Turkiye' de Hak Ettigi Degeri Bulamayan Araclar

Sizce hangi otomobil markalari Turkiye' de hak ettigi degeri bulamamaktadir?

• Kullanılan toplam oy
    72
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Sizce hangi otomobil markalari Turkiye' de hak ettigi degeri bulamamaktadir? (3 marka secebilirsiniz)
Tabiki en cok satan markalari ankete dahil etmedim (Mercedes, BMW, Audi, VW, Renault, Fiat, Ford, Opel Toyota, Hyundai, Nissan, Peugeot, Skoda, Citroen vs. )
Siz de farkli markalarin hak ettigi degeri bulamadigini dusunuyorsaniz, burada nedenleri ile tartisabiliriz.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Konu çok tatlı olmuş bu arada
1-Mazda ----> Hem amerika'da hem Avrupada'da ciddi ivme yakaladılar son kasalarıyla.
2-Suzuki ---->Asya ve Avrupa piyasasında ufak bineklerin veteranı ama burda son çıkardıkları baleno 300 satmış.
3-Yüksek hacimli motorlu her marka arabalar:Ötv-mtv yüzünden <1.6 motorlu araba cenneti olduk

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Mazda bir türlü dikiş tutturamadı. En büyük sebeplerinden birinin marka algısı olduğunu düşünüyorum. Genel olarak milletimiz Alman sevdiği için durumlar böyle. Üstüne motor hacimleri vergilerimize uygun(!) olmadığı için hakettiği değeri görememekte.
Volvo ise aynı şekilde marka algısından dolayı. Bir türlü premium marka seviyesinde görülemiyor. Her türlü üç büyük Alman üretici (Audi, BMW, Mercedes) Volvo'nun önüne geçiyor.
Genel olarak bakarsak Japon üreticiler hakettikleri değeri göremiyorlar. Motor hacmi ve güç konusunda diğer üreticilere nazaran dezavantajları oluyor. Alman üreticilerin piyasayı iyi okuyup ona göre çözümler üretmeside (mesela E180, 5.20i gibi) bu araçların popülerliğini azaltıyor. Lexus, Mitsubishi, Mazda, Suzuki gibi firmaları örnek verebiliriz hakettikleri değeri görmeyenlere.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Tesekkurler @DouglasAdams
Saab: Global pazarlama stratejilerinin bir sonucu oldugunu dusunuyorum, cunku avrupa dahil dunyanin hicbir yerinde piyasasini iyi oldugunu soyleyemeyiz :(
Alfa Romeo: Muhtesem bir gecmisi olan, dunyanin en koklu otomobil firmalarindan birisi olmasina ragmen, italyanin disina cok cikamamistir. Ozellikle Turkiye gibi yenisi gibi 2. el araclarin da cok pahali oldugu ulkelerde, eski modellerinde gorulen kronik problemler aracin piyasasini iyice yerle bir etmistir. En buyuk yanilgilardan birisi de servis yedek parcalarinin pahali olusudur. Bu arada Orta dogu ve Orta asya da esamesi okunmuyor :(
Kia: Benim icin TR de degerinin coook altinda yer edinmis bir markadir, en buyuk sebebi de ilk distributoru olan IHLAS Motor' dur. Bildiginiz gibi o donemde halkin buyuk bir kesimi yesil sermaye olmasi nedeniyle Kia ya bakmiyordu (hatta bakamiyordu) bile (ozellikle ordu mensuplari). Tabi gunumuzde hem marka yonetimi, hem global reklamlar, hem transfer edilen tasarimcilar ve Anadolu grubunun etkilerini bir araya getirince eskiye gore buyuk gelismelerin oldugunu soyleyebiliriz.
Ama benim iddaam su: "EGER KIA TR'YE KOC VEYA SABANCI ILE GIRMIS OLSAYDI, SIMDI (pazar payi acisindan) EN AZINDAN BIR HYUNDAI OLURDU "
Bu iddaayi da Kia nin ortadogu ve amerikadaki imajina ve pazar payina bakarak (ve Hyundai ile karsilastirarak) destekliyorum.

Premium + modelleri bu listeye ekleyecek olursak, liste cook uzar gider diye dusundum (Bentley, RR vs vs), ayrica Lexus TR ye resmi olarak yeni giris yapmis bir marka. Fiyatlarini da dusununce hak ettigi yerde olmadigini soylemek ne kadar dogru olur bilemedim :D

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
bizim ülkede tüm markalar gereğinden fazla değere sahipler. Kusura bakmayın mazda'nın tutunama sebebleri çok açık güçsüz motor ve eski nesil şanzıman mazda3 güzel bir araba ama motor ve şanzıman kötü.
Alfa ise yürüyen arıza niye alsınki insanlar

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Ben eskinin üç büyük Japon firmasını örnekledim Mitsubishi, Mazda(yeninin de büyük firması) ve Suzuki Türkiye'de gerçekten gereken değeri göremediler Saab- Volvo ve Alfa'yı çemberin dışında tutuyorum çünkü yapı gereği Alfa hariç premium markalar yani Türkiye'deki gelir dağılımına bakarak çok da fazla tercih edilememesini normal karşılıyorum ama diğer saydığım Japon firmalarının bence bir Honda ve Toyota'dan farkı olmamalı...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,204
45,793
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Özellikle Mazda'nın tutulmasını çok istesem de maalesef handikapları büyük. Sadece atmosferik motor olayı da değil. Neticede bu ülkede yıllarca civic satıldı. Hala daha yeni kasasını her yerde görüyorum üstelik atmosferik haliyle. Buna rağmen mazda 3'ün civic'den daha kaliteli bir otomobil olduğunu da düşünüyorum. Fakat dediğim gibi handikapları büyük. Bundan kastım ise servis ağı sıkıntısı. Bana en yakın Mazda servisi tam 225 km uzakta. Oldu ya aracımı servise bırakmamı gerektirecek bir durum hapı yuttum. Neyle gideceğim, neyle döneceğim hep eziyet. Git gel 450 km'lik yakıt parası da cabası. Mazda'nın servis ağlarını kuvvetlendirmesi gerek.

Son düzenleme:

Melih Eksi

Profesör
9 Eyl 2016
154
109
1,085
Özellikle Mazda'nın tutulmasını çok istesem de maalesef handikapları büyük. Sadece atmosferik motor olayı da değil. Neticede bu ülkede yıllarca civic satıldı. Hala daha yeni kasasını her yerde görüyorum üstelik atmosferik haliyle. Buna rağmen mazda 3'ün civic'den daha kaliteli bir otomobil olduğunu da düşünüyorum. Fakat dediğim gibi handikapları büyük. Bundan kastım ise servis ağı sıkıntısı. Bana en yakın Mazda servisi tam 225 km uzakta. Oldu ya aracımı servise bırakmamı gerektirecek bir durum hapı yuttum. Neyle gideceğim, neyle döneceğim hep eziyet. Git gel 450 km'lik yakıt parası da cabası. Mazda'nın servis ağlarını kuvvetlendirmesi gerek.
sana katılıyorum abi. servis çok önemli. skoda servisi yürüme mesafesinde. bu gerçekten insanı mutlu ediyor

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,204
45,793
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
sana katılıyorum abi. servis çok önemli. skoda servisi yürüme mesafesinde. bu gerçekten insanı mutlu ediyor
Tabii bu durum işi gücü rahat olan, vakti bol olan insanlar için bile sıkıntıyken, işinden gücünden vakit bulamayan ya da maksimum tek bir günü boş olanlar için daha sıkıntılı. Her bakım bu kadar yol gitmek, arıza durumunda aracı bırakıp geri gelmek v.s bunlar eziyetten de öte şeyler. Ben focus'u almadan evvel mazda 3'ü düşünmüştüm fakat bayisi ( servisi ) söylediğim üzere uzak olduğu için, sırf bu sebepten ötürü vazgeçmek zorunda kalmıştım. Özellikle çalışan insanlar için satış sonrası hizmet oldukça önemli. Pazarlama ve satış konusunda bile satış sonrası hizmet, en az üretilen mal ve malın kalitesi kadar önemlidir hatta.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Chery.
İçi dışı bir, çok şeffaf bir modeli olan Alia ile İstanbul trafiğinde yaptığım kısa seyahat sonrası, motor kucağımda gibi gittiğim için epey bir mekanik bilgiye sahip olarak hayatıma devam etmiştim. Hatta birkaç küçük senkromeç arkadaşım da oldu, hala görüşürüz kendileriyle. O günden sonra hak ettiği değeri göremediğini düşündüğüm markaların başına yazarım hep Chery'yi...

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bu saydığın markaların ortak noktası bayii-servis-reklam eksikliği. Ürününü tanıtmayan zaten kalitesini gösteremez sonra da insanlar tercih etmez. Tercih edilmezse 2. Eli de kötü olur. Kısır döngü kısaca.
Marka bazında değerlendirilirse
Saab: Gm ekonomik kriz dönemine denk geldi aslında yaptıkları arabalarında kazanamıyorlardı doğal olarak sattılar.
Kia: 1. Si kesinlikle reklam eksikliği yeni hybrid modeli geldi kia niro diye bir tane reklamını tanıtımı daha görmedim. Mesela yeni cerato sınıfının en iyi arabası olabilir ama nedense tercih edilmiyor çünkü bilinmiyor.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Mazda hakkında ufak bir yazı
Tabii bu durum işi gücü rahat olan, vakti bol olan insanlar için bile sıkıntıyken, işinden gücünden vakit bulamayan ya da maksimum tek bir günü boş olanlar için daha sıkıntılı. Her bakım bu kadar yol gitmek, arıza durumunda aracı bırakıp geri gelmek v.s bunlar eziyetten de öte şeyler. Ben focus'u almadan evvel mazda 3'ü düşünmüştüm fakat bayisi ( servisi ) söylediğim üzere uzak olduğu için, sırf bu sebepten ötürü vazgeçmek zorunda kalmıştım. Özellikle çalışan insanlar için satış sonrası hizmet oldukça önemli. Pazarlama ve satış konusunda bile satış sonrası hizmet, en az üretilen mal ve malın kalitesi kadar önemlidir hatta.
evime 10 km ötede Mazda bayii olmasına rağmen acaba dedirtiyor.Uzun yola çıktım arabanın altına taş çarptı yağ kateteri delindi hadi bakalım.. Bunlar hep kafamda büyük soru işaretleri oldu.Bayii anlamında keşke ortaklığa gitseler.. Toyota-Honda falanla.Belki bir gün üzerinde yazı yazacağım o skyactiv olsun hafiflik sürüş zevki donanımlarla yazık oluyor güncel arabalarına

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Mazda hakkında ufak bir yazı

evime 10 km ötede Mazda bayii olmasına rağmen acaba dedirtiyor.Uzun yola çıktım arabanın altına taş çarptı yağ kateteri delindi hadi bakalım.. Bunlar hep kafamda büyük soru işaretleri oldu.Bayii anlamında keşke ortaklığa gitseler.. Toyota-Honda falanla.Belki bir gün üzerinde yazı yazacağım o skyactiv olsun hafiflik sürüş zevki donanımlarla yazık oluyor güncel arabalarına

Bayi kadar da skyactiv benzinli motorun tüpe uyumsuz oluşu da var.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hak ediyor mu etmiyor mu orasına girmeden bence çok satılmama nedenleri:

Büyük motorlu modelleri nedeniyle pahalılar, bu nedenle bir çok Japon arabası (Subaru, Mazda, Lexus vs.-Mercedes'te BMW'de kompakt sınıf sedanda 1.6 motor varken Lexus'ta 2.0 altı motor yok).
Fransız dandiktir, narindir algısı nedeniyle PSA.
Altı üstü Fiat fazla para verilmez, "Alfa-Fiat çöpe at" düşüncesi nedeniyle Fiat grubu (Alfa, Lancia vs.).
Hyundai; Accent, i20, i30 gibi modelleriyle algıyı kırmış olsa da Kore mallarının Çin malından hallice görülmesi nedeniyle Kialar ve Hyundainin pahalı modelleride pek tutulmuyor.
Ssangyong zaten hiç tanınmıyor, onu üsttekine dahil edemeyiz.
Saab diye bir şey kalmadı zaten.
Chery ise Çin malı işte. Kaliteli Çin üretimi mallarda yok mu? Elbette var dünyanın önde gelen şirketleri orada fabrika kurup üretim yapıyor ama sağda solda gördüğüm Chery-Geely falan hep döküntü durumda. 0 Çin arabasına bineceğime o paraya 5-6 yaşında Japon alırım. Bir tek Geely Emgrand fena durmuyor, illa bir Çin malı alacak olsam bir ihtimal o arabayı düşünürüm o kadar.

Bu üstte saydığım algıların yanında reklam eksikliği ve tanınmama etmeni de fazlaca var.

Tabi bizim milletin "Alaman alacan gardaş" düşüncesi nedeniyle o markalar gerçek Alman olsun olmasın (örneğin Opel) 1-0 önde başlıyor belli bir kesim için.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Subaru'da hak ettiği değeri bulamayan markalar arasına girebilir. Bunun nedeni tabii ki yakıt sarfiyatı ve motor-vergi.
Bence Subaru bu saydigimiz segmentlerin disinda olan bir kategoride, malum sitede yazarlarya hani "MERAKLISINA" diye, iste oyle bir arac o. Bu araci isteyen aliyor zaten bence, kotu bir imaji vs yok yani.
Bir zamanlar skoda idi.
Skoda bir zamanlar simdi sahip oldugu degeri haketmiyordu zaten, VAG satin aldiktan sonra ucusa gecti.

Cocuklugumdan iyi hatirlarim Mazda 323 ve 626 lar efsane arabalardi, cok sevilir ve tutulurlardi. Ama Mazda nin Global de yasadigi sikintilar, tum dunyada oldugu gibi TR de de pazar payinin dusmesine sebep oldu. Bence markada kalite anlaminda bir gerileme olmasada, gozden irak olunca gonulden de irak oldu galiba. Sozun ozu Mazda yi bende begenirim ama bu kadar seveninin oldugunu bilmezdim. @pulusoglu satacagin zaman senin araba forumdan disari gitmez heralde :p

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bence Subaru bu saydigimiz segmentlerin disinda olan bir kategoride, malum sitede yazarlarya hani "MERAKLISINA" diye, iste oyle bir arac o. Bu araci isteyen aliyor zaten bence, kotu bir imaji vs yok yani.

Skoda bir zamanlar simdi sahip oldugu degeri haketmiyordu zaten, VAG satin aldiktan sonra ucusa gecti.

Cocuklugumdan iyi hatirlarim Mazda 323 ve 626 lar efsane arabalardi, cok sevilir ve tutulurlardi. Ama Mazda nin Global de yasadigi sikintilar, tum dunyada oldugu gibi TR de de pazar payinin dusmesine sebep oldu. Bence markada kalite anlaminda bir gerileme olmasada, gozden irak olunca gonulden de irak oldu galiba. Sozun ozu Mazda yi bende begenirim ama bu kadar seveninin oldugunu bilmezdim. @pulusoglu satacagin zaman senin araba forumdan disari gitmez heralde :p
Ne yalan soyleyeyim forum disi gitmesini bende istemem :) genelde mazda sahibi aracini satiyorsa ya paraya ihtiyacindandir yada yeni modeli alacagindandir derlerde aile kurma asamasinda olunca suv konusunda mazda pek iyi yerde degil baska markalara gecme planimda var ne yazikki :/

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım