TRW Disk-Balata Nasıldır?

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
selamlar.
e90 320d aracımın ön arka diski ve balatasını değiştireceğim.
orjinal almayı planlıyordum ama parçacılarda ya da internette 5.000₺’ye yakın bir ücret çıkıyor ve içim acıyor yalan söylemeye gerek yok.
internette araştırırken trw ön-arka disk ve trw cotec balata kombinasyonu kullanmış insanlar ve herkes memnun görünüyor.
hiç TRW eskiten veya trw’yi +,-‘ile bana yorumlayacak bir arkadaş var mıdır?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,704
2
9,633
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Ben TRW disk ve balata kullandım , çok memnundum ki hiç bir eksi yanını görmedim , özellikle disk olarak aşırı hoşuma gitmişlerdi , balata yıpranması biraz fazla olabilir ama benim kullanım koşulumdan ötürü diye düşünüyorum.

Orijinal olarak parça üreten bir firma zaten , atıyorum mercedese trw üretiyordur ama üzerine trw değilde yıldız logosu koyuyordur , bence iyidir hoştur kalitelidir.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Ön 2 disk ve balatam TRW marka ve ortalama olarak 3 yıl 30 bin kilometredir kullanıyorum.

Duruş gücü olarak gerçekten çok başarılı. Özellikle fren hidroliğimi yeniledikten sonra inanılmaz iyi bir frene sahip oldum. Arabam 102 beygir ama frenler çok çok rahat bir şekilde 140 beygir ve üstünü kaldırır durumda.

Dayanıklılık olarak bakacak olursak da fren hidroliğini de yeniledikten sonra şiştiğini, titrediğini henüz görmedim ki kaç kez ciddi anlamda suistimal ettim. Hatta ısınma olarak da arka disklerden ciddi çıtırtılar gelmeye başladığında bile ön 2 diskimden yani TRW'lerden o kadar çıtırtılar gelmiyordu.

Ömrü konusunda ise henüz balatam bitmedi, her periyodik bakımda kontrol ediyoruz, ediyorum ve şimdilik bitmedi.

Şimdi gelelim gözlemlediğim negatif özelliklere;
Öncelikle balatalar sanki jantı biraz fazla kirletiyor gibi ki bu durum balatanın biraz fazla aşındığının göstergesi olabilir ancak öte yandan erken bitme gibi bir durum da olmadı. Belki de sert bir yapısı vardır yani bilmiyorum.

Diğer olumsuz olarak gördüğüm şey ise ses konusu. Özellikle ciddi gazlayıp frenleri de kullandıysanız ses yapabiliyor. Benim arabada durmaya yakın 10-20 km/h gibi hızlarda ufaktan ses geliyordu ancak birkaç gündür bu ses de ciddi azaldı.
Kontrol etmedim ancak ufak çakıl girdiği için olabilir veya balata spreyi sıkılırsa buna çözüm bulunabilir.
Benim için duruş gücü önemli olduğu için açıkçası pek takmıyorum bu durumu, çok fazla kafaya takarsanız kale balata gibi yumuşak balata ile bir sonraki bakımda değiştirsiniz ve tornadan da ufak geçirirseniz herhangi bir sorun kalmaz.

Sonuca gelirsek, ben memnunum ve tavsiye ederim. TRW kaliteli bir firma ve halihazırda birçok firma için orjinal parça üretiyor. Yani sanayi tabiriyle üstünde arabayı üreten markanın logosu olunca fiyatı yüksek, oem olunca daha uygun oluyor. Aldığım zaman fiyatı çok daha uygundu ve şimdi aradan geçen yıllara rağmen diyorum ki fiyat/performans oranı ciddi yüksekmiş.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Textar iyidir, alternatif olarak düşünülebilir, incelenebilir.

Ben TRW disk ve balata kullandım , çok memnundum ki hiç bir eksi yanını görmedim , özellikle disk olarak aşırı hoşuma gitmişlerdi , balata yıpranması biraz fazla olabilir ama benim kullanım koşulumdan ötürü diye düşünüyorum.

Orijinal olarak parça üreten bir firma zaten , atıyorum mercedese trw üretiyordur ama üzerine trw değilde yıldız logosu koyuyordur , bence iyidir hoştur kalitelidir.

Mercedes'te ATE veya textar çıkıyormuş.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
çok teşekkür ederim herkese.
aracımın üzerinde sıfırdan takılı diskler ve textar balatalar bulunuyor ve artık çok ötmeye başladı.
trw’de aynı şekilde öter korkusu var açıkçası ama yorumlara göre ötme ihtimali düşük görünüyor.
inşallah öyle olur

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
arkadaşlar karar verme arafesindeyim ancak hala karar veremedim;
textar disk/balata
trw disk/balata
ate disk/balata
üçü arasında kararsızım. trw ve textar çok yakın paralarda, ate daha pahalı.
siz ne dersiniz?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,704
2
9,633
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
arkadaşlar karar verme arafesindeyim ancak hala karar veremedim;
textar disk/balata
trw disk/balata
ate disk/balata
üçü arasında kararsızım. trw ve textar çok yakın paralarda, ate daha pahalı.
siz ne dersiniz?

ATE çok övüldü zamanında ama 3 markadan bana sorarsanız hangisi uygunsa onu alın :)

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Trw'nin dandik balatasi yuzunden pistte tek hotlap atamadan eve donmuslugum vardir.

Ate, hatta mumkunse ate seramik kesinlikle tavsiye ederim.
Varsa ferodo premier serisi balatalar da guzel is yapar ama biraz tozlu ve seslidir.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
trw cotec serisi aklıma çok yatmıştı ancak son yorum kafamı baya karıştırdı

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hocam trw bazı markalara orjinal parça üretimi yapan kaliteli bir markadır. Bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Touareg aracımızda Ferodo kullanıyoruz memnunuz.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
trw alfada kullandım sevmedim

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
trw kullananlar ya çok memnun ya hiç memnun değil. ferrodo’dan genelde insanlar memnun kalmış o yüzden bilemedim açıkçası

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım