Haberler

Skoda Yeni Fabia ile iddialı geliyor




Model atağını aralıksız sürdüren Skoda, bu hamlesinde hız kesmiyor. Markanın en çok satan ikinci modeli olan ve baştan aşağı tamamen yeniden yaratılan üçüncü nesil Fabia, hem tasarımı hem de teknolojisiyle sınıfında yeni bir sayfa açmayı hedefliyor. Üst sınıf otomobillerde rastlanabilecek güvenlik ve konfor donanımlarının yanı sıra, çevre dostu motorlarıyla da son derece iddialı olan yeni nesil Skoda Fabia, 2015 yılının mart ayında Türkiye yolları ile buluşacak.

Dünya çapında 3.5 milyon adetle Skoda’nın Octavia’dan sonra en çok satan ikinci modeli konumundaki Fabia, üçüncü neslinde kalite, güvenlik, verimlilik, güvenlik ve tasarım unsurlarıyla başarısını bir üst noktaya taşımaya hazırlanıyor. İlk kez piyasaya sunulduğu 1999 yılından bu yana, dünyanın pek çok ülkesinde başarılara imza atan Fabia, kompakt boyutlarının altında topladığı üstün özellikleriyle Skoda’nın müşteri kitlesini artırmaya da katkıda bulunacak.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni nesil Fabia ile her bakımdan daha iddialı olduklarını belirterek, aracın, markanın satış adetleri ve pazar payını artırma hedeflerinde büyük rol oynayacağını söyledi.

Fabia‘nın geçmişte Skoda markasının toplam satışları içinde yüzde 20 ve üzerinde pazar payına sahip olduğunu hatırlatan Senyücel, yeni Fabia’nın Türkiye satışlarında yüzde 15 ile 22 arasında pay almasını öngördüklerini, B sınıfında da yüzde 3 pazar payı alarak, yaklaşık 3 bin ve üzerinde satış adetlerine ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.

Senyücel, mevcut diğer yeni ürünlerin de desteğiyle, gelecek yıl da gerek perakende, gerekse de filodaki yükselişlerini sürdüreceklerini belirtti.
Sportif ve çekici bir tasarım

Cenevre Fuarı’nda sergilenen VisionC konseptinden alınan tasarım detaylarının, seri üretime aktarıldığı ilk model olan Fabia, aynı zamanda Skoda’nın motor sporları geçmişinden de izler taşıyor.

Skoda motor sporları bölümünün de katkıları sayesinde sportif çizgileriyle dikkat çeken yeni Fabia, keskin hatlı ve geniş farları, markanın karakteristik özelliği haline gelen radyatör ızgarası ve motor kaputunun uç kısmında yer alan geniş logosuyla ön plana çıkıyor. Radyatör ızgarası ve farlar, gerek motor kaputu gerekse de ön çamurlukların üzerindeki hatlarla bütünlük oluşturacak şekilde tasarlandı.

Arka bölümdeyse, yatay çizgilerin hakimiyeti göze çarpıyor. Tasarımcılar, diğer tüm yeni Skoda modellerinde olduğu gibi stop lambalarına da özel bir önem verirken, markanın karakteristiği haline gelen “C” şeklindeki form dikkat çekiyor.

Üçüncü nesil Fabia, önceki jenerasyondan 90 mm daha geniş ve 31 mm daha alçak. Daha fazla teknoloji ve donanıma sahip olmasına rağmen, yeni Skoda Fabia’nın ağırlığı da ortalama 65 kg azaltıldı. Böylelikle yeni Fabia’nın 1.0 lt MPI üç silindirli motora sahip versiyonu sadece 980 kg ağırlığa sahip.

 

Etkileyici bagaj hacmi: 330 lt

Yeni Fabia kompakt boyutlarına rağmen 5 yolcu ve onların bagajları için rahat bir alan sunarak farkını ortaya koyuyor. Bir önceki nesline göre 8 mm kısa olmasına karşın, akıllı yerleşim ve artan dingil mesafesi sayesinde içeride daha geniş alan sunmayı başaran Fabia’da diz, baş mesafesi ve dirsek genişliği arttı.

Bagaj kapasitesi ise sınıfının zirvesinde. Yeni Fabia’nın yükleme alanı, bir önceki nesline göre 15 litre artışla 330 litreye ulaşıyor. Arka koltuklar yatırıldığındaysa, maksimum yükleme kapasitesi 1.150 litreye çıkarak kullanıcılarını şaşırtmayı başarıyor.

 

Yeni Fabia’nın içindeki büyük teknoloji

“Tek kelimeyle akıllıca”, Skoda açısından, diğer tüm yeni modellerinde olduğu gibi Fabia’da da marka sloganından öte bir anlam taşıyor. Skoda mühendisleri, geliştirme aşamasının başından itibaren akıllı çözümler üzerinde çalışarak, bunları yeni Fabia’ya uyarladı.

Donanım seçeneklerine ve müşteri tercihlerine bağlı olarak yeni Fabia’da 10’dan fazla yeni “akıllı unsur” yer alıyor. Yeni Fabia‘da ilk kez kullanılan “MirrorLink“ teknolojisi, akıllı telefonlarla eşleşme sağlayarak, navigasyon da dahil olmak üzere telefondaki uygulamaların, orta konsoldaki bilgi ekranında görüntülenmesini sağlıyor. Bir diğer yenilik olan SmartGate de, özel olarak hazırlanmış uygulamalar aracılığıyla otomobilin yakıt tüketimi, ortalama hız gibi değerlerin, istenildiğinde kullanıcının akıllı telefonunda saklanabilmesine olanak tanıyor. MFA Pro aplikasyonu ise, araçtaki yol bilgisayarını ve çok fonksiyonlu ekranı akıllı telefonlarda görüntülemeye yarıyor. Bu kullanışlı uygulamalara, her geçen gün daha yenileri eklenecek.

Skoda Fabia‘nın depo kapağı içinde bulunan “buz kazıyıcı”, orta konsolda yer alan cep telefonu ve iPod tutucu bölme, fosforlu acil durum yeleği için özel saklama bölümü, kapı içinde çöp bölmesi, ön koltukların önünde küçük eşya koyma yerleri gibi pek çok unsur ise otomobilin standartları arasında.

Yeni Skoda Fabia, ayrıca kullanıcıların kendilerini özel hissedecekleri otomobiller yaratmasına da olanak tanıyor. Örneğin kullanıcılar dört farklı tavan rengi, ayna kapağı rengi ve jant rengi tercih edebiliyorlar. Aracın tamamen yenilenen kabini, geniş renk ve kombinasyon seçeneklerine sahip.

Bununla birlikte yeni Fabia’da kullanıcılar, isterlerse otomobillerini kabinde son derece ferah bir hava yaratan büyük panoramik cam tavan ile de sipariş edebilecekler.

 

Konforlu sürüş için yeni bir şasi

Skoda Fabia’nın yeni şasisi, sürüş kalitesine ve konforuna daha fazlasını katacak şekilde tasarlandı.

Yeni Fabia, önde ve arkada daha geniş iz açıklığına sahip (30 mm arttı) ve aks aralığındaki 5 mm artış Fabia’ya büyük avantajlar sağladı. Fabia’da ilk kez kullanılan elektro-mekanik direksiyon ise, daha önceki elektro-hidrolik direksiyona göre ağırlık ve yakıt tasarrufunu beraberinde getiriyor.

 

Güvenlik unsurları ön planda

Yeni Skoda Fabia, yenilikçi ve daha önce üst sınıf modellerde rastlanan güvenlik donanımlarıyla da ön planda.
Araçta isteğe bağlı olarak alınabilen “Şehir İçi Acil Fren Fonksiyonu” ile entegre edilmiş radar sensörlü “Ön İzleme Yardımcısı”, Çarpışma Önleyici Fren Sistemi, yorgunluk ve konsantrasyon durumunu izleyen, gerektiğinde uyaran “Sürücü Aktivite Yardımcısı”, “Hız Sınırlayıcı”, “Yokuş Kalkış Desteği”, Elektronik Lastik Basınç İzleme sistemi gibi donanımlar, Fabia’da bulunabilecek güvenlik unsurlarından bazıları.
Sürüş özelliklerinin yanı sıra KESSY (Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi) ilk kez Fabia’da sunulacak. Aynı zamanda ön ve arka park sensörleri, yağmur-far sensörleri de Skoda Fabia’nın yenilikleri arasında yer alıyor.

 

Daha verimli motorlar

Yeni Skoda Fabia, önceki nesle oranla yüzde 17’ye varan oranlarda daha fazla verimliliğe sahip. Dört benzinli ve üç farklı dizel motor seçeneğine sahip Fabia, EU6 emisyon standartlarını karşılıyor. Ayrıca Start-Stop ve fren enerjisi geri kazanım sistemleri de yer alıyor. 1.0 MPI (60 PS ve 75 PS), 1.2 lt TSI (90 PS ve 110 PS) benzinli motor seçenekleri dikkat çekiyor. Dizel motorların güçleri ise 75 ile 105 PS arasında değişiyor. 1,2 TSI 110 PS benzinli ve 1,4 TDI 90 PS dizel motor seçeneklerinde DSG çift kavramalı otomatik vites kutusu tercih edilebiliyor.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Heyecanla bekliyorum bence bomba gibi geliyor bu fabia, sınıfında büyük ses getirebilir.

  2. 1.2 tsi alınır renk seçenekleri ayrı hava katmış. bence polo-ibiza dan daha cazibeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu