Skoda Scala 2. ele düşmüş!-Genel 2. ele tepki.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Eminim ki 2. el fiyatlarından hepimiz rahatsızız ve bu konuda bir şekilde tepki göstermek gerektiğini düşünüyorum. Bugün 4 tane 1.6 tdi premium paket Skoda Scala ilanı gördüm. Liste fiyatı 238000 tl olan arabaya 285000-295000 tl arasında ilan açmışlar. Ben gördüğüm 4 ilanı şikayet ettim. Bundan sonra 0 fiyatından pahalı bütün gördüğüm ilanları şikayet edeceğim. Başka ne yapılır bilmiyorum. Umarım güzel bir akım oluşturup bu ilanları şikayet ile kaldırabiliriz diye düşünüyorum.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
772
1,143
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Sahibinden maalesef şikayet edilen ilanları dikkate dahi almıyor. Kaç tane başlıkta hatasız yazıp açıklamada hasar kaydı, değişen, boya vs çıkan ilan şikayet ettiysem hepsi duruyor. "Serbest piyasa" (!) olduğu için bu konuda yapmak isteseler bile yapabilecekleri birşey yok sanırım.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
1-2 kişinin şikayeti değil 1000 lerce kişi şikayet ederse mecbur işlem yaparlar. Askıya alınsa bile yeter. Kendi çevremle beraner sahibindencim instagram sayfasını da şuan örgütlemeye çalışıyorum.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Cimer için örnek yazı:

Bayilerde xxx₺ (aracın liste fiyatı) ye satılan aracı piyasaya girmeden el altından alıp fahiş fiyatlara satıp bu zorlu pandemi sürecinde biz nihai kullanıcıları zora sokuyor. Gerek Sayın Cumhurbaşkanı'ımız gerek diğer yöneticilerimizin özverili çalışmalarıyla birbirimize kenetlenerek sürdürdüğümüz bu süreçte bir vatandaş olarak bu tarz insanların önünün kesilmesini bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı olarak istemekteyim. Gereğini yapacağınızdan şüphe duymamakla beraber gereğinin yapılmasını arz ederim.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Bayiden 0km olarak alınan araçların alındığı fiyatın üzerinde bir rakama 1 yıl boyunca satışı yasaklansın durum düzelir. Çözüm basit fakat bundan faydalananlar nasıl bir lobi oluşturmuş onu da unutmamak lazım

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Şaşırtmadı,fırsatçılıkta son noktadır bizim insanımız.Bu piyasada düşük yazmalarını beklemek hata olurdu ama bu kadar da yüksek yazılmaz.Alan olduğu sürece de bu böyle devam edecek,arz talep meselesi.

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Bayiden 0km olarak alınan araçların alındığı fiyatın üzerinde bir rakama 1 yıl boyunca satışı yasaklansın durum düzelir. Çözüm basit fakat bundan faydalananlar nasıl bir lobi oluşturmuş onu da unutmamak lazım
en az 2 yıl 50 bin km gibi bir baraj koyup aracın alındığı günkü liste fiyatının en fazla %15 düşüğüne satabilirsin diye yasa getirsinler ve bu süreç araba 10 el de değiştirse sabit kalsın, nasıl düşer fiyatlar.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
en az 2 yıl 50 bin km gibi bir baraj koyup aracın alındığı günkü liste fiyatının en fazla %15 düşüğüne satabilirsin diye yasa getirsinler ve bu süreç araba 10 el de değiştirse sabit kalsın, nasıl düşer fiyatlar.
Alındığı günki liste fiyatı tehlikeli zira 2018 liste fiyatları ile bugün otomobil ilana hiçbirimiz koyamayız. Aldığı fiyatın üstünü 1 yıl yazamasın o bile yeter de dediğiniz gibi 2 yıl da olabilir.

2018 de Corolla 80.000 civarıydı o da haksızlık olur

Son düzenleme:

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Alındığı günki liste fiyatı tehlikeli zira 2018 liste fiyatları ile bugün otomobil ilana hiçbirimiz koyamayız. Aldığı fiyatın üstünü 1 yıl yazamasın o bile yeter de dediğiniz gibi 2 yıl da olabilir.

2018 de Corolla 80.000 civarıydı o da haksızlık olur
Böyle kurallar çok zor ve serbest piyasada uygulama olanağı olmayan şeyler bence. Kasko bedeli üst limittir, bunun üstüne satış yapilamaz dedin mi olay bitmiştir.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Böyle kurallar çok zor ve serbest piyasada uygulama olanağı olmayan şeyler bence. Kasko bedeli üst limittir, bunun üstüne satış yapilamaz dedin mi olay bitmiştir.
Hocam o da normalin altında olabiliyor. 2020 Mart ayında kasko yeniledim. Kasko bedeli 148.000TL idi. Ben o gün satsam 150 ye havada kapışılırdı 160 piyasasıydı. Şuan Ağustos ayındayız 220 den ilana koyarım. Sıfır gibi oluşunu bildiğini için 230-240 verecek tanıdıklarım da var.
Bu fiyatlar arz talep dengesizliği kaynaklı olduğu için aslında piyasanın akışına uygun. Sorun bayiden alıp karaborsaya düşen 0km araçlar. Yoksa bunun olmadığı otomobillerde fiyat sıkıntısı yok.

Bence serbest piyasa devam etmeli. İsteyen istediği fiyattan satsın. Adam 2016 model 80.000 de aracına isterse 0km ile aynı parayı yazsın. Aksesuar olabilir chip olabilir veya keyfi bilebilir.
Bayiden 1 ay önce aldığı araca 20-40 neyse üstünü yazıp karaborsa yaratmasın yeterli diye düşünüyorum

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkadaşlar istediğiniz kadar debelenin, serbest piyasa ve ben mantıksız bulmuyorum fiyatları, ablamların yaşadığı olayla bağlamak istiyorum.

Geçen ay sıfır Tiguan almak için 5000TL kapora verdiler, fiyat 273 bin TL idi, temmuz sonu ağustos başı teslim, o zamanki fiyattan satış yaparız dendi, o sırada galerilerde hemen teslim sıfırları 290 bin liraydı. Ablamlara gidin pazarlık yapıp 285 e alın dedim, mal mıyız niye yapalım dedi.

Şimdi arabaları hala gelmedi, bayilerde 300-315 arası fiyat çekiyor, hala arabanın ne zaman geleceği belli değil. Ne yapacaklarını şaşırdılar. Bu araç kıtlığının içerisinde olması çok normal, sizler olsanız, elinizde fırsat olsa düşünmeden hepiniz yaparsınız.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar istediğiniz kadar debelenin, serbest piyasa ve ben mantıksız bulmuyorum fiyatları, ablamların yaşadığı olayla bağlamak istiyorum.

Geçen ay sıfır Tiguan almak için 5000TL kapora verdiler, fiyat 273 bin TL idi, temmuz sonu ağustos başı teslim, o zamanki fiyattan satış yaparız dendi, o sırada galerilerde hemen teslim sıfırları 290 bin liraydı. Ablamlara gidin pazarlık yapıp 285 e alın dedim, mal mıyız niye yapalım dedi.

Şimdi arabaları hala gelmedi, bayilerde 300-315 arası fiyat çekiyor, hala arabanın ne zaman geleceği belli değil. Ne yapacaklarını şaşırdılar. Bu araç kıtlığının içerisinde olması çok normal, sizler olsanız, elinizde fırsat olsa düşünmeden hepiniz yaparsınız.
Bayide 0km araç kuyruğuna yazılıp 270 den alıp ertesi gün ilana 290 dan koymanın adı tam olarak Karaborsa yaratmak. Devletler Karaborsa ile mücadele etmek zorunda yapılır yapılmaz başka bir mevzu.
Ben böyle bir ahlaksızlığı asla yapmazdım. Otomobil alırsın 6 ay binersin satman gerekir 2.el piyasasına göre 285 veren varsa yazarsın EyvAllah lakin bile isteye karaborsa oluşturmak Ahlakla bağdaşır bir şey değil ve eline fırsat geçen herkes para için karaborsa oluştursa işimiz yaş.
Aynı ahlaksız yarın Tuvalet kağıdı depolar, makarna depolar, Yağ depolar, Tüp depolar vs ki bugün bunu yapanlar da var. Fakat sizin fırsatınız olsa siz de yaparsınız diyerek meşrulaştırılmamalı. Allah böyle bir adiliği nasip etmesin

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Allah böyle bir adiliği nasip etmesin

Sonunda yine işi Allah'a havale edince bu ülke de bir halt değişmiyor.

"Allah nasip etmesin"
"Allah cezasını versin"
"Allahından bulsun"
"Allah bildiği gibi yapsın"

Yapmıyor, vermiyor.. Bir şeyler değişsin istiyorsak milletçe örgütlenip ikinci el karaborsasına dur demeliyiz.
Çözüm yolu olarak baştan belirttiğiniz gibi 1 yıl satış sınırı makul bir süre. Bunu siz-ben düşünebiliyorsam Devletim de düşünmeli. Oradan nemalanan iki çakal daha çok kazansın diye göz yummamalı. @Tb96 paylaştığı tüm ilanları ben de şikayet ettim ki bunun bir ötesi mutlaka Cimere şikayet olmalı. Birlik olmazsak kimsenin umrunda değiliz. "Serbest piyasa abiiiğğğ karışamaazsınn" cılar burada olduğu gibi her yerde müdahil olup suyu bulandıracaklardır.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Sonunda yine işi Allah'a havale edince bu ülke de bir halt değişmiyor.

"Allah nasip etmesin"
"Allah cezasını versin"
"Allahından bulsun"
"Allah bildiği gibi yapsın"

Yapmıyor, vermiyor.. Bir şeyler değişsin istiyorsak milletçe örgütlenip ikinci el karaborsasına dur demeliyiz.
Çözüm yolu olarak baştan belirttiğiniz gibi 1 yıl satış sınırı makul bir süre. Bunu siz-ben düşünebiliyorsam Devletim de düşünmeli. Oradan nemalanan iki çakal daha çok kazansın diye göz yummamalı. @Tb96 paylaştığı tüm ilanları ben de şikayet ettim ki bunun bir ötesi mutlaka Cimere şikayet olmalı. Birlik olmazsak kimsenin umrunda değiliz. "Serbest piyasa abiiiğğğ karışamaazsınn" cılar burada olduğu gibi her yerde müdahil olup suyu bulandıracaklardır.
Haksızlık karşısında sırasıyla el,dil kalp ile mücadele etmek müslümana farzdır bu sebeple Allahın adını ananlar sadece anmakla zaten kalmıyor. Fakat Dünyada Güç sahibi de yalnızca Allahtır ve Dua en güçlü silahtır bunu kullanıyoruz.
Ve Allah sandığınızın ötesinde belalarını verdi veriyor. Ben Orta ve Üst, Süper Üst gelir grubunda çok insan tanıyorum bu şekilde ticaret yapıp abad olanı görmedim mutlaka haram bir yerden çıkıyor. Dünya her ne kadar hukuksuz olsada Allah cezayı mutlaka veriyor.
Allah bana böyle bir adiliği nasip etmesin doğal bir cümle ben de insanım nefsime yenilmemek için dua etmem lazım.

Ben elimden gelen mücadeleyi Cimerin ötesinde de verdim veriyorum. Adaletsizliğe karşı her türlü haklı mücadeleyi sonuna kadar destekliyorum

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım