Sizce En Efsanevi F1 Pilotu Kim? (ANKETLİ)

Sizce Efsane kim?

• Ayrton SENNA

Kullanılan: 43 39.4%
  • Niki LAUDA

Kullanılan: 10 9.2%
  • Michael SCHUMACHER

Kullanılan: 48 44.0%
  • DİĞER

Kullanılan: 8 7.3%

• Kullanılan toplam oy
    109

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Anket sonuçlarına bakılırsa Ayrton Senna ve Michael Schumacher birbirine oldukça yakın ve en efsane görülen iki pilottan biri. İki pilot hakkında naçizhane görüşlerimi belirtmek istiyorum.
Yarış pilotu olarak düşündüğümüz için Senna'nin ülkesine ve dünyaya olan yardımlarını vs tamamen es geçiyorum. Senna hayatını kaybetmeseydi o dönemki McLaren'in dominasyonu (Bir yarış sezonunda 1 yarış hariç tüm yarışları kazanan bir takımdan bahsediyoruz. O yarışta da mclaren pilotları birbiri ile çarpışmış :D) ve kendi pilotajlığı ile şampiyonluk sayısının daha fazla olabileceğini tahmin etmek zor değil. O dönem manuel ve son derece mekanik son teknoloji ürünü bu otomobillerle takım arkadaşı Prost ile adeta harikalar yaratıyorlardı. Senna bu pilotluğunun aksine pist üzerinde rekabet etmeyi isteyebileceğiniz bir pilottu. Her sporda olduğu gibi f1'de de tüm pilotlar kazanmak için yarışa kadar olan tüm hafta boyunca sürekli analizler fiziksel antrenmanlar stratejiler gibi bir sürü konuda tabiri caizse kafa patlatarak hazılanıyor ve haliyle karşılığını istemek de en doğal hakları. Bunu yaparken Senna gibi kazanma duygusu son derece ön planda olmasına rağmen insani duygular son derece gelişmiş bir pilot da olabiliyorsunuz Michael gibi kazanmak için her şeyi ama her şeyi yapabilen bir canavara da dönüşebilirsiniz. Bana göre efsane Ayrton Senna'dan başkası olamaz. Neden mi? Hep beraber bakalım.
1992'de Belçika'da hepimizin yakından tanıdığı "eau rogue" ile beni ve tüm yarış severlerin gönlünde taht kurmuş SPA pistinde sıralama turları atılıyor. Her sıralama turunda olduğu gibi pilotlar limitleri sonuna kadar zorluyor. İlerleyen dakikalarda kaçınılmaz son, pilotlardan Erik Comas saatte 320 km/h ile tam da efsane isim Senna'nın önünde bariyerlere çarpıyor. Kaza o kadar şiddetli oluyor ki Comas'ı araçtan çıkarmaya gittiklerinde herifin ayağı hala gaz pedalına basılı şekilde buluyorlar. Dedim ya Senna'nın tam da önünde oluyor bu kaza. Efsanevi pilot, tam da kendine yakışır şekilde hala devam eden sıralama seansına rağmen hiç düşünmeden aracını durduruyor ve Comas'ın aracındaki yakıt sistemi hala motora benzin gönderdiğinden patlama riskine karşı hızlıca Comas'ın aracının yanına gidip motoru kapatarak Comas'ın hayatını kurtarıyor. 94'de Imola'da Senna'nın hayatını kaybettiği kazada Comas kırmızı bayraklara rağmen Senna'ya yardım için yanına gidiyor ama maalesef efsane için zaman çoktan geçmişti. Ayrıca Senna'nın ölümünden kısa süre önce roland ratzenberg'in ölümünü çıplak gözleriyle görmüştü ve bu durumdan ööok etklienmişti. Hayatını kaybeden dostunu omurlandırmak için podyuma çıktığında ratzenberg'in doğduğu ülke olan Avusturya bayrağını gösterip kendisin onurlandırmayı düşünüyordu. Nitekim öldüğünde tulumunun iç cebinde bu kez brezilya bayrağı değil avusturya bayrağı vardı.
Diğer tarafta ise Schumacher.
Rekoru yıllar geçmesine rağmen henüz çok yeni kırılabilmiş bir pilot. Ancak yazımın başında da söylediğim gibi kazanmak için her şeyi yapabilecek potansiyelde bir canavar. Kalkışlarda aracın yazılımını değiştirerek vs yaptığı hilelere değinmeyeceğim. Kazanmak her koşulda mutluluk verir mi? Ya da kazanınca gerçekten kazanıyor muyuz aslında? Schumacher saatte 300 ile giderken Barichello'yu pit duvarıyla neredeyse santim kalana kadar sıkıştırdığı meşhur videosunu hepiniz görmüşsünüzdür. Buna ek olarak Imola Grand Prix'sinde Montoya'yı orda olduğunu bilmesine rağmen kazanmak uğruna yolun dışına iterek yarış sonrasındaki basın konferansında ise "görmedim" diyerek kendini savunmaya çalıştığını ekleyebilirim. Michael bunun gibi bir sürü örneği olan, pist üstünde rekabet etmek istemeyeceğim türden bir pilot.
Ortaya koyduğu bu tavrı ile bana göre hiçbir zaman "EFSANE" olamayacak bir pilot. Ancak gelmiş geçmiş en iyi pilotlardan biri elbette. Özellikle yağmur yağdığında , altındaki otomobil belki en hızlı 3.araç bile diyemeyeceğimiz nitelikte olmasına rağmen en yakın rakibine neredeyse dakika fark atarak kazandığı yarışlar hala parmakla gösterilir.

Özetlemek gerekirse rekor sayıda yarış kazanmak vs efsane olmak için yeterli sebepler değil. Bu özellikler sizi tüm otoriteler ve yarış severlerin parmakla göstermesini sağlar. Efsane olmak için "SENNA" gibi olmak gerekir.

alpersergen

Alper Sergen Yıldırı
Takipçi
27 Ara 2020
3
9
20
26
Ulm
Liste de Senna varken Prost'un olmaması biraz üzücü benim oyum Schumacher'e ama Lewis'in olması da gerekiyordu bence liste de. Oyumu vermemin sebebi tamamen istatistiksel sebeblerden ve ayağını kırmamış olsaydı Hamilton'un onu hala geçemeyeceğine inanmamdan geliyor.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Kimi-Raikkonen-asked-the-reporter-a-confusing-question-I.jpg

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Formula 1 takımını şampiyon yapmak istiyorsan Schumacher ve hatta Lauda ...
Saf yetenek Senna,

Bu gün F1 takımı sahibi olsam ve elimde bu pilotların sağlıklı en diri halleri olsa ve tabi takımın gücü yetse :) direksiyonu Schumacher e verirdim.

Not : Yıllar sonra rakamlara bakarsak Hamilton olacak bu sürücü. Belki şanslı biraz lakin adamın hızı, istikrarı ve kaynama notasının yüksekliği su götürmez...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
En başarılı pilot tabii ki Lewis Hamilton.

En efsane pilotu bilemicem Senna ve MSC arasında kaldım ama Senna derdim sanırım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Burada adı geçen pilotlar arasında safkan yetenek sahibi olarak gördüğüm kronolojik olarak son isim M.Schumacher'dir. Schumacher'den sonra o seviyede pilotaj yeteneğini bir daha görmedim. Hamilton başarılı mı? Kesinlikle. Ama 90'lardaki bir f1 aracında ne kadar başarılı olabilirdi? Bu bir muamma.

Ben oyumu Senna'ya verdim. Çünkü küçücük çocukken bende "araba" merakını uyandıran motorsporları videolarının pist tarafında Senna vardı. Yağmurda düzde bile gezen arabayı zıpladıktan sonra rodeo yaparcasına yolda tutmaya çabalayıp bunu başaran pilotları artık göremiyoruz. Gözümün önünden o sahneler hiçbir zaman gitmeyecek.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bu arada, F1 dünyasında birde Alain Prost gerçeği vardır.
Bu adam 4 kez dünya şampyonu olmuş... yarışları sıkıcı hale getirebilecek kadar başarılı adledilen bir adam.. ama yıldızı hiç bir zaman diğerleri kadar parlamadı lakin halen bir çok F1 pilotunun idolu olmuş bir isim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu adam 4 kez dünya şampyonu olmuş... yarışları sıkıcı hale getirebilecek kadar başarılı adledilen bir adam.. ama yıldızı hiç bir zaman diğerleri kadar parlamadı lakin halen bir çok F1 pilotunun idolu olmuş bir isim.
Lobi ve entrika işleri nedeniyle sevilmemiş birisidir. Yoksa bileğine kimse laf söyleyemez :d

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Burada adı geçen pilotlar arasında safkan yetenek sahibi olarak gördüğüm kronolojik olarak son isim M.Schumacher'dir. Schumacher'den sonra o seviyede pilotaj yeteneğini bir daha görmedim. Hamilton başarılı mı? Kesinlikle. Ama 90'lardaki bir f1 aracında ne kadar başarılı olabilirdi? Bu bir muamma.

Ben oyumu Senna'ya verdim. Çünkü küçücük çocukken bende "araba" merakını uyandıran motorsporları videolarının pist tarafında Senna vardı. Yağmurda düzde bile gezen arabayı zıpladıktan sonra rodeo yaparcasına yolda tutmaya çabalayıp bunu başaran pilotları artık göremiyoruz. Gözümün önünden o sahneler hiçbir zaman gitmeyecek.
Büyük oranda katılıyorum ama sonuçta MSC'nin kullandı araç ne kadar teknolojikse rakiplerininde öyle. Şuan mesela RB16B'yi W10'la kıyaslamazsınız gidip W12'yle kıyaslarsınız. Belki örnekleri çok yakın tarihte verdim ama demek istediğim anlaşılmıştır zaten.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Yani rakipleri McLaren kullanıyorken kendisi SLX Doğana binmiyordu.

En nihayetinde öyle oldu...
Ferrari ile ilk şampiyonluğunu aldığın da dahi aracının gridin en iyisi olduğu su götürürdü...
Lakin Ferrari kontratına imza attığı dönemde (sanrım 95-96 gibi) araç gerçekten vasattı (o dönemin Williamsı, takip eden Mclaren dönemleri... )... MSC o aracı oradan aldı... ve teknik ekiple birlikte Şampiyonlupa kadar taşıdı... zaten MSC yi asıl parlatan olay da budur...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
En nihayetinde öyle oldu...
Ferrari ile ilk şampiyonluğunu aldığın da dahi aracının gridin en iyisi olduğu su götürürdü...
Lakin Ferrari kontratına imza attığı dönemde (sanrım 95-96 gibi) araç gerçekten vasattı (o dönemin Williamsı, takip eden Mclaren dönemleri... )... MSC o aracı oradan aldı... ve teknik ekiple birlikte Şampiyonlupa kadar taşıdı... zaten MSC yi asıl parlatan olay da budur...
Evet haklısın ben canlı olarak izlemedim tabii ki ama Serhan Acar MSC'nin bir döneminde aracının gerçekten kötü olduğunu hatta bir yarışında yağmurda en gerilerden gelip lider olduğunu söylemişti ama Hamilton'ında rakiplerinden kötü aracı olduğu zaman şampiyon olduğu dönemi var. Benim görüşüm şöyle; En iyi pilot kesin olarak söylenemez, ama Hamilton efsane midir ? Evet sonuçta en başarılı f1 pilotu. MSC efsane midir ? Evet çoğumuzu F1'i sevdiren pilot. Fakat en efsane pilot bana göre Senna'dır. Senna olmasaydı belkide grosjean şuan yaşamıyor olurdu. Senna'dan sonra F1 araçlarında güvenliğe önem verilmeye başlandı yanlış mı biliyorum ?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Alain Prost F1 dünyasının en underrated pilotlarından biridir. Bunda Ferrari ile şampiyonluk yaşayamaması ve adeta takımdan kovulması ve Senna ile girdiği rekabetin etkisi olduğunu düşünüyorum.
Bu underrated konusunun diğer muzdaribi de bence Sebastian Vettel. O da 4 kez dünya şampiyonu olmasına rağmen o da benzer muameleyi görüyor. Hele Martin Brundle'ın kendisi hakkındaki yorumlarını hayretle takip ediyorum. Vettel'in durumu da Prost'a çok benzer. Büyük beklentilerle Ferrari'ye geliş, ve aynı mutsuz son.
Ferrari'yle kazanan efsane oluyor bknz Schumi, Lauda etc, ama gerek İtalyan basını gerekse takımın olumsuz şeyleri pilotlara yükleme yaklaşımı dolayısıyla Ferrari'de şampiyonluk kazanamayan pilotlar gözden düşüyor maalesef.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
F1'i çok fazla takip etmem ama bir gerçeği öğrenmem benim için yeterli oldu.

F1 otomobilinde gazı böyle pompalayarak viraj dönmek diğer tüm tekniklerden çok daha zordur, gazı her pompalamanızda aracın dengesi bozulur çünkü bu makinelerde en ufak bir sert gaz darbesi arabayı bozmaya yeter, limitte bile olmanıza gerek yok.Bu sebepten genellikle sürüşü daha kolay olduğu için ve fiziksel anlamda daha mantıklı olduğu için yumuşak sürmeye çalışırlar en azından gaz pedalına daha yumuşak davranılır.Yumuşak sürmeyi herkes pratikle bir seviyeye kadar getirebilir ama bu pompalama hareketi tek bir kişiye özgün ve fizik kurallarına göre çok çok yüksek hata payı vardır, uzun antrenmanlarla çözmek kolay değildir(bir nevi doğuştan bir yetenek denilebilir).Hal böyle iken diğer sürücülere laf düşmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Zoru başaran olasılık olarak çok çok daha zor işler başaran, hayata meydan okuyan kişilere hayranlık duyuyorum.
Mesaj çok eski ama YouTube'un keşfetime düşürdüğü bu video denk gelince yazmak istedim.
Her efsanevi pilotun kendine has bir sürüş stili vardır ve bu ihtiyaca cevap veren bir otomobille birleşince ortaya harikulade bir performans çıkar. Bknz Vettel 2013, Alonso 2006, Schumi 2004, Hamilton 2020.
Aşağıdaki videoda diğer pilotların viraja gelişi ve gaz pedalı kullanımı ve 17. saniye civarlarında sahneye gelen Senna'nın eşsiz sürüş stili daha net gözlemlenebilir.

mustafatoptan

Mustafa Toptan
Senkromeççi
5 Ocak 2022
6
2
70
30
Türkiye
Marka
Alfa Romeo
Tartışmalara çok açık ama ben de bu soruya Senna cevabını verirdim. Ayrıca Senna'nın belgeselini izlemenizi mutlaka öneririm.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Efsanevi pilot olarak görüşümü söylemiştim konunun önceki kısımlarında ama şu anki gridde gerek kişiliği gerek pist dışındaki farkındalık çalışmaları gerekse sürüşü ile benim gözümde efsaneyi de şöyle bırakayım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım