KAPALI Rahatsız Makina'yı satmak?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Yaklaşık 1 senedir aklımı kurcalayan, kafamda gece gündüz projeler çizmeme sebep olan, satsam ne kazanırım ne kaybederim, satmasam ne kazanırım sorularına hem maddi hem de manevi yönden cevap aradığım bir sorudur.Her aşk birgün biter mi bilmem ama her makina-insan ilişkisi birgün bitmeye mahkumdur. Sevgili And'ın da dediği gibi "Büyülenmedik; ama fena halde sardık ve hep dahasını istedik" İşte bu ilişki tam da böyle birşey.Eksiklerini görüyor,biliyorsunuz ancak sarmaktan da kendinizi alamıyorsunuz. Bu ilişki zamanla bir uyuşturucuya dönüşüyor ve sizi kontrolü altına alıyor. Kurtulmanın ise iki yolu var: 1.Ya hastanelik olacaksınız ve tedavi ile kurtulacaksınız. 2. İsteyerek bu bağımlılığı yok edeceksiniz.

Henüz birşey alıp sattığım yok. Düşündüğüm aralık Eylül ve sonrası.Geçen sene de satıyordum hatta istediğim parayı da verdiler ben son gün vazgeçmiştim. Öncelikle hedefim aslında tabi ki ankette belirttiğim arabalar falan değil. Kafamda çok iyi birşey var. Ancak şuan alabilecek maddi şartları oluşturamadım. Bir süre daha bekleyeceğim. O gün geldiğinde de şartlar neyi işaret ediyorsa allahın izniyle onu satın alacağım. Bu süre zarfında para biriktirmeme yardımcı olacak, hedefime ulaşmamda bana eşlik edecek, beni öncelikle yakıt sonrasında da kullanım masrafları olarak çok üzmeyecek ve modifiye anlamında da önü açık bir araba düşünüyorum. Tüm bu kriterleri göz önüne aldığımda 75000-90000 tl bandında max 30000km'ye kadar kullanışmış iki araba ortaya çıkıyor. Ufak çapta bir proje arabası olacağı için şanzıman tork limiti,bakımı masrafı vs. bunlar ile uğraşmak istemiyorum. Dolayısıyla araba manuel olmalı. Çünkü araba alınınca bir süre denendikten sonra (motorda sorun var mı, herşey yolunda mı vs) modlanacak hatta downpipe komple sistem egzoz gibi işlemlere bile tabi tutulabilir. Tüm modifikasyonlar Cupra'da olduğu gibi yine işin ehli insanlara bırakılacak ve günün sonunda ortaya az yakan, günlük kullanıma da uygun hızlı bir dizel araba çıkacak. En azından hedefim ve ümidim bu.

Şimdi, bir an için kendinizi benim yerime koyun, kendi beklentilerinizi,yaşam koşullarınızı herşeyi bir kenara bırakın ve olaya benim gözümden bakmaya çalışın.

Yorumlarınızı ve anket katılımınızı bekliyorum. Benim yerimde olan insanlar ne yapardı bunu merak ediyorum.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bence de elinde arabayı tutmaya çalış mümkün mertebe. İlla para biriktirmem lazım, ekonomi yapmam lazım diyorsan bence farklı yerlerden kısmaya çalış. Şöyle ki, arabayı daha az kullan, toplu taşımaya daha fazla yönlen eğer zaten durumun böyleyse yani haftasonları sadece çıkıp gazlıyorsan, geziyorsan arabayla onun sayısını azalt hatta benim nacizane tavsiyem ucuz şehiriçi motor alınması olurdu. Toplu taşıma da bir yerden sonra adamı sıkıyor artık. Zamanı geldiğinde parayı biriktirdiğinde arabayı satar istediğin araba ne ise gider onu alırsın. Araba al sat durumunda binici insan çok yüksek oranda üzülüyor maddi olarak.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Elinizdeki arabayı satıp dizele geçmek kısa vadede (yakıt alımında ve tüketiminde) kârlı gibi gözükse bile uzun vade de zarar edebilirsiniz. Oyum ilk şıkka.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Yapilan yorumlardan sonra bende oyumu değiştirdim ve eldekini koruma tarafını seçtim. @alfhonso abimizinde dediği gibi şu aralar piyasa baya karışık ondan dolayı elindekini korumandan yanayım. Sorması ayıp yeni hızlı olarak ne düşünüyorsun?
o zaman ki piyasa koşulları hangi arabayı işaret eder bilmiyorum belki de 3 4 sene sonra bambaşka daha mantıklı bir seçenek ortaya çıkabilecek ama bugün alabilsem tercih sırama göre 3'lü belli. Type R, Leon Cupra ve Golf R

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
bu satın alma olacak ise yapmadan evvel yakıttan yılda yapacağım kilometreye,bakım masraflarından sigortasına,kaskosuna,lastiğinden km'ye bağlı olarak değişecek parçalarına kadar hepsini hesaplamalı buna göre hareket etmeliyim. sonuçta burada amacım bir step ileri gidebilmek için bir iki geri adım gitmek. bu geri gitme maddi olarak bir kar getirmeyecek ise yapmaya gerek yok. @CenkGs @ibougur @sputnik

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Yüzde 9.1'lik dilimdeyim.Trol felan amacım değil tamamen ciddi ve farklı bir açıdan bakarak yardımcı olmak isterim yanına tüplü bir Ka alın büyük adımı atmak istediğinde ikisinide satar adımı öyle atarsınız.Şimdi bana tüplü dedim diye kızacaklar ama bir hesaplasınlar 9 litre gaz kaç tl benzin kaç tl?:D

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Yüzde 9.1'lik dilimdeyim.Trol felan amacım değil tamamen ciddi ve farklı bir açıdan bakarak yardımcı olmak isterim yanına tüplü bir Ka alın büyük adımı atmak istediğinde ikisinide satar adımı öyle atarsınız.Şimdi bana tüplü dedim diye kızacaklar ama bir hesaplasınlar 9 litre gaz kaç tl benzin kaç tl?:D
yok söylediğiniz hiç mantıksız değil. 30000tl'ye kadar lpg'li bir araç da bakılabilir. ama işte iki araba demek iki ayrı masraf kapısı demek :/

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
bu satın alma olacak ise yapmadan evvel yakıttan yılda yapacağım kilometreye,bakım masraflarından sigortasına,kaskosuna,lastiğinden km'ye bağlı olarak değişecek parçalarına kadar hepsini hesaplamalı buna göre hareket etmeliyim. sonuçta burada amacım bir step ileri gidebilmek için bir iki geri adım gitmek. bu geri gitme maddi olarak bir kar getirmeyecek ise yapmaya gerek yok. @CenkGs @ibougur @sputnik

Benim i10 için bu sene 9000 tl masraf yaptığım görülüyor. Arabayı 32500 tl aldım. 1 sene daha bekleseydim, 9000 tl cebimde kalsaydı 41500 tl değerinde başka model araba alabilirdim.. :) Ama şuda var. Arabasız geçen o senede 9000 tl cepte kalırmıydı, yermiydim bilmiyorum.

Şu tablonun bir benzerini yapıp çıkar bence.. https://www.otopark.com/forum/threads/hyundai-i10-1-0-style-blue-bi-fuel.333/page-5#post-143437

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
yok söylediğiniz hiç mantıksız değil. 30000tl'ye kadar lpg'li bir araç da bakılabilir. ama işte iki araba demek iki ayrı masraf kapısı demek :/
Katılıyorum o sebepten çok iyi hesaplanması gerek tüm sigorta muayene yakıt vb... gibi masraflarınızı hesaplayıp son çıkana bir bakabilirsiniz,belki iki ufak masraf kapısı kapılardan birini küçültür belki de tam tersi olur hesaplamak lazım yani.:)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Katılıyorum o sebepten çok iyi hesaplanması gerek tüm sigorta muayene yakıt vb... gibi masraflarınızı hesaplayıp son çıkana bir bakabilirsiniz,belki iki ufak masraf kapısı kapılardan birini küçültür belki de tam tersi olur hesaplamak lazım yani.:)

İşi servisi var, çoluğu çoçuğu yok. Zaten avis mavis gibi geçiçi araba çözümleride var. Zaten renard Sabihagökçen taraflarında, yani avis budget burnunun dibi. Sat arabayı, araba alma, birikim yapsın.. 2 senede kendine opc astra alır belki.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İşi servisi var, çoluğu çoçuğu yok. Zaten avis mavis gibi geçiçi araba çözümleride var. Zaten renard Sabihagökçen taraflarında, yani avis budget burnunun dibi. Sat arabayı, araba alma, birikim yapsın.. 2 senede kendine opc astra alır belki.
Evet bu daha mantıklı çocuk vb. aile durumunu bilmiyordum.

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Ben de ara sıra gaza geliyorum ama bundan sonra tatmin edecek araç mini cooper Countryman 4x4 gibi birşey olacağı için benim arabanın ederi kadar bir mebla daha eklemem gerekeceği için hiç mantıklı gelmiyor. Kaldı ki zaten sadece haftasonu be yaz döneminde kullanıyorum ve şehir içinde başka bir araç düşünemiyorum. Geçen hafta nişanlımın eşyaları bana taşıdık, koltukları yatırdım, eşyaları ağzına kadar yükledim, yolda tokatlaya tokatlaya ilerledim, tüm bunları da çok kısa sürede yaptım, araca yine aşık oldum. Seninki kaç km oldu bilmiyorum ama ben daha 45.000deyim 2013 temmuz çıkışlı araba, satsam pişman olacağım kesin.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Ben de ara sıra gaza geliyorum ama bundan sonra tatmin edecek araç mini cooper Countryman 4x4 gibi birşey olacağı için benim arabanın ederi kadar bir mebla daha eklemem gerekeceği için hiç mantıklı gelmiyor. Kaldı ki zaten sadece haftasonu be yaz döneminde kullanıyorum ve şehir içinde başka bir araç düşünemiyorum. Geçen hafta nişanlımın eşyaları bana taşıdık, koltukları yatırdım, eşyaları ağzına kadar yükledim, yolda tokatlaya tokatlaya ilerledim, tüm bunları da çok kısa sürede yaptım, araca yine aşık oldum. Seninki kaç km oldu bilmiyorum ama ben daha 45.000deyim 2013 temmuz çıkışlı araba, satsam pişman olacağım kesin.
evet tabi ancak yıllar geçtikçe değer düşüyor ve km arttıkça makinalar nazlanmaya başlıyor. bu her araba için geçerli. konu gerçekten kolay kararlara açık değil. türkiye'nin konjektüründe iyi düşünmek lazım. benim 16 kasım 2013 çıkış 49400km de. 2014 de gitsin 1.5 ay var :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım