtreleri bulurlar zaten ama ben her ay bi filtre alır köşeye atarım zamanı gelince bakıma giderim diye planladım.
Toplu masraf yerine aylara bölmüş olurum masrafı :)
benim gibi yapıyorsunuz siz de :)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Ankara ve İstanbul'da aramadığım firma kalmadı Mann'ın kendi sitesinde bayiler diye belirttiği firmalardan.
Hiçbir şekilde bulamıyorum filtreleri.

bu sitede buldum hepsini ama şikayetvar da bir sürü şikayeti var siteye ait.
Bu konuda ne yapabiliriz? Mann'ın filtrelerini nereden bulabiliriz en güvenilir?

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
İlla mann mı olması gerekiyor ? Ben son 50 bin kmdir mahle-mann-bosch karışık kullanıyorum motul xclean+ ile birlikte. Hiçbir problem yaşamadım. 10 bin kilometre sonra bile yağda kararma minimum seviyede oluyor.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
İlla mann mı olması gerekiyor ? Ben son 50 bin kmdir mahle-mann-bosch karışık kullanıyorum motul xclean+ ile birlikte. Hiçbir problem yaşamadım. 10 bin kilometre sonra bile yağda kararma minimum seviyede oluyor.
İlla Mann değil tabii ki ama son karar olarak Mann filtre alalım dedik ama onu da bulamıyoruz.
Bulamazsam mecbur başka filtrelere bakacağım tabii ki

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ankara ve İstanbul'da aramadığım firma kalmadı Mann'ın kendi sitesinde bayiler diye belirttiği firmalardan.
Hiçbir şekilde bulamıyorum filtreleri.

bu sitede buldum hepsini ama şikayetvar da bir sürü şikayeti var siteye ait.
Bu konuda ne yapabiliriz? Mann'ın filtrelerini nereden bulabiliriz en güvenilir?
Bu siteden birkaç kez periyodik bakım dışı parça aldım, şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım