Tofaş motor güçlendirme

yasineryigit

Takipçi
Beğeni Puanı
27
Tofaş motor güçlendirmek için ne yapmak gerekir

ilhan55

Profesör
Beğeni Puanı
2,417
Ne amaçla yapacaksın?

Eğer karbüratörlü ise Çift boğazlı daha fazla yakıt ve hava basabilen karbüratör ile başlayabilirsin.

Dereceli egzantirik

Kaliteli açık hava filtresi

Daha iyi hava tahliyesi yapan bir egsoz sistemi

Bunlar sıradan bir tofaş'ın 0-100 süresini 2 sn'ye yakın kısaltır.Top speed'ini 15-20 Km/s arttırır.

Bunlar başlangıç

Amaca ve keseye göre çok fazla modifikasyon yapılabilir.Ne yapmak istediğini söylersen daha iyi yardımcı oluruz.

yasineryigit

Takipçi
Beğeni Puanı
27
Amaç beygirin artması daha iyi performans almak

yasineryigit

Takipçi
Beğeni Puanı
27
Çok fazla aşırıya kaçmamak kaydıyla tatmin etsin zevk vermesi için araç karbüratörlü

bt

Takipçi
Stage 1
Beğeni Puanı
35,444
Marka
Opel
Önce frenlerine bir el atmanızda fayda var. Onun dışında arabayı kesinlikle benzinde kullanmak gerekir. Yoksa yapılacak her modifikasyon, yanında yeni sorun getirecektir. Son susturucu değişimi bile arabaya 3-5 hp civarı bir katkı sağlıyor. Açık hava filtresi de kuş serisinde kolay uygulanabilir bir işlem. Soğuk havayı rahatça alabileceği bir yere kadar uzatırsanız gayet verimli olur. Aklıma gelen ve uygulamasına şahit olduğum basit işlemler bunlar.
Geçenlerde @motorsinann ve arkadaşları bir Şahin'e motor yaptılar. Aracın modifiye potensiyeline daha hakim bir arkadaştır kendisi. =)

motorsinann

Panpa
Beğeni Puanı
5,984
arkadaşın Tofaş 1.6 alttan eksantrikli aracına kendi elllerimle motor yaptım
eleman dedi ki güçlendirelim ama ben pek sıcak bakmadım, silindir kapağını kısaltıp sıkıştırma oranını arttırmak istedi bu sefer benzinin oktana ihtiyacı var çünkü sıkıştırma zamanı sonu fazla ısı meydana geleceği için vuruntu yapacaktır, sürekli oktan koyarakta tofaşla gezmek.. + lpg ile kullanıyor çoğunlukla ve o motorun canı yanardı..
büyük piston v.s olaylarına girmekte biraz sıkıntılıdır attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez kısacası.
Dereceli eksantrik takılır, ateşleme ile oynanır, ince conta takılabilir fakat aracın ne olduğunu unutmamak lazım :) ki 1.6 ları gayet iyi gidiyor
bu tarz ciddi emek ve para isteyen işleri daha uygun arabalara yapmak iyi olur :) tofaşta ne şase ve alt takım var gaz tenekesi gibi arabadır

yasineryigit

Takipçi
Beğeni Puanı
27
Çok teşekkürler sadece zevk olarak para harcanır 2. Araba olarak yoksa değmez

Enes Ozel

Takipçi
Beğeni Puanı
10
@berkertekin dostuma katılıyorum. Frene el atmanız gerekir ve benzinde kullanmanız gerekir. Bence motor güçlendirmeyin zaten araba hafif olduğu için 120'den sonra sanki içi boş kutu gibi araba havalanıyor hafifleşiyor tehlikeli olmaya başlıyor. Ama karar sizin siz bilirsiniz.

Mur4td

Takipçi
Beğeni Puanı
0
Marka
Tofaş
Ucuz yollu Bi şekilde tofaş doğan slx 1.6 motorumu nasıl atmosferik benzeri yapabilirim

GeneralCevdet

Profesör
Beğeni Puanı
654
Marka
Audi
çift boğaz weber karbüratör tofaşlara çok yarıyor,bizzat 92 model şahinde test ettim.üst devirler canlıydı epey.

Toprak38

Toprak
Foforitçi
Beğeni Puanı
7,541
Marka
Skoda
O motor zaten atmosferik? Sabah marşa basın, araba yine atmosferik olarak çalışacaktır. Sıfır maliyet.
Tofaş camiasında turbolamadan modifiyeye atmosferik yapmak deniyor. Bence de saçma ama öyle alışmışlar bi kere :D bilmeyenler de atmosferiği bambaşka bişey sanıyorlar