KAPALI yağ seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emreozukan

Panpa
1,908
Abilerim, kardeşlerim ve panpalarım yakın zaman içinde aracımın bakım zamanı gelicek ve bende hangi yağ koysam diye düşünüyorum gene yağı babamın elinde olanlardan kullanıcam alltaki üç seçenek arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz
1) şuan da kullandığım GULF FORMULA GVT 5W-30
2) motul 8100 eco-clean+5w-30
3)
Petronas Syntium 5000 XS 5w-30

bu üçü içinden birini koyucam sizce 1.4 16v opel corsa c aracım için en iyisi hangisi olur ? bu arada araba 140 bin km de

Güzel diyorsun da benim yağ değiştirebileceğim bir tesisatım yok, mekanım da yok. Mecburen özel servise filan götürüyorum. Bu durumda elde 0w40 yağ ile gidip öncesinde de daha önce hiç kullanmadığım motor temizleyici katkıyı ellerine tutuşturup bunu yapın dersem yapabilirler değil mi? Yanlış uygulayabilecekleri kadar karmaşık birşey değildir ha? :)
5w40 mantıklı geliyor kulağıma. Kışın soğuk havada biraz içim cızlıyordu arabayı ilk çalıştırırken, motorun o ilk deformasyonunu hissediyordum. Garibim bir gün de ses etmedi sen ne yapıyorsun demedi, en kötü 2-3 sn marşla çalıştı hep. -20'ye kadar filan işini sorunsuz yapsın bana yeter.
Bu arada şanzıman yağım da ayrı bir günün hikayesi. Ona da bakım zamanı geleceğim :)

Öneriler için çok teşekkür.
http://www.yagcarsisi.com/index.php?route=product/product&product_id=638 tavsiye ederim abi sanırım 1.6 litre alıyor senin şanzıman tabi emin değilim öğrenmek lazım. Ayrıca parça konusunda kesinlikle parçaları kendin alıp işçiliği dilediğin yere yaptırabilirsin.

http://www.yagcarsisi.com/index.php?route=product/product&product_id=638 tavsiye ederim abi sanırım 1.6 litre alıyor senin şanzıman tabi emin değilim öğrenmek lazım. Ayrıca parça konusunda kesinlikle parçaları kendin alıp işçiliği dilediğin yere yaptırabilirsin.
Baktım şimdi biraz araştırdım, benim arabaya gideni bundanmış. :) http://www.yagcarsisi.com/index.php?route=product/product&path=333_362_266&product_id=635
http://arababara.com/transmisyon-yag/opel/corsa.html Benim arabaya lt değerini yazmamışlar ama dediğin gibi 1,6 lt

İnanır mısınız, İzmit Sanayi'de önceden gözüm kapalı güvenebileceğim sadece 1 tane usta vardı, 1 yıl içerisinde henüz 2.sini bulamadım. :( O da özel Ford servisi, inatla prensiplerinden ödün vermiyor, başka marka araba bakmam diyor. :D Önümüzdeki bakım için yazın özel olarak İstanbul'a gidebilirim. Zaten bazılarını kendim alıp değiştirmiş olurdum önceden ama bu sefer parçaları tamamen kendim almayı düşünüyorum.

Baktım şimdi biraz araştırdım, benim arabaya gideni bundanmış. :) http://www.yagcarsisi.com/index.php?route=product/product&path=333_362_266&product_id=635
http://arababara.com/transmisyon-yag/opel/corsa.html Benim arabaya lt değerini yazmamışlar ama dediğin gibi 1,6 lt

İnanır mısınız, İzmit Sanayi'de önceden gözüm kapalı güvenebileceğim sadece 1 tane usta vardı, 1 yıl içerisinde henüz 2.sini bulamadım. :( O da özel Ford servisi, inatla prensiplerinden ödün vermiyor, başka marka araba bakmam diyor. :D Önümüzdeki bakım için yazın özel olarak İstanbul'a gidebilirim. Zaten bazılarını kendim alıp değiştirmiş olurdum önceden ama bu sefer parçaları tamamen kendim almayı düşünüyorum.
Berker abi seç oto dur muhtelemen bahsettiğin , birde Ak oto var . Ciraklarinda iş yok surekli degisiyor ama amcamlar surekli ona gidiyorlar arada halamin aracinida goturuyorlar Hadi usta kendisi yaptığında memnunlar ...

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berker abi seç oto dur muhtelemen bahsettiğin , birde Ak oto var . Ciraklarinda iş yok surekli degisiyor ama amcamlar surekli ona gidiyorlar arada halamin aracinida goturuyorlar Hadi usta kendisi yaptığında memnunlar ...

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Seç Oto'yu forumda zaten ben önermiştim. Bahsettiğim usta o. Ak Oto'ya geçenlerde gittim, yalan çıktı. :) İçime sinmedi. Varsa bildiğin iyi Opel ustası, özelden filan yazabilirsin. =)

Abi Opel Türk adından özel servis varmış baktın mı hiç ?
Bakmamak mümkün değil, tam sanayi girişinde. İzmit Sanayi'de ilk kazığı yediğim yerdir :) Bıraktığımda arabanın sileceğini bile yanlış ebat takacak kadar özenliler. Biri ampulü yanlış takar, biri sileceği... Sıtkım sıyrılıyor artık :(

Hazır yağ konusu açılmışken lubex marka motor yağı nasildir? Bir kaç ay önce babam bu yağdan koymuş ama yağ hakkın da pek bilgiye ulaşamadım.

Hazır yağ konusu açılmışken lubex marka motor yağı nasildir? Bir kaç ay önce babam bu yağdan koymuş ama yağ hakkın da pek bilgiye ulaşamadım.
Daha önce bir başlık açmıştınız sanırım. O zaman ben de bu yağı düşünüyordum fakat yıllardır Mobil kullandığımız için vazgeçmiştim. Yerli malı, yurdun malı ar-ge yatırımları fazla olan, kendini geliştirmeye çalışan yıllardır üretim yapan bir firma. Sanırım Türkiyedeki rally takımları bu yağı kullanmış ve hiç bir sorun yaşamamış. Sıkıntı çıkaracak bir yağ değil yani.

Hangisi iyi tartışılır ama castrol pazarlamada ve dağıtımda süper bütün arabalar castrol ile geliyor neredeyse
Aracımda aldığımda 7bin km de castrol 10-40 yağ vardı sabahları subap iticilerinin sesi duyulurdu motor ilk çalışmada çok zorlanırdı ve hararet hrp bir tık yukardaydı sonra şuan kullandığım gulf 5-30 koydum ne ses var ne hararet yüksekliği ne ilk çalşmada zorlanma sesi de bariz azaldı ve yakıt bile az da olsa düştü

Aracımda aldığımda 7bin km de castrol 10-40 yağ vardı sabahları subap iticilerinin sesi duyulurdu motor ilk çalışmada çok zorlanırdı ve hararet hrp bir tık yukardaydı sonra şuan kullandığım gulf 5-30 koydum ne ses var ne hararet yüksekliği ne ilk çalşmada zorlanma sesi de bariz azaldı ve yakıt bile az da olsa düştü
10w40 cidden eski bir teknoloji artık 90 model arabaya bile motul mobil gibi büyük yağ firmalarının motor yağı seçicileri 5w30 0w40 öneriyor. Anca aşırı yağ eksiltmesi varsa konulabilir. Genelde tofaşlara 10-40 20-50 koyarlar hepsi yağ yakıyor çünkü

10w40 cidden eski bir teknoloji artık 90 model arabaya bile motul mobil gibi büyük yağ firmalarının motor yağı seçicileri 5w30 0w40 öneriyor. Anca aşırı yağ eksiltmesi varsa konulabilir. Genelde tofaşlara 10-40 20-50 koyarlar hepsi yağ yakıyor çünkü
10w40 yapı olarak fazla mı ağır diğerlerine göre?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...