Haberler

Türkiye’de ortalama 4 yılda bir otomobil değiştiriliyorOtomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) yaptırdığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de araç değiştirme süresi ortalama 4 yılı, otomobil satın almaya karar verme ile otomobili satın alma arasında geçen süre ise 4 ayı buluyor.

GfK’nın, OYDER adına mart-temmuz 2014 tarihlerinde sıfır otomobil alan 2 bin 546 kişiyle gerçekleştirdiği Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, sıfır kilometre satın alınan otomobillerin ilk sahipleri tarafından kullanılma süresinin 4 yıl olduğu belirlendi. Dördüncü yıldan sonra otomobillerini değiştirerek ikinci otomobillerini alanların oranı ise araştırmaya yüzde 37 olarak yansıdı.

OTOMOBİL SOSYAL STATÜ SİMGESİ

Araştırmaya katılanlar arasında üçüncü otomobilini alanlar yüzde 9, dördüncü otomobilini alanlar yüzde 9, beşinci otomobilini alanlar yüzde 8 şeklinde sıralanırken, yüzde 24’lük bir kesimin de ilk kez otomobil satın aldığı görüldü. Otomobil satın almaya karar verenlerin ise bu kararlarını ortalama 4 ayda hayata geçirdikleri ortaya çıktı.

Katılımcıların yüzde 51’i otomobili sosyal statü simgesi görürken, “markalı” satışlarda bu oran yüzde 81’e kadar yükseliyor.
Otomobil satın alan her iki kişiden biri kredi kullanıyor. Yeni araç alımında karar vermedeki ana motivasyon ise “mevcut işine güven” olarak ifade ediliyor. Otomobilin dizaynı ve teknolojik özellikleri otomobil seçiminde ilk sıraya yerleşirken, yakıt tasarrufu, güvenlik özellikleri ve emisyon değerleri son sıralarda yer alıyor.

ERKEK SÜRÜCÜLER KADINLARI TRAFİKTE BAŞARISIZ BULUYOR

Araştırmaya katılan her 10 erkek sürücüden 6’sı kadın sürücülerin trafikte başarısız olduğunu söylüyor. Kadın sürücüler ise erkek sürücüleri yüzde 75 oranında başarılı buluyor. “Sürücü olarak kendinizi nasıl buluyorsunuz?” sorusuna erkekler yüzde 84 ile “Kendimi başarılı buluyorum” yanıtını veriyor. Kadın sürücüler arasında kendisini başarılı görenlerin oranı ise yüzde 52’de kalıyor.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Halkımız parayı buldu mu daha evi bile kira olsa da hemen altına çeker marka bir araba.ist da artık araba almak bence akıldan zoru olmak demek ama hala millet ıstersen 10.000 tl lik ısterse 1.000.000.000 tl araban olsun trafıkte böm böm gıttıgını bılmesıne ragmen gene yenı araba bakar.benım de begendıgım araçlar var fakat anca yurtıdısında yasarsam almak ısterım ki orda anca zevkle kullanılır. burda civicim bana ömür boyu yeter.

  2. Araba bir zevk aslında. Ben 2-3 yılda soğuyorum arabamdan. Araba benim için heyecan. Heyecanımı kaybedersem satarım. 4 tekerlekli vasıta olarak bakamadım malesef. Ayrıca adamlar ilgi çekici araba yapmakta sınır tanımıyorlar.

    1. Evet araba benim içinde senin içinde Otopark.com içinde bir zevk ama şu ülkede bu vergilerle zevkten çok ihtiyaç için alınıyor zevk için alanların arabalarıda bariz belli zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu