Alır mısınız ?

• Evet

Kullanılan: 63 57.3%
  • Hayır

Kullanılan: 15 13.6%
  • Belki alabilirim.

Kullanılan: 32 29.1%

• Kullanılan toplam oy
    110

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
Hersey tamamda bu elektrikli aractan neden vergi aliniyor ? Mtv nin acilimi motorlu tasitlar vergisi degil mi ? Arabada emisyon yok motor yok ?
Allah akil fikir versin gercekten.
Vergi alınmasın tabi o konuda doğru da motor yok demek kısmı pek hoşuma gitmiyor bu YouTube videolarında falan da böyle geçiyor Elektrik motoru da bir motor değil mi 😂

Son düzenleme:

tokatcikuscu

Deniz K
Taklacı Güvercin
25 Ocak 2020
64
90
485
27
Istanbul
Marka
Zirai Traktör
Teknik kısmı ya da ne kadar yerli olur bilmem anlamam ama ön sipariş gibi bir şey getirmiş olmaları gerekliydi projenin 2 yıl boyunca rahat bir biçimde finanse edilebilmesi için diye düşünüyorum.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Sırf bu aracı düşünerek sıfır araç hayalimi erteliyorum. Muhtemelen çıktığında alacak ilk kişilerden olacağım. Nasip bu dereden çok sular akar. Hayırlısıyla bir çıksın da tek derdimiz bu olsun :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Emre Özpeynirci 250.000 civarı fiyat tahmini yaparken Halit Bolkan 320-350.000 tl civarı tahmin yapıyor. 2023'e kadar siz bu fiyatların üzerine %20 ekleyin.
Aracın görsellerinden zaten belli oluyor uygun fiyatlı bir ürün olmayacağı. Bundan daha önce de çoğumuz bahsetmiştik. Yalnız kimse kusura bakmasın yerli diye ürettiğin malın böyle bir fiyattan piyasaya girmesi hiç bir mantıkla izah edilemez. Dünyada kendi otomobilini üretip de halkının gelir düzeyine bu kadar uzak fiyatlandırma çeken nadir ülkelerden biri oluruz muhtemelen.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Konuyu hortlattım kusura bakmayın ama elektrikli otomobiller 4 yıldır sıkı takip ettiğim bir konu forumda mutlaka kat be kat bilgililer vardır ama bu konuda dolu olduğumu düşünüyorum fikrim köşede bulunsun istedim.

Bence Tanıtılan SUV eğer tanıtıldığı lükslükte çıkar Otonom sürüş gibi Kameralı ayna gibi vs vs Dolu Dolu olursa gerek iç gerek dış tasarımı bu lükslükte ve heybette olursa bu aracın rakibi doğrudan Tesla Model X Jaguar İPace Mercedes EQC dir ve hepimizin bildiği bir şey var Otomotiv sanayi de ben yeniyim diye fiyatı çok da kıramıyorsun bugün Çinli Byton gibi firmalar bile 60.000$ dan kapı açıyor. Tesla 90.000$ Mercedes 70.000€. Yani TOGG Suv Tanıtımdaki bu En Dolu haliyle 100KW bataryalı versiyonu minimum 60.000$ olur ki Düzgün olursa hakettiği rakipleriyle kıyaslayınca daha da yukarıda
Sedan Versiyon ise Tanıtımdaki lüks hali ile Tesla Model 3 den çok daha iyi daha çok Model S yada Polestar 2 nin rakibi o da Dolu Dolu ve 100KW bataryalı haliyle Min 50.000$ olur

Gelelim Uygun fiyatlı versiyonlara: Bu versiyonlar mutlaka olmalı sonuçta ekonomimiz belli. Fakat bu araçlar bu halleriyle Premium sınıftalar. Uygun fiyatlı olması için Renault Zoe yada Model 3 yada VW ID gibi çok daha boş kırpılmış olmalılar sonuçta üretim maliyetleri belli olan bir sektör. Uygun fiyatlı olacaklarsa araçlar bu şekilde asla olmayacaktır.
60KW bataryalı Boş Paket bir Sedan Versiyon da eğer 2023 den önce çıkarsa Min 35.000$ Suv ise min 45.000$ olur daha altı çok zor onun için Tesla gibi Bataryadan Motora her şeyi kendin üretmen ve belli mühendislik tecrübesine ulaşmış olman lazım ki Tesla şuan hala daha zarar ediyor. Daha ileri tarihlerde ise çok daha aşağıda rakamlar mümkün Muhtemelen 2035 de 35.000$ olan Model 3 20.000$ a kadar inecek maliyetler ciddi azalıyor lakin daha oraya var.

Peki TOGG isterse Lüks versiyonu da uygun fiyata satabilir mi Evet. Peki Nasıl. Batarya ve Motor gibi ithal özellikleri düşük tutup Teknolojik Donanım Koltukların kaplaması işçilik gibi Otonom sürüş Gibi daha Yazılımsal yani maliyeti bu Ülkenin belirlediği yerleri yukarıda tutarak olabilir

Vergi konusunda problem yok zira Zaten Elektrikli otomobiller ülkemizde %15 ÖTV ye sahip. Şirket çoktan KDV teşviği de Maaş desteği de aldı yani Vergisiz olacak diyebiliriz. Ülkemizde Rakipleri Model X 1.5 Milyon TL ( Abd ye fahiş ek gümrük vergisi sebebiyle) İ Pace 750.000TL Mercedes EQC 750.000TL Örneğin Gelse Çinli Byton 500.000TL olacakken SUV bu haliyle 300.000 Asla olamaz mutlaka kırpılacaktır.

Bir de şöyle düşünüyorum. Burada en önemlisi Yerli Otomobilden ziyade Sanayisine sahip olmak. Yani Marka Kar etmese sadece ülkemize satsa dahi Bize Pil Teknolojisi - Batarya Fabrikası - Elektrikli Motor Üretmek için Vizyon katacak. Üretirseniz alıcı var Diyecektir. Sanayinin önü en iyi böyle açılır Yerli markanın en büyük katkısı budur Pazar oluşturur.
Buraya Kadar Okuduysanız Teşekkür Ederim

Son düzenleme:

Foester

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
4
1
545
Sedan versiyonunu ciddi ciddi düşünüyoruz. Eğer güzel olursa şirkete bile bir tane alabiliriz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım