Haberler

Yıldızın hakkını veriyorlar
Mercedes-Benz’in kurucusu Karl Benz, Deutz’daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler’in, motorlu araçların “karada, suda, havada” evrenselliğini simgelemektedir. 1909’da tescil edildiği gibi…

Mercedes-Benz H2O konsepti, ekoturizmi yani su altı doğa turizmi için geliştirildi. Bu amaçla Alman marka mermi şeklindeki bir aracı tasarladı ve yanına Mercedes logosunu yerleştirdi. Araç, markanın logosunun hakkını vermek için her şeyi yaptığının göstergesi oldu. Gelecekte su altı turizminin çok gelişeceğini tahmin eden Mercedes tasarımcıları su altında otonom olarak giden bu araçla, bu tahminlerine ne kadar inandıklarını ortaya koymuş oldular.

Aracın fikri Pforzheim Üniversitesi öğrencisi Markus Krautter’ın bitirme tezine dayanarak ortaya çıktı. Gelecekte su altı ekoturizmi bu araçla hem ulaşılabilir hemde oldukça konforlu olacak gibi duruyor.

Onur KALENDER

1985 doğumluyum. Otomobillere olan sevdam ilk hatırladığım otomobil olan Volvo 360 ile başladı. Geceler boyu uykusuz otomobil dergilerini ezberlemem, kendi tasarımlarımı yapmam ve son olarak da otopark ailesine katılmamla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu