Caterham F1 iflas etti

Formula 1 takımlarından Caterham, maddi sıkıntılar sonucunda iflas ettiğini açıkladı.

1

Formula 1 ‘de başarılı ve stabil bir grafik çizen Caterham takımı görünüşe göre geçirdiği sıkıntılı günleri atlatamadı. Kendi yarış aracını üreten Caterham iflas etti.

Caterham Sports şirketi (CSL) kendi aracıyla yarışan takımının aynı isme sahip olan üreticiden ayrılıp, takımın klasik Lotus 7’nin devamı olan bir versiyonla yoluna devam etmesi gündemde. Hatırlanacağı üzere, F1 takımını kuran malezyalı Tony Fernandes daha sonra aracın üreticisini de satın almış ve yaşanılan kriz sonucu firmayı geçtiğimiz ay sermaye kuruluna satmıştı. Caterham’ın “1 Malaysia Racing Team” (1MRT) ile birlikte araçlarını ürettiği fabrikadan desteğini çekip ayrılması kendi şasisini üreten diğer takımları rahatsız etti. Bunun sonucunda fabrika maddi sıkıntıya düştü.

Kısa vadede Caterham Sports şirketi 200 çalışanını 1MRT’ye transfer etti ancak fabrikanın nakit sıkıntısının olması üretimde ekipman sıkıntılarına yol açtı. Tüm bu olanlara rağmen 1MRT, Caterham Sports şirketinin iflas etmeyeceğinde ısrar ediyor fakat araç üretiminin içinde bulunduğu durum, takımın büyük ihtimalle gelecek sezon yarışamayacağını gösteriyor.

Birkaç ay içerisinde takımı satın alarak bu sıkıntılı günlere son verebilecek birinin çıkması tüm problemlerin çözümü olarak görülüyor. 5 yıldır Formula 1’de sadece 1 puan alabilen takım bu sezon sıfır puanla şampiyonanın sonuncusu durumunda. Bu sezon iki aracıyla birlikte bitirdiği yarış sayısı 7 olan Caterham’in kalan yarışlarda bu sayıyı 8’e çıkartabilmesi neredeyse imkansız gibi görünüyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz