Türkiyedeki vasat otomobil gazeteciliği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TheTurkishStig

Asfalt Kurutucu
18 Ocak 2018
66
35
520
Bana katılan var mı bilmiyorum ama yazın boş günlerimde otomobil dergileri alıp okumayı seven bir insanım(artık dım).Uzun zamandır farkındaydım ama şu aralar iyice farkına vardım bu dergilerin gerçekten vasat olduğuna.İsim vermek istemiyorum ama tüm dergilerin böyle olduğunu biliyorum.Dergilerin yabancılar tarafından yazılan kısımları bir nebze olsun fena değil dedirtiyor ama türkler tarafından yazılan kısımlar bildiğiniz otomobil kataloğundan hallice hatta daha kötü.Merak ediyorum bu dergileri yazan insanlar gerçekten otomobilden anlıyor mu?Ya da otomobil seviyorlar mı?

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
vasat olarak tanımladığınız kısmın ne olduğunu tam olarak anlamadım ben. katalog gibi derken, araçları sürekli övdüklerinden mi şikayetçisiniz?

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Dergi dediginiz sey bitti. En kral otomobil dergisinin tiraji 5000 var midir ? Marka destekleriyle ayakta kaliyorlar, 3 tane markayi hunharca elestirse adam batar, dergi falan cikaramaz zaten. Yabancilarin oyle bir derdi olmadigi icin (ozellikle Ingilizlerin) kafalarina gore takiliyorlar

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şimdi kaliteli dergicilerin hepsi web üzerinden yayıncılığa geçti. Eskiden dergiler gerçekten bağımsızlardı. O yüzden arabaları hiç acımadan yerden yere vururlardı. Hatta bazen subjektif yorumlarıyla bile gömenler olurdu, başka dergide beğenildiğini görünce kafası karışırdı insanın. Öyle zamanda gidip arabayı canlı gözle denemek isterdi insanlar.

Şimdi otomobil markaları büyük ihtimalle dergilere tamamen çökmüşlerdir. Dijital platformlardaki tester'lara bile yoğun baskı yapıyorlar, dergiler maddi olarak bu kadar kan ağlarken çaresizce katalog yayınına dönmüşlerdir.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,288
1
9,438
4,970
kocaeli
.
72271d2014a5d573afd7b5923c169b4c.jpg

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TheTurkishStig

Asfalt Kurutucu
18 Ocak 2018
66
35
520
vasat olarak tanımladığınız kısmın ne olduğunu tam olarak anlamadım ben. katalog gibi derken, araçları sürekli övdüklerinden mi şikayetçisiniz?
İncelemeler bir sayfanın çeyreği kadar.Hiçbir şey öğrenemeden yazı bitiyor.Türklerin yazdığı yazılara bakıyorum da en ateşli arabalarda bile yazılar donuk ve okuması keyifsiz.

berkeerdem

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
24
13
595
Yabancı yazarların yazdığı yazıları keyifle okuyorum. Malesef türk yazarlar otomobillere değer vermiyor gibi 2 sayfa bile yazmıyor.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Daha önce de benzer bi konu vardı, orada da belirtmiştim. Sadece Otomobil dergileri için geçerli değil bu durum. Kültür sanat edebiyat dergileri, magazin dergileri de dahil ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bir kaç senedir Yaşanan dolar artışlarından sonra zaten maliyetinin altında satılan ve sponsor desteği bulmakta sıkıntı yaşayan dergiler önce haftalık basımdan aylığa, 2 aylığa ve yavaş yavaş yokolmaya doğru gidiyor...
Dergi satışları azaldıkça içerik kalitesi de düşüyor. Sponsor bulmakta zorlanan dergiler ya kendisine sponsor olan firmaları övmeye başlayıp objektiflikten uzaklaşıyor, ya da sosyal medyaya ağırlık verip dergiyi günü kurtarmak adına çıkarıyor...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Daha önce de benzer bi konu vardı, orada da belirtmiştim. Sadece Otomobil dergileri için geçerli değil bu durum. Kültür sanat edebiyat dergileri, magazin dergileri de dahil ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bir kaç senedir Yaşanan dolar artışlarından sonra zaten maliyetinin altında satılan ve sponsor desteği bulmakta sıkıntı yaşayan dergiler önce haftalık basımdan aylığa, 2 aylığa ve yavaş yavaş yokolmaya doğru gidiyor...
Dergi satışları azaldıkça içerik kalitesi de düşüyor. Sponsor bulmakta zorlanan dergiler ya kendisine sponsor olan firmaları övmeye başlayıp objektiflikten uzaklaşıyor, ya da sosyal medyaya ağırlık verip dergiyi günü kurtarmak adına çıkarıyor...
Dediğin tamamen doğru. Hepsini geç, baskı maliyetleri inanılmaz arttı. Çünkü kağıt fiyatları uçtu gitti. Matbaalar kağıdı dövizle alıyor. En başta buradan zarar var. Sırf bu yüzden bile dergiler tamamen bitebilir. Birkaç yıla kadar berberlerde ve bekleme salonlarında sehpa üzerinde tabletler görebiliriz :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Dediğin tamamen doğru. Hepsini geç, baskı maliyetleri inanılmaz arttı. Çünkü kağıt fiyatları uçtu gitti. Matbaalar kağıdı dövizle alıyor. En başta buradan zarar var. Sırf bu yüzden bile dergiler tamamen bitebilir. Birkaç yıla kadar berberlerde ve bekleme salonlarında sehpa üzerinde tabletler görebiliriz :)

Bi de bu Turkcell Dergilik olayı gibi uygulamalar da etken. Dergilere kazancı nedir bilmiyorum ama okuyucu için çoğu bedavaya bedava olmayanlarda ise normal fiyatından daha ucuza abonelik yapılabiliyor... her halükarda dergiyi elime alıp okuyayım olayı bitiyor...

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Geçen bir tane aldım. Adam opel mokka x ile skoda karoq karşılaştırmış. Birisi b suv diğeri c suv ne alaka diye başta sorguladım. Sonra yalıtım,konfor gibi konuları ayırdığımızda da karoq her konu da başarılı bulmuş ki normal c suv sonuçta. Sonuca gelince mokka x daha başarılı bulmuş. Şimdi bunu yazan kim,ne için yazar anlamadım :D

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Türkiye’de vasat değil ama taraflı otomobil gazeteciliği var. Test arabası gelsin diye arabaların kusurlarını örtülü bir dille söylüyorlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım