"TR"siz plaka kullanmak yasal mı?

HashmetLee

Egemen ERBAŞI
Düz Yol Gazcısı
2 Tem 2020
3
21
245
23
Ankara
Marka
Volvo
Selamlar.
84 model aracımın plakasının yıpranmasından dolayı plakamı değiştirmeyi düşünüyorum. Hazır değiştirmeyi düşünürken o yıllardaki plakalarından ("TR"siz plaka) kullanmak istiyorum. Plakayı app plaka şeklinde değil de numara ve harf standartlarına uygun bir şekilde yaptırmayı düşünüyorum. Eski yıpranmış plakayı bagajımda taşımak şartıyla TRsiz plaka ile trafiğe çıkabilirmiyim. Ceza gibi bir durum olur mu? Aracını bu şekilde kullananlar özellikle yardımcı olursa çok sevinirim.

örnek olarak;
resim_2021-02-09_123413.png resim_2021-02-09_123432.png

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ben 2020 Mart'ta muayeneye girerken tr siz plakası olan bi araba sorunsuz geçti. Sıkıntı yaşarsanız eğer app olmasından yaşarsınız tr siz olmasından değil

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Trafikte gezen çok görüyorum, hatta orjinal TR siz plakası olan arabalar ekstra kıymetli bile oluyor. Sorun olacağını sanmam. Tabi normalde TR'siz olanlar nasıl oluyorsa, aynı formatta olmalı. Eğer varsa hologramı, soğuk damgası vs olmalı bir şekilde.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
376
764
1,895
ANKARA
Marka
Ford
APP plaka yapan işletmeler basıyor mühürlü yapıyorlar, araç yaşlı olduğu için polislerin bir şey diyeceğini sanmıyorum.
Muayene de kalırsa şahet eski plakaları takar geçersiniz sorun olmaz

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Plakanın TR'siz olup olmayacağı bence son düşünmeniz gereken şeylerden biri olmalı. Zira EGM plaka tescil bölümünde tescillenmemiş hiç bir plaka muayeneden geçemez. Tescil kısmına gidip TR'siz plaka basıyor musunuz ve bunu damgalı, hologramlı şekilde onaylıyor musunuz ? diye sormanız gerekiyor. Eğer trafik plaka tescil yönetmeliğinde TR'siz plaka onayı yoksa sizin dışarıda yaptırdığınız herhangi bir plaka zaten muayeneden geçemez. He muayenedeki denetçi fark etmez, es geçer, üstünü örter onu bilemem. Ama trafik tescilsiz, başka yerde yaptırdığınız plaka elbet bir gün patlar.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Karayolları Trafik Yönetmeliği
Madde 55- (Değişik:RG-19/2/2014-28918)
(7)
Tescil plakalarında; il kod numarasından sonra ikili harf üçlü rakam, tekli harf dörtlü rakam ve üçlü harf ikili rakam ile ikili harf dörtlü rakam, tekli
harf beşli rakam ve üçlü harf üçlü rakamdan oluşan harf ve rakam grupları bulunur.
Tescil plaka numarası, Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenecek listelerdeki il kod numaraları, harf ve rakam gruplarından sıra esasına göre
tahsis edilir.
Her plakada, il kod numarasından önce gelmek üzere (ek:12/V)’te gösterilen ve ülkemizin uluslararası tanıtım işaretini taşıyan ve 56 ncı madde
ile belirlenen renge uygun nitelikleri haiz (TR) rumuzu bulunur. (TR) rumuzu, 4x10 cm’lik mavi bir dikdörtgen kutu içine yerleşmiş reflektif tabakanın imalat aşamasında işlenmiş, fiziksel veya kimyasal yolla plakaya zarar vermeden çıkarılamayacak niteliktedir.

Yasal mı? Değil. Birçok kuralda olduğu gibi keyfi bir hoşgörü mevcut olabilir. Ancak muayeneden geçmediği veya ceza yediğiniz takdirde itirazınız sonuç vermez (aynı durum tabii ki kırmızı şeritli TR plakalar için de geçerli).

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım