Sarı site fiyat patlamaları

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
İkinci elin değerini sıfırı belirler.1 sene önce elegance lpgli otomatik civic 115 bin di.şimdi 175 bin.ikinci el aynı yerde durmayacak heralde.dramatikleştirmemek lazım bu durumu.
(Siz bizim dramatikleştiremediklerimizden misiniz?)
0 dan daha pahali satan 2. El saticilari
Arabanin uzerine koydugu ekstra seylerin fiyatini alicidan cikarmaya calismak veya bu parcalarin fiyatlarini iki kati yazarak abartanlar
Artik airbag acmis saklayanlar vs hic soylemiyorum
1 sene once lpg li civic alinmis 1 sene sonra 0 fiyatina gore pahalanmis hadi anlasilir ama bu zamlardan 99 kasa civic neden nasil nicin etkileniyor mesela
Tabi birde arabanin 0 km 60 milyar artarsa ikinci el 60 artamaz artmamali isin icine bircok etken girerse km vb egri daha farkli olmak zorunda
Arabasi bos olup full full full yazanlar, tr de tek diyenler vb gereksiz fiyat artislari
X marka arac sunu ederse b marka aracim sunu etmeli diyenler
Al satcilar ozellikle bu konuya deginmek icin farkli baslik acmak lazim passat al daha pahali satarsin yapanlar vb diye liste cok cok uzayip gidebilir.
Su cumleyi insanlara bir kez daha hatirlatmak istiyorum araba ozellikle bu donemlerde kar ettirecek birsey degil. Anca enflasyona karsi dayanim saglayabilir. Marsa basilinca zarar etmek baslar. Yalan soylenmeden emlakcilik taksicilik yapilamayacagi gibi galericilikte yapilamaz. Piyasanin gebermesinin yegane sebebi fiyatlarin gereksiz yukselmis olmasi. Ben arabami 0 km servisten sahibinden de satilan 2. Ellerden daha ucuza aldiysam insanlarin silkelenip kendine gelmesi lazim.

Son düzenleme:

funtroverted

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
122
157
1,235
32
Avrupa’da bu araba bilmem kaç yüz yuro demeyi biliyor halkımız ama sıfırı üç-beş katına çıktı niye diyor? Çünkü herkes kendi kazancına bakıyor. Kaybettiğinin farkında değil. Hll spr dvm.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Şu iki mesajın altına imzamı atarım.
Eyvallah bizim millet ahlaksız, çıkarcı ve hırsız olabilir ama şu anki piyasanın tek sebebi bunlar değil. Sıfırının fiyatı üç katına çıkmış aracı neden gidip aldığı fiyata satsın insanlar ? Veya ben neden yükselmiş piyasanın yanında al satçı bir çakala arabamı ucuza kaptırayım ?
Piyasa arabası tanımının dışındaki otomobiller bunun dışında, onların fiyatını sahibinin vicdanı belirliyor.
0 km 3 katina ciktida arabanin sase bile degismis herseyi farkli bir model ayni 0 km 200 mu yaz 2011 arabaya 150

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Bir abim şöyle bir kıyas yapmıştı 2016 yılı itibariyle yeni ÖTV zamları konuşulurken. (Biz fırsattan istifade sıfır km araç kovalıyorduk.)
90lı yılların ortasında bir iki yaşında bir Polo'm vardı, 11,5 milyara satıp üzerine 1,5 milyar TL daha koyup Kartal'ın daha ucuz (kısmen varoş) bir yerinde ev aldım demişti.

Yani birkaç yaşında bir Polo satılıp bedelinin yaklaşık %15'i daha eklenerek ev alınmış o devirde. O konuşma yaşandığı zaman o yaşlarda bir Polo 50bin TL civarıydı, 7500 TL daha ekleyip İstanbul'un herhangi bir yerinde köpek kulübesi bile alamıyordunuz. Şimdi de alamıyorsunuz gerçi ama o makas gitgide kapanmaya başladı. 90'lı yılların ortalarındaki bu ekonomik durum 2000'li yılların başında Başbakan'a kasa fırlatmalı bir krize sebep olmuştu.

Ekonomi bilgim bu kadardı, bitti. Bu kadar kıyas yapabiliyorum. Eyyorlamam buğadar.

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,645
2,895
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
5 yaşına kadar olan otomobilin sıfıra oranla fiyatının oynamasına eyvallah ama 10-20 yıllık arabalar nasıl bu kadar oynar anlamıyorum ulan civic lan civic 1.6 atmosferik motor lan başka birşey yok nasıl 50 bin

funtroverted

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
122
157
1,235
32
Avrupa’da Polo 15-20bin € desek o paraya Avrupa’nın herhangi bir yerinde ev almayı bırakın senelik kirayı anca verirsiniz. Yaptığınız bütün hesaplar beynelmilel geçerli yani. Kendimizi kandırmayalım beyler ülkede al satçıların ekmeğine yağ bal sürülüyor sadece.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bizim focusun emsallerine bakıyım dedim üstüne tertemiz 10 lira koymuş gibi duruyor. Gerçekten anlamıyorum ben. Ki satma düşüncem de var üstüne para ekleyerek 2 arabaya döneceğim muhtemelen ama saçmalık 2 haftada 10k ne diyim yorumsuz..

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Son aracımı alırken başımdan geçenleri yazmıştım, hakkaten fiyatlarda saçmalamalar oluyor zaman zaman.
Türkiye'deki 2.el piyasasının koşulları bu, artık bunu kabul etmek lazım.
Bu koşullara göre de iş yapan, ekmek kazanan insanlar var bir sürü, bunlara da hırsız sahtekar değil tüccar derim ben.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bu koşullara göre de iş yapan, ekmek kazanan insanlar var bir sürü, bunlara da hırsız sahtekar değil tüccar derim ben.
Genel olarak tüccar ve sahtekar arasındaki ince çizgi etiklik değil midir zaten. Yani tüccar hakkı kadarını kazanan, piyasayı uçurmadan yada öldürmeden bir malın kalitesine göre pazarlığı yapan ve burada belirli kâr elde eden ahlaklı kişidir.
Ama sahtekar piyasayı, malın kalitesini düşünmeden sadece kendi cebine girecek paraya bakarak bir sonraki adımında da aynı şeyi yapacak kişidir.

Yani bence buradaki sorun sahtekarlara karşı direnmeyen esnafta. Belirli bir fiyatı üste doğru çekmeye çalışanlara inatla yatay çizgiye yakın bir yol izleyip devam edilse bu kadar sorun olmazdı.
Burada da döngü meselesi devreye girecekti yani ben bu arabayı bir daha bu paraya nasıl alacam döngüsü, galerici fiyatı çok yükseltmeyeceği için sahtekar belirli kişiler harici toplum belirli paralara arabanın gideceğini farkedip ona göre satacaktı. Yani Şahin’in orta hallisine 14 lira istemeyecekti o da. Diğer taraftan da o sahtekar kişinin o paraya veremediği belli olunca ya elinde patlayacaktı yada o da fiyat düşünmek zorunda kalacaktı.

Bu dediğim fikir ilk zamanlar işe yarardı diye düşünüyorum ama şimdi herkes ki buna esnaf da dahil fiyatları yükselttiği için uygulanması bayağı zor olacaktır.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Bence ekspertizlerin, araçların gerçek yüzünü ortaya çıkarması da bu işin sebeplerinden birisi.

İnsanların neler yaptıklarını paylaştılar. Millet de çekincesinden "aman km az olsun, aman hiç boya olmasın, değişen olmasın" mantığında. Bunu bilenler de boyasız değişensiz düşük km araba oldu mu piyasa +10-15k yazıyor. Mercedes, bmw gibi araçlarda bu makas hepten fena.

Sosyal medyada fiyatı yüksek diye makara yapmak için paylaşılan araçlar genelde çok düşük km'lerde ve hiç kazası olmayan, bu sebeple abartılan araçlar. Unutulmamalıdır ki, isterse fabrikadan çıkar çıkmaz poşete sarılıp saklansın. 97 model bir corolla, her zaman bir 97 model corolladır. İstediği kadar yüksek model olsun, araç B segmenti ise, B segmentidir. Bu gerçeği değiştirmez.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Bence ekspertizlerin, araçların gerçek yüzünü ortaya çıkarması da bu işin sebeplerinden birisi.

İnsanların neler yaptıklarını paylaştılar. Millet de çekincesinden "aman km az olsun, aman hiç boya olmasın, değişen olmasın" mantığında. Bunu bilenler de boyasız değişensiz düşük km araba oldu mu piyasa +10-15k yazıyor. Mercedes, bmw gibi araçlarda bu makas hepten fena.

Sosyal medyada fiyatı yüksek diye makara yapmak için paylaşılan araçlar genelde çok düşük km'lerde ve hiç kazası olmayan, bu sebeple abartılan araçlar. Unutulmamalıdır ki, isterse fabrikadan çıkar çıkmaz poşete sarılıp saklansın. 97 model bir corolla, her zaman bir 97 model corolladır. İstediği kadar yüksek model olsun, araç B segmenti ise, B segmentidir. Bu gerçeği değiştirmez.
Durumu kötü olanın fiyatı düşmesi yerine, iyi olanın fiyatı artıyor. Kimsede malını bunun sıkıntısı var o yüzden 3-4 daha ucuza vereyim yok. Zaten olsa da bu sefer alsatçı galerici geliyor alıyor 2-3 masraf ediyor üste 5 koyup satmaya çalışıyor.
Tek çözüm fahiş fiyattan araba almamak.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Durumu kötü olanın fiyatı düşmesi yerine, iyi olanın fiyatı artıyor. Kimsede malını bunun sıkıntısı var o yüzden 3-4 daha ucuza vereyim yok. Zaten olsa da bu sefer alsatçı galerici geliyor alıyor 2-3 masraf ediyor üste 5 koyup satmaya çalışıyor.
Tek çözüm fahiş fiyattan araba almamak.
Devlet diyecek ki, kardeşim arabanın kasko değeri şu. Bunun +- şu kadarına satabilirsin aracını. Sahibinden'e de keza aynı şekilde ilan koyabilir olacaksın. Aşırı mı temiz? Koleksiyonluk mu ? Özel mutabakat verecekler sana. Bunu bilerek ve isteyerek verdim parayı diye imza atacaksın.

"Serbest piyasa ekonomisi" deyip bırakamazsın. Hele ki böyle bir kriz ortamında. Devletin şu ikinci eldeki araçlarda olan hilelere ve piyasaya çok net şekilde el atması gerekiyor.

Fakat vasıfsız adam al-satçı oluyor. Galerici oluyor. Bunların da hangi kesimden olduğu belli, şimdi burada detaya girmeye gerek yok. Devlet de bunların ayağına basmak istemiyor. Hepsi bu.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,062
6,940
5,020
github.com
Marka
BMW
Devlet diyecek ki, kardeşim arabanın kasko değeri şu. Bunun +- şu kadarına satabilirsin aracını. Sahibinden'e de keza aynı şekilde ilan koyabilir olacaksın. Aşırı mı temiz? Koleksiyonluk mu ? Özel mutabakat verecekler sana. Bunu bilerek ve isteyerek verdim parayı diye imza atacaksın.

"Serbest piyasa ekonomisi" deyip bırakamazsın. Hele ki böyle bir kriz ortamında. Devletin şu ikinci eldeki araçlarda olan hilelere ve piyasaya çok net şekilde el atması gerekiyor.

Fakat vasıfsız adam al-satçı oluyor. Galerici oluyor. Bunların da hangi kesimden olduğu belli, şimdi burada detaya girmeye gerek yok. Devlet de bunların ayağına basmak istemiyor. Hepsi bu.
Kasko değerinden işlem yapmak da sigortacıları tekelleştirir uzun dönemde o da patlar.
Son paragraf olayın özeti bence de. İki ayaklı galericilerin dikkatle takip edilmesi lazım haricindekiler için de aynı düşünüyorum

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Şu sıra araç alıp satmak çok riskli bence, sebebi şu satarken ya gerçekten iyi fiyata satarsınız ya da çok zarar edersiniz, aynısı alırken de geçerli. Eskiden piyasaya bakıp yav bu arabanın ederi şu bu diyebilirdim ama son 3-4 aydır kesinlikle diyemiyorum. Eylül ayı gibi babama E180 bakmıştım, 170 lira civarıydı, şimdi aynı araba 250 bin lira, şaka mı bu, anlamıyorum. Ülkenin çivisi çıkmış arkadaşlar, ben yurt dışına kaçmaya çalışıyorum bu ara, paranın değeri kalmamış. Bi yerde patlayacak her şey, hadi hayırlısı.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
50 bin lira vergi verilen bir aracı 10 kişi alacakken,10 bin lira vergi verilen bir aracı 100 kişi alır.Bu bağlamda gideri olmayan bir ücretin (vergi) neden çok yüksek olduğunu anlamlandıramıyorum,ben mi okuduğum uluslararası ilişkiler bölümünü boşa okuyorum anlamadım ?

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Fiyatların yüksek olduğu doğru ama benim anlamadığım tek nokta arabasının fiyatı yükseldiği zaman satıcının bundan memnun olması. Senin arabanın fiyatı yükseldiği zaman, yeni bir araba alacaksan o da yükseliyor, hatta aldığın ekmeğin fiyatı bile yükseliyor. Enflasyonu direkt araba üzerinden betimlemek yanlış olur ama bütün ticaret malları birbiri ile bağlantılıdır. Birinin fiyatı yükselince diğerinin fiyatı da yükselir bu da cebimize giren paranın değersizleşmesi anlamına gelir. Diğer bir konu da satmayacağı arabanın fiyatını yüksek yazıp piyasayı yükselten satıcılar. 2. el araba sitelerinin ilanlardan bir ücret alması gerektiğini düşünüyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım