Haberler

Ailenin yeni üyesi ucuza geldi
McLaren’ın yeni bebek sporcusu 540C Coupe Şanghay’da tanıtıldı. Günümüze kadar üretilmiş en ulaşılabilir McLaren olan 540C tasarım dili olarak abisi 570S’i örnek almış. 540C yeniden uyarlanan aerodinamik paketi ve kendine özgü 19 / 20 inçlik jantları ile her ne kadar göreceli olarak uygun fiyata sahip olsa da görsel olarak bir şey kaybetmemiş.

Gücünü twin turbolu 3.8 litrelik V8 motordan alan 540C 540 PS gücü ve 540 Nm’lik torku ile de adeta ismine gönderme yapıyor. V8 motor gücünü 7 ileri Seamless Shift Gearbox (kesintisiz) anlamına gelen SSG şanzıman ile aktarırken 0-100km/s hızlanmasını 3.5 saniyede tamamlıyor. 0’dan 200’e ulaşmak için ise 10.5 saniyeye ihtiyaç duyan 540C’nin maksimum hızı ise 320 km/sa, Start/stop sistemi ile de azda olsa çevreci yönünü öne çıkaran 540C 11.1 l/100 km ortalama yakıt tüketimine sahip ve kilometre başına 258 gram karbondioksit emisyonu üretiyor.

m1“Deri kaplamanın hâkim olduğu iç mekânı 7 inçlik navigasyon sistemi ve Bluetooth bağlantısı tamamlıyor.”

540C’ye yapılan değişiklikler çok fazla olmasa da süspansiyonlar günlük kullanıma daha iyi uyum sağlayabilmeleri için yeniden tasarlanmışlar. McLaren ayrıca 540C’nin karbon fiber mono kok şasisi ve alüminyum panelleri sayesinde sadece 1.311 kg olduğunu ve bu rakamın en yakın rakibinden yaklaşık 150 kg gibi etkileyici bir oranda daha az olduğunu belirtiyor.

Fiyat konusunda ise 540C her ne kadar günümüze kadar üretilmiş en ulaşılabilir McLaren olsa da hala 126.000 Pound’luk İngiltere etiketi ile o kadar da ulaşılabilir değil. Dünya çapındaki tüm pazarlarda önümüzdeki yıl itibari ile teslimatına başlanacak olan 540C’nin ön satışına ise başlandı.

Utku Ulaş Tekin

Dört yaşımdayken babamın aldığı benden bir kaç ay büyük olan 92 model Renault Spring ile başladı tüm bu macera. İnsanların kullandığı hareket eden nesnelerin keşfine başlıyordum. Yaşım ilerledikçe daha da artan bir heyecan oldu bu nesneler içimde. Sonradan bu nesnelerin aslında nesne olmadığını, sadece otomobil tutkunu olan insanlar tarafından görülebilen ruhları olduğunu keşfettim. Fakat sıkıntı bu ruhları görebilen diğer insanları bulmaktı. Arayışın son bulduğu durak ise Otopark.com oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu