Turkiyede Yaris Pilotu Olmak

• Konuyu başlatan Sodalayn
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S

Sodalayn

Ziyaretçi
Cok merak ettigim bir konu.Turkiyede genc yasta bu islere merak salmis bir insan kendini nasil gelistirebilir gerek profesyonel gerek hobi olarak?ralli pilotu olmak vs gibi.bunun icin illaki durumumuzun cok iyi olup altimiza iyi bir arac cekip kendimizi mi yetistirmemiz lazim

EmreKRC

Profesör
8 Eyl 2016
824
3,018
3,820
İzmir - Denizli
Hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Uzun zaman kendi çapımda küçük araştırmalar yaptım ve direk ortasına giremiyoruz ralli vb. çok profesyonel yarış alanlarına. Ama bir ralli pilotundan aldığım birkaç tüyoyla beraber mahalli time trial, otokros, drag gibi hatta karting ile daha iyi bir başlangıç yapılacağı sonucuna ulaştım. Bu konuda daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar da yanlışım varsa düzeltsin. Malesef ki bizim ülkemizde yetenekten önce soyağacına ve keseye bakıldığı için çok zor oluyor. Ha direk ralliye giriş yapalım diyor iseniz başlangıç olarak 1 adet palio onu yönetmeliğe uygun bir hale getirip standartlara uygun ekipman vb temin edip son olarak önceden almış olduğumuz yarışçı lisansı ile bir anadolu rallisine giriş yapabiliyoruz diye biliyorum. Fakat tüm bunların ortalama maliyeti 40 bin Tl olarak düşünüyorum. Yada profesyonel olarak yarış aracı kiralayan bikaç şirket olması lazım. O da malum araca bir zarar gelmesi halince tüm masraflar size ait. Benim için en mantıklı olan karting ile başlayıp yükselmekti sanırım o da maddi imkanlardan kaynaklı olarak bir düşünce olarak kalmaya devam edecek. Ama birde @sinan reise danışmak lazım tabi. Tecrübe her yerde öndedir. :)

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Bence çok kolay al bir tane Yaris bitsin bu olay :D
images

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Türkiyede öyle kolay yarış pilotu olunmuyo, parayı yarışlara gömen kişi olunabiliyor ancak.

Güvenli sürüş eğitmenliği diye bi meslek var. Bkz.(Utku Uzunoğlu) araştırman lazım.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Benzinin 5 buçuk lirayı zorladığı, otomobil sahibi olmanın bile lüks sayıldığı bir ülkede yaşayıp, ralli gibi risk oranının (maddi-manevi) en yüksek olduğu motor sporlarından birine özenmek büyük cesaret. öncelikle bu sebepten tebrik ediyorum. :)

Bunun dışında benim gözlemlediğim kadarıyla fazlaca toz yutmak gerekli. yarış kovalayıp kenardan ses duymak insana hiçbir şey katmıyor. Fazlaca tecrübeye dayalı bir spor, bilek her şey demek değil. Altına evoyu çekip lisansı boynuna asıp gelmekle olmuyor, ustaların yanında vakit geçirmek, lastik taşımak lazım.

EmreKRC

Profesör
8 Eyl 2016
824
3,018
3,820
İzmir - Denizli
Benzinin 5 buçuk lirayı zorladığı, otomobil sahibi olmanın bile lüks sayıldığı bir ülkede yaşayıp, ralli gibi risk oranının (maddi-manevi) en yüksek olduğu motor sporlarından birine özenmek büyük cesaret. öncelikle bu sebepten tebrik ediyorum. :)

Bunun dışında benim gözlemlediğim kadarıyla fazlaca toz yutmak gerekli. yarış kovalayıp kenardan ses duymak insana hiçbir şey katmıyor. Fazlaca tecrübeye dayalı bir spor, bilek her şey demek değil. Altına evoyu çekip lisansı boynuna asıp gelmekle olmuyor, ustaların yanında vakit geçirmek, lastik taşımak lazım.
Kesinlikle katılıyorum ne kadar emek o kadar tecrübe. Ama en önemlisi azim ve sabır. Eski zaman çırakları gibi olmak lazım bence.

sinan

Yönetici
Yönetici
Admin
8 Eyl 2016
417
4,115
4,095
37
İstanbul
Ben kabaa anlatayım. Profesyonel olarak yapmak yani hayatını yarış pilotu olarak devam ettirmek düşüncesini atman gerek. türkiye de yarışanların çoğu, bulduğu sponsorlar ve büyük oranda cepten harcayarak yapıyorlar. en yakın örnek biziz, bize bile sponsor çıkmadı bu spora katkıda bulunmak için clio cup ücretini cepten ödedik. Çok ufak bir bölümü sponsor.
Ama bu motorsporlarınla ilgilenmemen için engel değil. Pist günlerine katıl, imkan varsa tırmanma yarışlarına, raliilere katılabilirsin.
Ne kadar para gömeceğine bağlı , ileride eğitimler alırsın yurt dışında hatta yurt dışında yarışırsın.

sinan

Yönetici
Yönetici
Admin
8 Eyl 2016
417
4,115
4,095
37
İstanbul
Arkadaşlarında dediği gibi tozunuda yutman gerek, görmen gerek neler oluyor neler bitiyor. Sen kendini çok hızlı sanabilirsin ama işin içine girince belki de vazgeçeceksin.

S

Sodalayn

Ziyaretçi
Arkadaşlarında dediği gibi tozunuda yutman gerek, görmen gerek neler oluyor neler bitiyor. Sen kendini çok hızlı sanabilirsin ama işin içine girince belki de vazgeçeceksin.
abi cevap için teşekkür ederim sadece merak ediyodum bu fikri anlaşılan türkiyede bu tip sporları yapmak benim gibi orta halli insanlar için imkansız.belki başka zaman başka ülkede inşallah :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım