Yangın tüpü, lastik şişirme ve benzin hakkındaki sorularım

Taxi Driver

Senkromeççi
28 Haz 2019
20
23
70
Marka
Chevrolet
Öncelikle herkese Merhaba;

Araçta dört senelik bir yangın tüpü var bunun dolu mu yoksa boş mu olduğunu, özelliğini yitirip yitirmediğini, değiştirmem gerekip gerekmediğini nasıl anlarım?

Aracın dört lastiğide inik neredeyse janta oturmak üzere uzun süredir yattığı için, bu lastikleri olduğu yerde şişirmem lazım.Bunun için elle hava basabileceğim pompa tarzı birşeyi internet haricinde nereden bulabilirim oto aksesuarcılarda var mıdır ?

Benzin hakkında olacak son sorum.Aracın benzin ışığı yandığında deposunda ortalama kaç litre yakıt kalmış demektir ve depoda kalan yakıt bir iki yıl kullanılmadığında, araç tekrar bu yakıtla çalıştırılırsa bir problem olur mu?

Çok soru sordum kusura bakmayın cahilliğimi mazur görün.Herkese şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar dilerim. 😂

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Anladığım kadarı ile uzunca zamandır yatan aracınız var ve bunu yürütmek istiyorsunuz.
Öncelikle benzin illa ki vardır içinde ama bence siz yine de bi benzinlikten 4/5 litre yakıt alıp depoya ekleyin daha sonra çalıştırın derim. İçinde kalan yakıt tortu haline gelmiş de olabilir bu da aracı zorlayacak ve zarar verecektir bence siz üstüne ekleyin..
Depoda ne kadar kaldığı araçtan araca değişecektir ama çok sık kullandığım focus 3.5 da depo 53 litre ben ışık yandığında tamamen dolduruyorum ama alsa alsa 44 45 litre aliyor yani 8 litre civarı içinde yakıt kalıyor içinde.
Lastikleri el ile şişirmek bence epey zor hatta imkansız diyebiliriz. Onun yerine çakmaklıktan şarj eden pompa bulursanız sizin aracın çakmaklıgı çalışmasa bile başka bir araçtan destek alarak bu işi çözebilirsiniz.
Yangın tüpü omru şirkette,apartmandakiler vs ben hatırlıyorum mecburen 2 yılda bir dolduruluyordu tekrar ama son yasa ile bu 1 yıl oldu yanılmıyorsam. Bir de üstünde ki ibreye bakarsanız bu yeşil olmalı eğer kırmızı üzerinde ise zaten ömrü bitmiştir..

Taxi Driver

Senkromeççi
28 Haz 2019
20
23
70
Marka
Chevrolet
Anladığım kadarı ile uzunca zamandır yatan aracınız var ve bunu yürütmek istiyorsunuz.
Öncelikle benzin illa ki vardır içinde ama bence siz yine de bi benzinlikten 4/5 litre yakıt alıp depoya ekleyin daha sonra çalıştırın derim. İçinde kalan yakıt tortu haline gelmiş de olabilir bu da aracı zorlayacak ve zarar verecektir bence siz üstüne ekleyin..
Depoda ne kadar kaldığı araçtan araca değişecektir ama çok sık kullandığım focus 3.5 da depo 53 litre ben ışık yandığında tamamen dolduruyorum ama alsa alsa 44 45 litre aliyor yani 8 litre civarı içinde yakıt kalıyor içinde.
Lastikleri el ile şişirmek bence epey zor hatta imkansız diyebiliriz. Onun yerine çakmaklıktan şarj eden pompa bulursanız sizin aracın çakmaklıgı çalışmasa bile başka bir araçtan destek alarak bu işi çözebilirsiniz.
Yangın tüpü omru şirkette,apartmandakiler vs ben hatırlıyorum mecburen 2 yılda bir dolduruluyordu tekrar ama son yasa ile bu 1 yıl oldu yanılmıyorsam. Bir de üstünde ki ibreye bakarsanız bu yeşil olmalı eğer kırmızı üzerinde ise zaten ömrü bitmiştir..

Çok güzel açıklamışsınız sağolun, evet araç uzun zamandır yatıyor hatta akü bitik olduğu için kapı kilitli kalmış açılmıyor.Aracı çekiciye yüklemek için önce kapıyı açtırmam ve tekerleri şişirmem lazım çalıştırmadanda yükleyebiliriz sanırım halat takıp çekiyorlar diye biliyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Çekiciyle götürcekseniz polislerin yasak parkları çektiği sistemle çektirebilirsiniz olduğu yerden havaya kaldırarak

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Aracın ne olduğunu öğrenirsek daha rahat yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Ve tabi nerede ikamet ediyorsunuz belki bir yardımımız dokunur. İkinci olarak da aracı çektirmektense bir çilingire baş vurarak aracı açtırabilirsiniz. Daha sonra akü şarj, çalıştırma, çakmaklık pompası ile lastikleri şişirme şeklinde aracı evin önünde kendi imkanlarınızla yürür hale getirebilirsiniz.
Taze benzin kesinlikle ekleyin, ilk çalıştırmada da yardımcı olacaktır. Çakmaklık pompayı da malum alış veriş sitelerinde bulabilirsiniz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Aracın ne olduğunu öğrenirsek daha rahat yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Ve tabi nerede ikamet ediyorsunuz belki bir yardımımız dokunur. İkinci olarak da aracı çektirmektense bir çilingire baş vurarak aracı açtırabilirsiniz. Daha sonra akü şarj, çalıştırma, çakmaklık pompası ile lastikleri şişirme şeklinde aracı evin önünde kendi imkanlarınızla yürür hale getirebilirsiniz.
Taze benzin kesinlikle ekleyin, ilk çalıştırmada da yardımcı olacaktır. Çakmaklık pompayı da malum alış veriş sitelerinde bulabilirsiniz.
Yanılmıyorsam İstanbul Avrupa yakası Chevrolet Cruze'du araç.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Hocam yakinlarda bi lastikci varsa gidip durumu anlatin, kullanilmayan bi lastige 70 80 psi hava basip veiyor. Ara hortumla lastiklere tuutugunuzda kompresor gorevi goruyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım