Haberler

Yakıt tasarrufu sağlayacak!
Goodyear, lastiklerinde yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla, üretimde yeni nesil silika kullanmaya başladı. Goodyear araştırmacıları, kimyasal işlemden geçmiş silikanın lastik performansı üzerindeki etkilerini incelemek için on yıldan fazla bir süredir PPG Industries ile birlikte çalışıyor.

Goodyear’ın yeni SUV lastiğinde, geliştirilmiş yuvarlanma direnci ve geliştirilmiş ıslak zemin çekiş gücü sağlamak amacıyla kullanılan yeni nesil silika, yeni bir lastik sırtı bileşimi ve modelinde kullanıldı.

Goodyear Küresel Materyaller Bilimi Direktörü David Zanzig, müşterilerinin her zaman daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan lastikler talep ettiğinin altını çizerek, “Üretim süreçlerinde kullanılan materyaller üzerine çalışan bilim adamlarımız ile lastik tasarım ve yapım mühendislerimiz ekip halinde çalışarak, performansı optimize eden bütüncül bir çözüm elde ettiler. Bu yeni silika, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamada son derece önemli bir rol üstleniyor.” dedi.

agilon_silika_goodyear

Silika, lastik sırtı bileşimlerinde güçlendirici malzeme olarak kullanılıyor. Lastiğin yuvarlanma direncini azaltan silika, yakıttan da tasarruf sağlıyor. Bu yeni nesil silikanın, bileşimleri karıştırmayı daha kolaylaştırmasından ötürü, fabrikalar lastik üretim işlemlerinde daha az enerji harcarken, emisyon seviyelerini de düşürebilmektedir.

Ar-Ge yatırımlarını hem çevre dostu hem de yakıt tasarrufu sağlayan lastikler üretmek amacıyla değerlendiren Goodyear, geçtiğimiz yıl içinde pirinç çeltikleri yakıldıktan sonra geriye kalan külden elde edilen silikayı satın almak üzere tedarik anlaşmaları yapmıştı.

Kaynak: Radikal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu