Sıfır araç ithal etmek

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Merhabalar,
Başlıkta da yazdığım gibi kendi kullanımım için araç ithal etmeyi düşünüyorum. Genel prosedüre hakim olsam da İnternette bu konu hakkında ayrıntılı hiç bir içerik bulamadım. Hali hazırda ithal edilmiş araçları galeriler çok yüksek marjlarla satıyor.
Forumda izlenecek yolun ne olduğunu, becerip beceremeyeceğimiz hakkında bilgisi tecrübesi olan varsa yardımlarına ihtiyacım var :)

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Bu konuyu gümrük firması olan arkadaşıma danıştım. Şunları yazdı:
"
Yurtdışından bulacak arabanın sıfır, orada plakalandırılmamış olması lazım
Faturası falan tam olmalı
Tutarı paketi vs
Sonra gümrük işlemleri gümrükçü hallediyor
Arabayı girince sisteme yatırması gereken vergi düşüyor zaten
Motor hacmini, fatura bedelini giriyorsun.
Gümrük uygulaması ödenecek tutarı gösteriyor.
"
Anladığım kadarıyla bu işleri daha önce yapmış, araç getirme prosedürlerine vakıf bir gümrük müşavirine giderseniz işiniz hallolur gibi. Ama öncelikle alacağınız araba, orada ki bağlantılar, aracın yüklenmesi nakliyesi vs. yine ufak bir organizasyon gerekli. Gümrük denetimleri bu konuda sanıyorum çok sıkı en ufak bir opsiyonu belirtmeyip, değişik bir durum olması halinde araçlar aylarca gümrük parkında kalabiliyor diye duydum.

Özel olmazsa nasıl bir araç için bunu düşündünüz ? Çünkü getirdiğiniz araç eğer az bulunan ya da çok lüx kategoride bir araç değilse mantıksız olacaktır. Herhangi bir durum yaşadığınızda servisler yardımcı olmaz, Amerika'dan alınmış iPhone muamelesi gösteriyorlar :D Arkadaşlarımın araçlarında bunları yaşadığına şahit olmuştum.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Bu konuyu gümrük firması olan arkadaşıma danıştım. Şunları yazdı:
"
Yurtdışından bulacak arabanın sıfır, orada plakalandırılmamış olması lazım
Faturası falan tam olmalı
Tutarı paketi vs
Sonra gümrük işlemleri gümrükçü hallediyor
Arabayı girince sisteme yatırması gereken vergi düşüyor zaten
Motor hacmini, fatura bedelini giriyorsun.
Gümrük uygulaması ödenecek tutarı gösteriyor.
"
Anladığım kadarıyla bu işleri daha önce yapmış, araç getirme prosedürlerine vakıf bir gümrük müşavirine giderseniz işiniz hallolur gibi. Ama öncelikle alacağınız araba, orada ki bağlantılar, aracın yüklenmesi nakliyesi vs. yine ufak bir organizasyon gerekli. Gümrük denetimleri bu konuda sanıyorum çok sıkı en ufak bir opsiyonu belirtmeyip, değişik bir durum olması halinde araçlar aylarca gümrük parkında kalabiliyor diye duydum.

Özel olmazsa nasıl bir araç için bunu düşündünüz ? Çünkü getirdiğiniz araç eğer az bulunan ya da çok lüx kategoride bir araç değilse mantıksız olacaktır. Herhangi bir durum yaşadığınızda servisler yardımcı olmaz, Amerika'dan alınmış iPhone muamelesi gösteriyorlar :D Arkadaşlarımın araçlarında bunları yaşadığına şahit olmuştum.
Çok teşekkür ederim hem yanıtınız hem sorduğunuz için.
Düşündüğüm araç ticari sınıfında, Gmc sierra veya defender 110 pikap
Neden ithal edilmişlerden düşünmüyorum;
Takribi 3 4 ay önce galerici bir arkadaşla konuşurken, örneğin Gmc için en ucuz satış fiyatı 2.5m iken, 1.75m civarına galericilere mal olduğundan bahsetmişti. Vergilerine gümrüğüne değerlerine baktığımda bu rakamlara mal olması makul geldi, tabi burda ki handikap bunu kendi başıma yapıp yapamayacağım :) İlla ki yapılır ama dediğiniz gibi bağlantılar gerekli, gümrükten geçerken garanti belgesi istenmesi gibi ekstrem durumlar vs oluyormuş, böyle bi girişimden pişman olur muyum onu düşünüyorum

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Çok teşekkür ederim hem yanıtınız hem sorduğunuz için.
Düşündüğüm araç ticari sınıfında, Gmc sierra veya defender 110 pikap
Neden ithal edilmişlerden düşünmüyorum;
Takribi 3 4 ay önce galerici bir arkadaşla konuşurken, örneğin Gmc için en ucuz satış fiyatı 2.5m iken, 1.75m civarına galericilere mal olduğundan bahsetmişti. Vergilerine gümrüğüne değerlerine baktığımda bu rakamlara mal olması makul geldi, tabi burda ki handikap bunu kendi başıma yapıp yapamayacağım :) İlla ki yapılır ama dediğiniz gibi bağlantılar gerekli, gümrükten geçerken garanti belgesi istenmesi gibi ekstrem durumlar vs oluyormuş, böyle bi girişimden pişman olur muyum onu düşünüyorum

%50 karla sıfır araba satmaya çalışmak da biraz şovmuş açıkçası, devlete mi özeniyorlar ne hatatat Konuyu görünce aklıma geldi acaba Sierra mı diye çünkü benim gözüme de çarptı. Kendimiz getirmeye çalışsak ne kadara gelir vs. diye ama benimki hayal tabi :D

Bu işi daha önce çokça yapan, gümrükte memurlarla arası iyi olan ve prosedürlere gerçekten hakim bir müşavirlik firması ile oturup bir konuşmak lazım. Sonuçta hukuken bir engel yok, passat parasına 6 metre bir lüx kamyon alıyorsunuz tabir-i caizse 😁

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım