tofaş 1.3 motoru modifiye etmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yunusozt

Senkromeççi
3 Nis 2018
2
0
85
tofaş marka murat 124 aracım var araç 1.3 motor.
bu motor bana yetersiz geliyor. motoru güçlendirmek istiyorum.
neler yapılabilir tecrübeli kardeşlerim ve abilerim yardımınızı rica ediyorum ?

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
tofaş marka murat 124 aracım var araç 1.3 motor.
bu motor bana yetersiz geliyor. motoru güçlendirmek istiyorum.
neler yapılabilir tecrübeli kardeşlerim ve abilerim yardımınızı rica ediyorum ?
Dusuk hacim ve atmosferik olduğu için bence biseyler yapmak pek mutlu etmez. Satip daha büyük hacim bir araba bakmak daha mantıklı olur bence

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Performanstan kastiniz biraz daha serilik ise aracınızın hava filtresini maksimum kondisyonda tutmaya çalışın. Bu şekilde havayı daha kolay emecek ve daha fazla patlama sağlanmış olacaktır. Aracınızın yakıt/hava karışımının doğru olduğundan , bir diğer deyişle karburator ayarinin doğru olduğundan emin olun. Lastik basınçlarınızı sürekli uygun değerlerde tutun. Bunlar motorunuzu maksimum verimde kullanmayı sağlayacaktır.
Eğer amacınız gerçek manada modifiye edip motor gücünün %100 ünden fazlasına çıkmak ise işiniz biraz zor Yeni nesil turbo bir motor olsaydı görece basit bir yazılımla %15-20 güç artışı sağlayabilirdiniz. Atmosferik bir araçta beygir kazanmak oldukça zordur. Ama bu işi zirveye taşımış olan örnekleri de var. Youtube'a Wankel Şahin yazarsanız aracın Supralarla drag yarışına kalktığı videoları görürsünüz. Ama maalesef bunu Tofaş motoruyla yapmıyor. Benim tavsiyem motorsporlarinda kullanılmış motor bloklarını kullanmanız. Bu motor blokları doğuştan fazladan beygire dayanıklı oluyor. BMW'nin yarış sporlarında E30'larda ve bir cok modelinde kullandığı M50 motoru fiyat seviyesi olarak da görece daha uygun olduğundan düşünülebilir.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Performanstan kastiniz biraz daha serilik ise aracınızın hava filtresini maksimum kondisyonda tutmaya çalışın. Bu şekilde havayı daha kolay emecek ve daha fazla patlama sağlanmış olacaktır. Aracınızın yakıt/hava karışımının doğru olduğundan , bir diğer deyişle karburator ayarinin doğru olduğundan emin olun. Lastik basınçlarınızı sürekli uygun değerlerde tutun. Bunlar motorunuzu maksimum verimde kullanmayı sağlayacaktır.
Eğer amacınız gerçek manada modifiye edip motor gücünün %100 ünden fazlasına çıkmak ise işiniz biraz zor Yeni nesil turbo bir motor olsaydı görece basit bir yazılımla %15-20 güç artışı sağlayabilirdiniz. Atmosferik bir araçta beygir kazanmak oldukça zordur. Ama bu işi zirveye taşımış olan örnekleri de var. Youtube'a Wankel Şahin yazarsanız aracın Supralarla drag yarışına kalktığı videoları görürsünüz. Ama maalesef bunu Tofaş motoruyla yapmıyor. Benim tavsiyem motorsporlarinda kullanılmış motor bloklarını kullanmanız. Bu motor blokları doğuştan fazladan beygire dayanıklı oluyor. BMW'nin yarış sporlarında E30'larda ve bir cok modelinde kullandığı M50 motoru fiyat seviyesi olarak da görece daha uygun olduğundan düşünülebilir.

Öyle bir motoru alıp 124 takmak ölüm makinesine dönüştürmez mi?

Buda Wankel Şahin, günlük kullanıldığını da hiç zannetmiyorum.

Arabaların altyapıları belli, fazla abartmamak lazım. Konuyu açan kişinin de böyle bir şey isteyeceğini zannetmiyorum. Araba gittiğinden daha iyi durmalı diye düşünüyorum.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Öyle bir motoru alıp 124 takmak ölüm makinesine dönüştürmez mi?

Buda Wankel Şahin, günlük kullanıldığını da hiç zannetmiyorum.

Arabaların altyapıları belli, fazla abartmamak lazım. Konuyu açan kişinin de böyle bir şey isteyeceğini zannetmiyorum. Araba gittiğinden daha iyi durmalı diye düşünüyorum.
Mesajım yanlış anlaşıldı sanırım. O motoru 124 e takmaktan bahsetmek istemedim ben. Zaten 124'ün üretilmiş amacı , alt yapısı buna uygun değil. 124'ün yerine bu motorun kullanıldığı otomobilleri seçmeniz daha mantikli olur demeye çalıştım.
Wankel Şahin'in günlük kullanıldığına dair bir iddam yok zaten o güçte olup da günlük kullanılabilen sayılı araba vardır. Benim amacım konu Şahinse gelinebilecek son noktaları göstermeye çalışmak

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Mesajım yanlış anlaşıldı sanırım. O motoru 124 e takmaktan bahsetmek istemedim ben. Zaten 124'ün üretilmiş amacı , alt yapısı buna uygun değil. 124'ün yerine bu motorun kullanıldığı otomobilleri seçmeniz daha mantikli olur demeye çalıştım.
Wankel Şahin'in günlük kullanıldığına dair bir iddam yok zaten o güçte olup da günlük kullanılabilen sayılı araba vardır. Benim amacım konu Şahinse gelinebilecek son noktaları göstermeye çalışmak
Konu şahin değil 124. Konu şahin olsa bile bu arabanın sadece dış kaporta akşamı şahin. Onun dışında her hangi bir alakası yok zaten tofas grubuyla. Wankel sahinden bahsediyorum.

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
İlk olarak headers takılabilir. Daha sonra 1600 Weber karbüratör, dereceli egzantrik ve elektronik ateşleme uygulaması yapılabilir. Bunlar da tatmin etmezse manifold, piston modifiyesi yapılabilir. Bunlar sadece motor için yapılacaklar. Bu kadar yükledikten sonra yürüyeni de modifiye etmek gerekecek. 5 ileri şanzıman, 1600 diferansiyel vs..

Ama 1.3 -(hatta çoğu aslında 1.2'dir ruhsatta yanlış geçer)- 124 motorunu bu kadar yüklemek mantıksız bence. Bu araçlar hız için değil haz için kullanılmalı. Çünkü işin içine hız girdiğinde ölüm makinesine dönüşüyorlar. İlla ki 124 modifiye etmek istiyorum diyorsanız 1.6 slx motor atıp onu yüklemek daha mantıklı olur.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İlk olarak headers takılabilir. Daha sonra 1600 Weber karbüratör, dereceli egzantrik ve elektronik ateşleme uygulaması yapılabilir. Bunlar da tatmin etmezse manifold, piston modifiyesi yapılabilir. Bunlar sadece motor için yapılacaklar. Bu kadar yükledikten sonra yürüyeni de modifiye etmek gerekecek. 5 ileri şanzıman, 1600 diferansiyel vs..

Ama 1.3 -(hatta çoğu aslında 1.2'dir ruhsatta yanlış geçer)- 124 motorunu bu kadar yüklemek mantıksız bence. Bu araçlar hız için değil haz için kullanılmalı. Çünkü işin içine hız girdiğinde ölüm makinesine dönüşüyorlar. İlla ki 124 modifiye etmek istiyorum diyorsanız 1.6 slx motor atıp onu yüklemek daha mantıklı olur.
Hemen hemen bunların aynısını yazacaktım :) Bütçe doğrultusunda düşük basınçlı turbo uygulaması da yapılabilir. Yalnız şunu kesinlikle unutmamak gerekir: 124 gibi bir arabada en küçük güç artışında bile fren ve süspansiyon modifiyesi şart olur.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Hemen hemen bunların aynısını yazacaktım :) Bütçe doğrultusunda düşük basınçlı turbo uygulaması da yapılabilir. Yalnız şunu kesinlikle unutmamak gerekir: 124 gibi bir arabada en küçük güç artışında bile fren ve süspansiyon modifiyesi şart olur.
Stock hali dahi yetmediğini söylüyor çoğu kullanıcı. Zaten modifiyenin amacı da bu değil mi. Aracın eksiklerini daha iyileriyle güncellemek. Sadece motor değil. Hatta bana kalırsa önce taşıyıcılar ve yürüyen iyileştirilip daha sonra bu ikisinin limitini göre motor yükseltilmeli.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Ayriyeten motora girmeden önce fren yürüyen guclendirilse virajlara tapa gaz girmek daha çok mutlu edebilir. 124 güzel ve zevkli bir araba illa performans istiyorsanız bence satın. Dış kaporta aksami jant ve iç aksama harcanip zevk ve hazla da binilebilir :)

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör

Tam 1.6 motor swaplayabilirsiniz demeye gelmiştim ki yazmışsınız bile :D sığar mı bilmiyorum ama 2.0 Tempra motoru denemenizi tavsiye ederim tabii bunu yaparken yürümenin bir hayli geliştirilmesi gerek.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,385
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Teknik kısımda sorunuza arkadaşlar cevap vermiş. Benim ufak bi düzeltmem olacak. Ülkemizdeki 124’ler 1197 cc yani 1.2 motor. Aracınız da 1.3 değil 1.2 yani :)

Bu arada hastasıyım kendilerinin

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
2 gündür şu başlık gündemde, arabayı modifiye etmek yerine, eski kondisyonuna getirilse bence daha farkılı olacaktır.

yunusozt

Senkromeççi
3 Nis 2018
2
0
85
herkeze çok teşekkerüm ederim. yararlı olan bilgiler var gereksiz olanda var bir iki tane. wankel şahin gibi zaten yapamam o kadar bütcem yok. benim amacım arabanın orjinalliğini bozmadan orjinal kendi motoruna 1.2miş onuda ögrenmiş oldum. o motoru ağzına kadar doldurmak biraz daha performans almak .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım