Yeni tip ehliyetlerin süresi dolduğu halde yenilenmezse ne olur?

aykut32

aykut
Senkromeççi
21 Ocak 2022
5
8
70
33
istanbul
Marka
Opel
Arkadaşlar konuyla ilgili detaylı bilgi vereceğim. Yeni tipte ehliyetler ilk defa 2016 yılında verilmeye başlandı. İlk defa ehliyet belgesi alanlar ile ehliyetini yenileyenler o tarihten beri yeni tip ehliyet alıyor. 31.12.2022 tarihine kadar da herhesin ehliyetini yenilemesi gerekecek. Buraya kadar sorun yok. Fakat ehliyetlerin süresi var.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerli
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli

Dikkat edilecek olursa şu an sorun ağır araç sürücülerinde 2016 yıllarında ehliyetlerini yenileyen ağır araç sürücülerinin belgelerinin geçerlilik süresi doldu. Trafik ceza rehberine yeni bir madde eklendi:

39/3: Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak,

Ceza miktarı: 739 TL
15 Gün içerisinde ödenirse: % 25 İndirimli 554,25 TL.

Ek açıklama:
Geçerlilik süresi halen devam eden sınıfın bulunması halinde sürücü belgesi geri alınmadan sürücü araç kullanmaktan men edilir.
Sürücü belgesinde yer alan sınıfların tamamının geçerlilik süresinin sona ermesi halinde sürücü araç kullanmaktan men edilerek sürücü belgesi geri alınarak ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilir.

Ehliyet süresi dolmadan yenileme işlemini yapmanızı öneririm. Bu arada diyelim B sınıfı ehliyetin süresi dolmadı ama D1 sınıfının süresi doldu. Eğer B sınıfı ehliyeti le araç B sınıfına uygun araç kullanılıyorsa bir sıkıntı yok. Bu durumda D1 sınıfının süresinin dolmasının önemi yok. Burada önemli olan süresi dolan ehliyet ile araç kullanmamak! Eğer kullanılırsa ve polis çevirmesine denk gelinirse ceza işlemi uygulanıyor.

Kaynakça:

https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/ehliyet-yenileme.html
http://www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/03-Mevzuat/2022-yili-trfk-ceza-rehberi.pdf

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,742
3
9,669
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Benim ehliyetim eski ne zaman yeniletmem lazım ya :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,867
26,228
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ehliyet yeniletmenin süresi 2016 yılında yeniler ilk çıktığında da 2 yıl falandı sanırım, her yıl bi sonraki yılın sonuna uzatıyorlar. 6 yılda geçişin çoktan tamamlanması lazımdı

DeepSky

Profesör
6 Eki 2016
73
76
1,010
Marka
Porsche
Ben ne zaman değiştirdim hatırlamıyorum. Nerden bilicem süresinin dolduğunu ???

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,294
1
9,445
4,970
kocaeli
Ben ne zaman değiştirdim hatırlamıyorum. Nerden bilicem süresinin dolduğunu ???
Yeni tip ehliyetlerin üzerinde veriliş tarihi ve geçerlilik süresi yazıyor.

Yeni tip ehliyetler (motosiklet ve binek araç) 10 yıl geçerlilik süresine sahip ve ilk defa 2016 yılında verildiğinden; henüz süresi biten ya da bitmeye yaklaşan yok

DeepSky

Profesör
6 Eki 2016
73
76
1,010
Marka
Porsche
Yeni tip ehliyetlerin üzerinde veriliş tarihi ve geçerlilik süresi yazıyor.

Yeni tip ehliyetler (motosiklet ve binek araç) 10 yıl geçerlilik süresine sahip ve ilk defa 2016 yılında verildiğinden; henüz süresi biten ya da bitmeye yaklaşan yok
hemen bakıyorum . Teşekkürler

aykut32

aykut
Senkromeççi
21 Ocak 2022
5
8
70
33
istanbul
Marka
Opel
Evet ticarilerde sorun var. Genelde de minibüs(D1) sürücülerinde. 2016 yılında yenileyenlerin süresi doldu.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım