FeaturedHaberler

Skoda Kodiaq RS biturbo dizel motorla gelecek
Skoda Ar-Ge şefi Christian Strube yeni çıkan Kodiaq SUV modeline bir RS versiyonu ekleyeceklerini doğruladı.

Kodiaq hakkında

İster 5, ister 7 kişilik versiyonuyla olsun, Kodiaq, herkese ve her şeye bolca alanın ayrıldığı bir araç olması için geliştirildi. Özellikle 720 litrelik, koltuklar yatırılınca 2,065 litrelik yükleme kapasitesi, sınıfının en geniş bagaj hacmi olarak fark yaratıyor. Standart olarak sunulan ve ileri-geri hareket edebilen arka koltukların yanı sıra katlanabilir baş dayama yerleri de, aracın fonksiyonelliğini ön plana çıkıyor.

MQB platformu üzerinde geliştirilen 2017 Yeni Skoda Kodiaq 4.7 mt. uzunluğunda  ve 1.88 mt. genişliğinde boyutlara sahip.

Strube, başarılı Octavia RS’yi takip ederek, modele sportif bir RS versiyonu ekleneceğini açıkladı. Öte yandan, firma Octavia ve Kodiaq dışında diğer modeller için yeni RS versiyonları planlamıyor. Dolayısıyla Fabia ya da Citigo RS versiyonları ile ilgili söylentiler yalanlanmış oldu.

2017 Skoda Kodiaq’ın iç kabin özelliklerine baktığımız zaman ilk göze çarpan Cam tasarım dokunmatik ekran ve dik konumlu havalandırma çıkışları oldu. Her ne kadar direksiyon simidi ve kapı panelleri Superb modeline benzese de, aslında genel ön konsol düzeni tamamen farklı.

Ön konsolda iki adet simetrik dikey havalandırma çıkışının ortasına sofistike cam tasarımlı dokunmatik ekran yerleştirilmiş. Skoda’ya göre tüm fonksiyonlar ve düğmeler kolay anlaşılır bir şekilde ve zaman harcamayacak şekilde yerleştirilmiş.

2.0 litre BiTDI dizel motor

En üst donanım seviyesi SUV’de çift turbo, dört silindirli 2.0 litre BiTDI dizel motor kullanılacak. Bu motor Avrupa versiyonu VW Tiguan’da da bulunuyor.

Motorun güç çıkışı 240 hp, tork değeri ise 1750 – 2500 rpm arasında 500 Nm. Motor, Tiguan’ın) sıfırdan saatte 100 km’ye 6.5 saniyede çıkabilmesine imkan veriyor. Bu motor gücü ve dört çekişli sürüş sisteminin de yardımıyla, yeni Skoda Kodiaq RS, Tiguan kadar olmasa da iyi bir hızlanma verisine sahip olmasını sağlayacak.

Skoda’nın planları arasında bir Superb RS de vardı ancak bu plan şimdilik rafa kaldırıldı. Bunun yerine firma elektrikli ve hibrit modellere odaklandı. Skoda 2019’da yeni bir plug-in hibrit model piyasaya sürecek ve bunu tam elektrikli bir model takip edecek.

Necati Erdoğan

Otomobiller vazgeçilmezim. Her zaman söylerim, otomobillerin olduğu bir odaya kapatsalar yeme ve içme harici başka şeye ihtiyaç duymam. Otopark.com ile tanıştığım günden beri müptelasıyım. Türkçe öğretmeniyim. Bu camiaya katkıda bulunmaktan onur duyuyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. WV nin yan ürünü olsa bile skoda almanlara gectikten sonra cag atladı suan secimler arasında ornek verirsek d segmentinden bizde yeni passat 2016 1.6 dsg olmasına ragmen benim gorusum superb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu