Sıfır araç kullanımında yapılması gerekenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ozgur44

Profesör
22 Eyl 2016
288
371
1,445
Sıfır araç aldıktan sonra çoğu kişi tarafından farklı öneriler geliyor örnek olarak araçla çok hız yapın ki motor açılsın gibi. Sizlerinde bu konuda önerileri nelerdir

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Aracınız hayırlı olsun hocam. O tavsiyeyi ilk yağ bakımından sonra yapmalısınız. İlk 1000 km aracınızla ani hızlanmalar ve ani yavaşlamalardan kaçınmalısınız. Bildiğim kadarıyla aracınız 1.6 corolla, ilk marştan sonra 10-15 saniye beklemek her zaman için geçerli. İlk bakımdan sonra da ara ara yüksek devir yüksek hız uygulamak kurum oluşumunu engeller bu bütün araçlar için geçerlidir

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Ben focusu sıfır olarak aldığımda yaptıklarımı anlatayım ilk bin km araci fazla yormadan fazla devir çevirmeden kullandım 5binde servise gidip komple yağı boşalttırdım karteri söktürüp temizlettim (alışan metal parça bırakır diye).5binden sonra uzun yol olsun diyerek ankara/mersin yaptım.sonra rutin servis bakimları şuana kadar sıkıntısız bindim araç şimdi 40 binde komp. Testine soktuk arkadaşın yerinde yüzde 99 veriyor motor.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
@kaansoysal @Yasin Aygun 1000 km bakımı ücretsiz fakat servis bize 100 km uzaklıkta çevremdekilerde bakıma gitmene gerek yok diyorlar sizce ne yapmalıyım
Bence gitmelisin servis uzak ama ben pimpirikliyim biraz adam karteri sökmeye gerek yok abi bir kontrol edip salacaz zaten dedi bende parası neyse verecem sök şu karteri dedim söktürdüm içim rahat etti yoksa geceleri kabus olur bana uyuyamam :)

Ozgur44

Profesör
22 Eyl 2016
288
371
1,445
Bence gitmelisin servis uzak ama ben pimpirikliyim biraz adam karteri sökmeye gerek yok abi bir kontrol edip salacaz zaten dedi bende parası neyse verecem sök şu karteri dedim söktürdüm içim rahat etti yoksa geceleri kabus olur bana uyuyamam :)
Benimde niyetim gitmek yönünde en azından bir sıkıntı var ise bakarlar

Cihat58

Profesör
9 Eyl 2016
305
196
1,145
25
Kayseri
Toyota yağa suya bakıp yıkayıp teslim etmişti 1.33 corollası olan bi tanıdığı öyle hatırlıyorum sanki internete bi bakın 1000km bakımı için

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
@kaansoysal @Yasin Aygun 1000 km bakımı ücretsiz fakat servis bize 100 km uzaklıkta çevremdekilerde bakıma gitmene gerek yok diyorlar sizce ne yapmalıyım
Ben olsam 1000km sonra yağ değişimi talep ederdim. Her ne kadar motor parçaları minimum toleransla üretilse de illaki parçalarda fazlalık oluşuyor ve bu fazlalıklar rodaj döneminde motor yağının içine ve yağ filtresine birikiyor. Rodaj her mekanik parça ve sistem için geçerlidir sadece arabalar için değil.

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Kitapciktaki talimatlara uyun, yapabileceginiz en iyi sey bu.

Ek olarak hizli gitmeniz degil, degisken devirlerde gitmeniz tavsiye edilir. Kim demisse onu Allah akil fikir versin.

ilhan55

Profesör
12 Eyl 2016
1,250
3,043
3,720
Motor için İlk 1000 km Dizellerde 2500 Rpm benzinlilerde ortalama 4000 Rpm'nin üstüne çıkmayın,sabit devirlerde sürüşten kaçının,farkı devirlerde,farklı viteslerde ve değişken hızlarda kullanın.Sonraki 500 Km yine benzer tarza biraz daha üst devirlere çıkın.1500-2000 km'de sonra Redline vututu :D

Fırça kesinlikle kullanmayın.Sünger kullanın.Bunun haricinde merak edilen birşey varsa kendimce cevaplayabilirim:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım