Alır mısınız ?

• Evet

Kullanılan: 63 57.3%
  • Hayır

Kullanılan: 15 13.6%
  • Belki alabilirim.

Kullanılan: 32 29.1%

• Kullanılan toplam oy
    110

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Öyle bir şey yazmıyor o mesajımda.
Araştıralım diyorum, her söylenene inanmayalım, özüne inelim diyorum.

Cahile laf anlatılmaz, çünkü hiçbir şey bilmezken her şeyi bilir. Hakkınızda öyle bir şey düşüncede olsam o mesajı yazmazdım.
yok zaten dedim bana yazmadığını biliyorum da benim yazdıklarım da yanlış olabilir elektrikli arabalar hakkında düne kadar pek bişey bilmiyodum :D

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Anlatanadamlar'dan izledim bu yerli otomobil'i ilk yıllar da pili dışardan alsak sonra geliştirdiğimiz zaman kendi pilimizi üretsek bu da mantıklı bir hareket çünkü elektrikli otomobilin en can alıcı ve en zor şeyi pil galiba, eğer dedikleri gibi kendimiz üretecek hale geldiysek bu iş yürür.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bence olmaz, benim oturduğum AVM'de şarj istasyonu var ve her gördüğümdede en fazla 1-2 araç oluyor çoğu zamanda görmüyorum zaten, ne yani yerli otomobil çıktığında herkes arabasını satıp onu alacak değil ya ? en azından ilk 5 yıl yoğunluk olmaz bence, altyapıdan daha önemli şeyler var şu anda zaten insanlar bu araçları alırken onu düşünerek alıyor şuan elektrikli araç alan biri bu riskleri göze alarak alıyor.(şarj istasyonu bulamamak gibi.)
Sen sadece bireysel alıcıları düşünüyorsun. Taksiciler Derneği şimdiden 20 bin araç siparişi verebileceklerini söylediler. Kiralama şirketleri, filo şirketleri, devlet kurumları v.s bunlar da hem vergi indiriminden hem ithal araçların fiyatlarından dolayı tercih edecektir bu aracı. Fabrikanın üretim kapasitesi 175 bin araç civarında olacak. 2019 yılı boyunca Türkiye'de toplamda 320 bin civarı araç satıldı. Fabrika bu kapasitenin hepsini kullanacak diye bir şey yok tabi ama neticede talebi karşılayabilecek kadar üretim yapabilecek gibi duruyor. Bunlara daha bireysel tüketicilerin alımlarını eklemedim bile.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sen sadece bireysel alıcıları düşünüyorsun. Taksiciler Derneği şimdiden 20 bin araç siparişi verebileceklerini söylediler. Kiralama şirketleri, filo şirketleri, devlet kurumları v.s bunlar da hem vergi indiriminden hem ithal araçların fiyatlarından dolayı tercih edecektir bu aracı. Fabrikanın üretim kapasitesi 175 bin araç civarında olacak. 2019 yılı boyunca Türkiye'de toplamda 320 bin civarı araç satıldı. Fabrika bu kapasitenin hepsini kullanacak diye bir şey yok tabi ama neticede talebi karşılayabilecek kadar üretim yapabilecek gibi duruyor. Bunlara daha bireysel tüketicilerin alımlarını eklemedim bile.
Evet sonra aklıma geldi, Ekrem İmamoğlu'da tam destek vereceklerini söyledi İBB olarak.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,024
1,994
2,770
Marka
Subaru
Prematüre bir başlık. Rasyonal değerlendirme ile yapılıcak bir araç alımında yüksek öncelik arz eden veriler bulunmadan bir sonuca varılması mümkün değildir.

Son düzenleme:

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Bugun fatih altayli bu konuyu yazmis kosesinde. Arabalar konusunda bilgili ve ongorulu bir yazar oldugunu dusunurum. Burada yazilan rakamlarin oldukca uzerinde olacagini tesla dan da orneklerle aciklamis
Yerli uretimi ozendirmek icin cok ciddi devlet destegi olursa belki fiyat olumlu yansir ama aracin ozelliklerine bakinca ve yurtdisi ornekler ile kiyaslayinca 150-200 hatta 300 hayal gibi gozukuyor

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Benzinliklerin araç şarjı için yeterli alanının bulunmadığı da yazılmış ama onlar da kendini zamanın şartlarına uyduracaklar . Şuan adı üzerinde benzinlik veya akaryakıt istasyonu ama acaba gelecekte adı ne olacak ? Hemde elektrikli araçlara talep artıp , benzin mazota ilgi azaldığında haliyle onlar da pompaları azaltacak şarj istasyonu koyacaklar ...

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,025
4,274
4,220
varsova
Marka
Porsche
suanki mevcut elektrik dagitim hatlarina hakim degilim son 10 yilda ne kadar yatirim yapildi bilmiyorum ama 10 sene onceki hatlar hala ayniysa istanbul dahil turkiyenin hicbir sehri ayni saat araliginda 5000-10000 arabanin sarj etmesini kaldiramaz , ne kadarlik bir satis hedefliyorlar bilmiyorum ama istanbula 10 bin arac ticari olarak satildigini dusunsek cogunun geceleri sarj edilecegini dusunursek elektrik kesintilerine merhaba deriz..

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Koskoca VW hazır parçaları alıp getirecek, Manisa'da sadece montaj yapacak. Montaj tesisinin öngörülen bitirme tarihi 26 ay!

Biz 2 yılda sıfırdan otomobil parçaları üretecek, bu parçaları montajlayacak, elektrik altyapısı kuracak, mevzuatı ve teşvikleri beklentilere uygun şekilde güncelleyecek ve pazarlama ve satışın üstesinden geleceğiz.

Gerçekten buna inanıyor musunuz?

KorcanTufan

Profesör
10 Eki 2016
82
180
1,060
İstanbul
Marka
Honda
Otonom sürüş yapabilen 500km menzili çift motorlu versiyonuna 300 bin TL satış fiyatı verilebilirse peynir ekmek gibi satılır. 400 bin TL olursa eh işte. 500 bin TL ve üstüne fiyat olursa zor satar.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Otonom sürüş yapabilen 500km menzili çift motorlu versiyonuna 300 bin TL satış fiyatı verilebilirse peynir ekmek gibi satılır. 400 bin TL olursa eh işte. 500 bin TL ve üstüne fiyat olursa zor satar.

Ohaaaa Korcan. Bakan Varank'ın bizzat kendisinin yaptığı açıklama "C-suv sınıfında fiyatı ile rekabatçi bir araç olacak." C-eSUV dan bahsetmiyor. Söylemiyorlar ama otomobil gazetecilerinin offrecord verdiği bilgi var. Bu araçlarda ÖTV olmayacak, ya da çok ufak bir dilim ÖTVye yer verilecek. Haliyle söylediğin rakamlar rekabetçilikten çok uzak.

C-Suv sınıfının ortalama fiyatı 240-250K bandında. TOGG Suv aracının 200K civarında olması (rakamlar hep bugünün üzerinden konuyoruz aracın iki yıl sonra çıkacağı meçhul, çıksa dahi o günün rakamlarında C-Suvların ortalama ne rakamlarda olacağı da meçhul) beklenir. 400ler 500ler sen ne yaptın :D

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
300 bin tl verebilecek ulkede sayili insan var. Hele cat diye cikaracak cok az insan var. Basinda ev yokken gosteris icin 35000 bin taksitle araba alan gorgusuz kesimden alim olur anca. Yoksa 300 bin fena para degil.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Gerek burada gerekse başka yerlerde okuduğum , duyduğum yorumlar aklıma Yemekteyiz programında yaşanan ; sosyal medyada fenaomen olan bir hadiseyi aklıma getirdi .
Hani yarışmacı hanımefendilerden biri soruyor ya :
- Tavuğu fırına atınca başında mı beklediniz yoksa burada oturup Seda hanımla çay kahve mi içtiniz " diye :)
Yapılan yorumları okuyup duydukça insanlarda şu görüş ortaya çıkıyor , ben dahil . Prototipin " İTALYA'DA " üretim aşamasında vedaha öncesinde bizim mühendislerin yattığı düşünülüyor ama öyle değil . 2014'te SAAB faciasından günümüze kadar halen çalışan bir ekip var , o ekip olduğu gibi günümüze kadar kalmış veya şuana kadar çok büyük işlere imza atmış diyemeyiz ama en azından 2017 TOBB Genel Kurulundaki babayiğit çağrısından lansmana kadar iyi bir çalışma yürütülmüş .

Her alanda olduğu gibi sağdan soldan duyduklarımızla değilde bilginin kaynağından öğrenirsek bilgi kirliliğine mahal vermemiş oluruz .
Şu video , güzel bir bilgi kaynağı bence merak edilen birçok sorunun cevabı bulunabilir .

BullyDentist

Görkem
Düz Yol Gazcısı
11 Ocak 2020
16
40
145
Ankara
Marka
Hyundai
Yerli otomobilin çoğu insanın beklediğinden daha kaliteli, daha oturaklı ve daha albenili bir şekilde geldiğini itiraf etmek gerekir. Belirtilen özellikler sorunsuz bir şekilde araca aktarilabilecek, yeni bir proje olması dolayısıyla satış sonrası gerekli destekler verilecek ise rahatlıkla alınabilecek bir araç ortaya çıkacağını düşünüyorum.

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,769
2,050
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Artıları;
-Elektrikli motor
-İç/dış tasarım
-Vergilendirme avantajı olması
Eksileri;
-İlk kullanıcı olmak
-Servis ağı durumu belli değil
-Şarj istasyonları ne derece yaygın olacak belli değil

Şahsen C sedanın boş pakedinin 150 bin ve Suv modelinin de 300 bin tlden aşağı olacağına imkan vermiyorum.Çünkü sunduğu özellikler kesinlikle daha fazlasını hakediyor.Param olsa herhalde ilk alan olmak istemezdim ama ciddi bir sorunu çıkmadığı takdirde kesinlikle tercih ederdim.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Uzun süre yazmak istemedim bu konuya ama uzatmadan direkt fikrimi söyleyeyim. Ne körü körüne miliyetçi duygularla yazmalı nehenüz doğmamış bebek taşlanmalı bence.

-Erdoğan destek verdikçe proje yürür, desteğini çekerse proje durur.
-Zaten karlı bir iş olsaydı özel sektör çoktan girmişti.
-Dünya'ya satacağız lafları falan çoooook büyük söylemler. Kim neden alsın bizim arabamızı? Hangi ülkede hangi bayi ve servis ağı ile satış yapılacak? Ayrıca Dünya'da hangi ülkelerle adam gibi ilişkimiz kaldı ki, tüm araçları Katar'a mı satacağız?
-Bu aracı alırım diyenlerin kaç tanesinin cep telefonu Vestel, evinde tüm beyaz eşyaları Arçelik? Para kolay kazanılmıyor, sırf yerli diye yepyeni bir şeye atıyorum 200.000 tl vermek falan cesaret işi.
-Vergi ve ÖTV desteği ayrı bir mevzu. Ülkede üretim yapan Renault, Fiat, Ford ne diyecek mesela bu işe. Bu firmaları hafife almayın. Tabi bir de gümrük birliği diye bir gerçek var.
-Şarj istasyonu sorunu bence en büyük sıkıntı. Hangi elektrik ve istasyon altyapısı ile çözeceksiniz sorunu? Evlerimiz, sokaklarımız uygun mu mesela buna? Her evden şarj kablosu mu indireceğiz yoksa her sokakta benzinlik gibi istasyon mu olacak? Tüm bu yükü sistem nasıl kaldıracak?
-2 yıldır daralan ve bu yıl toplam satışı 500.000 olan sektörde devlet/belediyeler 2-3 yıl araç aldı diyelim, ya sonrası? Toplam kapasitemiz 2 milyon, geçen sene üretimimiz 1.5 milyon bu arada.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
• Araç entegrasyonu konusunda Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik.
• Mekanik aksamları ve şasiyi İngiliz Myra geliştiriyor.
• Tasarım ve prototipleri İtalyan Pininfarina ile yapıyonuz.
• Birden fazla teknolojik ortakla elektrikli güç ünitemizi geliştireceğiz.

Emre Özpeynirci 250.000 civarı fiyat tahmini yaparken Halit Bolkan 320-350.000 tl civarı tahmin yapıyor. 2023'e kadar siz bu fiyatların üzerine %20 ekleyin. Valla alan alsın, ben 300.000 tl parayı sırf yerli diye (ki o da tartışılır) bu araca vermem. Ha devlet teşviği ile fiyat aşağı çekilir de bu verilen teşvik de benim cebimden çıkıyor.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım